Strona głównaDom i ogródSprzęt fitnessNajlepsza nawigacja rowerowa - ranking kwiecień 2024

Najlepsza nawigacja rowerowa – ranking kwiecień 2024

Nawigacja rowerowa czy komputer rowerowy?

Nawigacja rowerowa ma ułatwiać orientację w terenie, zwłaszcza podczas podróży w nieznane. Obecnie rowerzyści mogą korzystać w tym zakresie przede wszystkim z aplikacji na telefon (Google Maps, aplikacje rowerowe), a także z urządzeń nawigacyjnych i komputerów rowerowych posiadających GPS.

Komputery rowerowe to zaawansowane liczniki rowerowe, które posiadają GPS nie tylko po to, aby rejestrować ślad rowerzysty na mapie, ale również po to, aby go nawigować. Są to urządzenia, które pozwalają łatwiej trafić do celu wytyczoną wcześniej trasą. Komputer rowerowy jest jak uniwersalna aplikacja w telefonie, służąca do wielu rzeczy. Nie tylko mierzy prędkość, czas i dystans, ale także szacuje czas dojazdu do celu, ostrzega o niebezpieczeństwach czy wzywa pomoc po wykryciu wypadku.

Nawigacja rowerowa od tej samochodowej różni się między innymi tym, że nie służy jedynie do wyznaczania trasy z punktu A do punktu B. Pozwala także wybierać na przykład rodzaj nawierzchni, po której rowerzysta chce się poruszać. Nawigacje od komputerów rowerowych różni z kolei zarówno ilość funkcji i zaawansowanie technologiczne, jak i cena – dużo wyższa w przypadku nawigacji. Prostszy komputer rowerowy dłużej pracuje też na jednym ładowaniu baterii, co stanowi istotny atut także wtedy, kiedy porównujemy to urządzenie do smartfona.

Nawigacja rowerowa GPS ranking

Jeśli potrzebny Ci GPS rowerowy, ale nie wiesz, czy wolisz kupić nawigację, czy komputer rowerowy, przejrzyj nasz ranking. Umieściliśmy w nim oba rodzaje urządzeń.

Sprawdź także nasze zestawienie liczników rowerowych.

1. GARMIN Edge Explore 2 010-02703-10

GARMIN Edge Explore 2 010-02703-10



Garmin Edge Explore 2 to nie tylko nawigacja, ale wręcz komputer rowerowy z GPS. Sprzęt oferuje użytkownikowi wiele funkcji. Posiada kilka zestawów wgranych map, a także opcję automatycznego przeliczania trasy, jeśli rowerzysta zmieni jej zakładany bieg.

Urządzenie obsługuje wiele sygnałów GNSS. Dysponuje kilkoma profilami aktywności, jak jazda szosowa czy terenowa. Nawigacja dobrze współpracuje z rowerami elektrycznymi, które są zgodne z technologią Shimano Steps lub ANT+. Pozwala uzyskiwać wtedy dostęp między innymi do poziomu naładowania baterii i przewidywanego na tej podstawie zasięgu.

Sprzęt posiada 3-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 240 x 400 pikseli. Może pracować do 16 godzin przy intensywnym użytkowaniu lub do 24 godzin w trybie oszczędzania energii. Pozwala synchronizować trasy stworzone w innych aplikacjach, jak Garmin Connect, Strava, czy Wikiloc. Posiada 16 GB pamięci wewnętrznej oraz wbudowany moduł Bluetooth.

Produkt wyświetla alerty o wypadkach. Posiada też funkcję antykradzieżową – powiadomienie na sparowany smartfon. Urządzenie jest wodoodporne zgodnie ze standardem IPX7. Waży 104 gramy, a jego wymiary wynoszą 106,1 x 55,7 x 20,6 mm.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobre oprogramowanie. – Jej cena jest dosyć wysoka.
+ Płynnie pracuje.  
+ Posiada czytelny wyświetlacz.  
+ Ma wiele nowoczesnych funkcji.  

2. IGPSPORT BSC100S

IGPSPORT BSC100S



iGPSport BSC100S to komputer rowerowy z GPS, pełniący także rolę inteligentnego licznika. Model posiada wyświetlacz o przekątnej 2,6 cala. Jego bateria wystarcza na około 40 godzin pracy. Sprzęt odbiera dane z pięciu satelitów, dlatego precyzyjnie ustala lokalizację rowerzysty.

Produkt jest kompatybilny z miernikami mocy, a także z czujnikami kadencji, prędkości oraz tętna. Może zostać zsynchronizowany z aplikacją iGPSPORT. Urządzenie jest wodoodporne – klasa IPX7. Oferuje ponad 40 funkcji i jest obsługiwane 2 przyciskami.

Model informuje między innymi o panującej temperaturze czy spalonych kaloriach. Posiada funkcję ostrzegania, automatycznego uśpienia czy wyświetlania inteligentnych powiadomień.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Aplikacja współpracująca z urządzeniem jest niedostępna w sklepie Play.
+ Posiada czytelny wyświetlacz.  
+ Współpracuje z funkcjonalną aplikacją.  
+ Posiada wiele praktycznych funkcji, w tym automatyczne podświetlenie czy autostart.  

3. MIO Cyclo Discover Connect Europe

MIO Cyclo Discover Connect Europe



MIO Cyclo Discover Connect Europe to nawigacja z ekranem o przekątnej 3,5 cala, z powłoką antyodblaskową. Model oferuje takie funkcje jak NeverMiss czy Surprise Me. Posiada preinstalowane mapy 38 krajów Europy. Jego atutem są duże przyciski ekranowe oraz precyzyjne komendy nawigacyjne.

Urządzenie tworzy trasy niespodzianki na podstawie wybranej odległości czy czasu jazdy. Pozwala także wyznaczać trasy od punktu A do punktu B. Sprzęt posiada obudowę spełniająca normę IPX7. Pracuje na baterii do 10 godzin . Posiada zainstalowaną listę punktów POI. Współpracuje z aplikacją Mio Share, która pozwala udostępniać przebyte trasy znajomym.

Zalety: Wady:
+ Ma duży kolorowy wyświetlacz. – Krótko pracuje na baterii.
+ Jest solidnie wykonana. – Aplikacja, z którą współpracuje jest niefunkcjonalna.
+ Ma intuicyjny interfejs.  
+ Jest bardzo lekka i wygodna w obsłudze.  

4. GARMIN Edge 130 Plus 010-02385-01

 

GARMIN Edge 130 Plus 010-02385-01



GARMIN Edge 130 Plus 010-02385-01 to nawigacja z 1,8-calowym wyświetlaczem. Urządzenie informuje o zakrętach, pokazuje użytkownikowi jego lokalizację oraz kierunek jazdy. Pomaga także powrócić do punktu startowego. Sprzęt korzysta z wielu systemów nawigacji satelitarnej (GPS, GLONASS i Galileo).

Obudowa modelu spełnia normy klasy IPX7. Produkt obsługuje Bluetooth i ANT+. Współpracuje między innymi z Garmin Connect. Wyświetla alerty pogodowe, pozwala planować wspinaczki czy mierzyć spalone kalorie. Na jednym ładowaniu pracuje do 12 godzin.

Urządzenie może zostać sparowane z radarem wstecznym i światłami Varia. Sprzęt wykrywa niebezpieczne zdarzenia i wysyła lokalizację użytkownika do kontaktów alarmowych automatycznie. Po sparowaniu z telefonem wyświetla wiadomości i inne powiadomienia.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w obsłudze. – Ma bardzo mały ekran.
+ Posiada wiele przydatnych funkcji. – Krótko pracuje na jednym ładowaniu.
+ Jest solidnie i estetycznie wykonana.  
+ Pracuje stabilnie, nie gubi łączności.  

5. Mio Cyclo DISCOVER OpenStreetMap

Mio Cyclo DISCOVER OpenStreetMap



Mio Cyclo DISCOVER to nawigacja z wyświetlaczem dotykowym o przekątnej 2,8 cala, o rozdzielczości 240 x 400 px. Urządzenie jest wyposażone we wgrane mapy od OpenStreetMap – mapy Polski i Europy.

Produkt posiada moduł GPS i Bluetooth. Nie dysponuje miejscem na kartę pamięci. Oferuje między innymi takie funkcje, jak oznaczenie użytecznych miejsc (POI). Sprzęt jest wodoszczelny – spełnia standardy IPX7. Jego wymiary wynoszą: 58 x 100 x 22 mm.

Zalety: Wady:
+ Pracuje wydajnie. – Nie posiada funkcji wpisania adresu.
+ Jest solidnie wykonana. – Synchronizuje się tylko przez WIFI.
+ Ma dobrej jakości ekran.  
+ Długo pracuje na jednym ładowaniu.  

6. MIO Cyclo Discover Pal

 

MIO Cyclo Discover Pal



MIO Cyclo Discover Pal to nawigacja rowerowa współpracująca z takimi aplikacjami, jak TreiningPeaks, Today’s Plans i Strava. Urządzenie jest wodoodporne (IPX7). Posiada ekran z powłoką odblaskową i czujnik poziomu światła, dopasowujący jasność wyświetlacza do otoczenia.

Sprzęt oferuje funkcję SurpriseMe, która opracowuje trasy na podstawie czasu lub odległości. Zaznacza także ciekawe miejsca na mapie i informuje użytkownika, kiedy znajduje się w ich pobliżu. Model posiada moduł WIFI i Bluetooth. Łączy się z telefonem i wyświetla powiadomienia o połączeniach czy komunikaty z aplikacji.

Produkt oferuje preinstalowane mapy rowerowe, które można aktualizować za pośrednictwem aplikacji.

Zalety: Wady:
+ Ma ciekawe funkcje. – Ma wysoką cenę.
+ Posiada kolorowy wyświetlacz. – Nie obsługuje funkcji wpisywania adresów.
+ Jest solidnie wykonana. – Synchronizuje się jedynie przy połączeniu WIFI.
+ Posiada wytrzymałą baterię.  

7. IGPSPORT BSC200

IGPSPORT BSC200



IGPSPORT BSC200 to komputer rowerowy z nawigacją GPS, korzystający z satelitów GPS, BEIDOU, GLONASS, GALILEO oraz QZSS. Produkt współpracuje z aplikacją iGPSPORT, a także z czujnikami zbierającymi dane. Urządzenie planuje trasy na wiele sposobów. Oferuje również przejrzysty widok nawigacji po śladzie.

Sprzęt pozwala wgrywać trasy i wybierać te z bazy tras gotowych. Umożliwia również ich udostępnianie do aplikacji. Jego bateria działa do 40 godzin. Model wyposażono w ekran o przekątnej 2,6 cala. Jego obudowa spełnia normy klasy IPX7. Produkt oferuje takie podstawowe funkcje rowerowe jak liczenie spalonych kalorii, czy ostrzeganie przed zdarzeniami.

Zalety: Wady:
+ Jest atrakcyjna cenowo. – Nie ma wgranych map.
+ Jest solidnie wykonana. – Nie przelicza trasy po zboczeniu z drogi.
+ Łatwo łączy się z telefonem.  
+ Ma duży, czytelny wyświetlacz.  

8. Sigma ROX 2.0

Sigma ROX 2.0



Sigma ROX 2.0 to prosta nawigacja rowerowa z 14 funkcjami, łącząca się ze smartfonem. Urządzenie posiada duży, czytelny wyświetlacz monochromatyczny. Jest obsługiwane przyciskami. Oferuje takie funkcje licznika jak pomiar dystansu, średniej i maksymalnej prędkości. Dodatkowo, ma też kompas cyfrowy.

Sprzęt jest zasilany bateryjnie. Standardowy czas jego pracy to około 18 godzin. Model ma wodoszczelną obudowę, zgodną z normami IPX7. Urządzenie obsługuje technologie łączności ANT+ i Bluetooth. Oferuje nawigację GPS i GLONASS. Wspiera też obsługę rowerów elektrycznych.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Według niektórych opinii źle mierzy dystans – błąd około 2-3%.
+ Długo pracuje na baterii. – Nie wszystkim odpowiada intuicyjność obsługi urządzenia.
+ Ma czytelny ekran.  
+ Jest prosta w obsłudze.  

Czy warto kupić rowerowe urządzenie GPS?

Funkcje nawigacji rowerowej mogą znacząco różnić się w zależności od urządzenia, które zakupimy. Nawet najprostsza nawigacja zaoferuje użytkownikowi podstawowe funkcje licznika rowerowego, takie jak pomiar prędkości czy dystansu. Nieco bardziej skomplikowane komputery będą pokazywały kierunek geograficzny i doprowadzą użytkownika do celu za pomocą prostych wskazówek – skręć w lewo, skręć w prawo. Im droższe, bardziej zaawansowane urządzenie zakupisz, tym więcej funkcji Ci zaoferuje. Najlepsze sprzęty tego typu posiadają zarówno funkcje typowe dla smartfonu czy smartwatcha, jak i dla samodzielnej nawigacji.

Nowoczesny sprzęt pozwala planować trasy rowerowe, pokazywać ukształtowanie terenu, badać i monitorować aktywność rowerzysty, ostrzegać o zmianie warunków atmosferycznych. Czy warto posiadać takie urządzenie? Tak, jeśli Twoje trasy rowerowe często się zmieniają i są dosyć odległe. Pytanie brzmi, czy warto kupować osobne urządzenie, skoro podobne funkcje oferuje smartfon czy opaska sportowa?

Porównując funkcjonalność tych urządzeń, pod uwagę warto wziąć takie kwestie jak czas pracy baterii, wielkość ekranu czy dostępność wgranych map. Telefon może stracić zasięg w lesie i szybko się rozładowuje. Z kolei zegarek sportowy ma niewielki ekran i trudno będzie odczytywać z niego dane w trakcie jazdy.

Jak wybrać nawigację rowerową?

Niezależnie od tego, jakie urządzenie GPS wybierzesz, zwróć uwagę na następujące cechy tego typu produktu:

  • ekran – przekątna długości około 3 cali powinna okazać się wystarczająca, do wyboru masz modele monochromatyczne i kolorowe,
  • sposób obsługi – dotykowy lub za pomocą przycisków,
  • mapy – wbrew pozorom nie zawsze są wgrane, dlatego sprawdź, czy urządzenie posiada wgrane mapy rowerowe, jakiego obszaru dotyczą oraz czy są aktualizowane,
  • obsługiwane rodzaje łączności – Bluetooth, WIFI, ANT+, dwie pierwsze są bardzo przydatne w ramach współpracy z telefonem,
  • bateria – powinna trzymać co najmniej 10 godzin,
  • jakość obudowy – najlepiej wodoodporna, aby nie uległa uszkodzeniu w trakcie jazdy w deszczu,
  • dodatkowe funkcje nawigacji – na przykład automatyczne alarmowanie o wypadku, tworzenie tras niespodzianek, wybieranie tras według popularności, zaznaczanie na trasach istotnych punktów POI, i tym podobne.

Nawigacja rowerowa stanowi podstawowe wyposażenie jednośladu w przypadku osób, które planują jazdę po nieznanym terenie. Jeśli na dłuższe trasy wybierasz się zupełnie „w ciemno”, z pewnością nie pożałujesz inwestycji w zaawansowaną technologicznie nawigację rowerową z wgranymi mapami.

Najnowocześniejsze modele nawigacji mogą kosztować od około 1000 do 2500 zł. Najlepsza nawigacja nie musi być jednak nawigacją najdroższą – funkcjonalny sprzęt kupisz już w dolnym zakresie tego przedziału cenowego.

Nawigacja GPS rowerowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

3 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
3 KOMENTARZE
Powiadomienia
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Janusz
Janusz
1 miesiąc temu

Przydałoby się jeszcze wspomnieć o IGPSport iGS630 i iGS630s, które wydają się być znacznie lepsze od tych wszystkich MIO, może nawet mogą konkurować z Explore 2

Jan
Jan
8 miesięcy temu

A to Endomondo jeszcze żyje?

Damian Sieczkowski
CEO
Damian Sieczkowski
8 miesięcy temu
Odpowiedź do  Jan

Cześć Jan,

Dzięki za komentarz, sprawdzimy i zaktualizujemy wpis 🙂

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd