Odplamiacz to preparat z formułą stworzoną do rozpuszczania cząsteczek brudu, które wniknęły głęboko w strukturę materiału. Takie środki działają najczęściej na bazie:
- niejonowych środków powierzchniowo czynnych, które eliminują nawet przyschnięte plamy,
- anionowych środków powierzchniowo czynnych, które dobrze się pienią i nie uszkadzają włókien.
Produktów tego typu używa się na plamy z krwi, kawy, trawy, jagód czy tłuszczu. Dobry odplamiacz poradzi sobie z prawie każdym brudem, a dodatkowo będzie bezpieczny dla tkanin białych, ciemnych i kolorowych.
Jeśli jednak posiadasz dużo jasnych ubrań, oprócz odplamiacza do ubrań możesz trzymać w swojej łazience także wybielacz, który dodatkowo rozjaśnia biel materiału i przywraca jej blask.
Odplamiacze ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking proszków do prania
- ranking płynów do prania
- ranking płynów do płukania
- ranking kapsułek do prania
Dobry odplamiacz – jak wybrać?
Plamy z tłuszczu, plamy krwi, plamy z kawy czy herbaty to jedne z trudniejszych do wyeliminowania odbarwień na codziennych ubraniach. Jednak preparat do odplamiania powinien poradzić sobie z ich rozpuszczeniem. Jak go wybrać?
Zwracaj uwagę na:
- skład preparatu – jeśli zawiera niejonowe środki powierzchniowo czynne i anionowe środki powierzchniowo czynne bez problemu pozbędzie się z włókien tłuszczu i starego, zaschniętego brudu
- sposób dozowania – sztyft, spray, proszek, żel – wybór jest dowolny,
- zastosowanie – jeśli chcesz wyczyścić ubranka dziecięce, musisz sięgać po produkty hipoalergiczne, a jeśli szukasz czegoś do wykładzin czy tapicerek, wybierz preparat, który nie wymaga wypłukiwania. Na delikatnym materiale stosuj tylko formuły na bazie aktywnego tlenu, niezawierające chloru.
Jak używać odplamiacza do tkanin?
Na opakowaniu odplamiacza zawsze znajdziesz instrukcję użycia produktu. Często jest ona podzielona na części i podpowiada:
- jak używać preparatu miejscowo,
- jak dozować preparat do prania w pralce lub prania ręcznego,
- jak korzystać z preparatu bez spłukiwania,
- jak długo namaczać plamy przed wypraniem.
Zanim zastosujesz taki produkt na swoim ubraniu, zawsze wykonaj test koloru: zaaplikuj niewielką ilość preparatu na białą ściereczkę i przetrzyj nią odzież w mało widocznym miejscu. Jeśli nie zafarbuje, możesz przystąpić do działania.
Odplamiacz: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Jak usunąć plamy powstałe podczas prania po zabarwieniu od innym pranych tkanin?
Mirosławie, aby usunąć plamy powstałe podczas prania, gdy tkaniny się zabarwiły, najlepiej zacząć od namoczenia ubrań w zimnej wodzie z dodatkiem wybielacza przeznaczonego do tkanin kolorowych. Alternatywnie, możesz użyć specjalnych odplamiaczy dostępnych w sklepach, które są zaprojektowane do usuwania barwników. Po namoczeniu wypierz ubrania ponownie, zgodnie z zaleceniami na metce, używając detergentu dobrej jakości. Ważne jest, aby nie suszyć ubrań przed całkowitym usunięciem plam, ponieważ ciepło może utrwalić barwnik. Jeśli plamy nie znikną, powtórz proces lub skonsultuj się z profesjonalną pralnią chemiczną.