Proszek to prania to najbardziej tradycyjny rodzaj środka piorącego. Chociaż z roku na rok popularniejsze stają się wygodne w użyciu kapsułki, to jednak wielbicieli sypkiej chemii gospodarczej nadal nie brakuje. Choćby ze względu na fakt, że dają one większa swobodę dozowania i nadają się również do ręcznego wypierania odzieży.
Ranking proszków do prania:
Sprawdź podobne rankingi:
Jak wybrać najlepszy proszek do prania?
Trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, jaki proszek do prania jest najlepszy. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów tego typu, dlatego aby wybrać ten najlepszy dla nas, warto wziąć pod uwagę:
- przeznaczenie – mamy proszek do prania białych i kolorowych ubrań, a także uniwersalny proszek do prania materiałów jasnych, ciemnych i wielobarwnych (lepiej nie stosować ich dowolnie, lecz zgodnie z zaleceniami);
- wielkość opakowania = ekonomiczność – zazwyczaj im większe opakowanie, tym niższy koszt jednego prania, a kosztowniejsze są z reguły środki hipoalergiczne oraz ekologiczne;
- wydajność – czyli poziom skoncentrowania preparatu, na tym polu najlepiej wypadają niemieckie proszki do prania,;
- bezpieczeństwo – decyduje o nim skład produktu, najlepsze są pod tym względem środki dla niemowląt, które nie zawierają fosforanów i enzymów, lecz przede wszystkim naturalne mydło (takie marki jak Biały Jeleń, Lovela, Dzidziuś);
- zapach – jedni wolą mocno wyczuwać go w świeżym praniu, inni preferują jedynie delikatną, subtelną woń. O tym, jak silny jest zapach środka piorącego powiedzą nam opinie konsumentów.
Jak prawidłowo zrobić pranie używając proszku do prania?
Nie porównasz jakości środków piorących, jeśli będziesz używać ich nieprawidłowo. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać zwłaszcza wtedy, kiedy do prania stosujemy preparaty sypkie:
- Nie przepełniaj bębna pralki – zawsze umieszczaj w niej około 3/4 maksymalnego wsadu. Ubrania muszą mieć miejsce na to, aby swobodnie się obracać. To także warunek odpowiedniego wnikania wody z substancjami czynnymi w głąb włókien.
- Stosuj taką ilość środka, jaką zaleca producent – dostosuj ją do wagi wsadu, poziomu twardości wody oraz stopnia zabrudzeń. W przeciwnym razie ubrania mogą nie doprać się lub preparat nie wypłucze się tak, jak powinien.
- Uważaj na to, jaki cykl wybierasz – jeśli korzystasz z krótkich cyklów automatycznych i niskiej temperatury wody, niektóre środki mogą nie rozpuszczać się do końca lub nawet nie działać aktywnie. W konsekwencji na materiałach będą pozostawać zabrudzenia i białe zacieki.
- Dbaj o czystość pralki – jeśli wnętrze pralki ma nieprzyjemny zapach, trudno aby wyjęte z niej pranie pachniało. Oczyszczaj urządzenie regularnie, pamiętając o myciu szufladki na środki piorące.
Proszek do prania: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.