Strona głównaDzieckoFotelikiWybieramy fotelik samochodowy 9-36 - ranking 2024

Wybieramy fotelik samochodowy 9-36 – ranking 2024 [TOP6]

Fotelik samochodowy 9 36 – czy to dobry wybór?

Fotelik samochodowy 9-36 kg obejmuje aż trzy inne kategorie fotelików samochodowych: 0-13 kg, 9-18 kg oraz 15-36 kg. Jest przeznaczony dla dzieci od około 9. miesiąca życia do około 12. roku życia. Czy zatem produkt, jakim jest fotelik samochodowy, może posłużyć nam nawet 11 lat? Według ekspertów, niekoniecznie. Jednak w wielu przypadkach zakup takiego modelu fotelika to najlepsze rozwiązanie. Kiedy?

Jeśli dziecko jest duże (wysokie i ciężkie) dosyć wcześnie, czyli już w wieku około 3 lat, przy czym nie wykazuje się jeszcze dostateczną dojrzałością emocjonalną, nie można przesadzić go do fotelika dla starszaków, np. tego z grupy 15-36 kg. Wynika to z faktu, że w takim foteliku pasażer przypinany jest pasem samochodowym, spod którego może łatwo się wysunąć lub samodzielnie go odpiąć. W przypadku takich dzieci konieczny staje się zakup fotelika samochodowego z 5-punktowym pasem bezpieczeństwa, dostosowanego do większych dzieci, czyli właśnie modelu z grupy 9-36.

Nie oznacza to jednak, że taki fotelik musi sprawdzić się już do samego końca, czyli do momentu ukończenia przez dziecko 12 lat. Możliwe, że trzeba będzie wymienić go za jakiś czas na fotelik z grupy III, jednak w danej chwili najbezpieczniejszy dla dziecka będzie właśnie jeden z produktów, które ujęliśmy w rankingu poniżej.

Ranking fotelików samochodowych 9-36

Ranking fotelików samochodowych 9 – 36 kg to zestawienie modeli fotelików polecanych, cieszących się dobrymi opiniami i dobrze ocenianych w testach bezpieczeństwa. Sprawdź, czego można oczekiwać od takiego produktu i wybierz najlepszy fotelik dla swojej pociechy!

Przejrzyj także:

1. Lionelo Levi One

Levi OneLionelo Levi One to fotelik dla grupy 9-36 kg, wyposażony w zdejmowaną tapicerkę i regulowany zagłówek. Produkt posiada oddychającą wkładkę Dri Seat (3 warstwowa: tkanina, wypełnienie, tkanina). Korzysta z 5-punktowych pasów bezpieczeństwa. Ma też zabezpieczenia boczne.

Fotelik spełnia standardy bezpieczeństwa normy ECE R44/04. Może pochwalić się także certyfikatem SNCH. Jest objęty programem pozakupowym – Lionelo Assistance. Oferuje 6-stopniową regulację wysokości zagłówka. Posiada też wygodne, antypoślizgowe nakładki na pasy.

Atutem modelu jest głębokie siedzisko oraz obecność podłokietników, które zapewniają dziecku wyższy komfort jazdy podczas długich podróży. Fotelik jest sprzedawany w zestawie z dwoma wkładkami redukcyjnymi dla młodszych dzieci. Jego tapicerka nadaje się do prania w pralce.

Montaż siedziska odbywa się za pomocą pasów samochodowych i został ułatwiony za sprawą specjalnych prowadnic. Produkt waży 4,4 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Nie przeszedł testów ADAC.
+ Ma niską wagę.  
+ Jest wygodny dla dziecka.  
+ Łatwo montuje się go w samochodzie.  

2. Cybex Pallas B-Fix

Cybex Pallas B-FixFotelik CYBEX PALLAS B-FIX jest montowany za pomocą systemu zaczepów i pasów bezpieczeństwa. Nadaje się dla dzieci od 9. miesiąca życia do około 12 lat. Posiada system ochrony bocznej i regulację wysokości zagłówka na 12 poziomach.

Produkt wyposażono w osłonę tułowia, która zmniejsza ryzyko obrażeń szyi. Można stosować ją do momentu, kiedy dziecko osiąga wagę 15 kg. Model wyróżnia się lekkością, co ułatwia przekładanie go między samochodami. Ma też regulowane oparcie, dzięki czemu dopasowuje się do kanapy samochodu.

Fotelik posiada zdejmowaną tapicerkę. W testach ADAC uzyskał ocenę 4.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości. – Dodatkowa osłona tułowia dla mniejszych dzieci zmniejsza komfort podróżowania pasażera.
+ Otrzymał wysoką ocenę w testach bezpieczeństwa.  
+ Jest łatwy do utrzymania w czystości.  
+ Jest solidnie wykonany.  

3. Kinderkraft Comfort UpKinderkraft COMFORT UP to fotelik z wkładką dla najmłodszych i 5-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Model posiada dodatkowe zabezpieczenia boczne, chroniące głowę i ramiona. Został wyposażony w zagłówek regulowany na 7 poziomach wysokości. Oferuje też funkcję regulacji kąta nachylenia oparcia.

Produkt ma zdejmowaną do prania tapicerkę. Jest montowany za pomocą pasów samochodowych. Spełnia europejskie standardy bezpieczeństwa ECE R44/04. Fotelik został poddany testom zderzeniowym TASS, ale nie był klasyfikowany przez ADAC.

Produkt posiada klamrę do pasów włoskiej marki Sabelt, wzmocniony zagłówek i przyjemne w dotyku obicie. Jest montowany przodem do kierunku jazdy. Może zamienić się w podstawkę dla starszych dzieci.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Nie był testowany przez ADAC.
+ Jest bardzo wygodny. – Ma niskie siedzisko.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Ma zdejmowaną tapicerkę.  

4. Recaro Young Sport Hero

Recaro Young Sport HeroRECARO Young Sport Hero to fotelik z system ochrony bocznej ASP, montowany za pomocą pasów samochodowych przodem do kierunku jazdy. Produkt uzyskał notę 3 gwiazdek w testach ADAC. Atutem modelu jest to, że pasuje do każdego samochodu dzięki specjalnym prowadnicom i klamrom do bezpiecznego montażu.

Model wyposażono w piankowe siedzenie, które zapewnia dziecku wygodną podróż. Natomiast tapicerkę fotelika wykonano z oddychającego materiału, który dobrze odprowadza ciepło. Warto wspomnieć, że wszystkie tapicerki RECARO spełniają wymogi Oeko-Tex Standard 100 i Stiftung Warentest – nie zawierają substancji szkodliwych.

Produkt posiada uprząż z 5-punktowymi pasami i ochraniaczami na pasy barkowe. Jest też wyposażony we wkładkę dla maluchów i regulowany zagłówek, połączony z systemem regulacji wysokości uprzęży pasów bezpieczeństwa. Fotelik ma też funkcję odchylania oparcia.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo wygodny. – Jest szeroki i zajmuje dużo miejsca w samochodzie.
+ Jest solidnie wykonany. – Niewygodnie jest go odchylać, kiedy dziecko zaśnie.
+ Jest łatwy w montażu.  
+ Ma przyjemną tapicerkę.  

5. Kinderkraft Safety-Fix

Kinderkraft Safety-FixKinderkraft Safety Fix to fotelik mocowany systemem ISOFIX oraz pasem TOP TETHER. Produkt posiada regulację zagłówka na 10 poziomach i regulację wysokości pasów, dzięki czemu dopasowuje się do rosnącego dziecka. Początkowo jest używany wraz z uprzężą, czyli z 5-punktowymi pasami, natomiast później dziecko zapina się w nim przy pomocy pasów samochodowych.

Model posiada głęboki zagłówek i szerokie zabezpieczenia boczne. Został przetestowany w teście zderzeniowym wykonanym w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji (PIMOT). Ma zdejmowaną tapicerkę, która nadaje się do prania w pralce. Jego atutem jest też możliwość montowania za pomocą pasów, co czyni fotelik w pełni uniwersalnym. Produkt nie był testowany przez ADAC.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Nie był testowany przez ADAC.
+ Jest solidnie wykonany. – Nie oferuje odpowiedniej regulacji nachylenia oparcia.
+ Jest łatwy w montażu. – Jest ciężki.
+ Jest dosyć wygodny.  

6. Maxi-Cosi Titan

Maxi-Cosi TitanMaxi-Cosi Titan to fotelik dla dzieci od 9. miesiąca do 12. roku życia. Produkt posiada łatwą regulację zagłówka na 11 poziomach wysokości. Jest montowany za pomocą ISOXIFu oraz pasa Top Tether, ale może zostać przytwierdzony do kanapy również za pomocą samych pasów samochodowych.

Fotelik posiada funkcję odchylania oparcia w 5 pozycjach. Jest też wyposażony w zintegrowaną uprząż 5-punktową i wkładkę dla mniejszych pasażerów. Jego zaletą jest zdejmowany pokrowiec, który nadaje się do prania w pralce oraz oznaczenia informującego o poprawnym montażu. Ocena tego modelu w testach ADAC to 4 gwiazdki.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonany. – Według niektórych opinii jest trudny w montażu na ISOFIX.
+ Ma dobrą ocenę w testach ADAC. – Ma bardzo krótkie pasy.
+ Jest stabilny po prawidłowym zamontowaniu. – Jest bardzo ciężki.
+ Jest wygodny dla dziecka.  

Fotelik samochodowy 9 36 – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Foteliki samochodowe 9-36 kg łączy:

  • obecność 5-punktowej uprzęży pasów bezpieczeństwa (wewnętrzne pasy), stosowana do momentu osiągnięcia wagi ok. 18 – 25 kg,
  • regulacja odchylenia oparcia – czasem w niewielkim zakresie, ale jest niezbędna dla najmłodszych, kilkumiesięcznych użytkowników.

Jak zostało wspomniane, foteliki 9-36 są polecane jako foteliki przejściowe dla dzieci dosyć dużych jak na swój wiek. Jeśli maluch mieści się w standardowych wymiarach – swoją wagą i wzrostem – korzystniej jest kupić dla niego fotelik z jednej grupy zamiast modelu obejmującego trzy grupy jednocześnie. Niemniej jednak, sięgając po produkt z tej kategorii należy zwrócić uwagę na:

  • kierunek montażu fotelika – większość jest montowana wyłącznie przodem do kierunku jazdy, ale da się znaleźć także foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy do około 18 kg wagi użytkownika,
  • regulację uprzęży – doskonale, jeśli jest to jednoczesna regulacja uprzęży i wysokości zagłówka,
  • regulację wysokości zagłówka – im szersza, tym lepiej fotelik dopasuje się do rosnącego dziecka,
  • sposób montażu fotelika – pasy bezpieczeństwa, ISOFIX, a niekiedy również pas TOP TETHER,
  • regulację odchylenia siedziska – niezbędna dla niemowląt oraz gdy dziecko śpi w foteliku,
  • wyniki uzyskane w testach bezpieczeństwa – bezpieczny fotelik samochodowy to ten, który w testach ADAC otrzymał ocenę 3 lub 4,
  • tapicerkę – dobrze jeśli jest zdejmowana, nadaje się do prania i pozwala skórze dziecka oddychać.

Warto mieć na uwadze, że nawet dobry fotelik samochodowy nie będzie bezpieczny, jeśli nie dopasujemy go do kanapy samochodu, nie przypniemy prawidłowo i nie zapniemy w nim dziecka tak, jak należy. Przeglądając parametry techniczne fotelików z naszego rankingu, zwróć też uwagę na inne kwestie istotne dla rodziców, jak waga fotelika czy łatwość jego obsługi, np. odchylania oparcia. To takie aspekty, które docenisz na co dzień.

Pamiętaj również, że choć bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, to nie bez znaczenia jest też jego wygoda. Doświadczone osoby powtarzają, że zakup fotelika 9-36 kg nie może być inwestycją na 11 lat użytkowania. Kiedy dziecko urośnie, prawdopodobnie i tak nie unikniesz konieczności zakupu fotelika z grupy 15-36 kg, dlatego przy wyborze bierz pod uwagę obecne, a nie przyszłe potrzeby dziecka – nie kupuj fotelika na zapas!

Fotelik samochodowy 9-36 opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd