Strona głównaSportRowery i jednośladyWybieramy najlepszy trenażer rowerowy - ranking 2024

Wybieramy najlepszy trenażer rowerowy – ranking 2024 [TOP6]

Rodzaje trenażerów: jaki trenażer rowerowy jest najlepszy?

Trenażer rowerowy to alternatywa dla roweru stacjonarnego. Urządzenia tego typu dzielimy ze względu na rodzaj zastosowanej jednostki oporowej: magnetycznej, elektromagnetycznej lub hydraulicznej.

Magnetyczny typ trenażera to sprzęt, w którym opór generuje układ magnesów, powstrzymujących koło zamachowe. Regulacja oporu odbywa się w nich za pomocą manetki, która oddala magnesy od koła. Takie trenażery są stosunkowo tanie, jednak nie generują bardzo dużego obciążenia (dla przeciętnego kolarza opór będzie wystarczający).

Trenażery elektromagnetyczne są bardziej zaawansowane. Zastosowany w nich układ sterujący płynnie reguluje opór w trakcie jazdy. Natomiast trenażery hydrokinetyczne (z oporem hydraulicznym) składają się z koła zamachowego i sprzęgła płytkowego umieszczonego w komorze olejowej. Im mocniej pedałuje użytkownik, tym większa robi się temperatura oleju i tym większy staje się opór.

Warto rozróżnić także trenażery interaktywne, czyli takie, które łączą się z aplikacjami treningowymi do jazdy wirtualnej. W pełni interaktywny jest trenażer, który pozwala sterować obciążeniem właśnie z poziomu aplikacji. Urządzenie może też samo dobierać obciążenie odpowiednio do wybranej trasy wirtualnej.

Obok tych trenażerów istnieją też trenażery smart, które nie są do końca interaktywne, ponieważ choć łączą się z aplikacją, to nadal wymagają samodzielnej regulacji oporu. Smart trenażer można też stworzyć samemu, montując czujniki w zwykłym urządzeniu.

Trenażer rowerowy ranking

Istnieje wiele rodzajów trenażerów rowerowych i wiele modeli urządzeń godnych polecenia. Przejrzyj nasz ranking i poznaj najchętniej wybierane produkty na rynku.

Sprawdź także:

1. Garmin Tacx Flux 2 Smart T2980

Garmin Tacx Flux 2 Smart T2980Trenażer rowerowy Tacx Flux 2 Smart T2980 od Gramin to sprzęt prosty w obsłudze i montażu, a dodatkowo stabilny i bardzo lekki. Urządzenie potrafi imitować wjazdy pod górkę o nachyleniu do 16%. Wykorzystuje koło zamachowe o wadze aż 7,6 kg. Gwarantuje zatem płynność jazdy oraz maksymalne wyciszenie pracy.

Model wykorzystuje oprogramowanie Tacx, dzięki czemu pozwala monitorować wydajność, tempo i wiele innych parametrów treningu na liczniku. Sprzęt łączy się z aplikacją, która daje dostęp do gotowych planów treningowych i pozwala oglądać realistyczne filmy, pomagające wczuć się w daną trasę.

Produkt może obsługiwać sprint do 2000 W mocy. Jest też bardzo dokładny – gwarantuje pomiar mocy z dokładnością do 2,5%. Urządzenie jest sprzedawane z dodatkowymi adapterami osi w zestawie. Oferuje łączność BLUETOOTH Smart i protokołu ANT+® FE-C. Nie wymaga podłączenia do prądu – nadaje się do treningu w trybie samodzielnym.

Zalety: Wady:
+ Jest inteligentny i bardzo nowoczesny. – Jest drogi.
+ Łączy się z aplikacjami na telefon.  
+ Oferuje szeroki zakres regulacji oporu.  
+ Jest stabilny i solidnie wykonany.  

2. Trenażer Elite Novo Force

Elite Novo ForceTrenażer rowerowy magnetyczny ELITE Novo Force jest wykonany ze stali i technologicznych tworzyw sztucznych. Ma kompaktową jednostkę rezystorową. Pozwala regulować poziom oporu za pomocą przełącznika na kierownicy.

Produkt posiada absorbującą strukturę ramy, która zapewnia stabilność przy dużych prędkościach. Oferuje system szybkiego mocowania roweru. Korzysta z wałka elastogelowego o średnicy 3 cm. Pozwala to zmniejszyć hałas i zużycie opon pojazdu.

Sprzęt łatwo się składa, przechowuje i transportuje. Model pasuje do kół w rozmiarze od 24 do 29 cali. Produkt dysponuje regulacją oporu na 8 poziomach. Jego maksymalna moc hamowania to 680 W przy 40 km/h.

Wymiary trenażera po rozłożeniu wynoszą: 570 x 700 x 410mm. Urządzenie waży 8 kg (w tym 1,7 kg to koło zamachowe).

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy produktu.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest stabilny.  
+ Oferuje szeroki zakres regulacji oporu.  

3. Trenażer ELITE Suito-T

Trenażer ELITE Suito-TTrenażer magnetyczny ELITE Suito-T to model kasetowy, zasilany elektrycznie. Sprzęt potrafi symulować podjazd o nachyleniu do 15%. Umożliwia mierzenie mocy, prędkości i rytmu jazdy użytkownika. Wyróżnia się cichą i płynną pracą. Korzysta z koła zamachowego o wadze 3,5 kg, co przekłada się na maksymalny generowany opór aż 1900 W przy prędkości 40 km/h.

Urządzenie pozwala analizować treningi, sprawdzać poziom sprawności, wykonywać sprinty i powtórzenia. Dzięki systemowi Power Meter Link sprzęt umożliwia wykorzystanie ergometru w trenażerze jako źródła zasilania.

Produkt ma stabilną konstrukcję i niewielki rozmiar. Jest też składany. Łączy się z aplikacjami treningowymi na telefon za pomocą Bluetooth oraz ANT+ FE-C. Sprzęt waży 14.5 kg. Jego wymiary po rozłożeniu to 56 x 76 x 49.5 cm. Maksymalne dopuszczalne obciążenie trenażera wynosi 120 kg.

Zalety: Wady:
+ Oferuje pomiar mocy i prędkości. – Ma wysoką cenę.
+ Jest cichy.  
+ Realistycznie symuluje jazdę w terenie.  
+ Współpracuje z aplikacjami.  

4. GARMIN TACX Boost

GARMIN TACX BoostTacx Boost (Garmin) to trenażer rowerowy o wymiarach 675 × 650 mm. Sprzęt jest więc niewielki i łatwy w przechowywaniu, a przy tym stabilny i zapewniający naturalną pozycję w trakcie jazdy.

Urządzenie wykorzystuje hamulec magnetyczny. Oferuje regulację oporu na 10 poziomach do 1050 W. Sterowanie oporem odbywa się za pomocą dźwigni umieszczonej na kierownicy.

Model generuje płynny, realistyczny ruch. Posiada koło zamachowe o masie 1,6 kg. Sam waży 8,5 kg. Korzysta z czujnika prędkości, który pozwala mierzyć nie tylko tempo jazdy, ale też moc i dystans. Jego maksymalne obciążenie wynosi 125 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest stabilny. – Jest głośny.
+ Jest łatwy w montażu  
+ Jest bardzo dobrze wykonany.  
+ Ma korzystną cenę.  

5. ELITE Tuo EL0192001

ELITE Tuo EL0192001ELITE Tuo to trenażer magnetyczny charakteryzujący się łatwą obsługą i cichą pracą. Sprzęt jest lekki. Dobrze symuluje podjazdy o nachyleniu do 10%. Dzięki mechanizmowi mikroregulacji dopasowuje się do większości rowerów, nawet tych z kołami o przekątnej 29 cali.

Produkt posiada wałek, który zmniejsza zużycie opon i ogranicza hałas. Jest on wykonany z poliuretanu elastożelu. Model posiada miernik mocy. Bada też prędkość i rytm jazdy z dokładnością do 3%. Urządzenie korzysta z koła zamachowego o masie 2,5 kg. Jego maksymalny generowany opór to 1250 W przy prędkości 40 km/h.

Sprzęt wyróżnia się estetycznym designem. Ma elegancką i kompaktową budowę. W dodatku zajmuje niewiele miejsca. Łączy się z aplikacjami na telefon za pomocą Bluetooth lub protokołu ANT+.

Produkt waży 10,3 kg. Jego wymiary po rozłożeniu to 68 na 69 na 41 cm. Maksymalna waga użytkownika tego modelu to 120 kg.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii jest hałaśliwy.
+ Jest stabilny.  
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Ma estetyczny design.  

6. Master X-04

Master X-04MASTER X-04 to trenażer z magnetycznym systemem hamowania i 8-stopniową regulacją oporu. Sprzęt jest stabilny. Nadaje się dla kół o średnicy od 24 do 28 cali. Produkt jest składany, co ułatwia przechowywanie. Oferuje regulację oporu za pomocą manetki, którą można przymocować do kierownicy.

Sprzęt posiada podpórkę pod przednie koło i mocowanie stalowymi śrubami dociskowymi z plastikowymi nakrętkami. Waży 9 kg. Jego wymiary wynoszą 54 x 60 x 40 cm. Produkt nadaje się dla użytkowników o masie do 150 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidny i stabilny. – Negatywne opinie dotyczą spasowania elementów plastikowych urządzenia.
+ Ma atrakcyjną cenę. – Jest hałaśliwy.
+ Zajmuje niewiele miejsca.  
+ Ma prosty, ponadczasowy design.  

Trenażer rowerowy – jak wybrać?

Dostępne w sklepach modele trenażerów można podzielić nie tylko ze względu na zastosowany rodzaj oporu, ale również ze względu na konstrukcję i sposób działania takiego urządzenia. Wyróżniamy więc:

  • trenażery rowerowe rolkowe – złożone z kilku rolek, na których opiera się tylne koło, rolki przejmują obroty koła napędowego, a mechanizmy stawiania oporu utrudniają ich ruch, na takich trenażerach rower montuje się bez zdejmowania tylnego koła, rolkowy trenażer pozwala doskonalić technikę jazdy, ponieważ wymusza odpowiednie balansowanie ciałem,
  • trenażery na koło – nie wymagają demontażu koła tylnego, są stabilne, dają więcej możliwości niż modele rolkowe, zajmują mało miejsca,
  • trenażery kasetowe – układ napędowy łączy się w nich z samym urządzeniem, co oznacza konieczność demontażu koła tylnego, urządzenia działają cicho i stabilnie,
  • trenażery direct drive (zaawansowane trenażery kolarskie kasetowe) – korzystają z koła zamachowego, montuje się na nich rower bez koła tylnego, stawiają największy opór, wymagają podłączenia do urządzeń zewnętrznych, jak smartfon czy komputer, zajmują sporo miejsca, ale są ciche i stabilne.

Obecnie najbardziej pożądane są nowoczesne trenażery rowerowe direct drive. Ich cena jest jednak znacznie wyższa niż cena trenażerów rowerowych rolkowych. Główną zaletą interaktywnych trenażerów jest natomiast możliwość uniknięcia nudy – wirtualna jazda może być nawet ciekawsza niż ta w świecie rzeczywistym.

Jak wybrać trenażer rowerowy? Na początku należy wyselekcjonować te urządzenia, które będą kompatybilne z posiadanym rowerem. Później pod uwagę trzeba wziąć:

  • głośność działania (można wyciszyć trenażer specjalną matą i dedykowanymi oponami),
  • rozmiar urządzenia,
  • maksymalny generowany opór,
  • ewentualną interaktywność.

Za kwotę poniżej 1000 zł nie kupimy zaawansowanego trenażera rowerowego, lecz urządzenie z oporem magnetycznym, sterowane za pomocą manetki na kablu. Taki prosty trenażer rowerowy możemy nabyć już za około 500 – 600 zł.

Za ponad 1000 zł można kupić już trenażer rowerowy elektromagnetyczny. Będzie on urządzeniem smart, czyli wyposażonym w czujniki. Za podobną cenę da się nabyć też rolkowy trenażer rowerowy.

Na zakup modeli trenażerów interaktywnych trzeba przygotować kwotę przekraczającą 1500 zł. Takie urządzenia pozwalają jednak świetnie bawić się podczas jazdy i czuć się na rowerze w domu tak samo, jak w trakcie jazdy w terenie. Są też bardziej ciche i nie wymagają żadnych dodatkowych wygłuszających akcesoriów.

Niezależnie od tego, jaki trenażer rowerowy wybierzesz, pamiętaj, aby upewnić się, czy dany model jest kompatybilny z Twoim rowerem!

Trenażer rowerowy opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd