Strona głównaDom i ogródSprzęt fitnessWybieramy najlepszy licznik rowerowy - ranking 2024

Wybieramy najlepszy licznik rowerowy – ranking 2024 [TOP7]

Czy warto kupić licznik rowerowy?

Licznik rowerowy pozwala monitorować prędkość i dystans całkowity, a tym samym śledzić postępy treningowe. Nawet w najtańszych modelach liczników użytkownik może znaleźć takie funkcje, które pozwolą mu ocenić, czy powinien kręcić pedałami szybciej, czy nieco wolniej.

Dzięki licznikowi GPS rowerzysta może również planować trasę przed wyruszeniem w drogę i śledzić ją, aby wiedzieć, jaką odległość musi pokonać jeszcze do osiągnięcia celu. Nawigacja w liczniku jest bardzo ważna dla tych, którzy chcą odkrywać nowe obszary czy też unikać ruchliwych dróg.

Nawet bardzo prosty licznik pełni także rolę motywacyjną. Pozwala bowiem obserwować swoje postępy i czuć dumę z kolejnych pokonanych kilometrów. Nowoczesne, zaawansowane liczniki mogą umożliwiać również udostępnianie takich osiągnięć znajomym.

Licznik rowerowy ranking

Liczniki rowerowe występują w wielu wariantach do wyboru. Mogą być bardzo proste i bardzo nowoczesne, posiadać wyświetlacz kolorowy lub monochromatyczny, pracować przewodowo i bezprzewodowo… Nie wiesz, jaki licznik rowerowy wybrać? Przejrzyj nasze zestawienie polecanych produktów i przekonaj się, na czym polega funkcjonalność liczników rowerowych!

Sprawdź także:

1. VÖGEL VL6

VÖGEL VL6VÖGEL VL6 to licznik z dużym, podświetlanym ekranem. Produkt oferuje takie funkcje, jak pomiar prędkości jazdy, ilość przejechanych kilometrów, liczba spalonych kalorii czy prędkość średnia. Łącznie sprzęt może pochwalić się aż 15 różnymi funkcjami pracy.

Licznik wyłącza się automatycznie po zakończeniu jazdy, oszczędzając baterie. Urządzenie dostarcza użytkownikowi wielu przydatnych informacji, w tym także o temperaturze powietrza, czy prędkości maksymalnej.

Model waży 73 gramy. Jego wymiary wynoszą 80 x 54.2 x 18 mm.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Posiada wiele przydatnych funkcji.  
+ Ma duży, podświetlany ekran.  
+ Jest łatwy w montażu.  

2. VÖGEL VL2

VÖGEL VL2VÖGEL VL2 to licznik z dużym, czytelnym ekranem, który wyłącza się automatycznie, kiedy użytkownik przestaje się przemieszczać. Produkt informuje o prędkości jazdy, o liczbie przejechanych kilometrów oraz o średnim tempie poruszania się po drodze.

Łącznie model oferuje aż 12 różnych funkcji, w tym stoper, podświetlenie czy tryb zegara. Może informować o prędkości w milach lub w kilometrach na godzinę. Posiada także tryb SCAN.

Sprzęt mocuje się do kierownicy. Licznik działa bezprzewodowo. 

Zalety: Wady:
+ Jest duży i czytelny. – Jego mocowanie jest bardzo niepraktyczne i słabe jakościowo.
+ Działa bezprzewodowo.  
+ Ma wiele funkcji.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  

3. Kellys Digit

Kellys DigitKellys Digit to prosty licznik rowerowy z 9 funkcjami i dużym, czytelnym wyświetlaczem. Produkt umożliwia łatwy odczyt danych w trakcie jazdy. Informuje o prędkości aktualnej, dystansie dziennym i całkowitym, czasie jazdy, prędkości maksymalnej, a także o prędkości średniej. Pozwala również sprawdzać aktualną godzinę porównywać prędkość średnią oraz aktualną.

Model korzysta z funkcji SCAN. Jego dwudzielny wyświetlacz dodatkowo ułatwia odczyt danych. Natomiast montaż uchwytu na licznik odbywa się w wygodnym systemie na click. Można zainstalować go na kierownicy lub na wsporniku kierownicy. 

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Po wyjęciu z niego baterii, wszystkie dane zostają usunięte.
+ Daje dostęp do wielu informacji.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Jest prosty w montażu.  

4. GARMIN Edge Explore 010-02029-1

GARMIN Edge Explore 010-02029-1Garmin Edge Explore to licznik z nawigacją GPS, wyposażony w 3-calowy ekran dotykowy, który można obsługiwać w rękawiczkach i w czasie deszczu. Sprzęt posiada funkcję wyznaczania tras według popularności Trendline. Mierzy dystans, prędkość, a nawet wysokość, na jakiej znajduje się rowerzysta. Współpracuje z urządzeniami VARIA, takimi jak radar wsteczny.

Licznik pracuje na baterii do 12 godzin. Posiada fabrycznie zainstalowaną mapę Garmin Cycle Map, dlatego ułatwia podróżowanie po nieznanym terenie. Sprzęt posiada też funkcję wzywania pomocy i wykrywania zdarzeń. Pozwala łączyć się z innymi i śledzić pozycje znajomych, a także przesyłać im dane zgromadzone w urządzeniu.

Produkt daje dostęp do wielu aplikacji. Może więc informować użytkownika o prognozie pogody czy o adresie najbliższej otwartej kawiarni.

Zalety: Wady:
+ Posiada funkcję nawigacji i GPS. – Jest drogi.
+ Posiada kolorowy, duży wyświetlacz. – Jego bateria szybko się rozładowuje.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Oferuje wiele zaawansowanych funkcji.  

5. Media-tech MT2203

Media-tech MT2203Media-Tech MT2203 to licznik oferujący aż 28 funkcji, wyposażony w wyświetlacz wodoodporny LCD. Produkt zbiera informacje na temat prędkości, dystansu czy spalonych kalorii. Posiada także termometr, zegar i podświetlenie z czujnikiem zmierzchu. Sprzęt automatycznie uruchamia się i wyłącza. Jest też prosty w montażu/demontażu.

Licznik dostarcza użytkownikowi między innymi takich informacji, jak całkowity przebieg, pokonany dystans, prędkość średnia i aktualna, a także temperatura czy porównanie prędkości średniej do aktualnej. Model posiada też stoper i odliczanie czasu. Może pracować w trybie uśpienia. Ostrzega o niskim poziomie baterii czy nadmiernej prędkości. Przypomina o czynnościach serwisowych. 

Zalety: Wady:
+ Jest duży i czytelny. – Według niektórych użytkowników nie trzyma się stabilnie w zatrzaskach.
+ Posiada wiele funkcji.  
+ Ma podświetlenie.  
+ Ma przystępną cenę.  

6. Garmin Edge 530

Garmin Edge 530Garmin Edge 530 to licznik rowerowy i nawigacja rowerowa w jednym. Produkt oferuje zaawansowane funkcje treningowe. Posiada kolorowy wyświetlacz o przekątnej 2,6 cala. Jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Licznik ma wbudowany GPS, co daje użytkownikowi dostęp do map i możliwość otrzymywania różnych powiadomień.

Urządzenie zapewnia dostęp do tras MTB z aplikacji Trailforks. Dzięki funkcji Trendline sprawdza dla użytkownika najczęściej wybierane trasy. Licznik korzysta z kilku systemów nawigacji satelitarnej: GPS, GLONASS i Galileo.

Model łączy się z Garmin Connect oraz Training Peaks, dzięki czemu daje użytkownikowi wgląd do danych o treningach. Produkt można sparować z czujnikami mierzącymi pułap tlenowy czy obciążenia treningowe. Sprzęt informuje o dystanse, kącie pochylenia drogi czy liczbie skoków na trasie. 

Urządzenie potrafi wykrywać niebezpieczne zdarzenia. Automatycznie wysyła informację o lokalizacji do zdefiniowanego kontaktu alarmowego. Posiada alarm z kodem PIN i odporność na zachlapania oraz pyłoszczelność na poziomie IPX7.

Sprzęt daje dostęp do wielu praktycznych aplikacji, jak chociażby AccuWeather MinuteCast. Pozwala także na zmianę tarczy wyświetlacza, komunikowanie się z innymi użytkownikami czy udostępnianie osiągnięć. Bateria licznika może pracować do 20 godzin w trybie GPS i do 40 w trybie oszczędzania energii.

Zalety: Wady:
+ Łączy funkcje licznika z nawigacją GPS. – Jest bardzo drogi
+ Jest bardzo nowoczesny. – Jako nawigacja nie jest zbyt praktyczny – brak wyszukiwania tekstowego.
+ Długo pracuje na baterii.  
+ Ma duży, kolorowy wyświetlacz.  

7. Reto MB S059

Reto MB S059Reto MB S059 to przewodowy licznik rowerowy wodoodporny, wyposażony w duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Model oferuje aż 14 różnych funkcji. Korzysta ze standardowej komunikacji z rowerem za pomocą przewodu z sensorem. Jest też łatwy w montażu i nadaje się do jazdy niezależnie od pogody.

Produkt dostarcza użytkownikowi informacji na temat aktualnej prędkości jazdy, całkowitego przebiegu, dystansu, średniej i maksymalnej prędkości czy czasu jazdy. Posiada też zegar i tryb SCAN. Pozwala ustawić jedną z dwóch jednostek prędkości jazdy: mile lub kilometry na godzinę. Informuje także o stanie rozładowania baterii. Automatycznie włącza się i wyłącza.

Licznik może być zamontowany na kierownicy lub mostku kierownicy. Sprzęt został wykonany z materiału ABS.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Według niektórych opinii często się resetuje.
+ Ma wiele funkcji – Jego montaż nie jest stabilny – wymaga własnych, dodatkowych umocnień.
+ Jest wodoodporny.  
+ Jest czytelny.  

Zwykły licznik rowerowy czy licznik rowerowy GPS?

Typowe liczniki rowerowe to dosyć proste urządzenia, które są w stanie dostarczyć użytkownikowi informacji o aktualnej prędkości jazdy, czasie jazdy czy pokonanym dystansie. Często posiadają także zegar oraz stoper. Klasyczny licznik rowerowy jest niedrogi – cena nie przekracza kwoty 100 zł – i długo pracuje na baterii, ponieważ jego praca nie wiąże się z dużym zużyciem energii.

Licznik GPS to z kolei jeszcze bardziej funkcjonalne urządzenie, które analizuje zgromadzone dane, a także bada przebytą drogę i udziela wskazówek co do dalszego przebiegu trasy. Takie liczniki wyposażone w GPS i wgrane mapy mogą dorównywać funkcjonalności nawigacji samochodowej. Jeśli sprzęt dodatkowo łączy się z aplikacją, pozwala zwykle analizować swoje postępy, czy nawet udostępniać je innym osobom. Warto pamiętać jednak, że takie rozwiązania kosztują. Podczas gdy podstawowy licznik kupisz za około 50 – 70 zł (a nawet mniej), za licznik z nawigacją trzeba zapłacić blisko lub ponad 1000 zł. Poza tym, taki sprzęt wymaga o wiele częstszego ładowania baterii.

Jak wybrać licznik rowerowy?

Proste liczniki rowerowe dostępne w sklepach niewiele różnią się od siebie, jeśli chodzi o funkcje czy sposób montażu. Jeśli chcesz kupić licznik, który ma jedynie podstawowe funkcje, to zwróć uwagę na to:

  • jakie parametry pokazuje: prędkość aktualna, pokonany dystans, prędkość średnia, czas jazdy, prędkość maksymalna, przebieg – to dane, które powinien uwzględniać,
  • jak jest zamontowany – bezprzewodowo czy przewodowo, pierwsza opcja choć jest wygodna i estetyczna, to nie gwarantuje stabilnej transmisji danych, z kolei kabel łatwo jest zerwać i trudniej zamontować,
  • czy licznik posiada czytelny ekran – najwyraźniejszy jest wyświetlacz OLED,
  • czy licznik jest prosty w obsłudze i montażu.

Jeśli zaś potrzebujesz licznika rowerowego, który będzie bardziej zaawansowany technologicznie, postaw na tak zwany komputer rowerowy z GPS. W tym przypadku zwróć uwagę na:

  • czytelność wyświetlacza oraz jego czułość – 2 lub 3 cale powinny być wystarczające,
  • ilość funkcji licznika,
  • rodzaj obsługiwanych czujników,
  • protokoły transmisji danych, takie jak Bluetooth,
  • czas pracy na baterii.

Wybór rowerowych liczników jest ogromny, dlatego zarówno turyści, jak i sportowcy powinni znaleźć w sklepach model idealnie dopasowany do swoich potrzeb i przygotowanego budżetu. Jak natomiast korzystać z licznika, aby działał prawidłowo?

Licznik rowerowy a czujnik kadencji – jak zamontować licznik?

To, jakie funkcje ma licznik, zależy w głównej mierze od czujnika prędkości i czujnika kadencji, z jakim współpracuje. Kadencja – to w przypadku jazdy na rowerze – liczba pełnych obrotów koła na minutę. Podstawowe funkcje licznika bazują więc na tym, że użytkownik wprowadza do urządzenia wartość odpowiadającą obwodowi kół jego roweru i w oparciu o ten parametr licznik jest w stanie określić między innymi prędkość jazdy rowerzysty czy pokonany przez niego dystans. Aby prawidłowo ustawić licznik, należy więc zmierzyć średnicę swojego koła i pomnożyć ją przez 3,14.

Montując licznik rowerowy dopasowany do swoich potrzeb, trzeba zamontować na rowerze również dedykowany czujnik, na podstawie odczytów którego wyliczane będą parametry jazdy. Jak zamontować licznik rowerowy, aby działał prawidłowo? Popularne liczniki rowerowe montuje się na kierownicy w takim miejscu, aby łatwo było odczytywać ich dane. Z kolei czujnik zakłada się na widelec lub amortyzator. Im bliżej licznika, tym lepiej. Ostatni element zestawu to magnes, który nakłada się na szprychę – tą najbliżej widelca. Odległość między czujnikiem a magnesem powinna być jak najmniejsza. Producent konkretnego licznika zawsze określa zalecaną odległość w instrukcji montażu.

Licznik rowerowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Angelika
Angelika
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników, dlatego nie musisz już poświęcać swojego czasu na samodzielne czytanie setek komentarzy, aby dokonać rozsądnego wyboru.
POWIĄZANE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić