Strona głównaSportRowery i jednośladyKtóry licznik rowerowy jest najlepszy? Ranking 2024

Który licznik rowerowy jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP7]

Licznik rowerowy pozwala monitorować prędkość i dystans całkowity, a tym samym śledzić postępy treningowe. Nawet w najtańszych modelach liczników użytkownik może znaleźć takie funkcje, które pozwolą mu ocenić, czy powinien kręcić pedałami szybciej, czy nieco wolniej. Dzięki licznikowi GPS rowerzysta może również planować trasę przed wyruszeniem w drogę i śledzić ją, aby wiedzieć, jaką odległość musi jeszcze pokonać do osiągnięcia celu. Nawigacja w liczniku jest bardzo ważna dla tych, którzy chcą odkrywać nowe obszary czy też unikać ruchliwych dróg. Nawet bardzo prosty licznik pełni także rolę motywacyjną. Pozwala bowiem obserwować swoje postępy i czuć dumę z kolejnych pokonanych kilometrów. Nowoczesne, zaawansowane liczniki mogą umożliwiać również udostępnianie takich osiągnięć znajomym. W jaki model licznika warto więc zainwestować?

Licznik rowerowy ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Zwykły licznik rowerowy czy licznik rowerowy GPS?

Typowe liczniki rowerowe to dosyć proste urządzenia, które są w stanie dostarczyć użytkownikowi informacji o aktualnej prędkości jazdy, czasie jazdy czy pokonanym dystansie. Często posiadają także zegar oraz stoper. Klasyczny licznik rowerowy jest niedrogi – cena nie przekracza kwoty 100 zł – i długo pracuje na baterii, ponieważ jego praca nie wiąże się z dużym zużyciem energii.

Licznik GPS to z kolei jeszcze bardziej funkcjonalne urządzenie, które analizuje zgromadzone dane, a także bada przebytą drogę i udziela wskazówek co do dalszego przebiegu trasy. Takie liczniki wyposażone w GPS i wgrane mapy mogą dorównywać funkcjonalności nawigacji samochodowej. Jeśli sprzęt dodatkowo łączy się z aplikacją, pozwala zwykle analizować swoje postępy czy nawet udostępniać je innym osobom. Warto pamiętać jednak, że takie rozwiązania kosztują. Podczas gdy podstawowy licznik kupisz za około 50 – 70 zł (a nawet mniej), za licznik z nawigacją trzeba zapłacić blisko lub ponad 1000 zł. Poza tym, taki sprzęt wymaga o wiele częstszego ładowania baterii.

Jak wybrać licznik rowerowy?

Proste liczniki rowerowe dostępne w sklepach internetowych niewiele różnią się od siebie, jeśli chodzi o funkcje czy sposób montażu. Jeśli chcesz kupić licznik, który oferuje jedynie podstawowe pomiary, zwróć uwagę na to:

  • jakie parametry pokazuje: prędkość aktualna, pokonany dystans, prędkość średnia, czas jazdy, prędkość maksymalna, przebieg – to dane, które powinien uwzględniać,
  • jak jest zamontowany – bezprzewodowo czy przewodowo, pierwsza opcja choć jest wygodna i estetyczna, to nie gwarantuje stabilnej transmisji danych, z kolei kabel łatwo jest zerwać i trudniej zamontować,
  • czy licznik posiada czytelny ekran – najwyraźniejszy jest wyświetlacz OLED,
  • czy licznik jest prosty w obsłudze i montażu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze licznika rowerowego?

Jeśli potrzebujesz licznika rowerowego, który będzie bardziej zaawansowany technologicznie, postaw na tak zwany komputer rowerowy z GPS. W tym przypadku zwróć uwagę na:

  • czytelność wyświetlacza oraz jego czułość – 2 lub 3 cale powinny być wystarczające,
  • ilość funkcji licznika,
  • rodzaj obsługiwanych czujników,
  • protokoły transmisji danych, takie jak Bluetooth,
  • czas pracy na baterii.

Wybór rowerowych liczników jest ogromny, dlatego zarówno turyści, jak i sportowcy powinni znaleźć w sklepach model idealnie dopasowany do swoich potrzeb i przygotowanego budżetu. Jak natomiast korzystać z licznika, aby działał prawidłowo?

Licznik rowerowy a czujnik kadencji – jak zamontować licznik?

To, jakie funkcje ma licznik, zależy w głównej mierze od czujnika prędkości i czujnika kadencji, z jakim współpracuje. Kadencja – to w przypadku jazdy na rowerze – liczba pełnych obrotów koła na minutę. Podstawowe funkcje licznika bazują więc na tym, że użytkownik wprowadza do urządzenia wartość odpowiadającą obwodowi kół jego roweru i w oparciu o ten parametr licznik jest w stanie określić między innymi prędkość jazdy rowerzysty czy pokonany przez niego dystans. Aby prawidłowo ustawić licznik, należy więc zmierzyć średnicę swojego koła i pomnożyć ją przez 3,14.

Montując licznik rowerowy dopasowany do swoich potrzeb, trzeba zainstalować na rowerze również dedykowany czujnik, na podstawie odczytów którego wyliczane będą parametry jazdy. Jak zamontować licznik rowerowy, aby działał prawidłowo? Popularne liczniki rowerowe montuje się na kierownicy w takim miejscu, aby łatwo było odczytywać ich dane. Z kolei czujnik zakłada się na widelec lub amortyzator. Im bliżej licznika, tym lepiej. Ostatni element zestawu to magnes, który nakłada się na szprychę – tą najbliżej widelca. Odległość między czujnikiem a magnesem powinna być jak najmniejsza. Producent konkretnego licznika zawsze określa zalecaną odległość w instrukcji montażu.

Licznik rowerowy: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
1 KOMENTARZ
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

„Kadencja – to w przypadku jazdy na rowerze – liczba pełnych obrotów koła na minutę.”
Na pewno?

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY