Strona głównaElektronikaTablety i e-bookiWybieramy najlepszy tablet graficzny - ranking 2024

Wybieramy najlepszy tablet graficzny – ranking 2024 [TOP6]

Czym jest tablet graficzny i jak działa?

Tablet graficzny jest urządzeniem, które służy między innymi do rysowania grafik i przerabiania zdjęć. Może zastąpić myszkę komputerową, a w wielu przypadkach będzie od niej zdecydowanie bardziej precyzyjne i funkcjonalne. Tablet graficzny składa się z prostokątnego obszaru roboczego, który swoją fakturą przypomina papier. Jest też sprzedawany w zestawie z rysikiem, inaczej piórem, które pełni rolę długopisu.

Aby korzystać z urządzenia, trzeba podłączyć je do komputera i zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Istnieją również takie tablety graficzne, które posiadają własny wyświetlacz, a nawet własne oprogramowanie. Z nich można korzystać bez konieczności podłączania sprzętu do zewnętrznego urządzenia, jak laptop czy PC.

Tablet graficzny służy do:

  • rysowania,
  • projektowania,
  • obróbki zdjęć,
  • przeglądania zdjęć, ale też stron internetowych.

Wiele osób korzysta z tabletów również podczas pracy zdalnej, zwłaszcza w szkołach. Wtedy tablet może służyć między innymi do rysowania uczniom wykresów, czy nawet do nauki pisania literek w młodszych klasach. 

Ranking tabletów graficznych

Ranking tabletów graficznych to zestawienie tradycyjnych tabletów i tabletów LCD. Znajdziesz w nim urządzenia dobre dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Sprawdź, jakie parametry oferują poszczególne modele!

Przejrzyj również nasz:

1. HUION Kamvas 13

HUION Kamvas 13Huion KAMVAS 13 to tablet z laminowaną matrycą IPS o rozdzielczości FHD (1920 x 1080 px) i pokryciu 120% gamy sRGB (około 92% aRGB). Urządzenie ma przekątną 13,3 cala. Jest sprzedawane w zestawie z piórem, które wykrywa 8192 poziomów nacisku oraz kątów nachylenia +/- 60 stopni.

Rozdzielczość wejściowa tego modelu wynosi 5080LPI. Z kolei odświeżanie pozycji pióra utrzymuje się na poziomie 255 PPS. Urządzenie wyposażono w 8 programowalnych klawiszy. Sprzęt oferuje obszar roboczy o powierzchni 293 x 165 mm. Produkt współdziała z systemami Win 7/8.1/10, Mac OS X10.10.0 i wyższymi.

Model oferuje kontrast 1000:1. Wyświetla 16,7 mln kolorów. Urządzenie waży 980 g. Jest sprzedawane w zestawie ze ściereczką, wymiennymi końcówkami pióra i podstawką pod pióro.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwy w obsłudze.  
+ Bardzo dobrze oddaje kolory.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny (jak na model z ekranem).  
+ Posiada wygodny w użyciu rysik.  

2. Huion 1060 Plus

Huion 1060 PlusHUION NEW 1060 PLUS to tablet sprzedawany w zestawie z piórkiem, dysponujący funkcją wykrywania czułości nacisku. Urządzenie oferuje obszar roboczy o wymiarach 254 x 159 mm. Wykrywa 8192 stopni nacisku. Dysponuje rozdzielczością wejściową 5080 LPI. Odświeża pozycję pióra z prędkością 233 RPS. 

Produkt wyposażono w 12 programowalnych przycisków i 16 programowalnych pól w górnej części obszaru roboczego. Sprzęt ma też 2 dodatkowe przyciski na piórze. Model obsługuje karty pamięci do 64 GB. Jest przystosowany do osób praworęcznych i leworęcznych. Współpracuje z systemami Win 7/8.1/10 oraz Mac OS X10.11.0 i nowszymi. 

Urządzenie pozwala korzystać z takich programów jak Adobe Creative Cloud, Photoshop, Corel Painter, Corel Draw czy SketchBook. Ma wymiary 360 x 240 x 10mm. Waży 770 g. Jest sprzedawane w komplecie z zapasowymi wkładami do piórka i podstawką. 

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Negatywne opinie dotyczą rysika z aktywnymi przyciskami.
+ Jest lekki i poręczny.  
+ Posiada wejście na kartę pamięci.  
+ Jest polecany do pracy zdalnej, np. w szkole.  

3. HUION H640P

HUION H640PHuion H640P współpracuje z dedykowanym piórkiem i wykrywa czułość nacisku aż na 8192 poziomach. Urządzenie oferuje obszar roboczy o wymiarach 160 x 99 mm oraz rozdzielczość wejściową 5080 LPI. Jego częstotliwość odświeżania pozycji pióra wynosi 233 RPS.

Sprzęt pozwala łączyć się z urządzeniami mobilnymi z systemem co najmniej Android 6.0 lub wyższym. Wymiary produktu wynoszą 260 x 147.7 x 8 mm (przekątna ekranu 1,9 cala), a jego waga to zaledwie 277 g.  Model współpracuje z systemami Windows i Mac OS (Win 7/8.1/10 oraz Mac OS X10.10.0), a także z urządzeniami Android, o ile obsługują one technologię OTG.

Tablet posiada 6 programowalnych przycisków. Jest przystosowany dla osób prawo- i leworęcznych.

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Według niektórych opinii jest dosyć gruby, a przez to mniej poręczny.
+ Jest lekki. – Jego przyciski są „luźno” osadzone w obudowie.
+ Ma przydatne przyciski funkcyjne.  
+ Współpracuje z systemem Android.  

4. WACOM Intuos S CTL-4100WL-E

WACOM Intuos S Pen and Bluetooth CTL-4100WL-EWacom Intuos współpracuje z czułym na nacisk piórem 4K. Posiada płaską obudowę, wyposażoną w 4 przyciski konfigurowalne. Gwarantuje czułość na nacisk na 4096 poziomach. Jest przystosowany do użytkowników praworęcznych i leworęcznych. 

Urządzenie posiada bezpłatne oprogramowanie do pobrania: Corel Painter Essentials 6 lub Corel AfterShot 3. Jego piórko można dostosować do potrzeb użytkownika za pomocą dwóch przełączników. Produkt posiada zintegrowaną półkę pod rysik. Jest lekki i smukły. Współpracuje z komputerami, łącząc się z nimi za pomocą USB lub modułu Bluetooth. 

Model oferuje 152 x 95 mm powierzchni obszaru roboczego. Jego rozdzielczość wynosi 2540 dpi, a szybkość odczytu pióra to 133 punkty na sekundę. Urządzenie współpracuje z systemami Mac OS X 10.11 oraz Windows 7 lub nowszymi.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Gryfel pióra szybko się zużywa.
+ Jest intuicyjny w obsłudze. – Według niektórych opinii ekran tabletu łatwo się zarysowuje.
+ Ma lekkie, wygodne pióro w zestawie.  
+ Jest niewielki i poręczny.  

5. Wacom One By Wacom S

Wacom One By Wacom SOne by Wacom S oferuje rozdzielczość 2540 LPI i obszar roboczy 152 x 95 mm. Urządzenie sprawdza się w przypadku użytkowników praworęcznych i leworęcznych. Jest kompatybilne z systemami Mac OS i Windows (Mac OS X 10.8 oraz Windows 7 i 8). Pozwala zapisywać dzieła i udostępniać je znajomym.

Sprzęt jest bardzo czuły na nacisk – wyczuwa nawet 1024 poziomy nacisku bezprzewodowego pióra. Urządzenie łączy się z komputerem czy laptopem za pomocą kabla USB. Produkt jest lekki i poręczny. Ma niecałe 9 mm grubości. Jego dokładne wymiary wynoszą 210 x 146 x 8,7 mm, a waga to 250 g.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Negatywne opinie dotyczą niewielkiej powierzchni roboczej.
+ Jest łatwy w obsłudze. – Według niektórych użytkowników jego rysik jest źle wyważony i posiada zbędne przyciski.
+ Oferuje wysoką czułość.  
+ Jest polecany do prowadzenia zajęć zdalnych.  

6. BOSTO T1060

BOSTO T1060 BOSTO T1060 to tablet bezekranowy, piórkowy, współpracujący z komputerem i telefonami komórkowymi. Urządzenie oferuje aktywny obszar roboczy o wymiarach 254 x 194 mm. Jego szybkość odświeżania pozycji pióra wynosi 266 RPS, a ilość poziomów wykrywania jego nacisku to 8192 LPS. Produkt zapewnia rozdzielczość wejściową 5080 LPI. 

Model wyposażono w 8 fizycznych konfigurowalnych przycisków i fizyczny kontroler. Sprzęt ma teksturę przypominającą papier. Rozpoznaje różne kąty nachylenia rysika – do 60 stopni. Jest sprzedawany w zestawie z piórkiem, które posiada 2 przyciski ułatwiające pisanie. W komplecie użytkownik otrzymuje też 10 końcówek do piórka i statyw.

Sprzęt współpracuje między innymi z takimi programami jak Photoshop, Corel, GIMP. Jest kompatybilny z systemami Windows, macOS oraz Android (z adapterem OTG i funkcją obsługi OTG). Dotyczy to systemów Windows: 7, 8, 10, 11, Mac: macOS 10.11 lub nowszy i Android 6.0 lub nowszy.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Według niektórych osób jest trudny do zaprogramowania (przyciski).
+ Oferuje dużą powierzchnię roboczą.  
+ Ma estetyczny, nowoczesny design.  
+ Współpracuje z systemem Android.  

Tablet graficzny dla początkujących – czy warto zainwestować?

Tablet graficzny jest niezastąpiony przy pracy z grafiką czy animacją. Znacznie lepiej niż mysz czy inne urządzenia wskazujące naśladuje naturalne ruchy dłoni. Produkt tego typu pozwala zachować wysoką precyzję podczas nadawania kształtów i projektowania małych grafik. Nie tylko zastępuje rysowanie na papierze, ale wręcz je ułatwia. 

Tablet jest przydatny podczas notowania i pisania odręcznych dokumentów. Jego podkładka ma płaską powierzchnię, dlatego daje możliwość wygodnego posługiwania się dołączonym do produktu piórem. Większość tego typu urządzeń łatwo łączy się z laptopem czy komputerem, pozwalając wyświetlać tworzone dzieło na monitorze, a także przesyłać je i zapisywać w postaci pliku cyfrowego, który potem można udostępnić lub wydrukować. 

Tablety z wyświetlaczami sprawdzają się podczas pracy zdalnej, w trasie, jako urządzenia mobilne. Podobnie jest też w przypadku tabletów, które współpracują z systemami operacyjnymi smartfonów. Produkty te są również kompatybilne z większością programów graficznych.

Korzystanie z urządzeń tego typu ma także inne zalety jak:

  • ekologiczność – nie marnujemy papieru ani tuszu,
  • profilaktyka zdrowia nadgarstka – w przypadku zespołu cieśni nadgarstka praca z myszą komputerową jest niekomfortowa, natomiast posługiwanie się piórkiem okazuje się bardziej ergonomiczne.

Znając zalety i możliwe korzyści użytkowania takiego urządzenia, odpowiedzmy również na pytanie, jaki tablet graficzny wybrać, jeśli ma to być pierwszy tego typu produkt, z którym rozpoczniemy swoją przygodę, na przykład z grafiką komputerową.

Chociaż osoby zaawansowane przyznają najczęściej, że łatwiejsza jest obsługa tabletu z własnym wyświetlaczem, to ze względu na jego cenę, poleca się, aby jako pierwszy tablet wybierać ten tradycyjny, bez wyświetlacza. Można kupić go bowiem już za kilkaset złotych. Jest to zatem dobry model na start, odpowiedni do nauki korzystania z tego typu sprzętów i „wyczucia” pióra. 

Jak wybrać tablet graficzny do rysowania?

Czym kierować się przy wyborze tabletu graficznego dla początkujących? Jak wybrać profesjonalny tablet graficzny? Na początek przypomnijmy, że tablet do rysowania może być urządzeniem:

  • bezekranowym – klasyczny pad graficzny,
  • z wyświetlaczem – interaktywny ekran piórkowy. 

To, jaki tablet graficzny z ekranem, czy bez będzie najlepszy, zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia. Ustalmy więc, co będzie najważniejsze dla poszczególnych konsumentów.

Tablet dla studenta

Powinien mieć funkcję rozpoznawania pisma ręcznego, co przyda się na wykładach. Musi posiadać też dobrą baterię i kompaktową obudowę. Dobrze jeśli jest kompatybilny z aplikacjami do robienia notatek i łatwo przełącza się między trybem rysowania oraz pisania.

Tablet dla rysowników

Aby na tablecie dobrze się rysowało, urządzenie musi być czułe na nacisk, powinno mieć też wysoką rozdzielczość i szybkość reakcji. Niezastąpiona będzie duża przestrzeń robocza czy dostępność różnych końcówek do rysowania i malowania. Profesjonalny tablet dla rysownika będzie dysponował czułością na ponad 8 tysiącach poziomów nacisku, wysoką rozdzielczością wyrażoną w LPI lub DPI, a także dużą powierzchnią roboczą. Pozwoli również pracować na wielu programach, takich jak Adobe Photoshop czy Corel Painter.

Przy wyborze tabletu graficznego, pamiętaj:

Graficzne tablety często posiadają przyciski funkcyjne, którym można przypisać różne działanie. Duża liczba przycisków będzie czymś pożądanym przez osoby zaawansowane.

Rozmiar pada do rysowania zaleca się dobrać proporcjonalnie do ekranu komputera ze względu na sposób obsługi takich urządzeń.

Tak zwany parametr próbkowania oznacza prędkość odczytu rysika, a obecny standard to około 200 punktów na sekundę.

Najtańsze tablety – do 500 zł – odpowiednie dla początkujących mogą zaoferować rozdzielczość na poziomie od około 2540 do około 5080 LPI oraz czułość na nacisk pióra rzędu 2048 lub 4096 i więcej poziomów.  

Najlepszy tablet graficzny – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY