Strona głównaSportRowery i jednośladyKtóra nawigacja rowerowa jest najlepsza? Ranking 2024

Która nawigacja rowerowa jest najlepsza? Ranking 2024

Rowerzyści poszukujący idealnej nawigacji rowerowej często stają przed dylematem, jak spośród dostępnych na rynku urządzeń wybrać to, które najlepiej spełni ich oczekiwania. W dobie dynamicznego rozwoju technologii nawigacje rowerowe oferują coraz więcej zaawansowanych funkcji, które mogą znacząco podnieść komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czy warto inwestować w droższy model, który oferuje dodatkowe funkcje, takie jak nawigacja off-road? Czy może lepiej postawić na prostsze rozwiązania? Jakie parametry są kluczowe przy wyborze nawigacji, a które można uznać za mniej istotne? W tym artykule przedstawimy ranking najlepszych nawigacji rowerowych, analizując ich funkcje, jakość wykonania oraz stosunek jakości do ceny, aby każdy miłośnik dwóch kółek mógł znaleźć coś dla siebie.

Ranking nawigacji rowerowych:

Sprawdź podobne rankingi:

Czy warto kupić rowerowe urządzenie GPS?

Funkcje nawigacji rowerowej mogą znacząco różnić się w zależności od urządzenia, które zakupimy. Nawet najprostsza nawigacja zaoferuje użytkownikowi podstawowe funkcje licznika rowerowego, takie jak pomiar prędkości czy dystansu. Nieco bardziej skomplikowane komputery będą pokazywały kierunek geograficzny i doprowadzą użytkownika do celu za pomocą prostych wskazówek — skręć w lewo, czy w prawo. Im droższe, bardziej zaawansowane urządzenie zakupisz, tym więcej funkcji Ci zaoferuje. Najlepsze sprzęty tego typu mają zarówno funkcje typowe dla smartfonu czy smartwatcha, jak i dla samodzielnej nawigacji.

Nowoczesny sprzęt pozwala planować trasy rowerowe, pokazywać ukształtowanie terenu, badać i monitorować aktywność rowerzysty, ostrzegać o zmianie warunków atmosferycznych. Czy warto mieć takie urządzenie? Tak, jeśli Twoje trasy rowerowe często się zmieniają i są dosyć odległe. Pytanie brzmi, czy warto kupować osobne urządzenie, skoro podobne funkcje oferuje smartfon czy opaska sportowa?

Porównując funkcjonalność tych urządzeń, pod uwagę warto wziąć takie kwestie jak: czas pracy baterii, wielkość ekranu czy dostępność wgranych map. Telefon może stracić zasięg w lesie i szybko się rozładowuje. Z kolei zegarek sportowy ma niewielki ekran i trudno będzie odczytywać z niego dane w trakcie jazdy.

Nawigacja rowerowa czy komputer rowerowy?

Nawigacja rowerowa ma ułatwiać orientację w terenie, zwłaszcza podczas podróży w nieznane. Obecnie rowerzyści mogą korzystać w tym zakresie przede wszystkim z aplikacji na telefon (Google Maps, aplikacje rowerowe), a także z urządzeń nawigacyjnych i komputerów rowerowych mających GPS.

Komputery rowerowe to zaawansowane liczniki rowerowe, które korzystają z GPS nie tylko po to, aby rejestrować ślad rowerzysty na mapie, ale również po to, aby go nawigować. Są to urządzenia, które pozwalają łatwiej trafić do celu wytyczoną wcześniej trasą. Komputer rowerowy jest jak uniwersalna aplikacja w telefonie, służąca do wielu rzeczy. Nie tylko mierzy prędkość, czas i dystans, ale także szacuje czas dojazdu do celu, ostrzega o niebezpieczeństwach czy wzywa pomoc po wykryciu wypadku.

Nawigacja rowerowa od tej samochodowej różni się między innymi tym, że nie służy jedynie do wyznaczania trasy z punktu A do punktu B. Pozwala także wybierać na przykład rodzaj nawierzchni, po której rowerzysta chce się poruszać. Nawigacje od komputerów rowerowych różni z kolei zarówno liczba funkcji oraz zaawansowanie technologiczne, jak i cena — dużo wyższa w przypadku nawigacji. Prostszy komputer rowerowy dłużej pracuje też na jednym ładowaniu baterii. To stanowi istotny atut także wtedy, kiedy porównujemy to urządzenie do smartfona.

Jak wybrać nawigację rowerową?

Niezależnie od tego, jakie urządzenie GPS wybierzesz, zwróć uwagę na następujące cechy tego typu produktu:

  • ekran — przekątna długości około 3 cali powinna okazać się wystarczająca, do wyboru masz modele monochromatyczne i kolorowe,
  • sposób obsługi — dotykowy lub za pomocą przycisków,
  • mapy — wbrew pozorom nie zawsze są wgrane, dlatego sprawdź, czy urządzenie ma wgrane mapy rowerowe, jakiego obszaru dotyczą oraz czy są aktualizowane,
  • obsługiwane rodzaje łączności — Bluetooth, WIFI, ANT+, dwie pierwsze są bardzo przydatne w ramach współpracy z telefonem,
  • bateria — powinna trzymać co najmniej 10 godzin,
  • jakość obudowy — najlepiej wodoodporna, aby nie uległa uszkodzeniu w trakcie jazdy w deszczu,
  • dodatkowe funkcje nawigacji — na przykład automatyczne alarmowanie o wypadku, tworzenie tras niespodzianek, wybieranie tras według popularności, zaznaczanie na trasach istotnych punktów POI, i tym podobne.

Nawigacja rowerowa stanowi podstawowe wyposażenie jednośladu w przypadku osób, które planują jazdę po nieznanym terenie. Najnowocześniejsze modele nawigacji mogą kosztować od około 1000 do 2500 zł. Najlepsza nawigacja nie musi być jednak nawigacją najdroższą — funkcjonalny sprzęt kupisz już w dolnym zakresie tego przedziału cenowego.

Nawigacja rowerowa opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

4 6 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
3 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz
Janusz
8 miesięcy temu

Przydałoby się jeszcze wspomnieć o IGPSport iGS630 i iGS630s, które wydają się być znacznie lepsze od tych wszystkich MIO, może nawet mogą konkurować z Explore 2

Jan
Jan
1 rok temu

A to Endomondo jeszcze żyje?

Damian Sieczkowski
CEO
Damian Sieczkowski
1 rok temu
Odpowiedź do  Jan

Cześć Jan,

Dzięki za komentarz, sprawdzimy i zaktualizujemy wpis 🙂

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY