Strona głównaElektronikaSkuteryWybieramy najlepszy skuter elektryczny - ranking 2024

Wybieramy najlepszy skuter elektryczny – ranking 2024 [TOP5]

Skuter elektryczny czy hulajnoga elektryczna?

Skuter elektryczny od hulajnogi elektrycznej różni się przede wszystkim tym, że posiada miejsce siedzące, dzięki czemu jest dużo wygodniejszy, zwłaszcza podczas dłuższych wypraw. Istnieją jednak również takie hulajnogi, które wyposażono w demontowane siodełko – je również uwzględniliśmy w naszym rankingu.

Hulajnoga elektryczna i skuter elektryczny to pojazdy lekkie, wygodne, ciche, ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Oba pozwalają oszczędzić czas, ponieważ dzięki nim nie musimy stać w korkach. Jazda na hulajnodze jest jednak bardziej męcząca – trzeba na niej stać, balansować ciałem. Natomiast na skuterze zawsze podróżujemy na siedząco. Pod siedzeniem zwykle znajduje się także schowek, co pozwala przewozić pojazdem na przykład plecak czy zakupy. Co więc wybrać? Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujesz korzystać ze swojej maszyny. Alternatywnie, zawsze możesz postawić na model dwa w jednym, czyli hulajnogę z siedziskiem, które łatwo montuje się i demontuje zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Warto wspomnieć również o kilku zasadach związanych z podróżowaniem skuterem. Jeśli pojazd jest zaliczany do motorowerów, a moc jego silnika nie przekracza 4 kW, to mogą jeździć nim osoby spełniające jedno z następujących kryteriów:

  • urodzone przed 12. stycznia 1995 roku,
  • pełnoletnie, posiadające prawo jazdy dowolnej kategorii,
  • mające więcej niż 14 lat i posiadające prawo jazdy kat. AM.

Do prowadzenia potężniejszych skuterów potrzebne jest natomiast posiadanie prawa jazdy co najmniej kategorii A1 lub posiadanie prawa jazdy kategorii B (od co najmniej 3 lat). Ponieważ skuter porusza się po jezdni, konieczne jest też wykupienie na niego obowiązkowej polisy OC, zarejestrowanie pojazdu i wykonywanie okresowych badań technicznych.

Ranking skuterów elektrycznych

Najlepsze skutery elektryczne to pojazdy o sporym zasięgu i optymalnej mocy silnika. Jak wybrać dobrej jakości, ekologiczny skuter? Oto kilka konkretnych propozycji!

Sprawdź również nasz ranking hulajnóg elektrycznych i rowerów elektrycznych.

1. Kugoo KUKIRIN G2 PRO

Kugoo KUKIRIN G2 PRO



Kugoo KUKIRIN G2 PRO to skuter i hulajnoga elektryczna w jednym. Urządzenie dysponuje mocą maksymalną 1000 W, a znamionową 600 W. Wyposażono je w baterię litowo-jonową 48V 15Ah. Pojazd rozwija prędkość do 45 km/h. Posiada trzy biegi do przodu. Jego zasięg przy pełnym naładowaniu ogniwa wynosi do 55 km.

Maszyna pokonuje wzniesienia do 20°. Posiada 9-calowe opony gumowe i przednie oraz tylne hamulce tarczowe. Za system amortyzacji tego pojazdu odpowiadają sprężyny zlokalizowane z przodu i z tyłu. Skuter ładuje się do pełna w około 7 – 8 godzin. Model wyposażono w wyświetlacz LCD informujący o przebiegu, prędkości, mocy, poziomie naładowania baterii czy uruchomionym biegu.

Maksymalny udźwig tego pojazdu to 120 kg. Produkt może pochwalić się wodoodpornością na poziomie IP54. Najważniejszą zaletą urządzenia jest jednak zdejmowane siedzenie wyposażone w dużą, skórzaną poduszkę. To dzięki niemu sprzęt zamienia się z hulajnogi w skuter.

Pojazd posiada tempomat i oświetlenie LED: reflektor, pomocnicze światła uliczne, ostrzegawcze światła tylne.

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Ma nieco mniejszy zasięg niż deklarowany przez producenta.
+ Jest urządzeniem dwa w jednym.  
+ Rozwija deklarowaną prędkość.  
+ Sprawdza się na różnych nawierzchniach.  

2. E-MIO Destina

E-MIO Destina



E-MIO Destina to skuter elektryczny wyposażony w baterię litowo-jonowa o pojemności 20 Ah, oferującą zasięg do 50 km. Ogniwo ładuje się do pełna w około 4 – 5 godzin. Sprzęt posiada silnik o mocy aż 2000 W. Jego maksymalna prędkość to 45 km/h. Maszyna jest w stanie pokonywać wzniesienia o kącie nachylenia do 15 stopni.

Skuter ma ciekawy retro design i wyróżniający się kolor. Posiada przednie i tylne lampy oraz dodatkowe okrągłe lusterka. Pojazd wyposażono w bezdętkowe koła 10-calowe i trzy biegi przełączane za pomocą przełącznika w rączce kierownicy.

Sprzęt posiada przedni hamulec tarczowy i tylny hamulec bębnowy. Jego atutem jest też wbudowany alarm przeciwkradzieżowy, który blokuje tylne koło uniemożliwiając kradzież pojazdu. Model wyposażony został w licznik LCD, wyświetlający prędkość jazdy, ilość przejechanych kilometrów i poziom naładowania baterii.

Atutem produktu jest schowek przy kierownicy, na przykład na dokumenty, a także schowek pod siedzeniem, na przykład na zakupy. Skuter jest też wyposażony w E-MIO Assist, czyli zestaw alarmowy z bezpłatną aplikacją. Zabezpieczenie to polega na stałym połączeniu czujnika w pojeździe z aplikacją, dzięki czemu użytkownik korzysta z takich rozwiązań jak system wykrywania wypadków czy śledzenie skutera w czasie rzeczywistym.

Dopuszczalne obciążenie pojazdu to 150 kg. Jego przednie zawieszenie tworzy widelec teleskopowy, a tylne amortyzator sprężynowy.

Zalety: Wady:
+ Ma świetny design. – Ma mniejszy zasięg niż deklarowany.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Posiada system antykradzieżowy.  
+ Ma dwa praktyczne schowki  

3. MANTA MES1001H Flinston

MANTA MES1001H Flinston



Manta MES1001H to hulajnoga elektryczna z opcją montażu siedziska, czyli również elektryczny skuter 2w1. Pojazd posiada amortyzowaną tylną oś i pompowane koła 10-calowe. Urządzenie wyposażono w baterię o pojemności 8 Ah, która zapewnia zasięg około 30 km. Maszyna korzysta z silnika o mocy 250 W.

Model wyposażony został w hamulec tarczowy tylny, a także w oświetlenie LED z przodu. Produkt posiada lekką, aluminiową ramę i koszyk na zakupy z tyłu. Jego rączka jest demontowana. Sprzęt pozwala jeździć na stojąco i na siedząco – po montażu siedziska oraz obniżeniu kierownicy.

Hulajnoga rozwija prędkość do 20 km/h. Posiada stacyjkę na kluczyk. Jej bateria ładuje się do pełna w około 5 – 6 godzin. Maszyna pokonuje nachylenia do około 7 stopni. Jej maksymalny udźwig to 120 kg.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Ma niewielki zasięg.
+ Łatwo się prowadzi.  
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Jest urządzeniem dwa w jednym.  

4. E-MIO Agile

E-MIO Agile



E-MIO AGILE to skuter z silnikiem o mocy 2000 W. Maszyna rozpędza się do 45 km/h i oferuje zasięg do 60 km na jednym ładowaniu. Sprzęt jest mały i zwinny. Posiada baterię o pojemności 20 Ah firmy Samsung. Dysponuje też oświetleniem LED.

Pojazd został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie. Jego zaletą jest też estetyczny design. Jednoślad posiada praktyczny schowek przy kierownicy oraz pod siedziskiem. Jest sprzedawany w zestawie z pilotem zdalnego sterowania. Ma wyjmowaną do ładowania baterię. Został też zabezpieczony alarmem, który można wyłączać z poziomu pilota.

Skuter posiada tryb jazdy wstecz. Jego dodatkowym atutem jest wieszak na torbę. Pojazd został wyposażony w czujnik, który łączy się z aplikacją na telefon, co rozszerza funkcjonalność maszyny i pozwala między innymi śledzić jej położenie na mapie.

Maksymalne obciążenie tego modelu to 150 kg. Sam pojazd waży 65 kg. Jego wymiary wynoszą 700 mm szerokości na 1120 mm wysokości.

Zalety: Wady:
+ Ma efektowny design. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada wyjmowaną baterię. – Według niektórych użytkowników, jego zasięg spada z każdym kolejnym ładowaniem.
+ Jest szybki i zwrotny.  
+ Ma niską wagę.  

5. E-MIO Toro+

E-MIO Toro+



E-MIO Toro+ to skuter z baterią o pojemności aż 40 Ah, z 300 ogniwami. Maszyna oferuje zasięg maksymalnie 60 km. Ładuje się do pełna w około 7-8 godzin. Może rozwinąć prędkość do 75 km/h za sprawą silnika o mocy 4000 W.

Pojazd posiada wyjmowaną baterię. Pokonuje wzniesienia o kącie nachylenia do 25 stopni. Posiada oświetlenie z przodu i z tyłu, a także dodatkowe okrągłe lusterka. Wyróżnia się retro designem i dużymi 12-calowymi kołami bezdętkowymi.

Maszyna posiada dwa przełożenia – do przodu i do tyłu – sterowane przełącznikiem w rączce. Skuter ma też hamulce tarczowe, wbudowany alarm przeciwkradzieżowy z blokadą tylnego koła i kolorowy licznik LCD na kierownicy. Wskazuje on nie tylko aktualną prędkość jazdy, ale również stan baterii i ilość przejechanych kilometrów.

Pojazd może pochwalić się schowkiem umieszczonym w tylnej części maszyny oraz dodatkowym schowkiem pod siedzeniem. Model pozwala korzystać z funkcji aplikacji E-MIO Assist, w tym z przypomnień o przeglądzie, czy z systemu wykrywania wypadków. Skuter jest sprzedawany w zestawie z pilotem zdalnego sterowania.

Maksymalne obciążenie pojazdu to 150 kg. Maszyna waży 130 kg – z opakowaniem.

Zalety: Wady:
+ Ma mocny silnik. – Jest drogi.
+ Posiada pojemną baterię. – Jest bardzo ciężki.
+ Rozwija wysoką prędkość jazdy.  
+ Ma wyjmowany akumulator.  

Praktyczny skuter elektryczny – jak go wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest skuter elektryczny dopasowany do Twoich potrzeb, czy tradycyjny skuter spalinowy, to zwróć uwagę na następujące zalety skuterów elektrycznych:

  • pojazdy elektryczne są tańsze w eksploatacji,
  • pojazdy elektryczne pracują ciszej,
  • pojazdy elektryczne są ekologiczne.

Skuter z silnikiem spalinowym będzie odpowiedni dla osoby, która nie chce być ograniczona, jeśli chodzi o zasięg trasy, którą może pokonać. Jeśli jednak szukasz pojazdu, którym będziesz dojeżdżać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów do pracy, wybierz elektryczny skuter, który będzie po prostu tańszą i wygodniejszą opcją. Jaki skuter elektryczny wybrać i na co zwrócić uwagę?

Kluczowe będą:

  • zasięg pojazdu i czas ładowania skutera,
  • moc silnika,
  • waga i rozmiar pojazdu,
  • bezpieczeństwo: hamulce, światła, sygnały dźwiękowe,
  • budżet.

Jak dobrać skuter elektryczny do swoich potrzeb?

Skuter napędzany silnikiem elektrycznym będzie idealnym rozwiązaniem zarówno w małym, jak i w dużym mieście, o ile tylko dobierzesz go odpowiednio do swoich potrzeb. Jeśli planujesz jeździć spokojnie po miejskich uliczkach, wybierz model mniejszy, łatwy w manewrowaniu. Jeżeli zaś preferujesz bardziej dynamiczny styl jazdy, wybierz skuter o mocy powyżej 3000 W – zapewni mocniejsze przyspieszenie.

Pamiętaj też, jak ważny jest dystans, który urządzenie jest w stanie pokonać. Na zasięg skutera elektrycznego wpływa pojemność baterii, ale też takie czynniki jak waga użytkownika, prędkość jazdy czy ukształtowanie terenu. Na mniejsze dystanse wystarczający będzie skuter o zasięgu około 30 – 40 km. Jeśli planujesz jeździć dalej, postaw na większą pojemność baterii lub korzystaj z dwóch ogniw na zmianę.

Czy warto kupić skuter, który rozpędza się powyżej 45 km/h? Nie, ponieważ jest to maksymalna dopuszczona prędkość dla skuterów, które poruszają się po drogach publicznych. Jeśli nie planujesz jeździć po drogach szybkiego ruchu, nie ma sensu inwestować w mocniejszy pojazd. Wyższą prędkość rozwijają zazwyczaj jedynie motocykle elektryczne – nawet do 110 km/h.

Choć zazwyczaj nie jest to takie ważne, sprawdź także, jaką maksymalną nośność gwarantuje wybrany skuter. Zwykle jest to od 100 do 150 kg. Weź pod uwagę również to, że na obciążenie pojazdu składać się będzie także Twój bagaż lub… dodatkowy pasażer.

Na zakup skutera często wpływają również detale. W przypadku takich pojazdów mogą to być następujące dodatki, akcesoria czy funkcje jak:

  • licznik w formie wyświetlacza, informujący o prędkości, zużyciu baterii, przebytym dystansie,
  • alarm antykradzieżowy,
  • nawigacja,
  • połączenie z aplikacją.

Zakup skutera elektrycznego poprzedź także sprawdzeniem elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jak hamulce i oświetlenie oraz elementów wpływających na komfort jazdy, jak amortyzacja czy rodzaj kół.

Nowe skutery elektryczne – ile kosztują?

Cena skutera elektrycznego sięga od około 5000 do nawet 30 000 zł. Nieco tańsze są natomiast hulajnogi elektryczne z siedziskiem – takie pojazdy kupisz już na około 2000 zł. Na cenę skutera wpływa nie tylko marka i model pojazdu, ale także moc silnika, zasięg i dodatkowe funkcje. Im bardziej zaawansowany model pojazdu, tym większy jego zasięg i mocniejszy silnik. Odpowiedni skuter elektryczny do jazdy po mieście kupisz jednak już za kwotę około 6 – 7 tysięcy złotych.

Skuter elektryczny – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd