NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jaki prezent dla 3 latki dziewczynki? TOP 10 pomysłów

Prezent dla 3 latki dziewczynki powinien nie tylko uszczęśliwić dziecko, ale również wesprzeć jego prawidłowy rozwój. Niezależnie od tego, czy szukasz upominku na:

  • urodziny,
  • Dzień Dziecka,
  • pod choinkę,

w pierwszej kolejności ustal, jakie są preferencje młodej damy – czym się interesuje, jakie ma uzdolnienia, o czym marzy. Dopiero na tej podstawie będziesz w stanie wybrać prezent, który nie wyląduje na dnie pudełka z zabawkami.

Poszukując idealnego prezentu pamiętaj, że nie wszystkie dziewczynki lubią bawić się lalkami. Część z nich preferuje zajęcia kreatywne czy aktywności ruchowe. Pomysły na prezent, które znajdziesz w rankingu poniżej podpowiedzą Ci, jakie masz możliwości. W zestawieniu uwzględniliśmy zarówno tańsze, jak i nieco droższe propozycje. 

Ranking prezentów dla 3 latki dziewczynki:

Sprawdź podobne rankingi:

Jaką zabawkę wybrać dla 3 latki? Czym lubi bawić się trzylatka?

Możemy śmiało powiedzieć, że trzyletnie dzieci z pewnością mają już dosyć wyraźnie ukształtowany charakter i zainteresowania. Chociaż te ostatnie będą ulegać dosyć częstym zmianom, warto wziąć je pod uwagę, szukając zabawki dla 3 latki. Dlaczego? Nie uszczęśliwimy drewnianą kuchnią dziewczynki, która nie jest zainteresowana zabawą w odgrywanie ról. Z kolei dziecko bardzo energiczne i żywiołowe raczej nie ucieszy się z gry planszowej czy puzzli, gdyż taka forma rozrywki będzie dla niego – krótko mówiąc – nudna.  Przy wyborze zabawki dla dzieci zawsze powinniśmy więc brać pod uwagę między innymi uzdolnienia i zainteresowania maluchów. Wraz z wiekiem, zabawki dla 3 letniej dziewczynki będą coraz mniej „uniwersalne”, ponieważ jej zainteresowania mogą skoncentrować się na określonej tematyce. 

Trzylatki powinny chętnie bawić się między innymi:

  • klockami – świetnie sprawdzą się drewniane, ale też plastikowe w odpowiednim rozmiarze,
  • pluszakami,
  • lalkami, domkami dla lalek, akcesoriami typu wózek, kołyska, wanienka,
  • pojazdami, takimi jak rowerki biegowe i trójkołowe, hulajnogi, jeździki,
  • zestawami kreatywnymi – do rysowania, malowania, kolorowania, modelowania, robienia biżuterii, lepienia z ciastoliny, piankoliny, plasteliny
  • zabawkami do odgrywania ról dorosłych – jak zabawkowa kuchnia, zestaw małego lekarza i wiele innych,
  • zabawkami interaktywnymi – czyli takimi, które wchodzą z dzieckiem w interakcję, np. mówią, śpiewają, poruszają się,
  • zabawkami przeznaczonymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu – najwięcej frajdy dają zwykle bańki mydlane, zabawki do piaskownicy czy zabawki wodne.

Bez względu na to, jaki rodzaj zabawki wybierzesz, zwróć uwagę na jego przeznaczenie wiekowe. Dla maluchów w wieku 3 lat produkty z małymi elementami nie powinny stanowić już większego zagrożenia. Nadal należy pamiętać jednak – zwłaszcza przy wyborze zabawek edukacyjnych czy gier planszowych – że produkt powinien odpowiadać poziomowi rozwoju dziecka. Zbyt trudne lub zbyt proste zadania zniechęcą malca do podejmowania nowych wyzwań.

Co kupić na prezent dla 3 letniej dziewczynki?

Przeglądając nasze pomysły na prezent dla 3-letniej dziewczynki, odkryjesz propozycje produktów, które na różne sposoby wspierają rozwój dziecka w takich aspektach jak:

  • rozwój fizyczny,
  • rozwój społeczny,
  • rozwój poznawczy,
  • rozwój emocjonalny.

Można powiedzieć zatem, że niemal każda zabawka będzie korzystna dla rozwoju malucha. Układanie puzzli i zabawa klockami pomagają rozwijać kreatywność i motorykę małą (zręczność). Pojazdy pozwalają doskonalić motorykę dużą i zmysł równowagi. Zabawki interaktywne mogą nauczyć dziecko nowych słów oraz stymulować rozwój społeczny i emocjonalny. Podobnie w tej roli sprawdzą się lalki, misie i inne przedmioty, które mogą służyć do zabawy w ogrywanie ról.

Trzy latka to okres, kiedy wiele dzieci rozpoczyna naukę w przedszkolu. Dziecko w tym wieku może już interesować się prostymi zabawkami edukacyjnymi, które uczą literek i cyferek. W sklepach znajdziesz również wiele produktów, które rozwijają wyobraźnię i uczą logicznego myślenia, a także doskonalą koordynację ruchów czy zdolności muzyczne. Dobrym prezentem dla dziecka uzdolnionego artystycznie może okazać się zatem pierwszy instrument, zabawka kreatywna (np. do tworzenia własnej biżuterii) czy zestaw przyborów do rysowania/malowania/wyklejania.

Pomysły na prezent dla 3 latki dziewczynki – kreatywne i edukacyjne

Wiele dziewczynek uwielbia tworzyć, dlatego dobrym pomysłem na prezent dla kreatywnej młodej damy może okazać się zestaw do:

  • budowania z klocków,
  • wycinania,
  • lepienia,
  • rysowania,
  • kolorowania,
  • tworzenia magnesów,
  • diamond painting. 

Jeśli zaś chodzi o zabawki edukacyjne, to trzyletni maluch może chętnie bawić się:

  • laptopem lub tabletem edukacyjnym,
  • drewnianymi zabawkami Montessori,
  • grami planszowymi.

Tego typu zabawki warto dobierać jednak rozsądnie, aby korzystanie z nich nie prowadziło do przestymulowania umysłu dziecka.

Prezent dla 3 latki dziewczynki: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Który mały smartfon jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Dla potrzeb tego rankingu przyjęliśmy, że mały smartfon ma ekran o przekątnej do 6 cali. Mały smartfon jest wygodny i mobilny. Dobrze leży w dłoni. Sprawdza się w podróży i podczas uprawiania sportów outdoorowych. Mimo mniejszych rozmiarów nadal może oferować użytkownikowi wszystko to, co duży telefon, jak nawigacja GPS, dobry aparat czy płynna praca aplikacji. W zestawieniu znajdziesz więc różne sprzęty, z wyższej i niższej półki cenowej oraz o różnym przeznaczeniu. Sprawdź, który model warto kupić!

Ranking małych smartfonów:

Sprawdź podobne rankingi:

Najlepszy mały smartfon — jak wybrać?

Jaki mały smartfon wybrać? To pytanie zadają sobie osoby, które szukają niewielkiego i lekkiego urządzenia, które mimo wszystko spełni ich oczekiwania w stosunku do takich parametrów, jak płynność i szybkość pracy, jakość wykonywanych zdjęć, czy obsługa dodatkowych funkcji, typu dual SIM czy moduł NFC. Co sprawdzić więc przed zakupem?

  • procesor i pamięć RAM — oba parametry mówią o szybkości i płynności działania urządzenia, mają też największy wpływ na jego cenę,
  • pojemność baterii — powinna iść w parze z rozdzielczością ekranu, ponieważ to on zużywa najwięcej energii,
  • jakość ekranu — mały smartfon z ekranem AMOLED może zachwycać jakością obrazu, ale będzie bardzo szybko rozładowywał baterię, dlatego warto zastanowić się, co jest ważniejsze: jakość wyświetlacza, czy długi czas pracy,
  • aparat — istotna jest zarówno jego rozdzielczość, jak i dodatkowe technologie oferowane przez urządzenie, np. sztuczna inteligencja, która automatycznie poprawi jakość zdjęć,
  • obudowa — jeśli szukasz pancernego telefonu, kup mały smartfon z odpowiednią klasą odporności IP,
  • funkcje: NFC, szybkie ładowanie, GPS, dual SIM, czytnik linii papilarnych lub skaner twarzy — wszystkie te opcje są mile widziane i mogą znaleźć się w specyfikacji telefonu bez względu na jego rozmiar. 

Jakie wady ma mały telefon?

Mały telefon ma swoich wielbicieli, ale nie jest idealnym rozwiązaniem. W parze z kompaktowymi wymiarami idzie bowiem również:

  • mniejsza ilość miejsca na komponenty, co przekłada się na niższą wydajność,
  • mniejszy ekran, czyli niższa rozdzielczość i mniej komfortowe przeglądanie treści,
  • mniejsza bateria — mały smartfon z dobrą baterią to rzadko spotykany produkt, ale nie należy zakładać, że nieistniejący. 

Kto nie będzie zadowolony z małego telefonu? Na pewno gracze, ponieważ do obsługi aplikacji czy gier mobilnych przydaje się większy ekran. Podobnie niezadowolone z kompaktowego smartfonu mogą być też osoby, które korzystają z takiego sprzętu do czytania książek lub oglądania filmów. Mały, dobry smartfon zadowoli tych, którym zależy przede wszystkim na mobilności i wygodzie obsługi. Nie powinien zawieść również osób, które szukają sprzętu do robienia zdjęć — mały smartfon z dobrym aparatem można znaleźć o wiele łatwiej niż kompaktowy smartfon z dobrą baterią.   

Mały smartfon — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Który pulsoksymetr jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP5]

Monitorowanie poziomu tlenu we krwi stało się kluczowym elementem dbania o zdrowie, zwłaszcza w czasach zwiększonej świadomości dotyczącej chorób układu oddechowego. Pulsoksymetry, czyli niewielkie urządzenia do pomiaru saturacji i tętna, zyskały na popularności nie tylko wśród sportowców, ale także w domach osób, które chcą na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Zróżnicowanie modeli dostępnych na rynku sprawia, że wybór odpowiedniego pulsoksymetru może być wyzwaniem – kluczowe są tu takie parametry jak dokładność pomiaru, łatwość obsługi, czytelność wyświetlacza i dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne. W niniejszym rankingu przedstawiamy najlepsze pulsoksymetry.

Ranking pulsoksymetrów:

Sprawdź podobne rankingi:

Gdzie kupić pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to urządzenie medyczne, które pozwala na wykonanie nieinwazyjnego pomiaru saturacji oraz tętna. Warto mieć je w swojej apteczce nie tylko na wypadek chorób układu oddechowego, ponieważ ten prosty w obsłudze sprzęt umożliwia samodzielne kontrolowanie poziomu nasycenia hemoglobiny tlenem oraz wysokość pulsu bez konieczności korzystania z usług służb medycznych.
Jednak gdzie kupić pulsoksymetr, aby mieć pewność, że zapewni nam on wiarygodny pomiar? Dobry pulsoksymetr dostaniemy wyłącznie w aptekach i sklepach, które sprzedają produkty opatrzone odpowiednim certyfikatem medycznym. Cena takiego urządzenia to koszt około 150 – 250 zł.

Pulsoksymetr — na co zwrócić uwagę?

Wiemy już, gdzie kupić pulsoksymetr, który zapewni nam wiarygodne odczyty. Jednak który z dostępnych na rynku modelów wybrać? Warto zacząć od doboru sprzętu o właściwym przeznaczeniu. Pulsoksymetry na palec projektowane są bowiem zarówno dla profesjonalistów, jak i dla laików. Znajdziemy między innymi modele odpowiednie dla dzieci czy dla sportowców, z funkcją Bluetooth, a także z alarmami dźwiękowymi lub wizualnymi. Co poza podstawową funkcją pomiaru saturacji i tętna oferować mogą pulsoksymetry na palec? Przydatna może okazać się na przykład:

  • funkcja automatycznego wyłączania,
  • wskaźnik poziomu naładowania baterii,
  • opcja zmiany trybu wyświetlania,
  • opcja zwiększania i zmniejszania jasności ekranu,
  • czujnik antywstrząsowy.

Adekwatna do jakości cena (powyżej 100 zł) oraz dobre opinie to główne cechy dobrego pulsoksymetru. W komentarzach użytkowników urządzeń tego typu należy szukać przede wszystkim informacji na temat dokładności i powtarzalności wyników pomiaru, a także szybkości ich dokonywania.

Pulsoksymetr opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Która drukarka do telefonu jest najlepsza Ranking 2024

Drukarka do telefonu to mała bezprzewodowa drukarka do zdjęć, która łączy się z urządzeniem mobilnym za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi. Taki elektroniczny gadżet spełni oczekiwania wielbicieli fotografii typu Polaroid. Odbitki będą mniejsze, nieco gorsze jakościowo, ale dostępne od ręki. Co ciekawe, wiele urządzeń tego typu pozwala wydrukować zdjęcia nie tylko na zwykłym papierze, ale również na papierze samoprzylepnym. Dzięki temu od razu po wykonaniu wydruku fotkę można przykleić, na przykład w albumie. Ranking drukarek do telefonu to zestawienie urządzeń termosublimacyjnych. Możesz znaleźć w nim modele tańsze i droższe. Sprawdź, co oferują i jak wybrać najlepszy wariant!

Ranking drukarek do telefonu:

Sprawdź podobne rankingi:

Czym charakteryzuje się drukarka do telefonu?

Drukarki do zdjęć z telefonu mają swoje wady i zalety. Niekoniecznie będą odpowiednie dla osób doceniających wielkoformatowe fotografie czy przykładających dużą wagę do perfekcyjnej jakości odbitek. Korzystanie z takich sprzętów sprawia przyjemność przede wszystkim fanom zdjęć natychmiastowych. Połączenie przenośnej drukarki do telefonu z nowoczesnym smartfonem to ciekawa alternatywa dla aparatów typu Instax czy Polaroid. Taki sposób wywoływania zdjęć jest tańszy oraz otwiera przed użytkownikiem więcej możliwości, gdyż przed wydrukiem fotki można edytować.

Jak drukować zdjęcia z telefonu?

Zasadniczo, nie musisz kupować specjalnej kieszonkowej drukarki do zdjęć, aby móc wywołać fotografie wykonane telefonem. Możesz drukować z telefonu na zwykłej drukarce, która ma moduł Bluetooth, Wi-Fi lub NFC. Masz też możliwość połączenia się z nią za pośrednictwem przewodu.

Obsługa takich urządzeń wymaga zazwyczaj pobrania odpowiedniej aplikacji, która pozwala na komunikowanie się z innym sprzętem przewodowo lub bezprzewodowo. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możesz drukować zdjęcia i innego rodzaju pliki graficzne w większym formacie. Wadą zaś to, że tradycyjna drukarka nie jest sprzętem mobilnym.

Mała drukarka do zdjęć to produkt kieszonkowy, często pozbawiony dodatkowego ekranu czy dużej ilości przycisków. Produkt tego typu obsługuje się z poziomu urządzenia mobilnego — najczęściej smartfonu — za pomocą dedykowanej aplikacji oraz po połączeniu się z drukarką za pomocą Bluetooth czy Wi-Fi. Aplikacje do drukarek często oferują użytkownikowi znacznie więcej niż tylko możliwość przesłania i wydrukowania zdjęcia. Pozwalają także kadrować je, upiększać, ozdabiać filtrami czy naklejkami, a nawet tworzyć kolaże.

Jakość zdjęć z tego typu drukarki może być nieco niższa, jednak szybkość działania i mobilność takich urządzeń rekompensują straty w zakresie rozdzielczości. W praktyce, mając drukarkę do zdjęć ze smartfonu, możesz wywoływać fotografie od razu po ich wykonaniu, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. Są to bowiem sprzęty bezprzewodowe, zasilane akumulatorowo.

Jak wybrać drukarkę do telefonu?

Jaka drukarka do telefonu sprawdzi się najlepiej? Przy wyborze tego typu sprzętu bardzo istotną kwestią będzie przede wszystkim to, jak działa drukarka i w jaki sposób drukarka łączy się z telefonem. Zasadniczo, tradycyjne drukarki dzielimy przede wszystkim na modele atramentowe i laserowe, przy czym do drukowania zdjęć częściej polecane są te z pierwszej grupy.

Większość drukarek do telefonu działa natomiast na zasadzie termosublimacji. Pod wpływem wysokiej temperatury barwnik jest przenoszony na specjalny papier lub folię. Istnieją drukarki termosublimacyjne drukujące na czarno oraz w kolorze. Z reguły wyposaża się je odpowiednio w papier samoprzylepny lub klasyczny. Warto pamiętać o tym, że na koszt użytkowania takiego sprzętu składa się zatem zakup dodatkowych wkładów — zwykle kosztują około 60-70 zł za nie więcej niż 20 sztuk. Natomiast samą drukarkę można kupić za kwotę od około 150 do około 600 zł.

Drukarka do telefonu — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Drukarka do telefonu to świetny pomysł na prezent. Urządzenie można zabrać ze sobą w podróż, aby tworzyć pamiątki z wakacji czy pocztówki dla znajomych. Sprzęt pozwala szybko wydrukować uprzednio wyedytowane zdjęcie. Dzięki kompaktowym rozmiarom mieści się nawet w kieszeni, a dzięki specjalnej aplikacji pozwala nadać fotkom unikatowy wygląd. Co sprawdzić przed zakupem sprzętu do druku termicznego? Istotne będą przede wszystkim:

  • jakość zdjęć, czyli rozdzielczość wyrażona w „DPI”, np. 314 DPI (im wyższa, tym lepiej),
  • czas drukowania zdjęć (zwykle do minuty),
  • obsługiwany format (najczęściej wielkości karty kredytowej),
  • cena wymiennych wkładów, czyli kompatybilnego papieru fotograficznego,
  • łączność bezprzewodowa (BT, WIFI),
  • pojemność akumulatora, czas pracy na jednym ładowaniu baterii, czas pełnego ładowania,
  • wielkość urządzenia,
  • jakość wykonania obudowy.

Czy warto kupić drukarkę do zdjęć? Tak, jeśli chcesz być w stanie zabrać ze sobą wszędzie urządzenie, które pozwala Ci na natychmiastowy wydruk fotografii. Nie, jeśli szukasz sprzętu do drukowania dokumentów — tutaj model przenośny zupełnie się nie sprawdzi. 

Drukarka do zdjęć z telefonu — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Który skuter elektryczny jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP5]

Skuter elektryczny czy hulajnoga elektryczna?

Skuter elektryczny od hulajnogi elektrycznej różni się przede wszystkim tym, że posiada miejsce siedzące, dzięki czemu jest dużo wygodniejszy, zwłaszcza podczas dłuższych wypraw. Istnieją jednak również takie hulajnogi, które wyposażono w demontowane siodełko — je również uwzględniliśmy w naszym rankingu. Najlepsze skutery elektryczne to pojazdy o sporym zasięgu i optymalnej mocy silnika. Jak wybrać dobrej jakości, ekologiczny skuter? Oto kilka konkretnych propozycji!

Ranking skuterów elektrycznych:

Sprawdź podobne rankingi:

Skuter elektryczny czy hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna i skuter elektryczny to pojazdy lekkie, wygodne, ciche, ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu. Oba pozwalają oszczędzić czas, ponieważ dzięki nim nie musimy stać w korkach. Jazda na hulajnodze jest jednak bardziej męcząca — trzeba na niej stać, balansować ciałem. Natomiast na skuterze zawsze podróżujemy na siedząco. Pod siedzeniem zwykle znajduje się także schowek, co pozwala przewozić pojazdem na przykład plecak czy zakupy. Co więc wybrać? Wiele zależy od tego, w jaki sposób planujesz korzystać ze swojej maszyny. Alternatywnie, zawsze możesz postawić na model dwa w jednym, czyli hulajnogę z siedziskiem, które łatwo montuje się i demontuje zgodnie z bieżącymi potrzebami.

Warto wspomnieć również o kilku zasadach związanych z podróżowaniem skuterem. Jeśli pojazd jest zaliczany do motorowerów, a moc jego silnika nie przekracza 4 kW, to mogą jeździć nim osoby spełniające jedno z następujących kryteriów:

  • pełnoletnie, posiadające prawo jazdy dowolnej kategorii,
  • mające więcej niż 14 lat i posiadające prawo jazdy kat. AM.

Do prowadzenia potężniejszych skuterów potrzebne jest natomiast posiadanie prawa jazdy co najmniej kategorii A1 lub posiadanie prawa jazdy kategorii B (od co najmniej 3 lat). Ponieważ skuter porusza się po jezdni, konieczne jest też wykupienie na niego obowiązkowej polisy OC, zarejestrowanie pojazdu i wykonywanie okresowych badań technicznych.

Praktyczny skuter elektryczny — jak go wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepszy jest skuter elektryczny dopasowany do Twoich potrzeb, czy tradycyjny skuter spalinowy, to zwróć uwagę na następujące zalety skuterów elektrycznych:

  • tańsze w eksploatacji,
  • pracują ciszej,
  • ekologiczne.

Skuter z silnikiem spalinowym będzie odpowiedni dla osoby, która nie chce być ograniczona, jeśli chodzi o zasięg trasy, którą może pokonać. Jeśli jednak szukasz pojazdu, którym będziesz dojeżdżać kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów do pracy, wybierz elektryczny skuter, który będzie po prostu tańszą i wygodniejszą opcją. Jaki skuter elektryczny wybrać i na co zwrócić uwagę? Kluczowe będą:

  • zasięg pojazdu i czas ładowania skutera,
  • moc silnika,
  • waga i rozmiar pojazdu,
  • bezpieczeństwo: hamulce, światła, sygnały dźwiękowe,
  • budżet.

Jak dobrać skuter elektryczny do swoich potrzeb?

Skuter napędzany silnikiem elektrycznym będzie idealnym rozwiązaniem zarówno w małym, jak i w dużym mieście, o ile tylko dobierzesz go odpowiednio do swoich potrzeb. Jeśli planujesz jeździć spokojnie po miejskich uliczkach, wybierz model mniejszy, łatwy w manewrowaniu. Jeżeli zaś preferujesz bardziej dynamiczny styl jazdy, wybierz skuter o mocy powyżej 3000 W — zapewni mocniejsze przyspieszenie.

Pamiętaj też, jak ważny jest dystans, który urządzenie jest w stanie pokonać. Na zasięg skutera elektrycznego wpływa pojemność baterii, ale też takie czynniki jak waga użytkownika, prędkość jazdy czy ukształtowanie terenu. Na mniejsze dystanse wystarczający będzie skuter o zasięgu około 30 – 40 km. Jeśli planujesz jeździć dalej, postaw na większą pojemność baterii lub korzystaj z dwóch ogniw na zmianę.

Czy warto kupić skuter, który rozpędza się powyżej 45 km/h? Nie, ponieważ jest to maksymalna dopuszczona prędkość dla skuterów, które poruszają się po drogach publicznych. Jeśli nie planujesz jeździć po drogach szybkiego ruchu, nie ma sensu inwestować w mocniejszy pojazd. Wyższą prędkość rozwijają zazwyczaj jedynie motocykle elektryczne — nawet do 110 km/h.

Choć zazwyczaj nie jest to takie ważne, sprawdź także, jaką maksymalną nośność gwarantuje wybrany skuter. Zwykle jest to od 100 do 150 kg. Weź pod uwagę również to, że na obciążenie pojazdu składać się będzie także Twój bagaż lub… dodatkowy pasażer.

Zakup skutera elektrycznego poprzedź także sprawdzeniem elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, jak hamulce i oświetlenie oraz elementów wpływających na komfort jazdy, jak amortyzacja czy rodzaj kół.

Nowe skutery elektryczne — ile kosztują?

Cena skutera elektrycznego sięga od około 5000 do nawet 30 000 zł. Nieco tańsze są natomiast hulajnogi elektryczne z siedziskiem — takie pojazdy kupisz już na około 2000 zł. Na cenę skutera wpływa nie tylko marka i model pojazdu, ale także moc silnika, zasięg i dodatkowe funkcje. Im bardziej zaawansowany model pojazdu, tym większy jego zasięg i mocniejszy silnik. Odpowiedni skuter elektryczny do jazdy po mieście kupisz jednak już za kwotę około 6-7 tysięcy złotych.

Skuter elektryczny — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Który wertykulator elektryczny jest najlepszy? Ranking 2024

Wertykulator elektryczny to urządzenie polecane do małej i średniej wielkości trawników. Modele sprzętu tego typu pozwalają na skuteczną i szybką wertykulację, bez generowania przy tym uciążliwego hałasu i szkodliwych spalin. Nie wymagają zakupu paliwa ani przeprowadzania szczególnie kłopotliwych zabiegów konserwujących. Ranking wertykulatorów elektrycznych to zestawienie pięciu dobrej jakości urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, które z nich najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom!

Ranking wertykulatorów elektrycznych:

Sprawdź podobne rankingi:

Rodzaje wertykulatorów elektrycznych

Wertykulatory elektryczne możemy podzielić na modele zasilane sieciowo i bezprzewodowo, czyli akumulatorowo. Te pierwsze nie będą wymagały ładowania, lecz zapewnienia im stałego dostępu do źródła zasilania. Ich zasięg pracy będzie natomiast ograniczony przez długość przewodu. Atutem wertykulatorów akumulatorowych będzie ich bardziej komfortowe prowadzenie. W tym przypadku ograniczeniem zasięgu pracy okaże się nie długość kabla, lecz czas pracy akumulatora, czyli jego pojemność. Modele zasilane bateryjnie polecamy zatem do niewielkich, lecz urozmaiconych dużą ilością drzew i rabat kwiatowych trawników.

Wertykulator elektryczny — jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Wertykulatory elektryczne najlepiej sprawdzają się na trawnikach o powierzchni od 200 do około 800 m2. Brane są tu pod uwagę nie tylko kwestie związane z mocą urządzenia, ale również z zasięgiem jego pracy. Modele elektryczne wertykulatorów warto wybierać również na podstawie takich parametrów, jak:

  • moc silnika — silnik elektryczny może dysponować mocą od 500 do 2000 W. Większa moc to większa wydajność. Zbyt słaby silnik na dużym trawniku może się przegrzewać, natomiast zakup zbyt mocnego urządzenia do niewielkiej murawy będzie zwyczajną stratą pieniędzy.
  • szerokość robocza — czyli szerokość obszaru, jaki poddawany jest wertykulacji podczas jednego przejścia z urządzeniem. Zazwyczaj parametr ten oscyluje w granicach 30 – 50 cm.
  • głębokość robocza — czyli głębokość, na jaką ostrza wałka nacinają trawnik. Parametr ten powinien być łatwo i wygodnie regulowany. Im większy jego zakres, tym lepiej. Godne polecenia będą modele, które dysponują głębokością roboczą od +10 do -10 mm.
  • ostrza/zęby — wertykulatory mogą mieć od 12 do 16 ostrzy na obrotowym wałku. Ich ilość nie jest jednak tak istotna, jak materiał wykonania. Najtrwalsze i niezawodne będą zęby ze stali nierdzewnej.
  • waga — wertykulatory elektryczne są znacznie lżejsze niż wertykulatory spalinowe. Ich waga nie przekracza zazwyczaj 20 kg. Najczęściej wynosi około 10 kg.
  • kosz — wertykulator elektryczny może dysponować doczepianym koszem tekstylnym lub plastikowym. Jego pojemność przekłada się na płynność pracy. Warto jednak pamiętać, że tempo zapełniania kosza uzależnione jest przede wszystkim od kondycji naszego trawnika.
  • funkcja aeratora — wertykulator dosyć często wyposażany jest w wymienny wałek do aeracji. Urządzenia dwa w jednym będą dobre dla osób, które pragną w kompleksowy sposób zadbać o swój trawnik — zwłaszcza jeśli jest on bardzo wymagający i narażony na intensywną eksploatację.

Wertykulator elektryczny a spalinowy — który lepszy dla kogo?

Mając średni lub duży trawnik o powierzchni około 1000 m2, możemy zastanawiać się, który rodzaj wertykulatora będzie dla nas lepszy — spalinowy czy elektryczny. Wiele zależy w tym przypadku od parametrów konkretnego sprzętu, bowiem zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny może zapewnić nam porównywalną wydajność (zakładając wybór najmocniejszych urządzeń elektrycznych i słabszych urządzeń spalinowych). Istnieją jednak różnice, które zawsze będą przemawiały na korzyść lub niekorzyść jednego z obu wariantów.

Wertykulatory elektryczne będą cichsze niż spalinowe — przede wszystkim przez wzgląd na niższą moc. Podczas pracy nie wygenerują również szkodliwych spalin, co oznacza, że okażą się opcją bardziej ekologiczną. Koszty związane z eksploatacją wertykulatorów elektrycznych ograniczają się do opłat za zużyty przez nie prąd. Z kolei modele spalinowe będą obciążały nas kosztem zakupu paliwa oraz środków do konserwacji. Wertykulatory elektryczne z reguły są też tańsze niż modele spalinowe.

W czym zatem lepsze będą urządzenia z silnikiem spalinowym? Przede wszystkim mogą okazać się bardziej uniwersalne — mają dużą moc, a ich zasięg pracy nie jest ograniczony długością przewodu zasilającego. Chociaż powinno to wpłynąć korzystnie na komfort ich prowadzenia, to ze względu na większą wagę nie zawsze okazuje się to prawdą.

Wertykulator elektryczny opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Która kamera cofania bezprzewodowa jest najlepsza? Ranking

Bezprzewodowa kamera cofania jest praktycznym urządzeniem — łatwym w montażu i uniwersalnym, ponieważ obraz z niej można wyświetlić między innymi na ekranie nawigacji, na lusterku (wideorejestrator) czy na wyświetlaczu telefonu komórkowego lub tabletu.  Takie urządzenie wspiera kierowcę podczas cofania i parkowania tyłem. Pozwala też wyeliminować tak zwane martwe punkty. Jeśli nie masz wbudowanej kamery cofania, a szukasz sprzętu prostego w instalacji, sprawdź nasze zestawienie kamer bezprzewodowych z monitorami i bez monitorów.

Ranking kamer cofania bezprzewodowych:

Sprawdź podobne rankingi:

Czym jest kamera cofania?

Bezprzewodowa kamera tylna przesyła obraz za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu nie trzeba montować w samochodzie przewodów, które połączyłyby ją z odbiornikiem, takim jak wideorejestrator. To z kolei umożliwia korzystanie z kamery także w większych pojazdach, jak auto z przyczepą.

Model bezprzewodowy to przede wszystkim wygoda oraz możliwość korzystania z takiej formy pomocy w autach, których nie możemy dowolnie modyfikować, np. tych służbowych. Jakie wady ma zaś zestaw kamery cofania bezprzewodowa? Zdalne przesyłanie obrazu może wiązać się z zakłóceniami, ze zrywaniem połączenia, ze zniekształcaniem obrazu czy z pogorszeniem jego jakości. Kluczowe jest zatem wybranie takiego bezprzewodowego zestawu, który zagwarantuje stabilne połączenie między kamerą a odbiornikiem, na którym wyświetlamy obraz.

Bezprzewodowa kamera cofania — z monitorem czy bez?

Kamera cofania bezprzewodowa znacznie ułatwi Ci cofanie i parkowanie, ale aby móc z niej korzystać, potrzebujesz urządzenia, które odbierze sygnał z kamery i wyświetli obraz rejestrowany za pojazdem. Takie urządzenie możesz połączyć z wideorejestratorem, nawigacją GPS czy z radiem samochodowym. Jeśli jednak nie dysponujesz takimi sprzętami, weź pod uwagę opcję zakupu zestawu do samochodu, czyli kamery i dedykowanego monitora. Z reguły jest on mocowany na przyssawkę i może uruchamiać się automatycznie po wrzuceniu wstecznego biegu. 

Jeśli zdecydujesz się na taki komplet, musisz przygotować się na nieco większy wydatek. Zwróć też uwagę na parametry monitora, w tym na jego przekątną i rozdzielczość. Nie bez znaczenia będzie także maksymalny zasięg, czyli odległość od monitora do kamery. Nie wszystkie sprzęty sprawdzą się w przypadku takich pojazdów jak ciężarówka czy kamper.

Bezprzewodowa kamera cofania do samochodu — jak wybrać?

Tylną kamerę bezprzewodową należy wybrać przede wszystkim na podstawie jakości połączenia między nią a odbiornikiem. Teoretycznie, im większy zasięg kamery, tym lepsza jakość obrazu. Jeśli zasięg jest dobry, połączenie nie będzie zakłócane, a obraz nie ulegnie zniekształceniu. Według deklaracji producentów, kamery mogą mieć zasięg od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu metrów. 

Pozostałe parametry, które warto wziąć pod uwagę to:

  • jakość obudowy, w tym szczelność, odporność na wodę i pył,
  • kąt widzenia — jak najszerszy, zalecany: 120 stopni w pionie i 180 stopni w poziomie,
  • rozdzielczość, matryca: CCD lub CMOS — pierwsza jest bardziej odporna na szumy i zakłócenia, ale działa wolniej, a druga działa szybciej, jest tańsza, ale zapewnia nieco gorszej jakości obraz,
  • tryb nocny, czyli diody doświetlające LED lub diody IR (podczerwień),
  • sposób zasilania — akumulator, bateria, bateria solarna, a także zasilanie „sieciowe” – podłączenie do światła wstecznego.

Bezprzewodowa kamera cofania — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Jaki prezent na 2 latka dla chłopca? Pomysły i porady

Prezent na 2 latka dla chłopca powinien zostać dobrany do zainteresowań i umiejętności malucha. Warto mieć na uwadze, że na tym etapie dziecko bardzo intensywnie się rozwija i jest zaciekawione otaczającym go światem. Kształtuje się również jego odrębność i osobowość. Z tego względu najlepszy prezent dla chłopca dwulatka powinien:

  • pobudzać wyobraźnię,
  • rozwijać umiejętność logicznego myślenia,
  • kształtować zdolności manualne – motorykę dużą i małą,
  • rozwijać zdolności językowe,
  • rozwijać zdolności muzyczne i/lub
  • rozwijać umiejętności społeczne.

Istnieje zatem mnóstwo zabawek i innych produktów, które sprawdzą się w roli wartościowego prezentu dla dwulatka. Sprawdź ranking, aby poznać bliżej te najpopularniejsze!

Prezent na 2 latka dla chłopca ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Co na prezent dla 2 letniego chłopca?

W kategorii zabawek dla dwulatka można znaleźć rozmaite produkty dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci znajdujących się w grupie wiekowej 2+. Będą to między innymi rowerki biegowe i trójkołowe, pchacze, skoczki, hulajnogi, zabawki do ciągnięcia, ale także puzzle, klocki oraz zestawy do zabaw „w udawanie”. Każda z tych opcji jest na swój sposób korzystna dla dziecka, ponieważ wspiera jego rozwój fizyczny, poznawczy, społeczny i/lub emocjonalny.

Zabawki dostępne w sklepach można podzielić na kilka kategorii:

  • zabawki interaktywne – angażujące dziecko za sprawą dźwięków, kolorowych światełek, przycisków, ruchomych elementów;
  • zabawki edukacyjne – uczą dziecko kolorów, kształtów, literek, cyferek, nazw przedmiotów, itd.;
  • zabawki wspierające aktywność fizyczną – przede wszystkim pojazdy (rowerki, samochodziki, hulajnogi), ale również skoczki czy elementy domowych placów zabaw;
  • zabawki rozwijające kompetencje społeczne i emocjonalne – głównie przedmioty służące do zabawy w udawanie, na przykład zestaw małego mechanika, a także lalki, które wbrew pozorom nie są przeznaczone jedynie dla dziewczynek. 

Jak więc wybrać zabawkę dla 2 latka na jego urodziny? Warto zasugerować się tutaj przede wszystkim uzdolnieniami i zainteresowaniami dziecka. Część rozwiązań będzie też w pełni uniwersalna – na przykład rowerek biegowy czy jeździk powinny spodobać się każdemu chłopcu. Dobrze jednak wcześniej upewnić się, czy maluch jeszcze nie posiada takiej zabawki. Innym rozwiązaniem jest uzupełnienie lub rozszerzenie posiadanych już kolekcji zabawek o kolejne elementy, na przykład o dodatkowe figurki do zestawu Lego czy o akcesoria do roweru. 

Czym się bawią 2 letni chłopcy? Jakie zabawki wybierają?

Większość dwulatków charakteryzuje duża ciekawością świata i jeszcze bardziej rozbudowana wyobraźnia. Mali chłopcy są też bardzo energiczni, zatem potrzebują zabawek, które pozwalają im tę energię bezpiecznie rozładować. Przykładowe najlepsze zabawki dla 2-latka chłopca to:

  • zabawki interaktywne,
  • samochodziki,
  • klocki do budowania – drewniane, plastikowe duże,
  • zestawy narzędzi,
  • figurki i pluszaki,
  • piłki i piłeczki,
  • gadżety muzyczne – instrumenty, mikrofony.

Wybierając zabawkę dla chłopca, warto kierować się nie tylko potrzebą zapewnienia mu źródła dobrej zabawy, ale również chęcią wspierania rozwoju i kreatywności dziecka. Asortyment sklepów internetowych bogaty jest dzisiaj w zabawki, które pobudzają zmysły (sensoryczne) oraz stymulują umysł malucha do intensywnej pracy. Dzięki temu nawet dwulatek może samodzielnie układać puzzle, budować z klocków i tworzyć własne arcydzieła z pomocą gotowych zestawów kreatywnych. 

Pomysły na prezent – z czego ucieszy się dwulatek?

Dwuletni chłopiec przechodzi nierzadko okres buntu, który wiąże się między innymi z odkrywaniem własnej odrębności. Dzieci w tym wieku są też ciekawe świata i bardzo często poznają go empirycznie wszystkimi zmysłami. Dwulatki nadal uwielbiają bawić się wspólnie z rodzicem, choć potrzebują już również działać samodzielnie.

Do wspólnej zabawy z dzieckiem można wybrać:

  • zestawy klocków,
  • zestawy kreatywne,
  • gry planszowe,
  • instrumenty muzyczne,
  • zabawki do ogrywania ról.

Jeśli zaś chcemy zachęcić dziecko do aktywności i wspierać jego rozwój ruchowy, czyli motorykę dużą, wybierzmy dla niego jeździk, rowerek, bądź drabinki do domowego placu zabaw. Oczywiście, wszystkie te przedmioty muszą być bezpieczne dla dziecka dwuletniego – nietoksyczne, pozbawione małych elementów czy ostrych krawędzi, w odpowiednim rozmiarze. 

Natomiast do samodzielnej zabawy sprawdzą się zarówno klocki, jak i puzzle. Jeśli dziecku uda się ułożyć je samodzielnie, będzie miało powód do satysfakcji i dumy. Bez rodzica malec może bawić się też zabawkami interaktywnymi, jak chociażby poruszające się i wydające dźwięki zwierzątka.

Edukacyjny prezent dla 2 latka – co wybrać?

Szukasz mądrej zabawki, którą warto podarować dziecku na 2 urodziny? Wiele osób zastanawia się, jak sprawić, aby dziecko na dłużej zainteresowało się danym przedmiotem oraz jak wybrać zabawkę tak, aby zapewniła dziecku wsparcie rozwojowe. Odpowiednio dobrany upominek może doskonalić koordynację oko-ręka, umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, orientację przestrzenną i wiele innych kompetencji. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że taką funkcję mają rozmaite zabawki edukacyjne, sensoryczne i interaktywne. Miś, który mówi do dziecka po naciśnięciu przycisku, może nauczyć pociechę nowych słówek. Ciastolina do lepienia paluszkami pobudzi kreatywność i udoskonali zręczność dziecka. Z kolei edukacyjna gra z kartami przedstawiającymi różne emocje może pomóc nauczyć malca, jak wyrażać uczucia i jak je kontrolować. 

Mądre zabawki dla 2 latka nie muszą uczyć więc liter alfabetu czy cyfr. Mogą stymulować rozwój dziecka na wiele innych sposobów. Warto pamiętać przy tym, że to, jak szybko malec się rozwija, jest kwestią całkowicie indywidualną. Część 2-letnich chłopców potrafi płynnie mówić, podczas gdy pozostali nadal komunikują się jedynie prostymi słowami i gestami. Przyjmuje się, że dziecko w wieku 2 lat powinno:

  • sprawnie biegać i skakać,
  • kopać i rzucać piłkę,
  • odpychać się nóżkami na rowerku czy jeździku,
  • budować proste zdania,
  • pokazywać przedmioty nazwane przez dorosłego,
  • podejmować zabawy w udawanie, naśladowanie. 

Idealny prezent dla dwuletniego chłopca na urodziny powinien odpowiadać jednak nie tylko potrzebom rozwojowym dziecka, ale również jego zainteresowaniom. Odpowiednio wybrany motyw będzie zachęcać malucha do podejmowania nowych wyzwań. Jeśli zaś chodzi o najpopularniejsze motywy zabawek dla chłopców, to wymieniamy wśród nich: dinozaury, kosmos, zwierzęta i pojazdy. 

Prezent na 2 latka dla chłopca: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Która deska SUP jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP6]

Deska SUP to deska do uprawiania sportu o nazwie stand up paddle, czyli do pływania na stojąco. Jest to sport znacznie mniej popularny niż surfing czy windsurfing, ale z roku na rok znajduje coraz większe grono wielbicieli. Uprawienie SUP bywa określane mianem paddlowania na desce z wiosłem. Taki sport to doskonała forma aktywności dla każdej osoby, która potrafi pływać. SUP angażuje mięśnie całego korpusu i kończyn. Poprawia także równowagę i koordynację. Szukasz deski SUP dobrej na początek? Sprawdź nasz ranking. W zestawieniu znajdziesz deski SUP wraz z zestawami akcesoriów.

Ranking desek SUP:

Rodzaje desek SUP do pływania

Jeśli chcesz wybrać swoją pierwszą deskę do pływania SUP, pamiętaj, że rozróżniamy dwa główne rodzaje desek SUP:

  • twarde, sztywne deski wykonane ze styropianu powleczonego kompozytowym laminatem — trudne w transportowaniu i podatne na uszkodzenia, ale szybsze, bardziej stabilne, lepiej radzące sobie przy silnym wietrze,
  • pompowane, czyli wypełnione sprężonym powietrzem, łatwe w transportowaniu i przechowywaniu, za to mniej stabilne na falach, a także bardziej podatne na znoszenie przez wiatr.

Którą wybrać? Największym atutem desek pompowanych SUP jest ich cena, a także mobilność, dlatego osoby początkujące, które sport ten uprawiają głównie latem, sięgają przede wszystkim po modele dmuchanych desek, z których można łatwo spuścić powietrze, aby zmieścić sprzęt w torbie czy plecaku. SUP deskę pompowaną można zakupić za cenę od około 1000 zł (wraz z akcesoriami).

Deska do pływania SUP dwukomorowa czy jednokomorowa?

Dmuchana deska SUP jest popularniejsza niż deska twarda (sztywna), dlatego to właśnie tego typu modele dominują w naszym zestawieniu. Pompowana deska może być jedno- lub dwukomorowa. Druga komora dodatkowa najczęściej mieści się na środku komory głównej. Teoretycznie, ma on poprawiać wyporność deski i jej sztywność. W praktyce jednak wielu fachowców wskazuje na fakt, że druga komora to jedynie zbędny gadżet, który wbrew pozorom może nawet pogarszać parametry deski. Świadczy o tym choćby fakt, że wielu producentów wycofuje się z produkcji takich modeli.

A jak zbudowana jest zwykła pompowana deska SUP i co gwarantuje jej sztywność? Deska SUP ma w swoim wnętrzu rdzeń z materiału drop stitch. Są to dwa równoległe kawałki materiału, które łączą ze sobą tysiące poliestrowych szwów. Rdzeń pokrywa z każdej strony materiał PVC, nieprzepuszczający powietrza ani wody. Warstw takiego materiału na desce może być od 1 do 3.

Taka konstrukcja sprawia, że deska SUP pompowana jest wystarczająco sztywna i ma dużą wyporność. Nie trzeba martwić się, że zatonie w przypadku uszkodzenia. Zatem modele dwukomorowe — choć reklamowane jako lepsze — wcale nie muszą sprawdzać się lepiej niż deski jednokomorowe.

Deska do Stand Up Paddle — jak wybrać?

SUP deska może być twarda lub pompowana, ale nie są to jej jedyne ważne parametry. Ze względu na kształt, deski SUP podzielić można na:

  • deski SUP typu RACE — długie, smukłe, pozwalające na szybkie pływanie, trudne do manewrowania i mało stabilne, dlatego odpowiednie tylko dla osób doświadczonych, długość deski RACE przekracza 320 cm,
  • deski SUP TOURING — krótsze od poprzednich, a także nieco szersze, sprawdzają się na spokojnych akwenach, zapewniają większą stabilność i łatwiejsze manewrowanie,
  • deski SUP ALL AROUND — ich długość nie przekracza 320 cm, a szerokość oscyluje między 76 a 86 cm, deska gwarantuje stabilność, łatwo się nią manewruje, ale nie pozwala ona rozwijać dużych prędkości, jest uniwersalna i idealna dla amatorów,
  • deska SUP SURF — jest mała, sprawdza się na falach, nie zapewnia stabilności, ale gwarantuje dużą zwinność, pływanie na niej wymaga doświadczenia.

Deska musi zostać dopasowana zarówno do poziomu zaawansowania, jak i do wagi użytkownika. Przyjmuje się, że osoby lżejsze (do ok. 70 kg masy ciała) powinny wybierać dla siebie deski o wyporności ok. 200 litrów (będzie to dobra dla kobiet deska SUP). Natomiast osoby cięższe mogą potrzebować już deski o wyporności 300 litrów. Takie same zasady dotyczą szerokości deski — im większa masa ciała, tym szersza deska będzie potrzebna.

SUP to sport polegający na wiosłowaniu, dlatego do deski trzeba dobrać także wiosło. Element ten może zostać wykonany z:

  • aluminium — materiał sztywny, dosyć ciężki,
  • żywicy epoksydowej — materiał mniej sztywny, lżejszy,
  • karbonu — materiał najlżejszy i najsztywniejszy, ale najbardziej podatny na uszkodzenia.

Sztywne wiosło zwiększa ilość energii, która jest zamieniana w ruch, dlatego im większa sztywność, tym szybciej można płynąć. Istotna jest także budowa wiosła. Jednoczęściowe modele nie mają regulacji, ale są sztywniejsze. Modele składane są zaś regulowane, ale mniej sztywne.

Zestaw do SUP — co jest potrzebne?

Do uprawiania SUP potrzebujemy przede wszystkim deski i wiosła. Nieco więcej akcesoriów potrzebnych jest osobie pływającej na desce pompowanej. Najczęściej, deski SUP dmuchane sprzedawane są więc w komplecie z niezbędnymi akcesoriami. W zestawie z deską SUP użytkownik może otrzymać:

  • wiosło jednopiórowe,
  • pompkę ręczną,
  • stateczniki,
  • smycz do przyczepienia deski w okolicach kostki lub pod kolanem,
  • torbę lub plecak.

Dla bezpieczeństwa, do deski warto dokupić także kamizelkę asekuracyjną. Nie trzeba jednak nosić jej na sobie cały czas, jeśli potrafimy dobrze pływać. Wystarczy, że umieścimy ją w specjalnym miejscu na bagaże.

Deska SUP — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

Które kije trekkingowe są najlepsze? Ranking 2024 [TOP7]

Kije trekkingowe to modele, które służą do sprawnego chodzenia po górach. Obecnie w sklepach często zamiennie nazywa się je również kijkami do nording walking, ale należy pamiętać, że nie każdy kijek do spacerowania sprawdzi się w górach i odwrotnie. Tak naprawdę, oba rodzaje produktów różnią się między innymi budową i sposobem ich użytkowania. Sprawdź, jakie modele kijków cieszą się dużą popularnością!

Ranking kijów trekkingowych:

Rodzaje kijów trekkingowych?

  • składane z segmentów,
  • jednoczęściowe.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że akcesoria z litego kawałka materiału będą bardziej wytrzymałe, ale mniej praktyczne, ponieważ nie zmieszczą się w torbie czy plecaku. Z kolei te składane z kilku segmentów powinny być słabsze, ale w praktyce wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Jedno jest pewne, składany kijek zajmuje mało miejsca i bez trudu można przyczepić go do plecaka lub nawet schować go w środku.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kijki trekkingowe mają pomagać nam poruszać się po nierównym terenie. Jeśli wybierasz takie akcesoria na swoje górskie wycieczki, pod uwagę musisz wziąć między innymi:

  • materiał wykonania,
  • ilość segmentów,
  • długość,
  • wagę.

Jednoczęściowe kijki nie są zbyt popularne, dlatego skupimy się bardziej na tych składanych. Co warto o nich wiedzieć?

Kije trekkingowe składane — ile segmentów?

Większość kijków do trekkingu to kijki dwu- lub trzyelementowe. Pierwsze są bardziej stabilne i wytrzymałe, ale też dłuższe, dlatego trudniej jest zmieścić je w plecaku. Trzyelementowe kijki powoli wypierają te dwuelementowe. Po złożeniu są krótkie, co ułatwia ich transport. Istnieją też kijki 4-elementowe, ale nie są tak popularne jak dwa poprzednie typy.

Wybierając kije składane, trzeba zwrócić uwagę także na ich system blokowania. Ten może być zaś wewnętrzny, zewnętrzny lub hybrydowy, czyli mieszany. W pierwszym wariancie poszczególne segmenty mocujemy do siebie poprzez ich skręcenie. Wadą tego rozwiązania jest czas potrzebny na dokonanie regulacji, dłuższy zwłaszcza zimą. Zewnętrzne blokady zbudowane są z kolei z klamry, która zatrzaskuje poszczególne elementy szybko i solidnie. Takie systemy są bardziej odporne na niskie temperatury i czynniki zewnętrzne — nie szkodzi im np. błoto. 

Jakie kijki trekkingowe w góry?

Kijki, które mają sprawdzać się przy stromych podejściach, na kamienistym terenie muszą być odpowiednio mocne. Produkty tego typu najczęściej wykonuje się zatem albo z aluminium, albo z karbonu, czyli włókna węglowego.

Karbonowe kijki są twarde i sztywne, a przy tym bardzo lekkie. Ich sztywność może przekładać się jednak na większą podatność na pęknięcia. Jeśli zaś chodzi o modele aluminiowe, to te łatwiej się odkształcają, ale trudniej jest je połamać. Wiele zależy jednak od jakości konkretnego stopu. 

W przypadku kijków w góry ważna będzie też końcówka, która ma wbijać się w podłoże, zapewniając odpowiednie podparcie. Za najlepsze uznaje się końcówki widiowe, czyli wykonane z węglika spiekanego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Tańszą opcję stanowią końcówki stalowe.

Ostatnim ważnym elementem kijków będą rękojeści. Te najczęściej produkowane są z gumy, pianki lub korka. Modele gumowe są dosyć twarde, choć nie tak twarde jak plastikowe. Pianka sprawdza się wtedy, kiedy akcesorium ma być lekkie i wygodne w użytkowaniu. Jeśli zaś szukasz kijków, z którymi trasy chcesz pokonywać latem, postaw na korek, który dobrze pochłania wilgoć i zachowuje właściwości antypoślizgowe.

Jakie kije do nordic walking?

Kijki dobiera się w zależności od terenu, po którym będziemy się poruszać — duże znaczenie ma nie tylko rodzaj podłoża, ale i jego ukształtowanie. Kijki do nordic walking w przeciwieństwie do tych trekkingowych służą raczej przemieszczaniu się po płaskim terenie, po asfalcie, trawie czy twardej kostce. Tutaj priorytetem nie jest zatem wysoka odporność na obciążenie, ale amortyzacja wstrząsów i drgań. 

Warto podkreślić, że kije trekkingowe nie zawsze nadają się do spacerowania. Typowe kijki nordic walking mają rękawicę zamiast pasków na nadgarstki oraz drobną rękojeść bez profilowanego zakończenia w kształcie grzybka. Pozostałe różnice dotyczą:

  • składania — kijki trekkingowe składane są praktycznie zawsze, gdyż inne byłyby niepraktyczne, kije nordic walking mogą być jednoczęściowe,
  • grotów — składane kije trekkingowe mają groty zaostrzone, a te do nordic walking płaskie,
  • talerzyków — w nordic walking nie są one zbyt ważne, mogą jednak zapobiegać zapadaniu się w piasek, zaś kije trekkingowe w góry posiadają zwykle dwa komplety talerzyków: letnie i zimowe.

Jak dobrać zatem kijki do nordic walkingu? Zacznijmy od długości. Można policzyć ją za pomocą wzoru: 0,68 x wzrost w centymetrach. Trzymając kijek, musimy mieć rękę zgiętą pod kątem 95 stopni. Ważny jest też materiał wykonania. Kijki robi się z włókna węglowego, włókna szklanego i aluminium. Dla każdego miłośnika długich wędrówek najlepsza będzie pierwsza opcja — lekkie i sztywne włókno węglowe, choć włókno szklane jest bardziej giętkie. 

Ostatnia kwestia to amortyzacja. Nordic walking uprawia się na gruncie twardym i miękkim. Jeśli wkraczamy na twardy asfalt, na końcu kijków powinna pojawić się gumowa nakładka. Można zakładać ją samodzielnie lub korzystać z systemu, który wysuwa taką końcówkę po naciśnięciu przycisku — takie modele będą cięższe.

Dlaczego warto korzystać z kijków trekkingowych/nordic walking?

Kijki trekkingowe należy odróżnić od tych do nordic walking nie tylko z powodu odmiennej budowy, ale i ze względu na ich funkcje, co z resztą idzie ze sobą w parze. 

Kije trekkingowe powinny odciążyć kolana, biodra i kręgosłup podczas wędrówek po trudnym terenie z ciężkim plecakiem na plecach. Z tego powodu są one mocniejsze, stabilniejsze, gdyż muszą znosić silny wiatr, duży nacisk i wymagające warunki terenowe. Takie kije odciążają stawy i podpierają, czyli stabilizują postawę. Są dłuższe, a w trakcie marszu zawsze ustawia się je w pozycji pionowej, regulując ich długość.

W przypadku kijków do nordic walking celem ich użytkowania jest aktywowanie górnych partii ciała, z jednoczesnym odciążeniem partii dolnych. Kijki służą do odpychania się, przyspieszając chód i wydłużając możliwy do pokonania dystans. Są przeznaczone do chodzenia po terenie płaskim, niewymagającym.

Kije trekkingowe — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl