Strona głównaDom i ogródSamochódWybieramy najlepszy fotelik dla noworodka - ranking 2024

Wybieramy najlepszy fotelik dla noworodka – ranking 2024 [TOP5]

Fotelik samochodowy dla noworodka – jak wybrać pierwszy fotelik?

Fotelik dla noworodka musi zadbać o to, aby dziecko w trakcie podróży samochodem przyjmowało prawidłową pozycję ciała. Producenci proponują nam zatem między innymi foteliki samochodowe w takich kategoriach jak 0-13 kg, 0-18 kg czy nawet 0-36 kg. Jeśli taki fotelik posiada odpowiednią wkładkę i odchyla się do takiego stopnia, aby dziecko przyjmowało w nim pozycję półleżącą, to można się na niego zdecydować. Odradza się natomiast stosowanie w roli fotelika nosidła z wózka typu 2w1 czy 3w1. Tak zwana łupinka rzadko należy bowiem do produktów odpowiednio przetestowanych pod kątem bezpieczeństwa.

Za bezpieczny fotelik samochodowy dla noworodka uznaje się przede wszystkim fotelik z grupy 0-13, montowany tyłem do kierunku jazdy. Można wierzyć, że taki model jest najlepiej dostosowany do potrzeb malucha. W przypadku fotelików obejmujących dwie lub trzy grupy wagowe, nie można mieć pewności, że produkt równie dobrze sprawdzi się przy noworodku, co przy dziecku kilkumiesięcznym lub kilkuletnim.

Sprawdź również:

Ranking fotelików dla noworodka

Wybór pierwszego fotelika samochodowego jest trudny, ponieważ rodzice nie znają jeszcze potrzeb dziecka, nie mają doświadczenia w podróżowaniu z maluchem i nie wiedzą, w jaki sposób młody pasażer będzie się rozwijał (jak szybko będzie rósł). Kupując pierwszy fotelik samochodowy, warto założyć zatem, że nie będzie to inwestycja na lata. Oto kilka przykładowych modeli fotelików, które powinny sprawdzić się przy noworodku:

1. Maxi-Cosi Citi 0-13 kg

Maxi-Cosi Citi 0-13 kgMaxi-Cosi Citi to fotelik-nosidło, odpowiedni dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg. Produkt posiada wygodną watowaną tapicerkę. Wykorzystuje system ochrony bocznej. Jest uniwersalny, ponieważ montuje się go w samochodzie za pomocą pasów. Fotelik pasuje także do stelażu wózka tej samej firmy, dzięki czemu sprawdza się podczas wyjazdów do lekarza czy na zakupy.

Model posiada wewnętrzne 3-punktowe pasy bezpieczeństwa i daszek chroniący dziecko przed słońcem. Jego atutem jest ergonomiczna, składana rączka, a także dopuszczenie do użytku w samolotach przez TÜV. Produkt waży 3,25 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Negatywne opinie dotyczą jakości tapicerki fotelika.
+ Ma korzystną cenę.  
+ Jest uniwersalny (pasuje do każdego samochodu).  
+ Zapewnia komfort pasażerowi.  

2. Sesttino Oktagon 0-36 kg

 

Sesttino Oktagon 0-36 kgSesttino Oktagon 0-36kg to fotelik odpowiedni dla noworodka i dla kilkunastoletniego dziecka. Produkt jest montowany w samochodzie za pomocą ISOFIXu oraz pasa TOP TETHER. Posiada obrotową bazę. Może być instalowany zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Również za pomocą pasów samochodowych.

Fotelik posiada daszek przeciwsłoneczny. Wykorzystuje system ochrony bocznej. Może pochwalić się także homologacją ECE R44/04. Produkt został wyposażony w 5-punktowe pasy wewnętrzne. Oferuje regulację nachylenia na 4 poziomach. Posiada także regulowany zagłówek.

Model wyposażono we wkładkę redukcyjną dla noworodka, a także w tapicerkę z opcją zdejmowania do prania w pralce. Produkt waży 10 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest masywny. – Negatywne opinie dotyczą funkcjonalności daszka – sam się składa.
+ Ma korzystną cenę.  
+ Jest prosty w obsłudze.  
+ Doskonale się prezentuje, co stanowi również zasługę wysokiej jakości materiałów.  

3. Little Capitan 0-36kg

Little Capitan 0-36kgLITTLE CAPITAN PRO to fotelik dla dzieci z przedziału wagowego 0-36kg. Produkt posiada wewnętrzne pasy 5-punktowe. Oferuje 4-stopniową regulację nachylenia oparcia oraz opcję montażu przodem i tyłem do kierunku jazdy. Jego atutem są takie detale, jak przewiewna tapicerka oraz antypoślizgowe ochraniacze pasów.

Produkt posiada wzmocniony zagłówek z ochroną boczną. Jest sprzedawany w zestawie z wyjmowaną wkładką dla noworodka. W samochodzie montuje się go za pomocą pasów 3-punktowych, dzięki czemu jest uniwersalny.

Model posiada homologację ECE R44/04. Został wykonany z trwałego plastiku, a jego tapicerkę da się zdejmować do prania. Produkt waży 5,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jest dosyć wąski.
+ Jest bardzo wygodny.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Jest prosty w montażu.  

4. Sesttino Secure Pro 0-36 kg

Sesttino Secure Pro 0-36 kgSesttino Secure Pro 0-36kg to fotelik samochodowy od urodzenia do około 12. roku życia. Produkt posiada 5-punktowe pasy bezpieczeństwa oraz 4-stopniową regulację kąta nachylenia oparcia. Jest wyposażony w daszek przeciwsłoneczny, a do kanapy samochodu montuje się go za pomocą pasów 3-punktowych.

Produkt wykorzystuje zagłówek z ochroną boczną. Umożliwia montaż przodem i tyłem do kierunku jazdy. Posiada wkładkę dla noworodków i zdejmowaną do prania tapicerkę. Jego atutem jest też homologacja ECE R44/04. Model został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Waży 5,5 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Jego daszek jest niefunkcjonalny.
+ Ma atrakcyjną cenę.  
+ Jest prosty i wygodny w obsłudze.  
+ Jest lekki, a przy tym stabilny po zamontowaniu.  

5. JOIE EVERY STAGE 0-36 KG

JOIE EVERY STAGES 0-36 KGJOIE EVERY STAGE to fotelik dla dzieci w przedziale 0-36 kg, umożliwiający montaż przodem i tyłem do kierunku jazdy aż do osiągniecia masy ciała 22 kg. Produkt posiada certyfikat ECE R129. Jest montowany za pomocą pasa samochodowego. Jego wewnętrzne pasy bezpieczeństwa są natomiast 5-punktowe.

Model oferuje 6 pozycji odchylenia, z czego 2 dotyczą pozycji tyłem do kierunku jazdy. Produkt jest sprzedawany w zestawie z wkładką dla niemowlaka. Posiada ochronę boczną z otworami wentylacyjnymi i mechanizm łatwego napinania pasów.

Fotelik wykorzystuje system Guard Surrond Safety – dodatkowe osłony boczne – oraz system Grow Together, czyli jednoczesną regulację wysokości ustawienia zagłówka i pasów. Jego system Auto Adjust automatycznie poszerza siedzisko w momencie ich podnoszenia. Atutem produktu jest też schowek do przechowywania wewnętrznych pasów fotelika.

Zalety: Wady:
+ Jest wygodny dla dziecka. – Ma wysoką cenę.
+ Umożliwia długotrwały montaż tyłem. – Według niektórych opinii posiada wąski zagłówek.
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Jest łatwy do utrzymania w czystości.  

Jak zamontować fotelik dla noworodka?

Właściwy montaż fotelika dla noworodka jest równie ważny, co wybór modelu bezpiecznego dla dziecka w wieku 0+. Nieprawidłowo zainstalowane siedzisko nie spełni się bowiem w swojej roli, a przy ewentualnym wypadku może nawet zwiększyć ryzyko uszkodzeń ciała dziecka. Jak więc powinien być zamontowany fotelik dla noworodka? Po pierwsze, tyłem do kierunku jazdy, najlepiej na środku tylnej kanapy. Po drugie, musi właściwie leżeć na kanapie samochodowej – jego część przednia i tylna nie mogą unosić się nad siedzeniami.

Ponieważ możliwość montażu fotelika dla noworodków za pomocą pasa samochodowego jest najbardziej powszechnym rozwiązaniem, warto pamiętać, że kluczowe jest także prawidłowe przypięcie siedziska pasami. Zasada jest prosta: pas biodrowy powinien przechodzić dziecku po nogach, a pas barkowy powinien okalać fotelik – nie odwrotnie!

Problemu z montażem nie powinni mieć rodzice wybierający fotelik z bazą ISOFIX. W takim przypadku bazę montuje się za pomocą zaczepów, natomiast siedzisko fotela obraca się odpowiednio przodem lub tyłem do kierunku jazdy.

Dobry fotelik dla noworodka – na czym oprzeć wybór fotelika?

Wybór fotelików samochodowych jest ogromny. W przypadku modelu dla noworodka kluczowe jest przeznaczenie wiekowe produktu (dopasowanie do wieku, wagi i wzrostu dziecka) oraz sposób montażu fotelika samochodowego – jak zostało wspomniane: tyłem do kierunku jazdy. Na bezpieczeństwo dziecka wpływa także dopasowanie fotelika do kanapy samochodu, a także zapewnienie odpowiedniej pozycji dziecka we wnętrzu fotelika.

Dziecięcy fotelik samochodowy dla noworodka powinien posiadać pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa (wewnętrzne) oraz wkładkę noworodkową, która pozwoli otulić dziecko, wypełniając wolną przestrzeń na siedzisku, oparciu i w okolicach zagłówka. Odpowiedni fotelik samochodowy dla noworodka musi też mocno odchylać się do tyłu przy montażu tyłem do kierunku jazdy – tylko wtedy pozycja dziecka w foteliku będzie ergonomiczna i bezpieczna.

Najbardziej wymagający rodzice, wybierają pierwszy fotelik dziecka na podstawie testów – w tym testów ADAC. Wynik z oceną „4” jest już wynikiem, który świadczy o wysokim poziomie bezpieczeństwa, jaki powinien zagwarantować fotelik małemu pasażerowi. Jedno jest pewne – testy fotelików nie będą miały znaczenia, jeśli zakupisz używany fotelik, ponieważ nie masz gwarancji, iż nie brał on udziału w wypadku samochodowym (jego wnętrze lub skorupa fotelika mogą być uszkodzone w sposób niewidoczny gołym okiem).

Co jeszcze może okazać się istotne? Ranking fotelików dziecięcych uwypukla wady i zalety poszczególnych modeli. Zapoznając się z nim, łatwo dostrzeżesz, że rodzice cenią sobie również takie atuty fotelików, jak oddychająca, zdejmowana do prania tapicerka czy dodatkowy daszek przeciwsłoneczny. Dużym udogodnieniem są też wskaźniki prawidłowego ustawienie fotelika i system zapięcia dziecka, który nie pozwala na samowolne rozpięcie pasów.

Jeśli chodzi o zakup fotelika na lata, przy wyborze istotne okażą się przede wszystkim wymiary produktu po usunięciu wkładki noworodkowej (dobrze, jeśli fotelik ma też kolejną wkładkę niemowlęcą) oraz możliwości regulacji – regulacja wysokości pasów, wysokości zagłówka, kąta nachylenia oparcia fotelika. Należy pamiętać jednak, że choć w rankingu fotelików samochodowych pojawiają się modele z kategorii 0-36, nie oznacza to, że taki uniwersalny pierwszy fotelik zawsze może zapewnić dziecku równy poziom bezpieczeństwa i komfortu po upływie dwóch, trzech czy kilkunastu lat. Podczas kupowania fotelika samochodowego nie nastawiaj się zatem na to, że będzie to inwestycja na całe 12 lat podróżowania z dzieckiem – każdy maluch rozwija się bowiem w swoim indywidualnym tempie. 

Pierwszy fotelik samochodowy – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY