Płyn do prania to ciekawa alternatywa dla proszku do prania czy kapsułek. Można dozować go odpowiednio do ilości prania i stopnia zabrudzenia odzieży, a także łączyć z wybranym płynem do płukania. Płyn do prania tkanin dobrze rozpuszcza się w wodzie, co ułatwia przenikanie detergentu w głąb włókien, a także jego późniejsze wypłukanie. Środki do prania w formie płynnej można dodawać zarówno do szufladki pralki, jak i wprost do bębna. Z pewnością nie pozostawią one na tkaninach żadnych zacieków.
Żele i płyny do prania są również bardzo wydajne i uniwersalne. Nadają się i do prania w pralce, i do prania ręcznego. Często posiadają także dodatkowe funkcje, na przykład odnowę koloru czy regenerację włókien.
Ranking płynów do prania:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking proszków do prania
- ranking płynów do płukania
- ranking wybielaczy i odplamiaczy
- ranking kapsułek do prania
Jak wybrać płyn do prania?
Płynne środki piorące dzielą się nie tylko na te do białego, ciemnego i kolorów, ale także na preparaty do prania materiałów delikatnych, do prania wełny, do ubranek dziecięcych, do jedwabiu czy nawet do puchu. Wśród środków do tkanin kolorowych, możemy znaleźć produkty odnawiające kolor czerni lub przywracające blask bieli. Mamy również preparaty antyalergiczne i ekologiczne.
Wybierając najlepszy płyn lub żel piorący, zwracaj uwagę nie tylko na jego przeznaczenie, ale również na:
- wydajność, którą określa się na podstawie przewidywanej liczby prań i pojemności opakowania, na przykład 1 litr = 40 prań. Warto pamiętać, że żelowa konsystencja jest wydajniejsza niż ta płynna.
- skuteczność działania w różnych temperaturach (w ilu stopniach aktywują się substancje czynne produktu),
- zapach – czy jest intensywny i czy utrzymuje się na praniu,
- stosunek cena – jakość – wydajność – wielkość opakowania. W tym aspekcie najlepiej wypada chemia zachodnia.
Jak stosować płyn do prania?
Dla części osób odpowiedź na pytanie, jak stosować płyn do prania, jest oczywistością. Pozostali będą zaskoczeni instrukcją, którą tutaj przedstawimy. Dlaczego? Większość pralek posiada szufladę na detergenty podzieloną na dwie lub trzy przegrody. W przypadku podwójnej szufladki wybór jest prostszy, ponieważ wlewamy tam tylko środek piorący i środek do płukania. Potrójna szuflada dzieli się natomiast na przegrodę:
- z symbolem kwiatka – na płyn do płukania,
- z symbolem I – na środek do prania wstępnego,
- z symbolem II – na środek do prania zasadniczego.
Należy wiedzieć jednak, że wiele – zwłaszcza krótkich, ekologicznych – cykli prania nie obejmuje prania wstępnego, dlatego w większości przypadków płyn piorący należy wlewać do przegrody oznaczonej numerem „II”. W przeciwnym razie pralka może nie pobrać detergentu w odpowiednim czasie. Innym rozwiązaniem jest natomiast wlanie płynu bezpośrednio do bębna.
A jaką ilość preparatu stosować? Zawsze lepiej mniej niż zbyt dużo, ale najlepiej dostosować się do zaleceń producenta. Zachodnia chemia jest zwykle bardziej skoncentrowana, dlatego wlewając jej zbyt wiele, nie mamy pewności, czy w pełni się wypłucze. Duże znaczenie ma także ilość wsadu oraz stopień zabrudzenia ubrań czy nawet twardość wody. To kolejne czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, dozując płyn piorący.
Płyn do prania: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.