Sól do zmywarki zmiękcza wodę, zapobiega osadzaniu się kamienia w komorze urządzenia, a także zwiększa efektywność detergentów. Można powiedzieć zatem, że jest to produkt, który przede wszystkim przedłuża życie zmywarki. Ma jednak wpływ również na to, czy naczynia wyjęte z komory urządzenia będą naprawdę czyste i błyszczące. Jaką sól do zmywarki wybrać? Podpowiadamy!
Sól do zmywarek ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- proszków do prania
- płynów do płukania
- wybielaczy i odplamiaczy
- kapsułek do prania
- płynów do prania
- tabletek do zmywarki
- nabłyszczaczy do zmywarek
- kapsułek do zmywarki
Jak działa sól do zmywarki?
Sól do zmywarki działa dwutorowo. Po pierwsze, skutecznie przeciwdziała osadzaniu się kamienia w komorze i innych elementach tego urządzenia poprzez usuwanie z wody jonów wapnia. Eliminowanie osadów kamiennych jest szczególnie istotne dla filtra zmywarki, który w przeciwnym razie może ulec nawet całkowitemu zablokowaniu.
Sól zmiękcza wodę, która w większości polskich domów jest twarda lub umiarkowanie twarda. Pierwsza funkcja tego produktu ma zatem związek z dbaniem o wydajną, efektywną pracę zmywarki oraz z przedłużaniem żywotności tego urządzenia.
Po drugie, sól zmiękczająca wodę poprawia skuteczność działania tabletek i kapsułek do zmywarki. Dzięki niej naczynia mogą być więc bardziej błyszczące, wolne od osadów i zacieków.
Dlaczego należy używać soli do zmywarek?
Jeśli zastanawiasz się, co daje sól do zmywarek i czy musisz używać jej w przypadku, kiedy stosujesz tabletki/kapsułki 3w1 lub 4w1, pamiętaj, że odpowiedzi na takie pytania najlepiej jest szukać w instrukcji użytkowania konkretnego modelu zmywarki. Może okazać się bowiem, że sprzęt nie uruchomi się bez odpowiedniej ilości soli w pojemniku, a to oznacza, że zakup kapsułki wielofunkcyjnej nie pozwoli Ci uniknąć konieczności zakupu dodatkowej, dedykowanej soli. Poza tym, warto pamiętać, że w większości przypadków działanie zmiękczające wodę w przypadku tabletek i kapsułek jest zbyt słabe, aby zmywarka była w pełni chroniona przed kamieniem.
Specjalna sól do zmywarki powinna być stosowana po to, aby wyeliminować minerały występujące naturalnie w twardej wodzie kranowej. Bez soli kamienne osady będą gromadziły się na różnych elementach urządzenia, pogarszając efektywność pracy zmywarki, a nawet prowadząc do awarii – do zatkania filtra. Niezależnie zatem od tego, czy stosujesz płyn do mycia naczyń w zmywarkach, tabletki, czy kapsułki, będziesz potrzebować też soli do zmywarki. Korzystanie z tego preparatu pozwoli Ci zniwelować negatywne działanie kamienia, czyli zadbać także o lepsze efekty czystości, w tym zwłaszcza o ładniejszy połysk naczyń.
Jak używać soli do zmywarki? Gdzie wsypać sól?
Sól wsypuje się do specjalnego pojemnika, zlokalizowanego najczęściej w dolnej części zmywarki (w dnie), niedaleko odpływu. Dokładny opis lokalizacji takiego pojemnika znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego sprzętu AGD.
Odpowiednia ilość soli to najczęściej około 1 kg. Wsypuj jednak do pojemnika tyle preparatu, aby nad powierzchnią kryształków pozostawić ok. 1 cm wolnej przestrzeni. Zmywarka może podpowiedzieć Ci, ile soli potrzebuje – kiedy uzupełnisz zapas, lampka kontrolna zniknie.
Aby wsypać proszek do pojemnika, wyjmij dolny kosz z komory zmywarki. Dla wygodniejszego dozowania zamiast sypać sól prosto z opakowania, skorzystaj z lejka – często jest dołączony do urządzenia. Sól najczęściej uzupełnia się raz w miesiącu, jeśli jednak zostanie zużyta wcześniej, sprzęt powinien zasygnalizować to odpowiednim komunikatem.
Czy da się zastąpić sól do zmywarki?
Należy pamiętać, że sól przeznaczona do stosowania w zmywarkach nie nadaje się do spożywania i odwrotnie – zwykłej soli nie wolno stosować w zmywarkach. Nie jest to ani rozwiązaniem ekologicznym, ani ekonomicznym. Co więcej, sól kuchenna może uszkodzić zmywarkę – zdecydowane nie nadaje się do konserwacji takiego sprzętu. W jej składzie poza chlorkiem sodu występują minerały, których sól specjalna pomaga nam się pozbyć. Minerały obecne w zwykłej soli dodatkowo pogorszą kondycję urządzenia.
Warto dodać również, że preparat do zmywarek ma większą gramaturę, dzięki czemu wolniej się rozpuszcza i pozwala utrzymywać odpowiedni, stały poziom chlorku sodu w wodzie. Poza tym, zawiera też substancje przeciwzbrylające, dlatego sól wsypana do pojemnika w kontakcie z wodą i wilgocią nie zamienia się grudki.
Sól do zmywarki: opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.