Strona głównaSportTurystykaWybieramy najlepszą latarkę czołową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą latarkę czołową – ranking 2024 [TOP6]

Ledowe latarki czołowe – jakie mają zalety?

Latarka czołowa noszona jest na głowie, dzięki czemu pozwala cieszyć się wolnymi rękoma. W niektórych sytuacjach korzystanie z niej jest wręcz konieczne. Nie sposób nie podkreślić też faktu, że oświetlanie sobie drogi poprzez kierowanie głowy w daną stronę to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie.

Latarka czołowa sprawdzi się w szczególności:

  • w samochodzie,
  • w warsztacie,
  • na placu budowy,

a także u takich grup osób jak:

  • rowerzyści,
  • turyści,
  • biegacze i osoby uprawiające sporty górskie,
  • hydraulicy oraz elektrycy.

W zależności od tego, jak planujemy z niej korzystać, konieczne będzie zwrócenie uwagi na różne parametry tego typu produktu. Na szczęście, duży wybór modeli latarek czołowych ułatwia dobranie urządzenia idealnie odpowiadającego przyszłym potrzebom.

Latarka czołowa ranking

Wiele osób twierdzi, że latarka czołowa zrewolucjonizowała rynek latarek, oferując niespotykaną dotąd wygodę. Jeśli uważasz, że potrzebujesz dobrej latarki czołowej, sprawdź nasz ranking i przeczytaj poradnik, w którym podpowiadamy, jaką latarkę czołową wybrać.

1. LEDLENSER Solidline SH6R

LEDLENSER Solidline SH6R



Solidline SH6R to latarka z funkcją Smart Light Technology, wyposażona w jeden przełącznik i trzystopniową regulację mocy światła. Produkt dysponuje funkcją Boost o jasności 600 lumenów. Może pracować także z małą intensywnością 30 lumenów. W takim trybie jest w stanie świecić do 25 godzin. Zasięg promienia tej latarki wynosi maksymalnie 300 metrów.

Urządzenie korzysta z diod Xtreme LED w kolorze białym. Za sprawą systemu Advanced Focus System pozwala łatwo przechodzić z jednorodnego światła krótkiego do zogniskowanego światła długiego. Sprzęt kontroluje swoją temperaturę, zapobiegając przegrzaniu czy poparzeniu. Ma też blokadę transportową, która uniemożliwia jego przypadkowe uruchomienie.

Latarka jest odporna na wodę i pył, zgodnie z normami IP54. Posiada obrotową głowicę i dodatkowe czerwone światełko z tyłu. Model ostrzega o niskim stopniu naładowania baterii. Jego akumulator ma pojemność 2500 mAh.

Zalety: Wady:
+ Mocno świeci. – Ma wysoką cenę.
+ Jest lekka.  
+ Jest wygodna.  
+ Posiada regulację.  

2. ARSA GO

ARSA GO



ARSA GO (model 350 lumenów) to latarka LED z reflektorem, wyróżniająca się bardzo niską wagą zaledwie 70 g. Produkt jest wyposażony w czujnik ruchu i przycisk na obudowie. Może być więc obsługiwany gestami.

Sprzęt korzysta z dwóch źródeł światła: diody COB o żywotności do 100 000 godzin oraz z reflektora XPE. Model oferuje pięć trybów świecenia, w tym stroboskop. Jest wodoodporny, zgodnie z wymaganiami dla klasy IPX 4.

Produkt posiada elastyczną, regulowaną opaskę. Jego czas pracy na jednym ładowaniu to maksymalnie 8 godzin. Bateria produktu ma pojemność 1200 mAh.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Negatywne opinie dotyczą jej akumulatora.
+ Bardzo mocno świeci.  
+ Oferuje kilka trybów pracy.  
+ Jest lekka.  

3. NEO 99-200

NEO 99-200



NEO 99-200 to latarka czołowa wyposażona w diodę LED Cree R5 o mocy 5 W. Korpus urządzenia wykonany został z aluminium, które dobrze odprowadza ciepło. Produkt jest wodoodporny. Oferuje funkcję zmiany skupienia światła i regulację zasięgu światła. Ma też trzy funkcje świecenia (100%, 50% oraz stroboskop).

Model jest zasilany bateryjnie. Posiada certyfikat CE. Może pracować do 5 godzin na baterii (potrzebne 3 sztuki). Jego maksymalny strumień światła to 400 lm.

Zalety: Wady:
+ Świeci mocnym światłem. – Szybko zużywa baterie.
+ Może pracować w trudnych warunkach.  
+ Posiada regulację.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

4. GP Discovery CH42YE-2B1

GP Discovery CH42YE-2B1



GP DISCOVERY CH42 to latarka zasilana bateryjnie lub akumulatorowo. Urządzenie oferuje 4 tryby świecenia do wyboru. Posiada także regulowaną głowicę, dzięki czemu umożliwia ustawienie odpowiedniego kąta świecenia.

Sprzęt jest zasilany 3 bateriami AAA. Generuje strumień świetlny 110 lumenów. Posiada regulację mocy i tryb migania. Jego konstrukcja jest bryzgoszczelna. Produkt waży 65 g.

Zalety: Wady:
+ Może być zasilana na dwa sposoby. – Ma niezbyt dużą moc. 
+ Posiada kilka trybów pracy.  
+ Ma niewygórowaną cenę.  
+ Jest lekka.  

5. Fenix HM65R

Fenix HM65R



Fenix HM65R to czołówka dla najbardziej wymagających. Produkt został wykonany z bardzo lekkiego stopu magnezu. Posiada certyfikat IP68. Jest wyposażony w diodę Cree XM-L2 U2. Generuje strumień światła aż 1500 lumenów łącznie (dwie diody), a jego zasięg to nawet 140 metrów.

Model wyposażono w emiter z rozpraszającą optyką, a także w 8 trybów świecenia do wyboru. Sprzęt działa do 4 godzin z pełną mocą i nawet do 300 godzin w trybie oszczędzania energii. Lampkę osadzono na gumowej opasce. Atutem produktu jest też wbudowane zabezpieczenie przed odwróconą polaryzacją.

Zalety: Wady:
+ Bardzo mocno świeci. – Jest droga.
+ Jest zasilana na dwa sposoby.  
+ Posiada różne tryby świecenia.  
+ Sprawdza się w trudnych warunkach.  

6. Verke V87509

Verke V87509



Verke V87509 to latarka z diodą LED COB o mocy 3W. Urządzenie jest lekkie i wygodne w noszeniu. Oferuje wyjątkowo szeroki i równomiernie rozproszony strumień światła. Posiada trzy tryby pracy do wyboru (migający, 100 i 50%). Sprzęt jest zasilany bateryjnie – 3 baterie AAA.

Zalety: Wady:
+ Jest tania. – Jest zasilana wyłącznie bateryjnie.
+ Mocno świeci. – Nie ma regulacji kąta nachylenia diody.
+ Posiada regulację (tryby pracy).  
+ Jest wygodna w noszeniu.  

Latarka czołowa – jak wybrać?

Wszyscy, którzy muszą lub po prostu lubią mieć wolne ręce, docenią latarki czołowe i ich funkcjonalność. Warto pamiętać jednak, że produkty tego typu mogą znacząco różnić się ceną. Osoba, która nie potrzebuje na co dzień profesjonalnej latarki czołowej, nie powinna przepłacać za zaawansowane funkcje czy bardzo silny strumień światła, którego potencjału później nie wykorzysta. Z drugiej strony, każdy chce mieć dobrą latarkę, która nie zawiedzie go w różnych sytuacjach. Jak więc dokonać wyboru?

Zacznijmy od tego, ile lumenów powinna mieć latarka czołowa LED. Parametr ten mówi o mocy światła, czyli o jego natężeniu. Jeśli chcesz latarką oświecać sobie drogę, wystarczy Ci model o mocy około 200 lumenów. Jeśli często wyprawiasz się na nocne podróże, wybierz model nieco mocniejszy – ok. 300 lm. Jedynie najbardziej wymagający, np. grotołazi, będą potrzebować latarki o znacznie większej mocy.

Kolejna kwestia to zasięg. Kupując latarkę czołową zwróć uwagę na to, jak daleko sięga jej światło. Większego zasięgu strumienia światła potrzebujesz, jeśli szybko się poruszasz, np. na rowerze. Średni zasięg będzie wystarczający do wypraw w góry.

Przy zakupie czołówki liczy sposób jej zasilania, ale też czas świecenia. Produkty tego typu mogą być zasilane akumulatorem lub bateriami, a także tym i tym źródłem zasilania. Modele hybrydowe, czyli latarki akumulatorowe z opcją zasilania baterią jednorazową świetnie sprawdzą się w trakcie dłuższych wypraw. Jeśli zaś chodzi o czas świecenia, to jeśli ogniwo latarki pozwala jej działać do 50 godzin na jednym ładowaniu/baterii, to jest to bardzo dobry wynik. Kluczowa będzie także regulacja mocy, z której zdecydowanie warto korzystać, aby tę energię oszczędzać.

W przypadku zwykłej latarki waga nie ma takiego znaczenia, jednak produkt trzymany na głowie powinien być jak najlżejszy. Warto pamiętać, że modele z zasobnikiem na baterie zawsze będą nieco cięższe.

Tryby pracy latarki mają znaczenie dla osób, które faktycznie będą ich używać. Najczęściej urządzenia tego typu oferują: tryb maksymalny, przyciemniony, stroboskopowy. Możliwe są też tryby świecenia kolorowego. Czasem przydatny bywa również tryb światła skupionego i rozproszonego.

Jeśli potrzebujesz latarki czołowej do użytku zewnętrznego, zwróć uwagę na jej obudowę, a dokładniej na klasę szczelności i wodoodporność. Przykładowo, IPX4 to klasa szczelności oznaczająca ochronę przed pyłami o wielkości ponad 12,5 mm.

Dodatkowe parametry, na które warto zwrócić uwagę to:

  • wskaźnik poziomu baterii,
  • blokada włącznika,
  • regulacja nachylenia głowicy (diody).

Wybór latarek czołowych jest dzisiaj naprawdę duży, dlatego niezależnie od tego, czy szukasz latarki czołowej akumulatorowej, czy na baterie, zwróć uwagę na wszystkie parametry modeli dostępnych w określonym przez siebie przedziale cenowym, zwracając szczególną uwagę na ich źródło światła.

Latarka czołowa opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

1 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY