Strona głównaDom i ogródChemia gospodarczaKtóre kapsułki do zmywarki są najlepsze? Ranking 2024

Które kapsułki do zmywarki są najlepsze? Ranking 2024

Kapsułki do zmywarki zbudowane są zazwyczaj z kilku komór, w których producenci zamknęli to, co niezbędne do skutecznego umycia naczyń. Najczęściej kapsułka składa się z żelu myjącego, a niekiedy również z proszku, takiego jak w tabletce do zmywarek. Poza tym, produkt może zawierać także nabłyszczacz i sól. Jak więc wybrać najlepsze kapsułki?

Kapsułki do zmywarek ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Dobre kapsułki do zmywarki – czyli jakie?

Najlepsze kapsułki do zmywarek mogą oferować użytkownikowi następujące funkcje:

 • usuwanie plam, przypaleń, zaschniętych zabrudzeń,
 • nabłyszczanie,
 • ochrona naczyń przed matowieniem, korozją,
 • usuwanie tłustych osadów,
 • zapobieganie osadzaniu się kamienia,
 • ochrona filtrów,
 • odświeżanie zapachu komory zmywarki.

Jednak czy kapsułka 3w1 lub 4w1 faktycznie pozwoli nam zapomnieć o korzystaniu z soli i nabłyszczacza? Niekoniecznie, ponieważ mycie naczyń w zmywarce przebiega w charakterystyczny sposób. Urządzenie nie korzysta z tej samej wody przez cały cykl. Najpierw opłukuje resztki jedzenia, później przeprowadza mycie zasadnicze, a na koniec opłukuje naczynia z resztek detergentu. Myjąc ręcznie, możemy zmywać szybciej i dokładniej, ale zużyjemy większe ilości wody i płynu do mycia naczyń.

Najlepsze tabletki i kapsułki działają oszczędniej, ale należy uświadomić sobie dwie rzeczy:

 1. Kapsułka z nabłyszczaczem może działać dzięki temu, że rozpuszczona chemia osadza się na naczyniach i w całym wnętrzu zmywarki, dlatego nawet wielokrotne płukanie i wymiana wody nie usuną płynu nabłyszczającego w 100% przed etapem ostatecznego płukania (inaczej może być w przypadku stosowania dodatkowego, osobnego nabłyszczacza).
 2. Nawet jeśli kapsułka zawiera sól zmiękczającą wodę, to nie pozwoli użytkownikowi zrezygnować z dozowania jej osobno – taka sól nie trafia bowiem do filtra, wężyków i innych istotnych elementów zmywarki.

Czy istnieją ekologiczne kapsułki do zmywarki?

Podobnie jak większość środków chemicznych, również kapsułki i tabletki do zmywarek mają swoje ekologiczne odpowiedniki. Na rynku znajdziemy jednak przede wszystkim ekologiczne tabletki do zmywarki, a nie żelowe kapsułki, ponieważ głównym składnikiem takich detergentów jest soda oczyszczona. Poza tym, eko środki czyszczące często zawierają także kwasek cytrynowy, sól oraz naturalne olejki eteryczne (dla zapachu).

Nie będzie w ich natomiast:

 • chloru,
 • fosforanów,
 • wybielaczy,
 • syntetycznych kompozycji zapachowych,
 • enzymów,
 • syntetycznych barwników,
 • syntetycznych konserwantów.

Jak wybrać kapsułki do zmywarki?

Wybierając najlepsze kapsułki lub najlepsze tabletki do zmywarki, wiele osób zwróci uwagę przede wszystkim na cenę. Im większe opakowanie, tym korzystniejsza cena jednostkowa, dlatego poszczególne produkty najłatwiej jest porównywać, biorąc pod uwagę cenę za sztukę – jedną kapsułkę. Równie ważną, co cena, kwestią jest jednak skuteczność. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że dobre kapsułki powinny:

 • skutecznie usuwać zabrudzenia,
 • nabłyszczać naczynia,
 • zmiękczać wodę, tym samym zapobiegając osadzaniu się kamienia,
 • chronić wnętrze zmywarki przed korozją.

Kapsułki i tabletki do zmywarek all in zasadniczo oferują wszystkie te funkcje. Zawierają już proszek i płyn myjący, a do tego sól i nabłyszczacz. Mogą zapobiegać powstawaniu kamienia, usuwać tłuste osady, a także chronić szkło, pomagając zachować jego krystaliczny połysk. Wszystko to powinny gwarantować już przy zastosowaniu jednej kapsułki na jeden cykl zmywania.

Dobre kostki do zmywarki muszą też skutecznie rozpuszczać się w cyklach ekologicznych, czyli w krótkich programach pracy oraz w niskiej temperaturze. Nie bez znaczenia będzie również ich zapach, na który wiele osób zwraca szczególną uwagę. 

Jak używać kapsułek do zmywarki?

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Naczynia nie są dobrze umyte, mają osady i zacieki? Być może problem nie leży po stronie urządzenia, lecz po stronie samego detergentu lub sposobu jego użycia. Zasadniczo, korzystanie z kostek i kapsułek jest proste. Wystarczy umieścić je w specjalnym prostokątnym wgłębieniu na detergent i zamknąć klapkę. Co może więc pójść nie tak?

Po pierwsze, kapsułki należy wyjmować z opakowania suchymi dłońmi. Trzeba też odpowiednio je przechowywać, aby wilgoć nie dostała się do pojemnika/worka. Kapsułki są bowiem pokryte folią, która bardzo łatwo rozpuszcza się w kontakcie z wodą. 

Po drugie, nie wszystkie produkty tego typu rozpuszczają się i aktywują skutecznie w krótkim cyklu, w niskiej temperaturze. Jeśli wybierzemy niewłaściwy program pracy dla danego detergentu, może zdarzyć się tak, że folia nie rozpuści się w pełni i nie uwolni swoich składników w odpowiednim momencie. Skutkiem tego będą nie tylko niedomyte naczynia, ale również zacieki i osady.

Warto pamiętać także, że wbrew pozorom kapsułki do zmywarki mogą się przeterminować. Używane po terminie przydatności często nie dają tak dobrego efektu, jak powinny zgodnie z deklaracją producenta. 

Kapsułki do zmywarki: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd