Strona głównaDom i ogródSamochódFotelik RWF - ranking 2024. Jakie ma zalety?

Fotelik RWF – ranking 2024. Jakie ma zalety?

Fotelik RWF – dlaczego warto kupić model montowany tyłem do kierunku jazdy?

Fotelik RWF to fotelik do jazdy tyłem (rearward-facing). Jest to zatem siedzisko przystosowane do montażu tyłem do kierunku jazdy na kanapie samochodowej. Zgodnie z wynikami badań, foteliki samochodowe montowane w taki sposób nawet pięciokrotnie zwiększają bezpieczeństwo dzieci podróżujących autami.

Można śmiało powiedzieć, że foteliki RWF montowane tyłem w samochodzie są bezpieczniejsze, a tym samym lepsze od fotelików FWF, czyli tych montowanych przodem. Wynika to z faktu, że lepiej chronią kręgi szyjne dziecka w przypadku zderzeń czołowych. W takiej sytuacji głowa małego pasażera leci do przodu, a szyja przyjmuje ogromne siły, które mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Dotyczy to jednak podróżowania przodem, podczas gdy dziecko posadzone w foteliku samochodowym montowanym tyłem w przypadku takiego zdarzenia jest „wciskane” w oparcie – problem przeciążenia kręgów szyjnych zostaje więc wyeliminowany.

Oczywiście, z fotelików RWF do przewożenia dzieci tyłem nie da się korzystać do 12 roku życia. W większości przypadków montaż fotelików RWF tyłem dopuszczalny jest do momentu osiągnięcia przez pasażera wagi 13 czy 18 kg. Jedno jest pewne, warto dążyć do przewożenia dzieci tyłem jak najdłużej – nawet do 5. czy 6. roku życia.

Foteliki RWF ranking

W rankingu fotelików samochodowych RWF znajdziesz różne modele siedzisk dedykowanych małym pasażerom. Sprawdź, jakie wady i zalety mają najpopularniejsze produkty z tej kategorii.

Przejrzyj także:

1. Lionelo BASTIAAN 0-36 kg

 

Lionelo BASTIAAN 0-36 kg



Lionelo Bastiaan to fotelik samochodowy RWF dla dzieci o wadze od 0 do 36 kg. Model umożliwia przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia przez nie wagi 13 kg. Produkt przeszedł crash-testy w Tass International. Jest montowany w samochodzie za pomocą bazy ISOFIX i pasa Top Tether.

Fotelik oferuje funkcję obrotu 360 stopni, ochronę boczną i ochronę przeciwsłoneczną (daszek). Jest sprzedawany w zestawie z wkładką redukcyjną i wkładką lędźwiową. Posiada regulację kąta pochylenia oparcia (4 poziomy) oraz regulację zagłówka zintegrowaną z pasami (7 poziomów).

Produkt może być przypinany za pomocą pasów samochodowych. Gwarantuje zgodność z europejskim standardem bezpieczeństwa ECE R44/04. Posiada wzmocnienia na zagłówkach oraz po bokach, a także 5-punktowe pasy. Atutami modelu są także: tapicerka podszyta pianką z opcją zdejmowania do prania oraz wkładka z oddychającego materiału, zapobiegająca nadmiernemu nagrzewaniu się skóry.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą jedynie możliwości pochylania oparcia przy montażu przodem do kierunku jazdy.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Jest bardzo wygodny dla dziecka.  

2. Kinderkraft Xpedition 0-36 kg

Kinderkraft Myway 0-36 kg



Kinderkraft Xpedition to fotelik RWF odpowiedni dla dzieci o wadze od 0 do 36 kg. Produkt jest montowany za pomocą zintegrowanej bazy obrotowej. Nadaje się do podróżowania tyłem do kierunku jazdy do wagi 18 kg oraz przodem od 9 kg. Jest mocowany za pomocą ISOFIXu oraz pasa TOP TETHER.

Model posiada 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, dwie wkładki dla maluchów i aż 5 pozycji jazdy, w tym 4 przodem. Oferuje też regulację zagłówka na 7 poziomach. W produkcie zastosowano wzmocnienia boków i zagłówka. Dysponuje on także regulacją kąta nachylenia, którą można obsługiwać jedną ręką.

Atutem produktu jest zintegrowana regulacja wysokości zagłówka i pasów. Model jest doceniany także za obecność otworów wentylacyjnych, które pozwalają skórze dziecka oddychać. Fotelik przeszedł testy zderzeniowe w instytucie TASS INTERNATIONAL.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Jest ciężki.
+ Oferuje pewny, stabilny montaż. – Według niektórych opinii oferuje niewielki kąt nachylenia oparcia.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

3. Kinderkraft Myway 0-36 kg

 

Kinderkraft Xpedition 0-36 kg



Kinderkraft Myway 0-36 kg to fotelik montowany tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Model wykorzystuje system wzmocnionego, 3-warstwowego zagłówka, a także wzmocnioną obudowę. Oferuje funkcję regulacji kąta nachylenia jedną ręką do pozycji półleżącej. Jest przypinany na ISOFIX, co gwarantuje prosty i stabilny montaż. Dodatkowo, można zapiąć go również pasem TOP TETHER, przeciwdziałając obrotowi w razie zdarzenia.

Produkt posiada łatwą regulację zagłówka i pasów – system jest zintegrowany. Pozwala przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy do momentu osiągnięcia przez nie wagi 18 kg, natomiast przodem od 9 kg. Fotelik wyposażono w pasy 5-punktowe. Jego atutem są także wskaźniki prawidłowego montażu – wpięcia zaczepów ISOFIX oraz naciągnięcia pasa TT i zabezpieczenia pasami wewnętrznymi.

Siedzisko fotelika jest miękkie i wygodne. Można ustawić je w 4 pozycjach, w tym w 3 przodem do kierunku jazdy. Model oferuje aż 10 poziomów regulacji zagłówka. Jest sprzedawany w zestawie z 3 wkładkami dla młodszych pasażerów. Posiada zdejmowaną do prania tapicerkę z materiałów zatwierdzonych przez Intertek.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Według części opinii jego siedzisko jest zbyt pionowe dla niemowląt.
+ Jest łatwy w obsłudze. – Ma krótki pas dolny.
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Ma przyjemną w dotyku tapicerkę.  

4. BabySafe Labrador 0-36 kg

 

BabySafe Labrador 0-36 kg



BabySafe Labrador to fotelik odpowiedni dla dzieci o wadze od 0 do 36 kg, czyli od narodzin do 12. roku życia. Produkt oferuje funkcję obrotu. Może być montowany tyłem do momentu, kiedy pasażer osiągnie wagę 18 kg. Posiada wkładkę redukcyjną dwudzielną dla najmłodszych użytkowników. Jest montowany za pomocą bazy ISOFIX.

Atutem produktu jest wygodne, szerokie siedzisko, a także 3-stopniowa regulacja kąta nachylenia oparcia oraz 7-stopniowa regulacja wysokości zagłówka. Model można zamontować w samochodzie na kilka sposobów – pasem 3-punktowym, na ISOFIX, a także za pomocą pasa TT.

Sprzęt oferuje system SIP, czyli ochronę głowy oraz barków i bioder, a także osłony pasów z systemem ochrony szyi SOS. Dziecko jest w nim zapinane za pomocą 5-punktowych pasów bezpieczeństwa ze zintegrowaną regulacją wysokości. Produkt posiada też tapicerkę z oddychającej tkaniny.

Zalety: Wady:
+ Jest funkcjonalny. – Montowany tyłem do kierunku jazdy ma mocno pochylone siedzisko.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Według części opinii jakość materiałów produktu pozostawia wiele do życzenia.
+ Jest wygodny dla dziecka.  
+ Jest prosty w użytkowaniu.  

5. Joie Every Stage FX 0-36 kg

 

Joie Every Stage FX 0-36 kg



JOIE Every Stage FX to fotelik dla dzieci mieszczących się w przedziale wagowym 0-36 kg. Produkt jest uniwersalny z uwagi na szerokie możliwości regulacji siedziska i zagłówka. Posiada wygodną wyściółkę i miękkie pasy. Pozwala przewozić dziecko tyłem do ok. 4 roku życia. Natomiast przodem od momentu osiągnięcia wagi 9 kg.

Sprzęt oferuje regulację pochylenia oparcia na 2 poziomach przy jeździe tyłem oraz na 4 poziomach przy jeździe przodem. Wykorzystuje dodatkowy system ochrony bocznej, zwiększający bezpieczeństwo pasażera na wypadek zderzenia od strony drzwi. Posiada 10 poziomów regulacji zagłówka, zintegrowanej z regulacją wysokości pasów. Ma 5-punktowe wewnętrzne pasy bezpieczeństwa. Jego atutem jest zdejmowana do prania tapicerka.

Model jest sprzedawany w zestawie z wkładką redukcyjną. Montuje się go na kanapie samochodowej na ISOFIX, ale nie posiada on funkcji obrotowej bazy.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w montażu. – Ma wysoką cenę.
+ Jest łatwy do utrzymania w czystości. – Nie posiada funkcji obrotu.
+ Jest dobrze wykonany.  
+ Łatwo się go reguluje.  

Fotelik montowany tyłem RWF – o czym warto wiedzieć?

Jak zostało wspomniane, kierunek montażu fotelika ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo dziecka w trakcie wypadku, zwłaszcza w przypadku zderzenia czołowego. Wynika to między innymi z niedojrzałości układu kostno-szkieletowego dziecka, a także z proporcji jego ciała – główka jest znacznie większa w stosunku do pozostałej części ciała, inaczej niż ma to miejsce u osób dorosłych. Kierunek montażu fotelika do tyłu sprawia, że w razie wypadku na dziecko nie oddziałują takie siły, jak ma to miejsce w przypadku montażu przodem. Sam zakup i montaż fotelika tyłem nie sprawi jednak, że zapewnimy dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że takiego fotelika nie wolno montować na przedniej kanapie samochodu, jeśli są w nim włączone poduszki powietrzne. Najbezpieczniejsze jest dziecko usadzone w foteliku samochodowym tyłem do kierunku jazdy na środku tylnej kanapy.

Kiedy można zrezygnować z modeli fotelików RWF? Rodzice często narzekają, że dziecko przewożone tyłem skarży się na brak wygody, nieciekawe widoki czy złe samopoczucie w trakcie podróży. Jednak bezpieczeństwo powinno być najważniejsze. Niektóre siedziska dostosowane do kierunku montażu fotelika tyłem pozwalają przewozić tak małego pasażera nawet do wieku ok. 6 lat. Aby dziecku było w nich wygodnie, trzeba po po prostu wybrać taki model produktu, który zagwarantuje maluchowi również komfort podróży. Na co zwrócić uwagę?

Czym się kierować przy wyborze fotelika samochodowego RWF?

Fotelik do jazdy samochodem zawsze powinien być dostosowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, o czym pisaliśmy w poprzednich artykułach z tej serii. Drugą ważną kwestię stanowią wyniki testów, czyli oceny z testów zderzeniowych. Poza tymi czynnikami związanymi z wyborem bezpiecznego fotelika samochodowego, nie bez znaczenia jest też wygoda – dziecka i rodzica.

Wiele fotelików RWF to foteliki samochodowe obrotowe. Są one bardzo komfortowe w użytkowaniu, ponieważ montuje się je za pomocą bazy ISOFIX. Funkcja obrotu pozwala łatwiej umieszczać w nich pasażera i przypinać go pasami. Jednak najważniejsze jest to, aby zakupiony fotelik dało się zamontować w posiadanym już samochodzie. Różne modele siedzisk mogą oferować zaś:

  • montaż pasem samochodowym,
  • montaż na ISOFIX,
  • montaż pasem TOP TETHER (dodatkowo).

Aby dzieci chętniej jeździły tyłem, warto dobrać fotelik samochodowy RWF z myślą o ich wygodzie i komforcie. To oznacza natomiast, że wybierając fotelik RWF, należy zwrócić uwagę na:

  • wymiary siedziska,
  • obecność profilowanych wkładek,
  • jakość zastosowanej tapicerki,
  • grubość gąbki/pianki wyściełającej siedzisko.

Pamiętaj, że dziecko siedzące tyłem zawsze jest bezpieczniejsze. Chociaż dzieci często nie lubią jazdy tyłem, nie oznacza to, że nie warto zachęcać ich do takiego podróżowania. Nie bez powodu foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy otrzymują wyższe oceny w testach bezpieczeństwa. Jeśli więc chcesz kupić dobry fotelik, gwarantujący małemu pasażerowi maksimum bezpieczeństwa, polecamy Ci foteliki RWF.

Najlepsze modele fotelików RWF – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY