Strona głównaElektronikaDrukarkiWybieramy najlepszą drukarkę atramentową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą drukarkę atramentową – ranking 2024 [TOP6]

Drukarka atramentowa – czy warto ją kupić?

Drukarka atramentowa nie cieszy się dzisiaj dużą popularnością. Chociaż jest niedroga, to już koszty jej eksploatacji w zdecydowanej większości przypadków są dużo wyższe niż przy regularnym użytkowaniu drukarki laserowej z tonerem. Zwykle pracuje ona też wolniej niż model laserowy.

Istnieje jednak kilka przypadków, w których nadal opłaca się wybrać właśnie taki model. Po pierwsze, drukarka atramentowa sprawdzi się w domach, w których wydruki przygotowywane są sporadycznie. Warto postawić na ten rodzaj urządzenia również wtedy, kiedy chcemy drukować w kolorze (laserowe drukarki kolorowe są bardzo drogie).

Jeśli więc decydujesz się na zakup takiego modelu, sprawdź który produkt może spełnić Twoje oczekiwania.

Drukarka atramentowa ranking

Innej drukarki może potrzebować biuro, a innej użytkownik prywatny, dlatego w naszym zestawieniu znajdziesz zarówno modele odpowiednie do zastosowań biurowych, jak i domowych. Porównaj ich cechy charakterystyczne, aby dokonać korzystnego wyboru. Podejrzyj też inne rankingi:

1. EPSON EcoTank L1210

EPSON EcoTank L1210



EcoTank L1210 to drukarka bez kartridży, wyposażona we wbudowane pojemniki na atrament. Sprzęt jest sprzedawany w zestawie z taką ilością atramentu, która pozwala wydrukować do 8100 stron w czerni oraz do 6500 stron w kolorze.

Produkt ma być przede wszystkim tani w eksploatacji. Napełnianie go atramentem również nie stanowi dużego wyzwania – butelki posiadają blokadę, która nie pozwala wlać tuszu do niewłaściwego pojemnika. Model może pochwalić się prędkością druku rzędu 10 stron w czerni i 5 stron w kolorze na minutę. Gwarantuje też wysoką rozdzielczość druku – 5760 x 1440 dpi.

Urządzenie obsługuje formaty do A4. Posiada podajnik na 100 arkuszy i odbiornik na 30 arkuszy. Nie dysponuje jednak dodatkowymi funkcjami, jak moduł WIFI. Wymiary drukarki wynoszą 16.9 x 37.5 x 34.7 cm.

Zalety: Wady:
+ Oferuje bardzo dobrą jakość wydruku. – Nie posiada nowoczesnych funkcji.
+ Automatycznie wykonuje wydruki kontrolne (atrament nie zasycha).  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Jest tania w eksploatacji.  

2. Canon PIXMA TR4550

Canon PIXMA TR4550



CANON Pixma TR4550 to niedrogie urządzenie 4 w 1, które poza drukarką atramentową pełni funkcję skanera, faksu i kopiarki. Urządzenie jest kompaktowe i nowocześnie się prezentuje. Oferuje opcję automatycznego druku dwustronnego oraz rozdzielczość na poziomie 4800 x 1200 dpi w czerni i kolorze.

Sprzęt drukuje z prędkością 8 stron na minutę w czerni i 4 stron na minutę w kolorze. Posiada podajnik i tacę na 100 arkuszy. Dzięki łączności WiFi może być obsługiwany bez konieczności podłączania go do innych urządzeń za pomocą przewodu.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Jest trudna w instalacji.
+ Posiada WiFi. – Jest kompatybilna z drogimi tuszami.
+ Oferuje dobrą jakość druku.  
+ Jest wygodna w obsłudze.  

3. CANON PIXMA TS705A 

CANON PIXMA TS705



CANON Pixma TS705A drukuje w czerni i w kolorze, również z funkcją dupleks. Urządzenie łączy się z innymi poprzez Wi-Fi. Ma kompaktowy kształt i estetyczny design. Sprzęt drukuje z prędkością 15 arkuszy w czerni i 10 w kolorze. Został wyposażony w 5 zbiorników z tuszem, co przekłada się na lepsze nasycenie kolorów.

Model posiada podajnik na 250 arkuszy papieru i tacę odbiorczą na 100 arkuszy. Umożliwia wydruk z płyty CD lub DVD. Drukarka gwarantuje rozdzielczość wydruku na poziomie 4800 x 1200 dpi. Posiada też funkcjonalny wyświetlacz, który ułatwia obsługę.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w instalacji i w obsłudze. – Przy połączeniu bezprzewodowym pracuje wolnej niż deklaruje producent.
+ Oferuje dobrą jakość druku. – Niektóre negatywne opinie dotyczą jakości drukowanych zdjęć.
+ Posiada funkcję duplex.  
+ Cicho pracuje.  

4. HP DeskJet 2720e

HP DeskJet 2710e



HP DeskJet 2710e to kolejne budżetowe urządzenie z dodatkowymi funkcjami. Sprzęt jest kompatybilny z usługą HP Instant Ink, co oznacza, że tusz przysyłany jest użytkownikowi automatycznie (po wykupieniu planu subskrybcji), kiedy osiągnie niski poziom. Urządzenie posiada moduł WiFi, więc może być sterowane zdalnie.

Produkt drukuje w czerni i w kolorze. Posiada też funkcję skanera i kopiarki. Model przewiduje czas zużycia wkładu i ostrzega użytkownika o zbliżającej się konieczności wymiany. Pozwala również wysyłać faksy, na przykład rachunki i umowy.

Urządzenie nie posiada trybu druku dwustronnego. Oferuje rozdzielczość rzędu 1200 x 1200 dpi. Drukuje z prędkością 7 stron na minutę w czerni i 5 stron na minutę w kolorze. Obsługuje Apple AirPrint. Posiada podajnik na 60 arkuszy i niewielką tacę na 25 arkuszy.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Szybko zużywa tusz.
+ Oferuje dobrą jakość wydruku. – Głośno pracuje.
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Zajmuje mało miejsca.  

5. HP OfficeJet Pro 6230

HP OfficeJet Pro 6230



HP OfficeJet Pro 6230 to drukarka kolorowa z funkcją automatycznego druku dwustronnego. Sprzęt oferuje rozdzielczość na poziomie 600×1200 dpi. Pracuje z szybkością 18 stron na minutę w przypadku druku w czerni oraz 10 stron na minutę w przypadku druku kolorowego. Posiada 4 wkłady z atramentem i podajnik na papier mieszczący 225 arkuszy.

Urządzenie nie zostało wyposażone w wyświetlacz. Ma natomiast moduł Wi-Fi, który ułatwia obsługę i sterowanie sprzętem. Model jest objęty programem subskrypcji (automatycznych dostaw tuszu).

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Dosyć wolno pracuje przy połączeniu bezprzewodowym.
+ Drukuje z optymalną rozdzielczością.  
+ Jest zdalnie sterowana.  
+ Nie jest kosztowna w eksploatacji.  

6. Epson EcoTank M1120

Epson EcoTank M1120



Epson EcoTank M1120 to drukarka monochromatyczna. Urządzenie nie korzysta z tonera, lecz z systemu stałego zasilania w atrament. Posiada zbiornik, który uzupełnia się za pomocą butelek z tuszem. Jest sprzedawane w zestawie z taką ilością atramentu, która pozwala wydrukować do 11 000 stron.

Sprzęt pracuje z prędkością 15 ppm (szybkość druku 32 strony na minutę) – nie wymaga również uprzedniego nagrzewania podzespołów. Urządzenie obsługuje format do A4. Posiada podajnik na 150 arkuszy. Gwarantuje jakość wydruku na poziomie 1440 x 720 dpi. Jest dostępna w wersji z modułem WIFI oraz bez.

Wymiary produktu wynoszą 375 x 161 x 267 mm.

Zalety: Wady:
+ Jest ekonomiczna. – Według części opinii jej instalacja jest czasochłonna i skomplikowana.
+ Drukuje szybko i wydajnie. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Oferuje dobrą jakość druku.  
+ Jest prosta w obsłudze.  

Drukarka atramentowa – jak znaleźć najlepszą?

Jakie parametry są ważne przy wyborze atramentowej drukarki? Zacznijmy od tego, że do wyboru masz drukarki atramentowe wielofunkcyjne i jednofunkcyjne. Te pierwsze pozwalają także skanować, kopiować i faksować (w zależności od modelu), a te drugie skupiają się wyłącznie na drukowaniu.

Kolejna kwestia to wybór między głowicą a kartridżem. Modele z głowicą uszczelniają dyszę osłoną, która chroni tusz przed wysychaniem. Często wymagają jednak dodatkowego czyszczenia i udrażniania. Są natomiast tańsze w eksploatacji niż drukarki z kartridżami. Korzystając z tych drugich – w przypadku zasychania atramentu – wymieniamy cały ten element.

Przejdźmy do przeznaczenia drukarki, czyli określenia, co planujemy nią drukować. Ma to wpływ na wybór pomiędzy drukiem tylko w czerni a drukiem w kolorze. Jeśli wybierasz takie urządzenie do drukowania zdjęć i grafik, to oczywistym jest, że potrzebujesz sprzętu, który oferuje druk w kolorze i czerni. 

Zastanówmy się także nad ceną. Ponieważ dodatkowe koszty eksploatacji takiego urządzenia to przede wszystkim tusze, które nie zawsze da się zastąpić zamiennikami, nigdy nie porównuj jedynie kosztu zakupu samego sprzętu. Pod uwagę zawsze należy brać wydajność produktu, czyli to, jak szybko zużywa atrament oraz jaka jest jego cena.

Prędkość pracy urządzenia również ma znaczenie. Szybka drukarka tego typu to rzadkość, zwłaszcza w niższym przedziale cenowym. Warto zauważyć również, że na szybkość wydruku wpływa obecność ważnej funkcji – duplex, czyli automatycznego obrotu, bardzo praktycznego w przypadku drukowania dwustronnego. Producenci osobno określają szybkość druku w kolorze i w czerni.

Jakość wydruku określana jest jako rozdzielczość. Niezbędne minimum to 1200×600 dpi w przypadku dokumentów oraz 4800×1200 dpi w przypadku zdjęć. Jeśli masz zamiar drukować fotografie, zwróć też uwagę na ilość kolorów wykorzystywanego tuszu. Zastanów się także, jaki format planujesz drukować. Większości osób potrzebny jest wariant A4, ale w firmach przydatne bywają większe formaty, jak chociażby A3.

Nie bez znaczenia jest też łatwość obsługi i podłączenia urządzenia. Koniecznie sprawdź więc czy wybrany model dysponuje modułem Wifi i/lub Bluetooth, aby móc sterować nim na przykład za pośrednictwem aplikacji w telefonie.

Dobra drukarka atramentowa do domu i firmy opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd