Strona głównaSportTurystykaKtóre kije trekkingowe są najlepsze? Ranking 2024

Które kije trekkingowe są najlepsze? Ranking 2024 [TOP7]

Kije trekkingowe to modele, które służą do sprawnego chodzenia po górach. Obecnie w sklepach często zamiennie nazywa się je również kijkami do nording walking, ale należy pamiętać, że nie każdy kijek do spacerowania sprawdzi się w górach i odwrotnie. Tak naprawdę, oba rodzaje produktów różnią się między innymi budową i sposobem ich użytkowania. Sprawdź, jakie modele kijków cieszą się dużą popularnością!

Ranking kijów trekkingowych:

Rodzaje kijów trekkingowych?

  • składane z segmentów,
  • jednoczęściowe.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że akcesoria z litego kawałka materiału będą bardziej wytrzymałe, ale mniej praktyczne, ponieważ nie zmieszczą się w torbie czy plecaku. Z kolei te składane z kilku segmentów powinny być słabsze, ale w praktyce wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Jedno jest pewne, składany kijek zajmuje mało miejsca i bez trudu można przyczepić go do plecaka lub nawet schować go w środku.

Jakie kije trekkingowe wybrać?

Kijki trekkingowe mają pomagać nam poruszać się po nierównym terenie. Jeśli wybierasz takie akcesoria na swoje górskie wycieczki, pod uwagę musisz wziąć między innymi:

  • materiał wykonania,
  • ilość segmentów,
  • długość,
  • wagę.

Jednoczęściowe kijki nie są zbyt popularne, dlatego skupimy się bardziej na tych składanych. Co warto o nich wiedzieć?

Kije trekkingowe składane — ile segmentów?

Większość kijków do trekkingu to kijki dwu- lub trzyelementowe. Pierwsze są bardziej stabilne i wytrzymałe, ale też dłuższe, dlatego trudniej jest zmieścić je w plecaku. Trzyelementowe kijki powoli wypierają te dwuelementowe. Po złożeniu są krótkie, co ułatwia ich transport. Istnieją też kijki 4-elementowe, ale nie są tak popularne jak dwa poprzednie typy.

Wybierając kije składane, trzeba zwrócić uwagę także na ich system blokowania. Ten może być zaś wewnętrzny, zewnętrzny lub hybrydowy, czyli mieszany. W pierwszym wariancie poszczególne segmenty mocujemy do siebie poprzez ich skręcenie. Wadą tego rozwiązania jest czas potrzebny na dokonanie regulacji, dłuższy zwłaszcza zimą. Zewnętrzne blokady zbudowane są z kolei z klamry, która zatrzaskuje poszczególne elementy szybko i solidnie. Takie systemy są bardziej odporne na niskie temperatury i czynniki zewnętrzne — nie szkodzi im np. błoto. 

Jakie kijki trekkingowe w góry?

Kijki, które mają sprawdzać się przy stromych podejściach, na kamienistym terenie muszą być odpowiednio mocne. Produkty tego typu najczęściej wykonuje się zatem albo z aluminium, albo z karbonu, czyli włókna węglowego.

Karbonowe kijki są twarde i sztywne, a przy tym bardzo lekkie. Ich sztywność może przekładać się jednak na większą podatność na pęknięcia. Jeśli zaś chodzi o modele aluminiowe, to te łatwiej się odkształcają, ale trudniej jest je połamać. Wiele zależy jednak od jakości konkretnego stopu. 

W przypadku kijków w góry ważna będzie też końcówka, która ma wbijać się w podłoże, zapewniając odpowiednie podparcie. Za najlepsze uznaje się końcówki widiowe, czyli wykonane z węglika spiekanego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Tańszą opcję stanowią końcówki stalowe.

Ostatnim ważnym elementem kijków będą rękojeści. Te najczęściej produkowane są z gumy, pianki lub korka. Modele gumowe są dosyć twarde, choć nie tak twarde jak plastikowe. Pianka sprawdza się wtedy, kiedy akcesorium ma być lekkie i wygodne w użytkowaniu. Jeśli zaś szukasz kijków, z którymi trasy chcesz pokonywać latem, postaw na korek, który dobrze pochłania wilgoć i zachowuje właściwości antypoślizgowe.

Jakie kije do nordic walking?

Kijki dobiera się w zależności od terenu, po którym będziemy się poruszać — duże znaczenie ma nie tylko rodzaj podłoża, ale i jego ukształtowanie. Kijki do nordic walking w przeciwieństwie do tych trekkingowych służą raczej przemieszczaniu się po płaskim terenie, po asfalcie, trawie czy twardej kostce. Tutaj priorytetem nie jest zatem wysoka odporność na obciążenie, ale amortyzacja wstrząsów i drgań. 

Warto podkreślić, że kije trekkingowe nie zawsze nadają się do spacerowania. Typowe kijki nordic walking mają rękawicę zamiast pasków na nadgarstki oraz drobną rękojeść bez profilowanego zakończenia w kształcie grzybka. Pozostałe różnice dotyczą:

  • składania — kijki trekkingowe składane są praktycznie zawsze, gdyż inne byłyby niepraktyczne, kije nordic walking mogą być jednoczęściowe,
  • grotów — składane kije trekkingowe mają groty zaostrzone, a te do nordic walking płaskie,
  • talerzyków — w nordic walking nie są one zbyt ważne, mogą jednak zapobiegać zapadaniu się w piasek, zaś kije trekkingowe w góry posiadają zwykle dwa komplety talerzyków: letnie i zimowe.

Jak dobrać zatem kijki do nordic walkingu? Zacznijmy od długości. Można policzyć ją za pomocą wzoru: 0,68 x wzrost w centymetrach. Trzymając kijek, musimy mieć rękę zgiętą pod kątem 95 stopni. Ważny jest też materiał wykonania. Kijki robi się z włókna węglowego, włókna szklanego i aluminium. Dla każdego miłośnika długich wędrówek najlepsza będzie pierwsza opcja — lekkie i sztywne włókno węglowe, choć włókno szklane jest bardziej giętkie. 

Ostatnia kwestia to amortyzacja. Nordic walking uprawia się na gruncie twardym i miękkim. Jeśli wkraczamy na twardy asfalt, na końcu kijków powinna pojawić się gumowa nakładka. Można zakładać ją samodzielnie lub korzystać z systemu, który wysuwa taką końcówkę po naciśnięciu przycisku — takie modele będą cięższe.

Dlaczego warto korzystać z kijków trekkingowych/nordic walking?

Kijki trekkingowe należy odróżnić od tych do nordic walking nie tylko z powodu odmiennej budowy, ale i ze względu na ich funkcje, co z resztą idzie ze sobą w parze. 

Kije trekkingowe powinny odciążyć kolana, biodra i kręgosłup podczas wędrówek po trudnym terenie z ciężkim plecakiem na plecach. Z tego powodu są one mocniejsze, stabilniejsze, gdyż muszą znosić silny wiatr, duży nacisk i wymagające warunki terenowe. Takie kije odciążają stawy i podpierają, czyli stabilizują postawę. Są dłuższe, a w trakcie marszu zawsze ustawia się je w pozycji pionowej, regulując ich długość.

W przypadku kijków do nordic walking celem ich użytkowania jest aktywowanie górnych partii ciała, z jednoczesnym odciążeniem partii dolnych. Kijki służą do odpychania się, przyspieszając chód i wydłużając możliwy do pokonania dystans. Są przeznaczone do chodzenia po terenie płaskim, niewymagającym.

Kije trekkingowe — opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY