Strona głównaElektronikaDrukarkiDrukarka atramentowa ranking 2023

Drukarka atramentowa ranking 2023

Drukarka atramentowa – czy warto ją kupić?

Drukarka atramentowa nie cieszy się dzisiaj dużą popularnością. Chociaż jest niedroga, to już koszty jej eksploatacji w zdecydowanej większości przypadków są dużo wyższe niż przy regularnym użytkowaniu drukarki laserowej z tonerem. Zwykle pracuje ona też wolniej niż model laserowy.

Istnieje jednak kilka przypadków, w których nadal opłaca się wybrać właśnie taki model. Po pierwsze, drukarka atramentowa sprawdzi się w domach, w których wydruki przygotowywane są sporadycznie. Warto postawić na ten rodzaj urządzenia również wtedy, kiedy chcemy drukować w kolorze (laserowe drukarki kolorowe są bardzo drogie).

Jeśli więc decydujesz się na zakup takiego modelu, sprawdź który produkt może spełnić Twoje oczekiwania.

Drukarka atramentowa ranking

Innej drukarki może potrzebować biuro, a innej użytkownik prywatny, dlatego w naszym zestawieniu znajdziesz zarówno modele odpowiednie do zastosowań biurowych, jak i domowych. Porównaj ich cechy charakterystyczne, aby dokonać korzystnego wyboru. Podejrzyj też inne rankingi:

1. Epson L805 

Epson EcoTank L1800Epson L805 to drukarka z interfejsem USB i modułem WiFi, drukująca w kolorze. Urządzenie pracuje z prędkością 5 stron na minutę. Jego atutem jest wbudowany system zasilania w atrament – nie trzeba wymieniać w nim wkładów z atramentem, lecz je uzupełniać, co obniża koszty eksploatacji.

Drukarka może być sterowana zdalnie za pomocą aplikacji. Sprzęt oferuje rozdzielczość na poziomie 5760 x 1440 w czerni i kolorze. Posiada podajnik na 150 arkuszy i tacę odbiorczą na 50 arkuszy. Nie dysponuje opcją druku dwustronnego.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny (ale nie jest najtańsza). – Brudzi brzegi papieru.
+ Jest ekonomiczna w eksploatacji.  
+ Gwarantuje dobrą jakość wydruku.  
+ Jest sterowana zdalnie.  

2. Canon PIXMA TR4550

Canon PIXMA TR4550

 CANON Pixma TR4550 to niedrogie urządzenie 4 w 1, które poza drukarką atramentową pełni funkcję skanera, faksu i kopiarki. Urządzenie jest kompaktowe i nowocześnie się prezentuje. Oferuje opcję automatycznego druku dwustronnego oraz rozdzielczość na poziomie 4800 x 1200 dpi w czerni i kolorze.

Sprzęt drukuje z prędkością 8 stron na minutę w czerni i 4 stron na minutę w kolorze. Posiada podajnik i tacę na 100 arkuszy. Dzięki łączności WiFi może być obsługiwany bez konieczności podłączania go do innych urządzeń za pomocą przewodu.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jest trudna w instalacji.
+ Posiada WiFi. – Jest kompatybilna z drogimi tuszami.
+ Oferuje dobrą jakość druku.  
+ Jest wygodna w obsłudze.  

3. CANON PIXMA TS705A 

CANON PIXMA TS705CANON Pixma TS705A drukuje w czerni i w kolorze, również z funkcją dupleks. Urządzenie łączy się z innymi poprzez Wi-Fi. Ma kompaktowy kształt i estetyczny design. Sprzęt drukuje z prędkością 15 arkuszy w czerni i 10 w kolorze. Został wyposażony w 5 zbiorników z tuszem, co przekłada się na lepsze nasycenie kolorów.

Model posiada podajnik na 250 arkuszy papieru i tacę odbiorczą na 100 arkuszy. Umożliwia wydruk z płyty CD lub DVD. Drukarka gwarantuje rozdzielczość wydruku na poziomie 4800 x 1200 dpi. Posiada też funkcjonalny wyświetlacz, który ułatwia obsługę.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w instalacji i w obsłudze. – Przy połączeniu bezprzewodowym pracuje wolnej niż deklaruje producent.
+ Oferuje dobrą jakość druku. – Niektóre negatywne opinie dotyczą jakości drukowanych zdjęć.
+ Posiada funkcję duplex.  
+ Cicho pracuje.  

4. HP OfficeJet Pro 6230

HP OfficeJet Pro 6230HP OfficeJet Pro 6230 to drukarka kolorowa z funkcją automatycznego druku dwustronnego. Sprzęt oferuje rozdzielczość na poziomie 600×1200 dpi. Pracuje z szybkością 18 stron na minutę w przypadku druku w czerni oraz 10 stron na minutę w przypadku druku kolorowego. Posiada 4 wkłady z atramentem i podajnik na papier mieszczący 225 arkuszy.

Urządzenie nie zostało wyposażone w wyświetlacz. Ma natomiast moduł Wi-Fi, który ułatwia obsługę i sterowanie sprzętem. Model jest objęty programem subskrypcji (automatycznych dostaw tuszu).

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Dosyć wolno pracuje przy połączeniu bezprzewodowym.
+ Drukuje z optymalną rozdzielczością.  
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Nie jest kosztowna w eksploatacji.  

5. Epson EcoTank L1800

Epson EcoTank L1800Epson L1800 to drukarka przeznaczona do wydruku w formacie A3+. Urządzenie wykorzystuje w swojej pracy 6 kolorów tuszu. Posiada łatwe do uzupełniania pojemniki. Drukuje z prędkością 15 stron na minutę, ale z rozdzielczością aż 5760 x 1440 dpi.

Sprzęt posiada podajnik na 100 arkuszy i tacę odbiorczą na 30 arkuszy. Nie oferuje funkcji dupleks. Dysponuje łącznością wi-fi. Jest dedykowany przede wszystkim firmom.

Zalety: Wady:
+ Obsługuje format A3. – Ma wysoką cenę.
+ Oferuje bardzo dobrą jakość wydruku. – Zajmuje dużo miejsca.
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Jest niedroga w eksploatacji.  

6. HP DeskJet 2720e

HP DeskJet 2710eHP DeskJet 2710e to kolejne budżetowe urządzenie z dodatkowymi funkcjami. Sprzęt jest kompatybilny z usługą HP Instant Ink, co oznacza, że tusz przysyłany jest użytkownikowi automatycznie (po wykupieniu planu subskrybcji), kiedy osiągnie niski poziom. Urządzenie posiada moduł WiFi, więc może być sterowane zdalnie.

Produkt drukuje w czerni i w kolorze. Posiada też funkcję skanera i kopiarki. Model przewiduje czas zużycia wkładu i ostrzega użytkownika o zbliżającej się konieczności wymiany. Pozwala również wysyłać faksy, na przykład rachunki i umowy.

Urządzenie nie posiada trybu druku dwustronnego. Oferuje rozdzielczość rzędu 1200 x 1200 dpi. Drukuje z prędkością 7 stron na minutę w czerni i 5 stron na minutę w kolorze. Obsługuje Apple AirPrint. Posiada podajnik na 60 arkuszy i niewielką tacę na 25 arkuszy.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Szybko zużywa tusz.
+ Oferuje dobrą jakość wydruku. – Głośno pracuje.
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Zajmuje mało miejsca.  

Drukarka atramentowa – jak znaleźć najlepszą?

Jakie parametry są ważne przy wyborze atramentowej drukarki? Zacznijmy od tego, że do wyboru masz drukarki atramentowe wielofunkcyjne i jednofunkcyjne. Te pierwsze pozwalają także skanować, kopiować i faksować (w zależności od modelu), a te drugie skupiają się wyłącznie na drukowaniu.

Kolejna kwestia to wybór między głowicą a kartridżem. Modele z głowicą uszczelniają dyszę osłoną, która chroni tusz przed wysychaniem. Często wymagają jednak dodatkowego czyszczenia i udrażniania. Są natomiast tańsze w eksploatacji niż drukarki z kartridżami. Korzystając z tych drugich – w przypadku zasychania atramentu – wymieniamy cały ten element.

Przejdźmy do przeznaczenia drukarki, czyli określenia, co planujemy nią drukować. Ma to wpływ na wybór pomiędzy drukiem tylko w czerni a drukiem w kolorze. Jeśli wybierasz takie urządzenie do drukowania zdjęć i grafik, to oczywistym jest, że potrzebujesz sprzętu, który oferuje druk w kolorze i czerni. 

Zastanówmy się także nad ceną. Ponieważ dodatkowe koszty eksploatacji takiego urządzenia to przede wszystkim tusze, które nie zawsze da się zastąpić zamiennikami, nigdy nie porównuj jedynie kosztu zakupu samego sprzętu. Pod uwagę zawsze należy brać wydajność produktu, czyli to, jak szybko zużywa atrament oraz jaka jest jego cena.

Prędkość pracy urządzenia również ma znaczenie. Szybka drukarka tego typu to rzadkość, zwłaszcza w niższym przedziale cenowym. Warto zauważyć również, że na szybkość wydruku wpływa obecność ważnej funkcji – duplex, czyli automatycznego obrotu, bardzo praktycznego w przypadku drukowania dwustronnego. Producenci osobno określają szybkość druku w kolorze i w czerni.

Jakość wydruku określana jest jako rozdzielczość. Niezbędne minimum to 1200×600 dpi w przypadku dokumentów oraz 4800×1200 dpi w przypadku zdjęć. Jeśli masz zamiar drukować fotografie, zwróć też uwagę na ilość kolorów wykorzystywanego tuszu. Zastanów się także, jaki format planujesz drukować. Większości osób potrzebny jest wariant A4, ale w firmach przydatne bywają większe formaty, jak chociażby A3.

Nie bez znaczenia jest też łatwość obsługi i podłączenia urządzenia. Koniecznie sprawdź więc czy wybrany model dysponuje modułem Wifi i/lub Bluetooth, aby móc sterować nim na przykład za pośrednictwem aplikacji w telefonie.

Dobra drukarka atramentowa do domu i firmy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić