Ranking tabletów graficznych to zestawienie tradycyjnych tabletów i tabletów LCD. Znajdziesz w nim urządzenia dobre dla początkujących, jak i dla profesjonalistów. Sprawdź, jakie parametry oferują poszczególne modele!
Ranking tabletów graficznych:
Sprawdź inne rankingi:
Czym jest tablet graficzny i jak działa?
Tablet graficzny jest urządzeniem, które służy między innymi do rysowania grafik i przerabiania zdjęć. Może zastąpić myszkę komputerową, a w wielu przypadkach będzie od niej zdecydowanie bardziej precyzyjne i funkcjonalne. Tablet graficzny składa się z prostokątnego obszaru roboczego, który swoją fakturą przypomina papier. Jest też sprzedawany w zestawie z rysikiem, inaczej piórem, które pełni rolę długopisu.
Aby korzystać z urządzenia, trzeba podłączyć je do komputera i zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Istnieją również takie tablety graficzne, które mają własny wyświetlacz, a nawet własne oprogramowanie. Z nich można korzystać bez konieczności podłączania sprzętu do zewnętrznego urządzenia, jak laptop czy PC. Tablet graficzny służy do:
- rysowania,
- projektowania,
- obróbki zdjęć,
- przeglądania zdjęć, ale też stron internetowych.
Wiele osób korzysta z tabletów również podczas pracy zdalnej, zwłaszcza w szkołach. Wtedy tablet może służyć między innymi do rysowania uczniom wykresów, czy nawet do nauki pisania literek w młodszych klasach.
Tablet graficzny dla początkujących — czy warto zainwestować?
Tablet graficzny jest niezastąpiony przy pracy z grafiką czy animacją. Znacznie lepiej niż mysz czy inne urządzenia wskazujące naśladuje naturalne ruchy dłoni. Produkt tego typu pozwala zachować wysoką precyzję podczas nadawania kształtów i projektowania małych grafik. Nie tylko zastępuje rysowanie na papierze, ale wręcz je ułatwia.
Tablet jest przydatny podczas notowania i pisania odręcznych dokumentów. Jego podkładka ma płaską powierzchnię, dlatego daje możliwość wygodnego posługiwania się dołączonym do produktu piórem. Większość tego typu urządzeń łatwo łączy się z laptopem czy komputerem, pozwalając wyświetlać tworzone dzieło na monitorze, a także przesyłać je i zapisywać w postaci pliku cyfrowego, który potem można udostępnić lub wydrukować.
Tablety z wyświetlaczami sprawdzają się podczas pracy zdalnej, w trasie, jako urządzenia mobilne. Podobnie jest też w przypadku tabletów, które współpracują z systemami operacyjnymi smartfonów. Produkty te są również kompatybilne z większością programów graficznych.
Korzystanie z urządzeń tego typu ma także inne zalety jak:
- ekologiczność — nie marnujemy papieru ani tuszu,
- profilaktyka zdrowia nadgarstka — w przypadku zespołu cieśni nadgarstka praca z myszą komputerową jest niekomfortowa, natomiast posługiwanie się piórkiem okazuje się bardziej ergonomiczne.
Znając zalety i możliwe korzyści użytkowania takiego urządzenia, odpowiedzmy również na pytanie, jaki tablet graficzny wybrać, jeśli ma to być pierwszy tego typu produkt, z którym rozpoczniemy swoją przygodę, na przykład z grafiką komputerową.
Chociaż osoby zaawansowane przyznają najczęściej, że łatwiejsza jest obsługa tabletu z własnym wyświetlaczem, to ze względu na jego cenę, poleca się, aby jako pierwszy tablet wybierać ten tradycyjny, bez wyświetlacza. Można kupić go bowiem już za kilkaset złotych. Jest to zatem dobry model na start, odpowiedni do nauki korzystania z tego typu sprzętów i „wyczucia” pióra.
Jak wybrać tablet graficzny do rysowania?
Czym kierować się przy wyborze tabletu graficznego dla początkujących? Jak wybrać profesjonalny tablet graficzny? Na początek przypomnijmy, że tablet do rysowania może być urządzeniem:
- bezekranowym — klasyczny pad graficzny,
- z wyświetlaczem — interaktywny ekran piórkowy.
To, jaki tablet graficzny z ekranem, czy bez będzie najlepszy, zależy w głównej mierze od jego przeznaczenia. Ustalmy więc, co będzie najważniejsze dla poszczególnych konsumentów.
Tablet dla studenta
Powinien mieć funkcję rozpoznawania pisma ręcznego, co przyda się na wykładach. Musi mieć też dobrą baterię i kompaktową obudowę. Dobrze jeśli jest kompatybilny z aplikacjami do robienia notatek i łatwo przełącza się między trybem rysowania oraz pisania.
Tablet dla rysowników
Aby na tablecie dobrze się rysowało, urządzenie musi być czułe na nacisk, powinno mieć też wysoką rozdzielczość i szybkość reakcji. Niezastąpiona będzie duża przestrzeń robocza czy dostępność różnych końcówek do rysowania i malowania. Profesjonalny tablet dla rysownika będzie dysponował czułością na ponad 8 tysiącach poziomów nacisku, wysoką rozdzielczością wyrażoną w LPI lub DPI, a także dużą powierzchnią roboczą. Pozwoli również pracować na wielu programach, takich jak Adobe Photoshop czy Corel Painter.
Przy wyborze tabletu graficznego, pamiętaj:
Graficzne tablety często posiadają przyciski funkcyjne, którym można przypisać różne działanie. Duża liczba przycisków będzie czymś pożądanym przez osoby zaawansowane.
Rozmiar pada do rysowania zaleca się dobrać proporcjonalnie do ekranu komputera, ze względu na sposób obsługi takich urządzeń.
Tak zwany parametr próbkowania oznacza prędkość odczytu rysika, a obecny standard to około 200 punktów na sekundę.
Najtańsze tablety — do 500 zł — odpowiednie dla początkujących mogą zaoferować rozdzielczość na poziomie od około 2540 do około 5080 LPI oraz czułość na nacisk pióra rzędu 2048 lub 4096 i więcej poziomów.
Tablet graficzny opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl
Przyznam szczerze, że ten ranking jest sponsorowany. Serio pierwszy nie ma najmniejszej wady??? A może napisaliście że inne są złe żeby ludzie kupowali ten „Najlepszy” bo macie z tego procent????
Cześć Olo, chciałbym zapewnić, że nasze rankingi opierają się na dokładnej analizie specyfikacji, opinii użytkowników oraz testów z niezależnych źródeł. Każdy produkt jest oceniany na podstawie rzeczywistych parametrów i doświadczeń konsumentów. Jeśli produkt nie ma wypisanych wad, może to wynikać z pozytywnych opinii użytkowników lub cech, które faktycznie spełniają oczekiwania. Jednak zawsze zachęcamy do samodzielnego sprawdzania produktów, bo każdy ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Na koniec każdego rankingu zamieszczamy informację, że artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.