Strona głównaDom i ogródChemia gospodarczaNajlepsza sól do zmywarki - ranking 2024

Najlepsza sól do zmywarki – ranking 2024 [TOP6]

Sól do zmywarki zmiękcza wodę, zapobiega osadzaniu się kamienia w komorze urządzenia, a także zwiększa efektywność detergentów. Można powiedzieć zatem, że jest to produkt, który przede wszystkim przedłuża życie zmywarki. Ma jednak wpływ również na to, czy naczynia wyjęte z komory urządzenia będą naprawdę czyste i błyszczące. Jaką sól do zmywarki wybrać? Podpowiadamy!

Sól do zmywarek ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Jak działa sól do zmywarki?

Sól do zmywarki działa dwutorowo. Po pierwsze, skutecznie przeciwdziała osadzaniu się kamienia w komorze i innych elementach tego urządzenia poprzez usuwanie z wody jonów wapnia. Eliminowanie osadów kamiennych jest szczególnie istotne dla filtra zmywarki, który w przeciwnym razie może ulec nawet całkowitemu zablokowaniu.

Sól zmiękcza wodę, która w większości polskich domów jest twarda lub umiarkowanie twarda. Pierwsza funkcja tego produktu ma zatem związek z dbaniem o wydajną, efektywną pracę zmywarki oraz z przedłużaniem żywotności tego urządzenia.

Po drugie, sól zmiękczająca wodę poprawia skuteczność działania tabletek i kapsułek do zmywarki. Dzięki niej naczynia mogą być więc bardziej błyszczące, wolne od osadów i zacieków. 

Dlaczego należy używać soli do zmywarek?

Jeśli zastanawiasz się, co daje sól do zmywarek i czy musisz używać jej w przypadku, kiedy stosujesz tabletki/kapsułki 3w1 lub 4w1, pamiętaj, że odpowiedzi na takie pytania najlepiej jest szukać w instrukcji użytkowania konkretnego modelu zmywarki. Może okazać się bowiem, że sprzęt nie uruchomi się bez odpowiedniej ilości soli w pojemniku, a to oznacza, że zakup kapsułki wielofunkcyjnej nie pozwoli Ci uniknąć konieczności zakupu dodatkowej, dedykowanej soli. Poza tym, warto pamiętać, że w większości przypadków działanie zmiękczające wodę w przypadku tabletek i kapsułek jest zbyt słabe, aby zmywarka była w pełni chroniona przed kamieniem. 

Specjalna sól do zmywarki powinna być stosowana po to, aby wyeliminować minerały występujące naturalnie w twardej wodzie kranowej. Bez soli kamienne osady będą gromadziły się na różnych elementach urządzenia, pogarszając efektywność pracy zmywarki, a nawet prowadząc do awarii – do zatkania filtra. Niezależnie zatem od tego, czy stosujesz płyn do mycia naczyń w zmywarkach, tabletki, czy kapsułki, będziesz potrzebować też soli do zmywarki. Korzystanie z tego preparatu pozwoli Ci zniwelować negatywne działanie kamienia, czyli zadbać także o lepsze efekty czystości, w tym zwłaszcza o ładniejszy połysk naczyń.

Jak używać soli do zmywarki? Gdzie wsypać sól?

Sól wsypuje się do specjalnego pojemnika, zlokalizowanego najczęściej w dolnej części zmywarki (w dnie), niedaleko odpływu. Dokładny opis lokalizacji takiego pojemnika znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego sprzętu AGD. 

Odpowiednia ilość soli to najczęściej około 1 kg. Wsypuj jednak do pojemnika tyle preparatu, aby nad powierzchnią kryształków pozostawić ok. 1 cm wolnej przestrzeni. Zmywarka może podpowiedzieć Ci, ile soli potrzebuje – kiedy uzupełnisz zapas, lampka kontrolna zniknie. 

Aby wsypać proszek do pojemnika, wyjmij dolny kosz z komory zmywarki. Dla wygodniejszego dozowania zamiast sypać sól prosto z opakowania, skorzystaj z lejka – często jest dołączony do urządzenia. Sól najczęściej uzupełnia się raz w miesiącu, jeśli jednak zostanie zużyta wcześniej, sprzęt powinien zasygnalizować to odpowiednim komunikatem. 

Czy da się zastąpić sól do zmywarki?

Należy pamiętać, że sól przeznaczona do stosowania w zmywarkach nie nadaje się do spożywania i odwrotnie – zwykłej soli nie wolno stosować w zmywarkach. Nie jest to ani rozwiązaniem ekologicznym, ani ekonomicznym. Co więcej, sól kuchenna może uszkodzić zmywarkę – zdecydowane nie nadaje się do konserwacji takiego sprzętu. W jej składzie poza chlorkiem sodu występują minerały, których sól specjalna pomaga nam się pozbyć. Minerały obecne w zwykłej soli dodatkowo pogorszą kondycję urządzenia. 

Warto dodać również, że preparat do zmywarek ma większą gramaturę, dzięki czemu wolniej się rozpuszcza i pozwala utrzymywać odpowiedni, stały poziom chlorku sodu w wodzie. Poza tym, zawiera też substancje przeciwzbrylające, dlatego sól wsypana do pojemnika w kontakcie z wodą i wilgocią nie zamienia się grudki.

Sól do zmywarki: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd