Rower elektryczny zyskuje coraz większą popularność. Wielu osobom taki e-bike może zastąpić nawet samochód, a jego koszty utrzymania są niemal zerowe, ponieważ roweru elektrycznego nie trzeba tankować (koszt naładowania baterii nadal jest nieporównywalnie niższy), ani nawet ubezpieczać. Dopóki maszyna spełnia określone prawnie wymogi, czyli nie porusza się z prędkością przekraczającą 25 kilometrów na godzinę i nie posiada silnika o mocy większej niż 250 W – nadal jest traktowana jako rower. Jaki jednoślad z napędem elektrycznym warto więc wybrać?
Rower elektryczny ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Czy warto kupić rower elektryczny? Wady i zalety
Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić rower elektryczny. Z pewnością łatwiej i szybciej można dojechać nim na przykład do pracy, nie stojąc w korkach i nie męcząc się tak, jak na zwykłym rowerze. Elektrykiem zajedziemy dalej, łatwiej pokonamy wzniesienia, dotrzemy do domu przed deszczem. Dla wielu osób taki zakup będzie też sposobem na utrzymanie aktywności fizycznej lub powrót do uprawiania tego sportu. W końcu rowerzysta, który chce poruszać się takim dwukołowcem, nadal musi korzystać z pedałów – może jednak uniknąć nadmiernego wysiłku i przypomnieć sobie, jaką frajdę daje sama jazda na rowerze. Elektryki są też ekologiczne, bo przecież rower z silnikiem elektrycznym nie zanieczyszcza powietrza.
A czy e-bike’i mają jakieś wady? Odstraszać od e-roweru może przede wszystkim jego cena, ponieważ warte zakupu modele to koszt minimum 3000 – 3500 zł. Poza tym, sprzęt tego typu swoje waży i wymaga regularnego ładowania, do czego trzeba po prostu się przyzwyczaić.
Jak rower elektryczny wybrać?
Wybór najlepszego roweru wyposażonego w silnik należy rozpocząć od ustalenia, w jaki sposób planujemy z niego korzystać. Mamy bowiem do wyboru:
- rowery miejskie – odpowiednie do dojazdów z domu do pracy i z powrotem,
- rowery typu cross/trekking – nadają się do jazdy po mieście i w terenie, ale niezbyt wymagającym, na przykład po utwardzonej leśnej drodze,
- rowery górskie (MTB) – najlepsze do szybkiej jazdy niezależnie od ukształtowania terenu, ale sprawdzają się też na asfalcie w mieście,
- składaki – czyli rowery składane, które sprawdzą się wtedy, kiedy rower musimy na przykład włożyć do samochodu lub wnieść po schodach.
Jak wybrać rower elektryczny?
Ważną kwestią przy wyborze roweru elektrycznego jest przede wszystkim umiejscowienie silnika. W najdroższych i najlepszych maszynach znajduje się on na środku, co zapewnia odpowiednie wyważenie pojazdu. W tych bardziej budżetowych modelach silnik montowany jest z przodu lub z tyłu, przy czym za bardziej komfortową i bezpieczniejszą opcję uchodzi montaż przy tylnym kole.
Bateria to również kluczowy element roweru elektrycznego. Najważniejsza jest jej pojemność wyrażona watogodzinach (Wh) lub amperogodzinach (Ah). Pojemność około 6-8 Ah pozwala przejechać na jednym ładowaniu maksymalnie około 50 – 60 km. Poza tym parametrem (zasięg roweru), pod uwagę należy wziąć też ulokowanie ogniwa, ponieważ wpływa ono na komfort ładowania i rozkład masy dwukołowca (rower z pojemną baterią będzie więcej ważyć!). Najlepsza opcja to akumulator zintegrowany (wewnątrz ramy) lub przymocowany do rury dolnej roweru. Często bateria znajduje się jednak w miejscu bagażnika.
Nie wolno zapominać również, że rower elektryczny to nadal rower i powinien oferować nam komfortową jazdę także bez wspomagania. Należy zwrócić więc uwagę na budowę roweru, czyli takie elementy, jak przerzutki, amortyzatory, hamulce, oświetlenie, bagażnik czy stopka. Istotną kwestią może okazać się również waga maszyny, rozmiar kół czy wielkość całego dwukołowca – w końcu rower zawsze dobieramy tak, aby przyjąć wygodną pozycję za kierownicą.
Rower elektryczny opinie:
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.