Strona głównaElektronikaTabletyWybieramy najlepszy tablet dla dziecka - ranking 2024

Wybieramy najlepszy tablet dla dziecka – ranking 2024 [TOP5]

Najlepszy tablet dla dziecka, czyli jaki?

Tablet dla dziecka to urządzenie przeznaczone do oglądania bajek, do grania w gry – zwłaszcza edukacyjne – do nauki języków obcych, a także do korzystania z Internetu w celach edukacyjnych i rozrywkowych. Na rynku istnieją tablety stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach, w tym tablety edukacyjne ze specjalnym oprogramowaniem, a także klasyczne urządzenia odpowiednie i dla dzieci, i dla dorosłych. Ponieważ możliwości tych drugich są znacznie większe, będą one lepsze dla dzieci starszych, które z tabletu będą korzystały nie tylko podczas zabawy, ale i podczas nauki. 

Dobry tablet powinien:

  • długo pracować na jednym ładowaniu,
  • mieć solidną obudowę i wyświetlacz, najlepiej z filtrem niebieskiego światła,
  • pracować płynnie, bez zacinania – dobry procesor będzie istotny zwłaszcza w tablecie do gier,
  • posiadać dosyć dobrej jakości głośniki – jeśli ma służyć go oglądania bajek,
  • umożliwiać kontrolę rodzicielską, np. blokowanie witryn zawierających niepożądane treści,
  • charakteryzować się dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Jeśli planujesz korzystać z tabletu wraz z dzieckiem, postaw na lepszej jakości sprzęt, który będzie bardziej funkcjonalny. Jeżeli zaś zależy Ci na tym, aby dać dziecku tablet i nie przejmować się tym, czy maluch szybko go nie uszkodzi, wybierz tani produkt o przyzwoitych parametrach. Nie sposób określić bowiem, jaki jest najlepszy model tabletu dla dziecka – wszystko zależy od potrzeb użytkownika i budżetu, jaki chcesz przeznaczyć na ten cel.

Ranking tabletów dla dzieci

Nasz ranking tabletów dla dzieci to zestawienie dwóch typów urządzeń: klasycznych tabletów polecanych dla dzieci i uczniów oraz tabletów typowo dziecięcych, zaprojektowanych specjalnie dla najmłodszych. Przejrzyj całe zestawienie i zapoznaj się z naszym poradnikiem, który znajdziesz pod listą produktów.

Przejrzyj również nasz ogólny ranking tabletów.

1. Samsung Galaxy Tab A8 10.5”

Samsung Galaxy Tab A8 10.5''



SAMSUNG Galaxy Tab A8 10.5″ sprawdzi się do oglądania bajek i filmów, a także do grania w gry. Urządzenie posiada ekran PLS (LCD) o przekątnej 10,5 cala i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli. Korzysta z 4 GB pamięci RAM. Pracuje na systemie Android 11. Dysponuje 8-rdzeniowym procesorem UNISOC T618. Ma też wbudowany mikrofon i system czterech głośników z Dolby Atmos.

Urządzenie oferuje 128 GB pamięci wbudowanej. Może pochwalić się również pojemną baterią – 7040 mAh, dlatego nie wymaga częstego ładowania. Sprzęt wyposażono też w dwa aparaty: 5 MP przedni i 8 MP tylny. Tablet nagrywa wideo w jakości Full HD.

Atutem produktu jest aplikacja Samsung Kids, która angażuje dzieci do nauki, zapewnia im rozrywkę, a jednocześnie umożliwia rodzicowi ustalenie limitu czasu zabawy i kontrolowanie dostępu do poszczególnych gier.

Urządzenie waży 483 gramy, a jego wymiary wynoszą 24.68 cm na 16.19 cm na 0.69 cm. 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny. – Jego aparaty mają niską rozdzielczość.
+ Posiada dobrej jakości głośniki.  
+ Płynnie pracuje.  
+ Sprawdza się do wielu zastosowań: gry, filmy, czytanie książek.  

2. Lenovo Tab M8 8″ 3 GB/32 GB 

Lenovo Tab M8 8 3 GB32 GB 



Lenovo Tab M8 8″ 3 GB/32 GB to tablet niedrogi i niewielki. Urządzenie posiada wyświetlacz IPS o przekątnej 8 cali i rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Pracuje na systemie operacyjnym Android 12. Korzysta z procesora 4-rdzeniowego MediaTek Helio A22. Posiada baterię o pojemności 5100 mAh.

Produkt nadaje się do oglądania filmów, przeglądania stron WWW i słuchania muzyki. Ma 3 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wbudowanej na dokumenty, gry i pliki wideo. Dodatkowo, można też wyposażyć go w kartę pamięci. 

Urządzenie dysponuje modułem GPS, dlatego może pełnić rolę nawigacji. Pracuje do 16 godzin na jednym ładowaniu. Posiada aparat przedni 5 MP i tylny 2 MP. Jego wymiary wynoszą 119 x 197 x 8,95 mm, a waga to 320 g.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Według niektórych opinii czasami się zawiesza.
+ Jest lekki i poręczny.  
+ Posiada dobrej jakości wyświetlacz.  
+ Dosyć długo pracuje na jednym ładowaniu.  

3. BLOW KidsTab 7″ 2/32 GB

BLOW KidsTab 7 2GB32 GB



BLOW KIDSTAB7.4 to tablet stworzony z myślą o dzieciach, zwłaszcza tych najmłodszych. Produkt jest dostępny w dwóch kolorach do wyboru. Posiada trwałą obudowę i taki układ przycisków, aby dziecko dobrze radziło sobie z jego obsługą. Urządzenie jest stworzone do grania w gry, przeglądania Internetu i korzystania z prostych aplikacji. 

Model pracuje na systemie operacyjnym Android 11 Go, zatem można rozbudowywać jego funkcjonalność, pobierając kolejne gry i aplikacje. Sprzęt posiada wyświetlacz TFT o przekątnej 7 cali i rozdzielczości 1024 x 600px. Dysponuje 2 GB pamięci operacyjnej i 32 GB pamięci wbudowanej. Korzysta z procesora 4-rdzeniowego ARM Cortex-A53. 

Akumulator tego urządzenia ma pojemność 2500 mAh. Model wyposażono także w aparat przedni i tylny o rozdzielczości 2 MP. Produkt waży 640 gramy. Jego wymiary wynoszą 12,6 na 19,6 na 1,2 cm.

Zalety: Wady:
+ Dobrze sprawdza się jako pierwszy tablet dla małego dziecka. – Krótko pracuje na jednym ładowaniu.
+ Jest solidnie wykonany. – Wolno się uruchamia.
+ Posiada wiele wgranych już gier i aplikacji.  
+ Ma niewygórowaną cenę.  

4. Apple iPad 10.2” (9. gen.)

Apple iPad 10.2 (9. gen.)



Apple iPad 10.2 (9. gen.) to tablet odpowiedni dla starszych dzieci, a także dla ich rodziców. Urządzenie posiada jasny wyświetlacz Retina o przekątnej 10,2 cala. Korzysta z czipu A13 Bionic z systemem Neural Engine. Ma 64 GB pamięci wbudowanej. Na jednym ładowaniu pracuje do 10 godzin.

Sprzęt wyposażono w aparat tylny o rozdzielczości 8MP oraz przedni o rozdzielczości 12 MP. Urządzenie posiada głośniki stereofoniczne, funkcję płatności zbliżeniowych Apple Pay, a także system uwierzytelniania touch ID. Pracuje na systemie iPadOS 15. Można podłączyć do niego klawiaturę Smart Keyboard i obsługiwać ekran przy pomocy rysika Apple Pencil.

Tablet waży 487 gramów. Jego wymiary wynoszą 25,06 na 17,41 na 0,75 cm. 

Zalety: Wady:
+ Pracuje płynnie i szybko. – Ma wysoką cenę (jak na tablet dla dziecka).
+ Jest smukły, lekki i poręczny.  
+ Dosyć długo pracuje na jednym ładowaniu.  
+ Ma nowoczesny design.  

5. Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen)TB128FU 10.61″

Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen)TB128FU 10.61



Lenovo Tab M10 Plus (3rd Gen)TB128FU to tablet o przekątnej 10.61 cala i rozdzielczości ekranu 2000 x 1200 pix. Urządzenie wyposażono w 4 głośniki z Dolby Atmos, w procesor 8-rdzeniowy Snapdragon 680 i 4GB pamięci RAM. Sprzęt pracuje do 12 godzin na jednym ładowaniu za sprawą baterii o pojemności 7700 mAh.

Obudowę urządzenia wykonano częściowo z metalu, co przekłada się na jej trwałość. Produkt posiada wyświetlacz IPS z certyfikatem niskiej emisji światła niebieskiego (TÜV Low Blue Light). Tablet waży 465 gramów. Ma wymiary 158 x 251 x 7,4 mm.

Urządzenie sprawdza się zwłaszcza podczas czytania za sprawą specjalnego trybu, który sprawia, że jego matryca symuluje papierową książkę. Sprzęt pracuje na systemie Android 12. Posiada 128 GB pamięci wbudowanej. Dysponuje dwoma aparatami o rozdzielczości 8 MP.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek jakości do ceny. – Nie odczytuje wszystkich formatów wideo.
+ Płynnie pracuje. – Nie posiada żyroskopu, dlatego nie sprawdzi się przy niektórych grach.
+ Ma świetnej jakości wyświetlacz.  
+ Jest smukły i lekki.  

Jaki tablet dla dziecka wybrać?

Przeglądając ranking najlepszych tabletów dla dziecka, szybko zauważysz, że „dobry tablet dla dziecka” dla każdego rodzica będzie czymś zupełnie innym. Jeśli szukasz prostego sprzętu, czyli taniego tabletu dla dziecka wyłącznie do gier i bajek, wybierzesz dedykowany produkt, z którego nie będziesz później korzystać samodzielnie.

Z kolei w przypadku, gdy szukasz tabletu do gier dla dziecka nieco starszego, musisz zwrócić uwagę na takie kwestie jak:

  • procesor i pamięć RAM – ponieważ wpływają na płynność pracy urządzenia,
  • jakość dźwięku – ilość, rodzaj, lokalizację głośników,
  • ekran – rodzaj matrycy, przekątna wyświetlacza, rozdzielczość,
  • pojemność baterii – wpływa na to, jak długo urządzenie pracuje na jednym ładowaniu.

Jeszcze inne kryteria musi spełniać tablet dla ucznia, czyli tablet do nauki i zabawy, często także do przeglądania Internetu. Tutaj nie sprawdzi się już urządzenie dedykowane dzieciom w wieku „3+”. Najlepiej będzie więc wybrać tani tablet z systemem Android, który da dziecku sporo możliwości. Sprawdzi się i do korzystania z aplikacji edukacyjnych, i do oglądania bajek czy filmów.

Jeśli zaś wybierasz tablet dla starszego dziecka i również planujesz z niego korzystać, postaw na mocniejszy sprzęt. Największą popularnością w tym segmencie produktów cieszą się tablety Apple znane z doskonałego stosunku jakości do ceny. Ich system działa płynnie, jest intuicyjny w obsłudze i wydajny, natomiast ekran docenia się za wysoką jakość i duże zagęszczenie pikseli. 

Aby wybrać tablet, z którego będziesz zadowolony jako rodzic i z którego będzie zadowolone Twoje dziecko, weź więc pod uwagę:

  • wiek dziecka,
  • przeznaczenie urządzenia,
  • podstawowe parametry sprzętu, czyli co tablet oferuje i ile za te funkcjonalności trzeba zapłacić.

Czy warto kupić tablet dla dziecka?

Kupując tablet dla dziecka, możesz mieć wątpliwości, czy to w ogóle dobry pomysł. Na początek warto podkreślić, że eksperci odradzają zakup tabletu dla dziecka, które nie kończyło jeszcze 2. roku życia. O pierwszym takim produkcie można myśleć dopiero, kiedy maluch skończy 3 lata. Tablet dla 3 latka nie powinien jednak hamować innych zainteresowań dziecka i zaburzać jego prawidłowego rozwoju, dlatego dzieci w tym wieku mogą korzystać bezpiecznie z urządzeń mobilnych jedynie w ograniczonym zakresie – najlepiej nie dłużej niż 1 godzinę dziennie. 

Tablet w ręku dziecka może skutkować takimi problemami jak pogorszenie jakości widzenia, trudności z zasypianiem, czy opóźnienie rozwoju funkcji poznawczych. Z tego względu bardzo istotne jest rozsądne korzystanie z takich urządzeń i ograniczanie dziecka w zakresie treści, do których ma dostęp.

Jednak korzystanie z tabletów to nie tylko zagrożenia. Prędzej czy później maluch będzie korzystał z komputera, smartfonu czy innego urządzenia tego typu. Jeśli rodzic długo upiera się przy tym, że nie da dziecku dostępu do urządzenia mobilnego, młody człowiek może czuć się odizolowany od swojej grupy rówieśniczej. Poza tym, mądre korzystanie z tabletu niesie za sobą szereg korzyści, takich jak:

  • oswajanie z technologią,
  • nauka przez zabawę,
  • rozrywka – zwłaszcza w trakcie gorszej pogody lub w czasie choroby, 
  • rozwijanie zainteresowań poprzez wyszukiwanie informacji w sieci.

Jeśli chodzi o tablet dla dziecka, to zasadniczo samo urządzenie nie jest niczym złym, pod warunkiem, że właściwie z niego niego korzystamy. Warto znaleźć więc pomóc dziecku znaleźć równowagę między aktywnością w świecie rzeczywistym i wirtualnym, a także dopasowywać treści (bajek, gier) do wieku malucha.  

Tablet dla dziecka – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

4 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd