Strona głównaElektronikaDrukarkiDrukarka laserowa - ranking 2023

Drukarka laserowa – ranking 2023

Jak działa drukarka laserowa?

Drukarka laserowa nie wymaga regularnego uzupełniania tuszu. Swoją pracę opiera na wykorzystaniu tonera, czyli proszku z pigmentem (barwnikiem), drobinkami żelaza i żywicą. Jak działa takie urządzenie?

W ciągu ułamków sekund światło lasera w drukarce odwzorowuje obraz na bębnie światłoczułym, tworząc tak zwany utajony obraz wydruku. Następnie cząsteczki tonera są przyciągane do niego w miejscu obrazu i przenoszone na arkusz. Na końcu fuser za pomocą wysokiej temperatury i wałków dociskowych wprasowuje toner w papier, a użytkownik otrzymuje gotowy dokument na tacy odbiorczej.

Chociaż technologia ta może wydawać się skomplikowana, to drukarka laserowa pozwala wydrukować dziesiątki stron w ciągu minuty. Jaki model wybrać?

Drukarka laserowa ranking

Sklepy oferują nam dzisiaj szeroki wybór drukarek laserowych. Porównaliśmy więc opinie na temat poszczególnych modeli, aby ułatwić Ci zakup produktu odpowiedniego do wykorzystania w domu i/lub w pracy. Zobacz, co potrafią dzisiejsze drukarki i przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia.

1.  Brother HL-L2352DW

Brother HL-L2352DWDrukarka laserowa Brother HL-L2352DW to profesjonalny sprzęt z podajnikiem mieszczącym aż 250 arkuszy. Urządzenie łączy się z innymi bezprzewodowo (WIFI). Pracuje cicho, nie przekraczając natężenia dźwięku na poziomie 50dB. Jest też bardzo wydajne w swoim działaniu – jego prędkość druku to aż 30 stron na minutę (w czerni).

Model dysponuje trybem automatycznego druku dwustronnego. Maksymalny format jaki obsługuje to A4. Jego taca odbiorcza może przyjąć do 150 arkuszy. Produkt wyposażono w praktyczny wyświetlacz. Wydajność modelu to – zgodnie z deklaracją producenta – 1200 stron zadruku czarnego miesięcznie.

Zalety: Wady:
+ Oferuje automatyczny druk dwustronny. – Ma duże wymiary.
+ Jest solidnie wykonana. – Według niektórych opinii zbyt głośno pracuje.
+ Łączy się bezprzewodowo.  
+ Gwarantuje wyraźny zadruk.  

2. Xerox Phaser (3020V_BI)

Xerox Phaser (3020V_BI)Xerox Phaser 3020 to drukarka monochromatyczna odpowiednia do domu i niewielkich biur. Wydajność sprzętu to maksymalnie 20 stron na minutę. Produkt obsługuje formaty do A4. Nie dysponuje trybem dwustronnego zadruku.

Podajnik na papier tego modelu mieści do 150 arkuszy, a taca odbiorcza maksymalnie 100 kartek. Urządzenie posiada WIFI, dzięki czemu można korzystać z niego bezprzewodowo. Deklarowana głośność pracy drukarki to 50 dB.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w podłączeniu i konfiguracji. – Nie drukuje dwustronnie.
+ Pracuje cicho i wydajnie. – Nie ma przycisku do przeładowania papieru.
+ Jest niewielka.  
+ Ma świetny stosunek ceny do jakości.  

3. Brother HL-1110E

Brother HL-1110EBrother HL-1110E to model monochromatyczny, oferujący wydajną pracę na poziomie maksymalnie 20 stron wydruku na minutę. Podajnik na papier w tym urządzeniu mieści do 150 arkuszy, a tacka odbiera maksymalnie 50 kartek.

Produkt nie posiada wentylatora, co pozwala mu na cichszą pracę (do 51 dB). Dodatkowo, model wyposażono w specjalne wałki, które zapobiegają zgnieceniu czy zakrzywieniu papieru. Drukarka łączy się z komputerem za pośrednictwem przewodu.

Zalety: Wady:
+ Jest niewielka i łatwa w obsłudze. – Nie posiada modułu WI-FI.
+ Jest tania w eksploatacji. – Często jest sprzedawana bez kabla USB w zestawie.
+ Została solidnie wykonana.  
+ Posiada tryb oszczędzania tonera.  

4. HP M404DN (w1a53a)

HP M404DN (w1a53a)HP LaserJet Pro M404dn to niezwykle wydajne urządzenie pracujące z szybkością do 38 stron na minutę. Produkt jest kompatybilny z usługą HP ePrint, opierającą się na chmurze (pozwala drukować z maila). Model mieści do 250 arkuszy papieru w podajniku, a na tacy do 150. Jego głośność pracy nie powinna przekraczać 54 db.

Produkt jest łatwy w obsłudze, między innymi za sprawą wyświetlacza LCD i zestawu przycisków na górnej pokrywie. Model drukuje w czerni. Posiada tryb zadruku dwustronnego. Nie wyposażono go jednak w moduł wi-fi, lecz w złącze LAN. Drukarka pozwala korzystać z Apple AirPrint.

Zalety: Wady:
+ Bardzo wydajnie pracuje. – Ma wysoką cenę.
+ Dysponuje trybem zadruku dwustronnego. – Jest kosztowna w eksploatacji – drogie tonery.
+ Posiada wsparcie dla AirPrint.  
+ Jest estetycznie zaprojektowana.  

5. HP Laser 107w (4ZB78AB19)

HP Laser 107w (4ZB78AB19)HP LASER 107W to drukarka monochromatyczna o wydajności do 20 stron na minutę. Produkt wyposażono w moduł WIFI, podajnik na 150 arkuszy i tacę na 100 arkuszy. Model jest niewielki i ma kompaktową konstrukcję, co stanowi dużą zaletę. Pozwala drukować i skanować za pomocą aplikacji na telefon.

Przy wykorzystaniu oryginalnych tonerów, produkt powinien być w stanie zadrukować około 1000 stron miesięcznie. Urządzenie nie dysponuje trybem duplex.

Zalety: Wady:
+ Jest kompaktowa. – Tonery do drukarki są dosyć kosztowne.
+ Bezprzewodowo łączy się z innymi urządzeniami. – Jest łatwiejsza w obsłudze przy połączeniu przewodowym.
+ Oferuje wysoką jakość zadruku.  
+ Cicho pracuje.  

6. HP LaserJet Pro M15a Biała (W2G50A)

HP LaserJet Pro M15a Biała (W2G50A)HP LaserJet m15a to drukarka monochromatyczna, oferująca prędkość wydruku do 18 stron na minutę. Urządzenie jest niewielkie i kompaktowe. Samodzielnie wyłącza się, aby oszczędzać energię. Nie posiada trybu dwustronnego zadruku automatycznego. Jego wydajność to 8000 stron miesięcznie.

Model posiada podajnik na 150 arkuszy papieru oraz tacę na 100 arkuszy. Drukarki nie wyposażono w moduł wifi. Sprzęt pracuje stosunkowo cicho, nie przekraczając 51 dB.

Zalety: Wady:
+ Jest niewielka i ładnie się prezentuje. – Dosyć szybko się nagrzewa.
+ Sprawdza się w domu i w niewielkim biurze. – Nie posiada trybu duplex.
+ Jest cicha.  
+ Oferuje dobrą jakość wydruku.  

Drukarka laserowa – na co zwrócić uwagę?

Od dobrej drukarki laserowej można oczekiwać dzisiaj szybkiej pracy i niezawodności. Urządzenia godne zakupy powinny oferować jakość wydruków o rozdzielczość co najmniej 600 x 600 dpi, a także prędkość wydruku na poziomie minimum 20-30 stron wydruku w ciągu minuty. Nie bez znaczenia są też niskie koszty materiałów eksploatacyjnych.

Największą popularnością cieszą się dzisiaj modele monochromatyczne, które spełniają oczekiwania większości użytkowników. Jeśli jednak planujesz korzystać z drukarki w celu wywoływania zdjęć, potrzebujesz modelu z funkcją wydruku kolorowego.

Istotna dla wielu osób będzie też opcja dupleks, czyli automatyczny obrót kartki, umożliwiający wydruk dwustronny. Dzięki niemu nie trzeba obracać arkuszy samodzielnie, zastanawiając się, w jaki sposób należy to zrobić, aby nie wydrukować dokumentu „do góry nogami”.

Parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie drukarki to zatem:

  • szybkość wydruku – w przypadku najlepszych modeli nawet 50 stron w ciągu minuty,
  • pamięć RAM (związana z parametrem powyżej) – od 64 MB do 2 GB (pamięć odpowiada za przechowywanie obrazów i wspiera efektywność procesora),
  • rozdzielczość wydruku (DPI) – zadowalająca: 600×600, a do zdjęć najlepsza: 1200×1200,
  • obciążenie normatywne – ilość stron wydruku na miesiąc, 
  • łączność – interfejs Bluetooth czy WIFI pozwala łączyć się z innymi urządzeniami bezprzewodowo, co zdecydowanie ułatwia pracę,
  • wielofunkcyjność – wielofunkcyjna drukarka może posiadać też funkcję skanera czy faksu.

Czy drukarka laserowa sprawdza się lepiej niż drukarka atramentowa? Z pewnością jej zakup jest korzystny dla osób planujących wydruki czarno-białe. Takie urządzenia bardzo dobrze sprawdzają się w biurach i w domach prywatnych. Jeśli jednak chcesz wykorzystywać drukarkę do druku kolorowego, postaw na model atramentowy, który kosztuje zdecydowanie mniej niż laserowy drukujący w kolorze.

Drukarka laserowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić