Strona głównaDom i ogródChemia gospodarczaNajlepszy środek do czyszczenia pralki - ranking 2024

Najlepszy środek do czyszczenia pralki – ranking 2024 [TOP7]

Środek do czyszczenia pralki powinien zagościć na stałe w każdym domu. Dlaczego? O czyszczenie bębna pralki należy dbać z tego samego powodu, z jakiego warto dbać o regularne czyszczenie wnętrza zmywarki. Z brudnego urządzenia nie wyjmiemy bowiem czystego, pachnącego świeżością prania.

Środek do czyszczenia pralki ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Dlaczego warto stosować środki do czyszczenia pralki?

Pralka to idealne miejsce dla rozwoju bakterii i pleśni, które są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Zapach ten przenosi się również na praną odzież. Co więcej, jeśli pralka nie jest czyszczona regularnie, w jej wnętrzu osadza się kamień z twardej wody, który niekorzystnie oddziałuje między innymi na grzałkę urządzenia i może prowadzić do usterek. Problemem bywają też resztki detergentów, które nie są w pełni wypłukiwane – zwłaszcza, kiedy pierzemy krótkimi cyklami w niskich temperaturach.

Regularne czyszczenie pralki pozwala przedłużyć jej żywotność – i nie jest to tylko slogan reklamowy. Przykładając się do czyszczenia swojej pralki, możesz zadbać też o lepszą jakość prania, czyli jaśniejszą biel tkanin czy przyjemniejszy zapach upranej odzieży. Chociaż istnieje wiele domowych metod czyszczenia bębna pralki, na przykład czyszczenie pralki octem, to rozwiązania te nie zawsze są skuteczne i bezpieczne. Kiedy problem jest już nasilony, trzeba sięgnąć po odpowiednio mocny preparat. Jakie środki do czyszczenia pralek stosować, aby pielęgnować to urządzenie bezpiecznie i efektywnie?

Jaki środek do czyszczenia pralki wybrać?

Regularne czyszczenie pralki to podstawa konserwacji tego urządzenia, ale też dbania o najlepszą jakość samego prania. Jeśli chcesz cieszyć się przyjemnym zapachem świeżo wypranych ubrań, musisz stosować środki czyszczące pralkę przynajmniej kilka razy w roku. Oznaką, która świadczy o konieczności przeprowadzenia takiego zabiegu jest między innymi:

  • przykry zapach,
  • hałaśliwa praca – głośniejsza niż dotychczas,
  • zimna woda – zakamieniona grzałka może nie pracować prawidłowo,
  • niedoprana odzież – zakamienione przewody obniżają ciśnienie wody w pralce, co uniemożliwia jej efektywną pracę.

Pralkę najbezpieczniej jest czyścić profesjonalnymi środkami, które usuwają kamień, osady i zapachy. Takie produkty występują w kilku formach do wyboru:

  • w żelu lub płynie,
  • w proszku,
  • w tabletkach czy kapsułkach.

Forma środka czyszczącego determinuje jego sposób użycia. Tabletki do czyszczenia pralki umieszcza się w jej bębnie w całości. Natomiast żel czy płyn często najpierw rozrabia się z wodą i tak przygotowanym roztworem myje się szufladę na detergenty. Dopiero pozostałą część produktu wlewa się do bębna lub właśnie do szufladki. Wiele płynnych preparatów można stosować też do mycia uszczelek przy drzwiach pralki.

Rodzaje środków do czyszczenia pralki można wyróżnić też na podstawie ich składu czy działania. Najpopularniejsze produkty tego typu bazują na aktywnym tlenie (składnik wybielaczy) czy węglu aktywnym, który wiąże zanieczyszczania i usuwa brzydki zapach. Niektóre preparaty do czyszczenia pralki nie tylko czyszczą jej wnętrze i usuwają kamienne osady, ale też chronią pralkę. Na rynku dostępne są również preparaty zapobiegające osadzaniu się kamienia. Takie środki do ochrony pralki należy dodawać do każdego prania.

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Najpopularniejszy domowy sposób na mycie pralki to czyszczenie pralki octem. Ocet usuwa osad kamienia, dlatego wiele osób stosuje go również do mycia drzwiczek prysznicowych czy baterii łazienkowych. Aby wyczyścić bęben pralki octem wystarczy wlać około jednej szklanki tego płynu do bębna i uruchomić program piorący – najlepiej z wysoką temperaturą ok. 90 stopni Celsjusza. Taki cykl czyszczenia trzeba wykonać wraz z dodatkowym cyklem płukania, aby pozbyć się później nieprzyjemnej woni octu. Inne domowe metody pielęgnacji pralek stawiają również na wykorzystanie takich produktów, jak soda oczyszczona czy kostki do zmywarki.

Jednak czy domowe sposoby czyszczenia pozwalają bezpiecznie wydłużyć żywotność pralki? Niekoniecznie – niektórzy wskazują na fakt, że ocet może zalać elektronikę urządzenia lub uszkodzić jego uszczelki. Mniej ryzykownie postępujemy więc, kiedy do czyszczenia pralek wybieramy preparaty stworzone specjalnie do tego celu. Konieczne jest także stosowanie ich zgodnie z zalecaniami producenta. Jeśli używasz środków chemicznych nieprawidłowo, możesz nie zauważyć korzystnych rezultatów działania produktu, a nawet uszkodzić swoją pralkę.

Jak używać środków do czyszczenia bębna?

Preparaty do czyszczenia i ochrony pralki stosować należy przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta, co najmniej raz na dwa lub trzy miesiące. Jeśli do czyszczenia pralki stosujemy profesjonalne produkty, każdy z nich powinien posiadać dokładną instrukcję użycia na opakowaniu. Przestrzegając jej, mamy szansę skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach prania i wszelkie zanieczyszczenia wewnątrz pralki.

Podstawowe zasady czyszczenia pralki to:

  1. Usunięcie wszystkich przedmiotów z bębna.
  2. Ręczne wyczyszczenie szuflady na detergent (po namoczeniu, jeśli to konieczne).
  3. Wytarcie gumowych części pralki – gąbką lub ściereczką.
  4. Uruchomienie cyklu prania – co najmniej 1,5-godzinnego, z temperaturą minimum 60 stopni Celsjusza.
  5. Usunięcie brudnej wody z filtra pompy.

Po pełnym czyszczeniu pralka jest gotowa do użycia – nie wymaga płukania czy suszenia.

Środek do czyszczenia pralki: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY