Wiele osób twierdzi, że latarka czołowa zrewolucjonizowała rynek latarek, oferując niespotykaną dotąd wygodę. Jeśli uważasz, że potrzebujesz dobrej latarki czołowej, sprawdź nasz ranking i przeczytaj poradnik, w którym podpowiadamy, jaką latarkę czołową wybrać.
Latarki czołowe ranking:
Ledowe latarki czołowe — jakie mają zalety?
Latarka czołowa noszona jest na głowie, dzięki czemu pozwala cieszyć się wolnymi rękoma. W niektórych sytuacjach korzystanie z niej jest wręcz konieczne. Nie sposób nie podkreślić też faktu, że oświetlanie sobie drogi poprzez kierowanie głowy w daną stronę to po prostu najwygodniejsze rozwiązanie.
Latarka czołowa sprawdzi się w szczególności:
- w samochodzie,
- w warsztacie,
- na placu budowy,
a także u takich grup osób jak:
- rowerzyści,
- turyści,
- biegacze i osoby uprawiające sporty górskie,
- hydraulicy oraz elektrycy.
W zależności od tego, jak planujemy z niej korzystać, konieczne będzie zwrócenie uwagi na różne parametry tego typu produktu. Na szczęście, duży wybór modeli latarek czołowych ułatwia dobranie urządzenia idealnie odpowiadającego przyszłym potrzebom.
Latarka czołowa — jak wybrać?
Wszyscy, którzy muszą lub po prostu lubią mieć wolne ręce, docenią latarki czołowe i ich funkcjonalność. Warto pamiętać jednak, że produkty tego typu mogą znacząco różnić się ceną. Osoba, która nie potrzebuje na co dzień profesjonalnej latarki czołowej, nie powinna przepłacać za zaawansowane funkcje czy bardzo silny strumień światła, którego potencjału później nie wykorzysta. Z drugiej strony, każdy chce mieć dobrą latarkę, która nie zawiedzie go w różnych sytuacjach. Jak więc dokonać wyboru?
Zacznijmy od tego, ile lumenów powinna mieć latarka czołowa LED. Parametr ten mówi o mocy światła, czyli o jego natężeniu. Jeśli chcesz latarką oświecać sobie drogę, wystarczy Ci model o mocy około 200 lumenów. Jeśli często wyprawiasz się na nocne podróże, wybierz model nieco mocniejszy — ok. 300 lm. Jedynie najbardziej wymagający, np. grotołazi, będą potrzebować latarki o znacznie większej mocy.
Kolejna kwestia to zasięg. Kupując latarkę czołową zwróć uwagę na to jak daleko sięga jej światło. Większego zasięgu strumienia światła potrzebujesz, jeśli szybko się poruszasz, np. na rowerze. Średni zasięg będzie wystarczający do wypraw w góry.
Przy zakupie czołówki liczy sposób jej zasilania, ale też czas świecenia. Produkty tego typu mogą być zasilane akumulatorem lub bateriami, a także tym i tym źródłem zasilania. Modele hybrydowe, czyli latarki akumulatorowe z opcją zasilania baterią jednorazową świetnie sprawdzą się w trakcie dłuższych wypraw. Jeśli zaś chodzi o czas świecenia, to jeśli ogniwo latarki pozwala jej działać do 50 godzin na jednym ładowaniu/baterii, to jest to bardzo dobry wynik. Kluczowa będzie także regulacja mocy, z której zdecydowanie warto korzystać, aby tę energię oszczędzać.
Dodatkowe parametry, na które warto zwrócić uwagę to:
- wskaźnik poziomu baterii,
- blokada włącznika,
- regulacja nachylenia głowicy (diody).
Wybór latarek czołowych jest dzisiaj naprawdę duży, dlatego niezależnie od tego, czy szukasz latarki czołowej akumulatorowej, czy na baterie, zwróć uwagę na wszystkie parametry modeli dostępnych w określonym przez siebie przedziale cenowym, zwracając szczególną uwagę na ich źródło światła.
Latarka czołowa opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl