Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym to jeden z najczęściej wybieranych typów kuchenek. Swoją popularność zawdzięcza połączeniu atutów płyty gazowej z funkcjonalnością piekarnika elektrycznego. Stworzona w ten sposób hybryda kuchenki gazowej i elektrycznej jest najbardziej oszczędna i komfortowa w codziennym użytkowaniu – zwłaszcza, jeśli nasze mieszkanie posiada instalację gazową.
Korzystanie z palników gazowych jest ekonomiczne, a piekarnik ogrzewany elektrycznie posiada wiele praktycznych funkcji i jest łatwiejszy w obsłudze niż jego gazowy odpowiednik. Nie oznacza to jednak, że kuchenki tego typu nie mają wad. Do najważniejszych należy trudność utrzymania czystości na płycie, która posiada ruszt oraz palniki.
Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kuchenek gazowych
- ranking kuchenek elektrycznych
- ranking kuchenek gazowo-elektrycznych
- ranking kuchenek wolnostojących
- ranking kuchenek indukcyjnych wolnostojących 60 cm
- ranking kuchni gazowo elektrycznych 50 cm
Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym – jak wybrać?
Wybór kuchenki gazowo elektrycznej nie jest najłatwiejszym zadaniem ze względu na bardzo bogaty asortyment produktów dostępnych na rynku. Poszczególne modele mogą różnić się nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością – szczególnie w kontekście piekarnika. Na co warto zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
- klasa energetyczna – kuchenki gazowo elektryczne posiadają określoną klasę energetyczną, która mówi o zużyciu prądu podczas pracy. Większość dostępnych na rynku kuchenek gazowo elektrycznych należy do klasy A, choć dostępne są także produkty bardziej oszczędne, zaliczane do klasy A+ czy A++.
- wymiary – pod pojęciem wymiarów kuchenki skrywa się przede wszystkim jej szerokość. Szersza kuchenka pozwoli nam swobodniej korzystać z dużych garnków i patelni w tym samym czasie. Zajmie jednak również więcej miejsca w kuchni. Wybór ten warto zoptymalizować zatem w kontekście potrzeb użytkowników oraz dostępnej przestrzeni.
- palniki – tj. ilość, wielkość oraz rozmieszczenie palników, których kuchenki gazowo elektryczne mogą mieć zazwyczaj od dwóch do nawet sześciu. Przy okazji dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są one zapalane. W większości przypadków standardem jest wbudowana zapalarka, choć zdarzają się też modele kuchni, których palniki musimy podpalać ręcznie.
- sterowanie – palniki kuchenki gazowej zawsze obsługujemy przy pomocy pokręteł. Rozbieżność może pojawiać się dopiero w kontekście sterowania piekarnikiem, który bywa obsługiwany pokrętłami, przyciskami lub ekranami dotykowymi.
Piekarnik kuchni gazowo-elektrycznej – co sprawdzić?
Elektryczny piekarnik kuchenki z płytą gazową może oferować wiele nowoczesnych funkcji. Najważniejszymi parametrami, które dotyczą piekarnika kuchenki gazowo elektrycznej są programy pracy. Niekiedy może być ich nawet kilkanaście, jednak te warte uwagi to przede wszystkim funkcja grilla, funkcja termoobiegu, funkcja rozmrażania i funkcja autoczyszczenia. Przed zakupem dobrze jest przyjrzeć się także wnętrzu komory piekarnika. Czy pokryto ją łatwą w czyszczeniu powłoką, na przykład emalią? Czy ma odpowiednią dla naszych potrzeb pojemność? Wszystkie te cechy mogą wpływać na komfort użytkowania kuchni, są zatem niezwykle istotne.
Pozostałe istotne cechy kuchenki z piekarnikiem elektrycznym to:
- zegar/timer/programator – to funkcjonalne dodatki, dzięki którym praca w kuchni staje się znacznie bardziej komfortowa.
- zabezpieczenia – zabezpieczenie, takie jak to przeciw wypływowi gazu po wygaszeniu płomienia palnika, należy już do standardu wyposażenia kuchenek gazowo elektrycznych. Jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci, korzystnymi rozwiązaniami mogą okazać się także funkcje typu chłodny front czy pokrywa płyty grzewczej.
- łatwość utrzymania w czystości – kuchnie gazowo elektryczne nie są tak łatwe w utrzymaniu w czystości, jak modele w pełni elektryczne. Na trudność ich mycia wpływa bowiem przede wszystkim obecność palników i rusztu. Płyty grzejne produkuje się najczęściej ze stali lub pokrywa emalią, tak samo jak wnętrze piekarnika. Praktyczną opcję stanowią w tym kontekście drzwi wykonane z pełnego szkła lub te z funkcją łatwego zdejmowania. Atutem w przypadku kuchenek srebrnych będzie natomiast powłoka odporna na odciski palców.
Ile kosztuje kuchnia gazowo-elektryczna?
Kuchenka gazowo elektryczna to urządzenie, którego atutem jest stosunkowo niska cena oraz ekonomiczna eksploatacja. Produkty tego typu możemy kupić już za około 600 zł, chociaż za te bardziej funkcjonalne musimy zapłacić już 1200 – 2000 zł. Czy warto? Zdecydowanie tak, jeśli zależy nam na zakupie solidnego i oszczędnego w codziennym użytkowaniu urządzenia, które będzie jednocześnie komfortowe w obsłudze.
Kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
nie doczekałem się komentarza dot. kuchni Amika model 58GED2HZpTaQW o mniejszej szerokości , która wg danych technicznych w/w kuchni winna wynosić 50 cm .Zakupiona kuchnia wynosi 49,5 cm. Zrobiony rekonesans w sklepie oferującym 6 sztuk AMIKA , wszystkie posiadały szerokość 49,5 .Kto udzieli mi odpowiedzi na przedstawiony problem .
Maurycy, dziękujemy za zgłoszenie dotyczące szerokości kuchni Amika model 58GED2HZpTaQW. Chcielibyśmy podkreślić, że podane przez Ciebie informacje o szerokości 50 cm widnieją na stronie sprzedawcy. Aby uzyskać dokładne wyjaśnienia w tej sprawie, zalecamy skontaktowanie się z obsługą klienta tego sklepu, w którym dokonano zakupu. Z pewnością znajdziesz kontakt do obsługi na dole strony internetowej bądź w specjalnej zakładce „kontakt”. Zespół obsługi powinien być w stanie dostarczyć szczegółowych informacji oraz pomóc w rozwiązaniu problemu, a przede wszystkim wyjaśnić skąd ta rozbieżność parametrów technicznych a zmierzone centymetry na realnym produkcie