Skuter elektryczny czy hulajnoga elektryczna?
Skuter elektryczny od hulajnogi elektrycznej różni się przede wszystkim tym, że posiada miejsce siedzące, dzięki czemu jest dużo wygodniejszy, zwłaszcza podczas dłuższych wypraw. Istnieją jednak również takie hulajnogi, które wyposażono w demontowane siodełko — je również uwzględniliśmy w naszym rankingu. Najlepsze skutery elektryczne to pojazdy o sporym zasięgu i optymalnej mocy silnika. Jak wybrać dobrej jakości, ekologiczny skuter? Oto kilka konkretnych propozycji!
Ranking skuterów elektrycznych:
Sprawdź podobne rankingi:
Skuter elektryczny czy hulajnoga elektryczna?
Hulajnoga elektryczna i skuter elektryczny to pojazdy lekkie, wygodne, ciche, ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Oba pozwalają oszczędzić czas, ponieważ dzięki nim nie musimy stać w korkach. Jazda na hulajnodze jest jednak bardziej męcząca — trzeba na niej stać, balansować ciałem. Natomiast na skuterze zawsze podróżujemy na siedząco. Pod siedzeniem zwykle znajduje się także schowek, co pozwala przewozić pojazdem na przykład plecak czy zakupy. Co więc wybrać? Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujesz korzystać ze swojej maszyny. Alternatywnie, zawsze możesz postawić na model dwa w jednym, czyli hulajnogę z siedziskiem, które łatwo montuje się i demontuje zgodnie z bieżącymi potrzebami.
Warto wspomnieć również o kilku zasadach związanych z podróżowaniem skuterem. Jeśli pojazd jest zaliczany do motorowerów, a moc jego silnika nie przekracza 4 kW, to mogą jeździć nim osoby spełniające jedno z następujących kryteriów:
- pełnoletnie, posiadające prawo jazdy dowolnej kategorii,
- mające więcej niż 14 lat i posiadające prawo jazdy kat. AM.
Do prowadzenia potężniejszych skuterów potrzebne jest natomiast posiadanie prawa jazdy co najmniej kategorii A1 lub posiadanie prawa jazdy kategorii B (od co najmniej 3 lat). Ponieważ skuter porusza się po jezdni, konieczne jest też wykupienie na niego obowiązkowej polisy OC, zarejestrowanie pojazdu i wykonywanie okresowych badań technicznych.
Praktyczny skuter elektryczny — jak go wybrać?
Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest skuter elektryczny dopasowany do Twoich potrzeb, czy tradycyjny skuter spalinowy, to zwróć uwagę na następujące zalety skuterów elektrycznych:
- są tańsze w eksploatacji,
- pracują ciszej,
- są ekologiczne.
Skuter z silnikiem spalinowym będzie odpowiedni dla osoby, która nie chce być ograniczona, jeśli chodzi o zasięg trasy, którą może pokonać. Jeśli jednak szukasz pojazdu, którym będziesz dojeżdżać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów do pracy, wybierz elektryczny skuter, który będzie po prostu tańszą i wygodniejszą opcją. Jaki skuter elektryczny wybrać i na co zwrócić uwagę? Kluczowe będą:
- zasięg pojazdu i czas ładowania skutera,
- moc silnika,
- waga i rozmiar pojazdu,
- bezpieczeństwo: hamulce, światła, sygnały dźwiękowe,
- budżet.
Jak dobrać skuter elektryczny do swoich potrzeb?
Skuter napędzany silnikiem elektrycznym będzie idealnym rozwiązaniem zarówno w małym, jak i w dużym mieście, o ile tylko dobierzesz go odpowiednio do swoich potrzeb. Jeśli planujesz jeździć spokojnie po miejskich uliczkach, wybierz model mniejszy, łatwy w manewrowaniu. Jeżeli zaś preferujesz bardziej dynamiczny styl jazdy, wybierz skuter o mocy powyżej 3000 W — zapewni mocniejsze przyspieszenie.
Pamiętaj też, jak ważny jest dystans, który urządzenie jest w stanie pokonać. Na zasięg skutera elektrycznego wpływa pojemność baterii, ale też takie czynniki jak waga użytkownika, prędkość jazdy czy ukształtowanie terenu. Na mniejsze dystanse wystarczający będzie skuter o zasięgu około 30 – 40 km. Jeśli planujesz jeździć dalej, postaw na większą pojemność baterii lub korzystaj z dwóch ogniw na zmianę.
Czy warto kupić skuter, który rozpędza się powyżej 45 km/h? Nie, ponieważ jest to maksymalna dopuszczona prędkość dla skuterów, które poruszają się po drogach publicznych. Jeśli nie planujesz jeździć po drogach szybkiego ruchu, nie ma sensu inwestować w mocniejszy pojazd. Wyższą prędkość rozwijają zazwyczaj jedynie motocykle elektryczne — nawet do 110 km/h.
Choć zazwyczaj nie jest to takie ważne, sprawdź także, jaką maksymalną nośność gwarantuje wybrany skuter. Zwykle jest to od 100 do 150 kg. Weź pod uwagę również to, że na obciążenie pojazdu składać się będzie także Twój bagaż lub… dodatkowy pasażer.
Zakup skutera elektrycznego poprzedź także sprawdzeniem elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jak hamulce i oświetlenie oraz elementów wpływających na komfort jazdy, jak amortyzacja czy rodzaj kół.
Nowe skutery elektryczne — ile kosztują?
Cena skutera elektrycznego sięga od około 5000 do nawet 30 000 zł. Nieco tańsze są natomiast hulajnogi elektryczne z siedziskiem — takie pojazdy kupisz już na około 2000 zł. Na cenę skutera wpływa nie tylko marka i model pojazdu, ale także moc silnika, zasięg i dodatkowe funkcje. Im bardziej zaawansowany model pojazdu, tym większy jego zasięg i mocniejszy silnik. Odpowiedni skuter elektryczny do jazdy po mieście kupisz jednak już za kwotę około 6-7 tysięcy złotych.
Skuter elektryczny — opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl