Strona głównaAGDKuchenkiWybieramy najlepszą kuchenkę gazową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą kuchenkę gazową – ranking 2024 [TOP6]

Kuchenka gazowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kuchenka gazowa to urządzenie wybierane przede wszystkim ze względu na niski koszt eksploatacji. Na chwilę obecną modele tego typu nie cieszą się zbyt dużą popularnością, a na rynku zastępują je kuchnie z płytami elektrycznymi. Nadal wiele osób interesuje się jednak zakupem kuchenki gazowej, która w porównaniu do nowocześniejszych modelów jest dużo bardziej ekonomiczna w codziennym użytkowaniu.

Kuchenki gazowe mogą być zasilane z sieci lub przy pomocy butli gazowej. Po podłączeniu do źródła doprowadzają gaz do poszczególnych palników, których na płycie grzewczej jest zazwyczaj cztery. W większości przypadków odkręcenie gazu przy pomocy pokrętła uruchamia jednocześnie zapalający go iskrownik. Zarówno funkcja zapłonu, jak i zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu to praktycznie standard jeśli chodzi o wyposażenie dostępnych na rynku kuchni gazowych.

Szukasz innego typu kuchenki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Kuchenka gazowa ranking:

Ranking kuchenek gazowych to zestawienie popularnych produktów cieszących się dobrymi opiniami. Umieściliśmy w nim modele o różnej funkcjonalności, aby ułatwić wybór każdemu, kto poszukuje kuchni o dobrym stosunku jakości do ceny.

1. Kuchenka gazowa Beko FSG52020FX

Beko FSG52020FXKuchenka gazowa Beko FSG52020FX to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt posiada emaliowany, dwudzielny ruszt płyty grzewczej oraz metalową pokrywę. Został również wyposażony w zapalarkę gazu w pokrętle. Piekarnik gazowy kuchni ma wyłącznie jeden program pracy. Jego wnętrze pokryto emalią, która ułatwia utrzymanie czystości.

Kuchnia gazowa sprzedawana jest w komplecie z tacą standardową i tacą drucianą. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Dzięki wykorzystaniu technologii Antifingerprint, urządzenie jest odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą braku termometru w piekarniku urządzenia.
+ Posiada podświetlany piekarnik.  
+ Jest łatwa w utrzymaniu w czystości.  
+ Ma duży schowek na naczynia.  

2. Kuchenka gazowa Beko FSE52321DBD

Beko FSE52321DBDBeko FSE52321DBD to kuchenka gazowa z piekarnikiem elektrycznym o wymiarach 50 x 85 x 60 cm. Sprzęt wyposażono w wytłaczane prowadnice, funkcję termoobiegu oraz parowego oczyszczania komory. Model został zabezpieczony na wypadek zalania płomienia. Jego atutem jest też wyświetlacz z informacjami dotyczącymi czasu pracy.

Produkt posiada demontowane drzwi, łatwe w czyszczeniu. Dysponuje też akustyczną sygnalizacją zakończenia pieczenia. Model oferuje funkcję szybkiego nagrzewu. Jest sterowany elektronicznie.

Urządzenie należy do klasy energetycznej A. Posiada 4 palniki gazowe i ruszt emaliowany dwuczęściowy. Jego zaletą jest też zapalarka gazu w pokrętle. Piekarnik modelu ma pojemność 55 litrów. Oferuje 6 programów pracy, w tym funkcję grilla.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Według niektórych opinii ma nieergonomiczne pokrętła.
+ Jest intuicyjna w obsłudze.  
+ Świetnie się prezentuje.  

3. Kuchenka gazowa BEKO FSMT62321DXSS

BEKO FSMT62321DXSSKuchnia Beko FSMT62321DXSS to model gazowo-elektryczny o szerokości 60 cm. Urządzenie wykonano w nowoczesnym kolorze inox. Sprzęt jest też sterowany elektronicznie z pomocą wyświetlacza LED. Produkt został wyposażony w 4 palniki o mocy od 1 do 2,9 KW. Model ma zapalarkę zintegrowaną z pokrętłami. Urządzenie zabezpieczono przeciw przypadkowemu wypływowi gazu.

Kuchnia posiada piekarnik o pojemności 72 litrów z 8 funkcjami do wyboru. Oferuje on między innymi tryb grillowania czy termoobieg. Sprzęt wyposażono w funkcję pieczenia 3D, czyli równomierne rozkładanie ciepła za sprawą pracy wszystkich elementów grzewczych.
Wnętrze piekarnika jest łatwe w czyszczeniu za sprawą specjalnego programu parowego. Urządzenie posiada prowadnice drabinkowe.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dużą pojemność. – Negatywne opinie dotyczą pracy piekarnika urządzenia (słabe nagrzewanie).
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Ma wiele programów pracy (piekarnik)  

4. Kuchenka gazowa AMICA 58GGD1.23ZOFPW

AMICA 58GGD1.23ZOFPWAmica 58GGD1.23ZOFP(W) to kuchnia gazowa z klasy energetycznej A. Urządzenie zostało pokryte emalią łatwoczyszczącą EasyClean. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu i przydatny poradnik z parametrami pieczenia po wewnętrznej stronie drzwi.

Urządzenie jest wygodne do utrzymania w czystości, ponieważ jego powłokę pozbawiono porów czy zagłębień. Kuchnia może pochwalić się także dobrymi efektami pieczenia – piecze równomiernie, dzięki dobrej cyrkulacji powietrza wewnątrz komory.

Kuchenka ma wymiary 50x60x85 cm. Posiada prowadnice wytłaczane, funkcję zapalarki gazu i termoregulator. Oferuje 4 palniki o średnicy 4, 6.5 oraz 9 cm. Pojemność jej piekarnika wynosi 58 litrów.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Nie ma podświetlenia w piekarniku.
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  
+ Została solidnie i estetycznie wykonana.  

5. Kuchenka gazowa Amica 58GGD1.23OFP(Xv)

Amica 58GGD1.23OFP(Xv)Kuchnia gazowa Amica 58GGD1.23OFP(Xv) to urządzenie zaliczane do klasy energetycznej A. Produkt posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe, polegające na odcięciu dopływu gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia palnika. Kuchenka została wyposażona w większą powierzchnię roboczą płyty gazowej. Komorę piekarnika modelu 58GGD1.23OFP(Xv) pokryto emalią EasyClean, która ułatwia utrzymanie czystości.

Urządzenie dysponuje funkcją przepisów na drzwiach. Ma zwiększoną komorę piekarnika, dzięki czemu umożliwia pieczenie dużych porcji potraw. Kuchnię wyposażono także w pojemny schowek na duże garnki.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo przystępną cenę. – Nie posiada oznaczeń temperatury przy pokrętle sterującym piekarnikiem.
+ Jest łatwe w czyszczeniu i dobrze prezentuje się w kuchni.  
+ Zostało wyposażone w solidne ruszty i praktyczny schowek.  

6. Kuchenka gazowa Bosch HXN390D50L

Bosch HXN390D50LBosch HXN390D50L to kuchnia z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu i nowoczesnym piekarnikiem elektrycznym. Urządzenie oferuje funkcję termoobiegu, szybkiego nagrzewania czy pieczenia pizzy.

Sprzęt ma wymiary 85 x 60 x 60 cm. Należy do klasy energetycznej A, a jego moc przyłączeniowa wynosi 3,3 kW. Produkt posiada automatyczną zapalarkę gazu w pokrętle. Oferuje użytkownikowi 4 palniki i dwuczęściowy, emaliowany ruszt.

Piekarnik kuchenki ma pojemność 66 litrów. Dysponuje też 7 programami pracy, w tym grillem. W jego wnętrzu zamontowano prowadnice typu drabinki. Urządzenie jest sterowane elektronicznie z pomocą wyświetlacza. Ma też blokadę – zabezpieczenie przed dziećmi.

Kuchnia jest sprzedawana w zestawie z półką blaszaną i siatkową. Jej atut stanowi szklana pokrywa na płytę grzewczą.

Zalety: Wady:
+ Ma bardzo dobry, równo nagrzewający się piekarnik. – Łatwo się zarysowuje.
+ Ładnie się prezentuje. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Ma szeroko rozstawione palniki (nadaje się pod duże garnki i patelnie).  

Kuchenka gazowa – na co zwrócić uwagę?

Kuchenki gazowe są dostępne na rynku w dwóch głównych kombinacjach – z piekarnikiem gazowym lub z piekarnikiem elektrycznym. Ten wpis poświęcony jest w głównej mierze kuchenkom gazowym. Ranking dotyczący kuchenek elektryczno-gazowych, czyli wyposażonych w piekarnik elektryczny, znajdziesz tutaj.

Omawiane modele będą mniej skomplikowane przede wszystkim ze względu na swój sposób zasilania. Na które z ich cech należy mimo wszystko zwrócić uwagę?

  • klasa energetyczna – jak wszystkie urządzenia AGD, kuchenki gazowe posiadają określoną klasę energetyczną. W większości przypadków jest to optymalnie oszczędna klasa A.
  • palniki – ilość palników zależy od naszych potrzeb oraz wielkości kuchenki. Dostępne są głównie modele z dwoma lub czterema palnikami.
  • piekarnik – jak już wspomnieliśmy piekarnik gazowy jest piekarnikiem o ograniczonych możliwościach. W większości kuchenek dysponuje on tylko jednym, podstawowym programem pracy. Zdarza się jednak, że producent wyposaża go na przykład w funkcję grilla czy obrotowy rożen. To, na co warto zwracać uwagę w przypadku tego elementu, to przede wszystkim wbudowany termometr, pokrętło z wyznaczonymi temperaturami oraz pokrycie komory – najlepiej emalią łatwoczyszczącą.
  • zabezpieczenia – chociaż zabezpieczenie przed wypływem gazu to praktycznie standard, dobrze upewnić się czy obejmuje ono zarówno palniki, jak i piekarnik urządzenia. Jeśli w naszym domu przebywają małe dzieci, przydatne mogą okazać się także takie elementy jak chłodny front czy pokrywa płyty grzewczej ze szkła lub metalu.
  • łatwość utrzymania w czystości – aby kuchenka gazowa była łatwa w utrzymaniu w czystości, musi zostać pokryta specjalną, nieprzywierającą emalią. Ciekawym rozwiązaniem są także drzwiczki z wyjmowaną szybą, które łatwo wyczyścić i ponownie zmontować.

Kuchenka gazowa – wady i zalety

Kuchenki gazowe nie są urządzeniami szczególnie kosztowymi, jednak ich zakup warto mimo wszystko dokładnie przemyśleć. Do zalet tego typu urządzeń można zaliczyć przede wszystkim wspomniany na początku niski koszt eksploatacji. Atutem palników gazowych jest także możliwość szybkiego zwiększania i zmniejszania temperatury gotowania. Palniki reagują błyskawicznie, gdy tylko przekręcimy kurek. Poza tym, na kuchnie gazowe lepiej decydować się zawsze wtedy, kiedy w naszym mieszkaniu nie ma odpowiednio solidnej instalacji elektrycznej.

Za wadę kuchenek gazowych można uznać konieczność zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniu. Jest to obowiązkowe na wypadek jakiekolwiek usterki czy rozszczelnienia. Dzięki specjalnemu otworowi wentylacyjnemu ulatniający się gaz może bowiem wydostać się na zewnątrz, nie powodując zagrożenia. Minusem kuchni gazowych jest także względna trudność utrzymania ich w czystości – w porównaniu z modelami elektrycznymi. Poza tym, urządzenia tego typu nie prezentują się zbyt nowocześnie, a ich piekarniki (gazowe) wymagają szczególnego sposobu użytkowania i nie oferują wielu funkcji.

Podsumowanie

Kuchenka to sprzęt, który musi zagościć w każdym domu. Jeśli zdecydujemy się na zakup modelu gazowego, warto wiedzieć, że jego ceny rozpoczynają się już od 700 zł. Za produkt sprawdzony i polecany przez wielu konsumentów nie musimy zapłacić więcej niż 1100 zł.

Kuchenka gazowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd