Strona głównaDom i ogródSprzęt fitnessWybieramy najlepsze kije trekkingowe - ranking 2024

Wybieramy najlepsze kije trekkingowe – ranking 2024 [TOP7]

Kije trekkingowe: rodzaje

Kije trekkingowe to kijki, które służą do sprawnego chodzenia po górach. Obecnie w sklepach często  zamiennie nazywa się je również kijkami do nording walking, ale należy pamiętać, że nie każdy kijek do spacerowania sprawdzi się w górach i odwrotnie. Tak naprawdę, oba rodzaje produktów różnią się między innymi budową i sposobem ich użytkowania.

Niemniej jednak wszystkie kijki dzielimy głównie na dwa rodzaje:

  • składane z segmentów,
  • jednoczęściowe.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że akcesoria z litego kawałka materiału będą bardziej wytrzymałe, ale mniej praktyczne, ponieważ nie zmieszczą się w torbie czy plecaku. Z kolei te składane z kilku segmentów powinny być słabsze, ale w praktyce wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Jedno jest pewne, składany kijek zajmuje mało miejsca i bez trudu można przyczepić go do plecaka lub nawet schować go w środku.

Ranking kijków trekkingowych

Jakie kijki wybrać na górski szlak? A jakie kije sprawdzą się podczas wędrówki w miejskiej dżungli? Pod listą godnych polecenia produktów znajdziesz poradnik, który rzuci nieco światła na ten wybór. Sprawdź, jakie modele kijków cieszą się dużą popularnością!

1. ENERO Classic

ENERO Classic



ENERO Classic to kijki z systemem ANTI IMPACT, tłumiącym drgania i uderzenia o ziemię za sprawą gumowych nakładek. Model został wykonany z lekkiego aluminium. Posiada profilowane rękojeści z uchwytami na nadgarstki.

Zestaw składa się z teleskopowych grotów, które da się regulować w zakresie od 80 do 135 cm. Produkt wyposażono także w skalę i system blokady ustawionej długości. Wszystko to sprawia, że kijki są uniwersalne i łatwe w przechowywaniu.

Produkt posiada plastikowe rączki. Jest sprzedawany w zestawie z parą talerzyków.

Zalety: Wady:
+ Są tanie. – Są dosyć długie nawet przy minimalnym ustawieniu segmentów.
+ Są lekkie i stabilne.  
+ Oferują szeroki zakres regulacji.  
+ Posiadają system amortyzacji.  

2. Beon Smart 61-135 cm

Beon Smart 61-135 cm



Beon Smart Blue to zestaw kijków – według producenta – odpowiednich do trekkingu, nordic walking czy spacerowania. Produkt jest sprzedawany w komplecie z końcówkami na różne podłoża. Posiada uchwyty z pianki EVA, która jest miękka, ale też solidna i trwała. 

Model wykorzystuje system regulacji Safe Lock. Aby wydłużyć lub skrócić kije, wystarczy odblokować i zablokować klamrę. Produkt został wyposażony w skalę z oznaczeniem wysokości, co dodatkowo ułatwia proces regulacji. Siła zamykająca każdy kij to 80 kg, czyli więcej niż określa to TÜV Standard. 

Produkt ma długość regulowaną w zakresie 61 – 135 cm, czyli nadaje się dla osób o wzroście od 142 do 202 cm. Zestaw może być wykorzystywany do chodzenia po asfalcie, śniegu, ziemi, błocie czy żwirze. Model wykonano z aluminium, dlatego każdy kij waży jedynie 252 g.

Zalety: Wady:
+ Mają świetny stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii szelki przy uchwytach ocierają dłonie.
+ Ich regulacja jest prosta i szybka.  
+ Są lekkie.  
+ Mają wygodne uchwyty.  

3. Beon Fold Lite 110-130 cm

Beon Fold Lite 110-130 cm



Beon Fold Lite to kijki dla osób o wzroście od 156 do 194 cm. Zestaw nadaje się między innymi do spacerów czy do trekkingu. Jest sprzedawany w komplecie z różnymi końcówkami i pokrowcem do przechowywania. 

Kijki posiadają uchwyty z pianki EVA. Jest ona gęsta, trwała i miękka, co przekłada się na wygodę i wytrzymałość. Trzon kijków wykonano z kolei z materiału o nazwie Aircraft Grade Aluminium, czyli ze stopu aluminium lotniczego o bardzo niskiej wadze – każdy kij waży tylko 298 g.

Produkt oferuje regulację wysokości w zakresie od 110 do 130 cm. Nadaje się do użytkowania na śniegu, błocie i asfalcie.

Zalety: Wady:
+ Łatwo składają się i rozkładają. – Nie nadają się dla osób niskich.
+ Są lekkie.  
+ Są wygodne w użytkowaniu i przechowywaniu.  
+ Nadają się na różne nawierzchnie.  

4. Spokey EKVILIBRO 105-135 cm

Spokey EKVILIBRO 105-135 cm



Spokey Ekvilibro to kijki o długości regulowanej w zakresie 105-135 cm. Produkt wykorzystuje system amortyzacji wstrząsów. Zwiększa zatem komfort chodzenia w trakcie dynamicznego marszu. Po złożeniu model ma długość ok. 65 cm. Łatwo mieści się zatem do plecaka.

Kijki są wykonane z aluminium, dzięki czemu ważą razem tylko 610 g. Ich atutem jest zabezpieczenie na końcówki widiowych grotów, zakładane w celu bezpiecznego przemieszczania się po asfalcie czy betonie. Końcówki te odpowiadają także za właściwości antypoślizgowe kijków. 

Produkt posiada plastikowe rączki. Jest zbudowany z 3 sekcji i regulowanych pasków przy rękojeściach. 

Zalety: Wady:
+ Mają korzystną cenę. – Negatywne opinie dotyczą nieprzyjemnego zapachu plastikowych rączek.
+ Ładnie się prezentują.  
+ Są stabilne.  
+ Są dosyć lekkie.  

5. Viking Lost Peak 

Kije Viking Lost Peak Trekking



Lost Peak Viking to kije uniwersalne, wykonane z lekkiego aluminium. Produkt posiada profilowaną rączkę i widiowy grot. Dzięki temu sprzęt nadaje się na każdą powierzchnię – twardą, śliską i miękką.

Kije zostały zbudowane z 3 sekcji. Oferują zakres regulacji długości od 65 do 135 cm. Ich uchwyty wykonano z pianki EVA oraz polipropylenu. Każdy kijek waży 254 gramy. Produkt jest sprzedawany w zestawie z osłonkami grotu i wymiennymi talerzykami.

Zalety: Wady:
+ Mają korzystną cenę. – Według opinii użytkowników ich końcówki szybko się ścierają.
+ Są lekkie.  
+ Szybko się je składa.  
+ Ładnie się prezentują.  

6. RENEW FORCE GOTA-1 63-135 cm

RENEW FORCE GOTA-1 63-135 cm



RENEW FORCE GOTA-1 to kijki regulowane w zakresie długości 63-135 cm. Produkt posiada gumowe antypoślizgowe rączki i groty wykonane z metalu. Wykorzystuje wbudowany system anti shock, niwelujący drgania. Jest sprzedawany w zestawie z nakładkami talerzykowymi.

Model wyposażono w kompas wbudowany w rączkę. Dzięki niemu można bezpieczniej planować podróże w nieznane. Atutem zestawu są też dodatkowe końcówki na takie nawierzchnie jak trawa, asfalt czy ścieżka leśna.

Produkt składa się do 63 cm długości. Jest zbudowany z 3 segmentów.

Zalety: Wady:
+ Są tanie. – Negatywne opinie dotyczą stabilności w miejscu regulacji.
+ Mają duży zakres regulacji.  
+ Są wygodne.  
+ Nie są ciężkie.  

7. Beon Carbon Black 61-135 cm

Beon Carbon Black 61-135 cm



Beon Carbon Black to zestaw 2 kijków i końcówek na różne podłoża. Produkt posiada rączki z kory dębu korkowego. Dzięki nim dłonie nie pocą się na uchwycie i nie ślizgają. Ich atutem jest też odpowiednio wyprofilowany kształt.

Rękojeści kijków tłumią wstrząsy, nie ocierają skóry, są ekologiczne i biodegradowalne. Tworzy je nie tylko korek, ale i pianka EVA, nadająca miękkość, ale też zwiększająca trwałość uchwytów.

Kijki wykorzystują system regulacji Safe Lock. Można więc regulować ich długość za pomocą prostej w użyciu klamry, której siła zamykająca wynosi aż 80 kg. Model oferuje regulację wysokości w zakresie od 61 do 135 cm, czyli jest odpowiedni dla osób o wzroście od 142 do 202 cm.

Produkt wykonano z karbonu, który jest lekki i wytrzymały – pojedynczy kij waży 222 g. Zestaw jest sprzedawany wraz z kompletem końcówek do chodzenia po ziemi, śniegu, błocie, żwirze i asfalcie.

Zalety: Wady:
+ Są bardzo lekkie i poręczne. – Mają dosyć wysoką cenę.
+ Mają wygodną regulację długości. – Nieliczne negatywne opinie dotyczą jakości pasków na nadgarstki.
+ Pięknie się prezentują.  
+ Są sztywne i wytrzymałe.  

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kijki trekkingowe mają pomagać nam poruszać się po nierównym terenie. Jeśli wybierasz takie akcesoria na swoje górskie wycieczki, pod uwagę musisz wziąć między innymi:

  • materiał wykonania,
  • ilość segmentów,
  • długość,
  • wagę.

Jednoczęściowe kijki nie są zbyt popularne, dlatego skupimy się bardziej na tych składanych. Co warto o nich wiedzieć?

Kije trekkingowe składane – ile segmentów?

Większość kijków do trekkingu to kijki dwu- lub trzyelementowe. Pierwsze są bardziej stabilne i wytrzymałe, ale też dłuższe, dlatego trudniej jest zmieścić je w plecaku. Trzyelementowe kijki powoli wypierają te dwuelementowe. Po złożeniu są krótkie, co ułatwia ich transport. Istnieją też kijki 4-elementowe, ale nie są tak popularne jak dwa poprzednie typy.

Wybierając kije składane, trzeba zwrócić uwagę także na ich system blokowania. Ten może być zaś wewnętrzny, zewnętrzny lub hybrydowy, czyli mieszany. W pierwszym wariancie poszczególne segmenty mocujemy do siebie poprzez ich skręcenie. Wadą tego rozwiązania jest czas potrzebny na dokonanie regulacji, dłuższy zwłaszcza zimą. Zewnętrzne blokady zbudowane są z kolei z klamry, która zatrzaskuje poszczególne elementy szybko i solidnie. Takie systemy są bardziej odporne na niskie temperatury i czynniki zewnętrzne – nie szkodzi im np. błoto. 

Jakie kijki trekkingowe w góry?

Kijki, które mają sprawdzać się przy stromych podejściach, na kamienistym terenie muszą być odpowiednio mocne. Produkty tego typu najczęściej wykonuje się zatem albo z aluminium, albo z karbonu, czyli włókna węglowego.

Karbonowe kijki są twarde i sztywne, a przy tym bardzo lekkie. Ich sztywność może przekładać się jednak na większą podatność na pęknięcia. Jeśli zaś chodzi o modele aluminiowe, to te łatwiej się odkształcają, ale trudniej jest je połamać. Wiele zależy jednak od jakości konkretnego stopu. 

W przypadku kijków w góry ważna będzie też końcówka, która ma wbijać się w podłoże, zapewniając odpowiednie podparcie. Za najlepsze uznaje się końcówki widiowe, czyli wykonane z węglika spiekanego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Tańszą opcję stanowią końcówki stalowe.

Ostatnim ważnym elementem kijków będą rękojeści. Te najczęściej produkowane są z gumy, pianki lub korka. Modele gumowe są dosyć twarde, choć nie tak twarde jak plastikowe. Pianka sprawdza się wtedy, kiedy akcesorium ma być lekkie i wygodne w użytkowaniu. Jeśli zaś szukasz kijków, z którymi trasy chcesz pokonywać latem, postaw na korek, który dobrze pochłania wilgoć i zachowuje właściwości antypoślizgowe.

Jakie kije do nordic walking?

Kijki dobiera się w zależności od terenu, po którym będziemy się poruszać – duże znaczenie ma nie tylko rodzaj podłoża, ale i jego ukształtowanie. Kijki do nordic walking w przeciwieństwie do tych trekkingowych służą raczej przemieszczaniu się po płaskim terenie, po asfalcie, trawie czy twardej kostce. Tutaj priorytetem nie jest zatem wysoka odporność na obciążenie, ale amortyzacja wstrząsów i drgań. 

Warto podkreślić, że kije trekkingowe nie zawsze nadają się do spacerowania. Typowe kijki nordic walking posiadają rękawicę zamiast pasków na nadgarstki oraz drobną rękojeść bez profilowanego zakończenia w kształcie grzybka.

Pozostałe różnice dotyczą:

  • składania – kijki trekkingowe składane są praktycznie zawsze, gdyż inne byłyby niepraktyczne, kije nordic walking mogą być jednoczęściowe,
  • grotów – składane kije trekkingowe mają groty zaostrzone, a te do nordic walking płaskie,
  • talerzyków – w nordic walking nie są one zbyt ważne, mogą jednak zapobiegać zapadaniu się w piasek, zaś kije trekkingowe w góry posiadają zwykle dwa komplety talerzyków: letnie i zimowe.

Jak dobrać zatem kijki do nordic walkingu? Zacznijmy od długości. Można policzyć ją za pomocą wzoru: 0,68 x wzrost w centymetrach. Trzymając kijek, musimy mieć rękę zgiętą pod kątem 95 stopni. Ważny jest też materiał wykonania. Kijki robi się z włókna węglowego, włókna szklanego i aluminium. Dla każdego miłośnika długich wędrówek najlepsza będzie pierwsza opcja – lekkie i sztywne włókno węglowe, choć włókno szklane jest bardziej giętkie. 

Ostatnia kwestia to amortyzacja. Nordic walking uprawia się na gruncie twardym i miękkim. Jeśli wkraczamy na twardy asfalt, na końcu kijków powinna pojawić się gumowa nakładka. Można zakładać ją samodzielnie lub korzystać z systemu, który wysuwa taką końcówkę po naciśnięciu przycisku – takie modele będą cięższe.

Dlaczego warto korzystać z kijków trekkingowych/nordic walking?

Kijki trekkingowe należy odróżnić od tych do nordic walking nie tylko z powodu odmiennej budowy, ale i ze względu na ich funkcje, co z resztą idzie ze sobą w parze. 

Kije trekkingowe powinny odciążyć kolana, biodra i kręgosłup podczas wędrówek po trudnym terenie z ciężkim plecakiem na plecach. Z tego powodu są one mocniejsze, stabilniejsze, gdyż muszą znosić silny wiatr, duży nacisk i wymagające warunki terenowe. Takie kije odciążają stawy i podpierają, czyli stabilizują postawę. Są dłuższe, a w trakcie marszu zawsze ustawia się je w pozycji pionowej, regulując ich długość.

W przypadku kijków do nordic walking celem ich użytkowania jest aktywowanie górnych partii ciała, z jednoczesnym odciążeniem partii dolnych. Kijki służą do odpychania się, przyspieszając chód i wydłużając możliwy do pokonania dystans. Są przeznaczone do chodzenia po terenie płaskim, niewymagającym.

W dużym skrócie można powiedzieć, że oba rodzaje kijków mają pomóc nam osiągnąć cel, bez szkód dla organizmu, ale cel ten będzie inny w przypadku walkingu, a inny w przypadku zdobywania górskich szczytów. Inne muszą być zatem również środki do tego celu, czyli pomoce, takie jak kije. 

Kije trekkingowe – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd