Fotelik dla niemowlaka to fotelik samochodowy dla dziecka o wadze od 9 kg. W tej kategorii fotelików samochodowych mamy do czynienia z modelami z grup 9-18, 0-18, 9-25 oraz 9-36. Chociaż mogłoby się wydawać, że najekonomiczniejszy wybór stanowi zakup modelu obejmującego wszystkie pozostałe grupy wagowe, to należy mieć na uwadze, że nie każdy „uniwersalny” fotelik będzie sprawdzał się równie dobrze przy niemowlaku, co przy dziecku kilku lub kilkunastoletnim.
Jedno jest pewne – zakup dziecięcego fotelika samochodowego dla niemowlaka to konieczność, nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy. Jak więc wybrać bezpieczny fotelik samochodowy, który będzie także wygodny dla małego pasażera i rodzica?
Ranking fotelików dla niemowlaka:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking fotelików RWF
- ranking fotelików 9-36kg
- ranking fotelików 15-36
- ranking fotelików 0-36kg
- ranking fotelików dla noworodków
Jak zamontować fotelik dla niemowlaka – przodem czy tyłem?
Sposób montażu fotelika ma ogromny wpływ na to, czy siedzisko sprawdzi się w swojej roli. Zasadniczo, przyjmuje się, że bezpieczniejszą opcję dla każdego malucha stanowi kierunek montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy. Nie wszystkie foteliki samochodowe oferują jednak taką opcję. Najczęściej, fotelik z grupy 9+ da się zamontować tyłem, jeśli jego instalacja przebiega z wykorzystaniem pasów bezpieczeństwa (samochodowych) lub z pomocą bazy obrotowej. Zawsze należy jednak upewnić się, w jaki sposób wybrany model fotelika może zostać zamontowany w samochodzie – te, które nadają się do montażu tyłem to foteliki RWF.
Dlaczego kierunek montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy jest opcją bezpieczniejszą? W przypadku zderzenia czołowego, dziecko siedzące przodem do kierunku jazdy jest narażone na działanie bardzo dużej siły, która może uszkodzić jego odcinek szyjny kręgosłupa. Jeśli maluch siedzi tyłem do kierunku jazdy, w wyniku takiego zderzenia zostaje wepchnięty w fotelik, a to oznacza, że na jego szyję nie oddziałują tak duże siły. Tyłem do kierunku jazdy można przewozić dzieci do około 5-6. roku życia, o ile oczywiście taką opcję przewiduje zakupiony fotelik.
Fotelik dla niemowlaka – jak wybrać?
Wybór fotelika to złożona kwestia. Rodzic pod uwagę musi wziąć bowiem przede wszystkim:
- bezpieczeństwo dziecka (wyniki testów, kierunek montażu, sposób montażu, rozwiązania konstrukcyjne, jakość materiałów),
- dopasowanie fotelika do pojazdu,
- komfort użytkowania fotelika, w tym komfort podróży dziecka.
Nie można wykluczyć również, że kryterium istotnym przy zakupie fotelika jest cena. Modele testowane przez ADAC z reguły kosztują znacznie więcej niż te poddawane crash testom innych organizacji.
Przeglądając produkty z tej kategorii, warto zwrócić uwagę na takie cechy fotelika jak:
- sposób montażu: baza ISOFIX, pas TT, pas samochodowy,
- wymiary siedziska i oparcia fotelika,
- pasy wewnętrzne – najlepiej 5 punktowe pasy bezpieczeństwa,
- regulacja uprzęży i wysokości zagłówka,
- regulacja odchylenia oparcia,
- jakość tapicerki, opcja zdejmowania do prania, obecność miękkiej pianki,
- obecność wkładki redukcyjnej dla niemowląt.
W dobrze dobranym foteliku samochodowym dziecku powinno być wygodnie. Fotelik musi też stabilnie „siedzieć” na kanapie pojazdu. Dobrze również, jeśli jest w stanie „rosnąć” wraz z dzieckiem, czyli oferować dosyć obszerny zakres regulacji.
Warto pamiętać, że choć da się znaleźć foteliki samochodowe z drugiej ręki, to używany fotelik samochodowy nie stanowi bezpiecznej opcji – nie mamy gwarancji, że nie brał udziału w wypadku i nie jest uszkodzony. Lepiej zatem kupić nieco tańszy, za to przetestowany fotelik nowy, niż oszczędzać na zakupie poprzez nabycie modelu używanego.
Fotelik samochodowy dla niemowlaka: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.