Fotelik samochodowy 15-36 to fotelik odpowiedni dla dziecka w wieku od około 4 do około 12 lat oraz dla użytkownika o wzroście od 100 do 150 cm. Warto pamiętać o tych wskazaniach, ponieważ młodsze dziecko nie będzie bezpieczne w takim foteliku. Jego budowa ciała nie pozwala na odpowiednie przypięcie małego pasażera trzypunktowym pasem samochodowym, jakim przypinane jest dziecko w tego typu siedzisku.
Zatem do „przesiadki” na fotelik z kolejnej grupy nie wystarczy, aby maluch przekroczył wagę 15 kg. Jeśli ma dopiero 2 lub 3 lata, nadal powinien podróżować w foteliku dla młodszych pasażerów (0-18 kg lub 9-18 kg). Co ważne, takie modele często pozwalają na inny kierunek montażu fotelika – tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejsza opcja dla maluchów.
Fotelik samochodowy 15 36 ranking:
Przejrzyj również:
- ranking fotelików 9-36
- ranking fotelików 0-36
- ranking fotelików 0-13
- ranking fotelików dla noworodków
- ranking fotelików dla niemowląt
- ranking fotelików RWF
Jak wybrać fotelik samochodowy 15 36?
Dla bezpieczeństwa dziecka fotelik samochodowy powinien być dostosowany do jego budowy anatomicznej ciała pod względem wieku, wagi i wzrostu. To, co łączy wszystkie foteliki samochodowe z tej grupy produktów, to kierunek montażu – przodem do kierunku jazdy. Podobny jest także sposób zapinania dziecka – samochodowym pasem bezpieczeństwa. Foteliki 15-36 są też szersze, dzięki czemu starszemu dziecku jest w nich po prostu wygodniej.
Jakie będą mocne strony fotelika w tym przedziale wagowym? Przy wyborze takiego produktu zwróć uwagę na to, czy:
- fotelik będzie pasował do posiadanego modelu samochodu (kształtu kanapy) – gwarantuje to stabilny montaż fotelika,
- fotelik posiada system montażu ISOFIX – jest najbezpieczniejszy, najbardziej solidny i najwygodniejszy. Jednak do samochodów bez ISOFIXu należy szukać fotelików montowanych za pomocą pasów bezpieczeństwa,
- fotelik posiada system ochrony bocznej – dodatkowa ochrona boczna jest tym, co sprawia, że foteliki są bezpieczniejsze niż podkładki. Podobnie jest z zagłówkiem, który chroni głowę dziecka.
- fotelik posiada regulację wysokości zagłówka, dzięki czemu da się dostosować go do wzrostu pasażera,
- fotelik ma odpowiednią głębokość i szerokość siedziska – nie może być zbyt wąski ani zbyt szeroki,
- fotelik ma zdejmowaną, łatwą do utrzymania w czystości tapicerkę,
- fotelik posiada wskaźniki prawidłowego montażu, ułatwiające właściwe prowadzenie pasa bezpieczeństwa.
Dla wielu osób najważniejsze przy zakupie fotelika samochodowego są kwestie związane z bezpieczeństwem, a dokładniej testy ADAC. To, jaką ocenę otrzymał produkt w takim teście fotelików samochodowych dziecięcych, mówi wiele na temat jakości wykonania danego modelu, jego konstrukcji czy jakości zastosowanych materiałów absorbujących energię uderzenia. Im wyższa nota (w skali 1-5), tym lepiej, choć najwyższa ocena przyznawana jest fotelikom niezmiernie rzadko.
Fotelik samochodowy nowy czy używany?
Część osób chcąc ograniczyć swoje wydatki, decyduje się na zakup używanego fotelika samochodowego. Z wielu powodów nie jest to jednak dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli produkt z zewnątrz wydaje się być w stanie idealnym, może okazać się uszkodzony w środku. Kupując fotelik z drugiej ręki, nie wiemy, czy nie brał on udziału w wypadku. Tymczasem taki produkt od razu nadaje się do wyrzucenia (ze wspomnianego wcześniej powodu – nie wiadomo, czy wewnątrz nie jest uszkodzony).
Należy wiedzieć, że foteliki mają również swoją datę przydatności. Podczas podróżowania siedzisko stale się zużywa, działają na niego różne siły. Większość producentów przyjmuje, że fotelik samochodowy może być w obiegu przez około 8 lat. Później trzeba wymienić go na nowy model, nawet jeśli auto nie brało udziału w żadnym zdarzeniu drogowym.
Upływ czasu wiąże się nie tylko ze zużyciem materiałów, z których powstał fotelik. To także zmiany w zakresie testów bezpieczeństwa, których wyniki po kilku latach są już nieaktualne. Stary fotelik często nie jest już objęty gwarancją. Utrudnione może okazać się dokupienie do niego części zamiennych. Poza tym, wątpliwa będzie także jego higiena. Podsumowując, jedynym słusznym wyborem dla rodzica, któremu zależy na bezpieczeństwie dziecka, jest zakup nowego fotelika samochodowego.
Fotelik samochodowy 15 – 36: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Według mnie artykuł wprowadza w błąd konsumentów.
Co oznacza ocena ADAC 4? Cztery gwiazdki – to byłoby nieźle czy ocena 4 a to już blisko niedopuszczalnej. Trzeba albo dołączyć słowniczek albo konskwetnie przy ocenach pisać o ilości gwiazdek
Dzień dobry,
Pod rankingiem opisujemy jak wygląda skala ADAC (od 1-5)