Strona głównaAGDKuchenka gazowa - jaką kupić?

Kuchenka gazowa – jaką kupić?

Kuchenka gazowa – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kuchenka gazowa to urządzenie wybierane przede wszystkim ze względu na niski koszt eksploatacji. Na chwilę obecną modele tego typu nie cieszą się zbyt dużą popularnością, a na rynku zastępują je kuchnie z płytami elektrycznymi. Nadal wiele osób interesuje się jednak zakupem kuchenki gazowej, która w porównaniu do nowocześniejszych modelów jest dużo bardziej ekonomiczna w codziennym użytkowaniu.

Kuchenki gazowe mogą być zasilane z sieci lub przy pomocy butli gazowej. Po podłączeniu do źródła doprowadzają gaz do poszczególnych palników, których na płycie grzewczej jest zazwyczaj cztery. W większości przypadków odkręcenie gazu przy pomocy pokrętła uruchamia jednocześnie zapalający go iskrownik. Zarówno funkcja zapłonu, jak i zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu to praktycznie standard jeśli chodzi o wyposażenie dostępnych na rynku kuchni gazowych.

Szukasz innego typu kuchenki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

Kuchenka gazowa ranking:

Ranking kuchenek gazowych to zestawienie pięciu popularnych produktów cieszących się dobrymi opiniami. Umieściliśmy w nim modele o różnej funkcjonalności, aby ułatwić wybór każdemu, kto poszukuje kuchni o dobrym stosunku jakości do ceny.

Kuchenka gazowa Amica 58GGD1.23OFP(Xv)

Amica 58GGD1.23OFP(Xv)


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchnia gazowa Amica 58GGD1.23OFP(Xv) to urządzenie zaliczane do klasy energetycznej A. Produkt posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe, polegające na odcięciu dopływu gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia palnika. Kuchenka została wyposażona w większą powierzchnię roboczą płyty gazowej. Komorę piekarnika modelu 58GGD1.23OFP(Xv) pokryto emalią EasyClean, która ułatwia utrzymanie czystości.

Urządzenie dysponuje funkcją przepisów na drzwiach. Ma zwiększoną komorę piekarnika, dzięki czemu umożliwia pieczenie dużych porcji potraw. Kuchnię wyposażono także w pojemny schowek na duże garnki.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo przystępną cenę. – Nie posiada oznaczeń temperatury przy pokrętle sterującym piekarnikiem.
+ Jest łatwe w czyszczeniu i dobrze prezentuje się w kuchni.
+ Zostało wyposażone w solidne ruszty i praktyczny schowek.

Kuchenka gazowa Beko FSG52020FX

Beko FSG52020FX


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka gazowa Beko FSG52020FX to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt posiada emaliowany, dwudzielny ruszt płyty grzewczej oraz metalową pokrywę. Został również wyposażony w zapalarkę gazu w pokrętle. Piekarnik gazowy kuchni ma wyłącznie jeden program pracy. Jego wnętrze pokryto emalią, która ułatwia utrzymanie czystości.

Kuchnia gazowa sprzedawana jest w komplecie z tacą standardową i tacą drucianą. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Dzięki wykorzystaniu technologii Antifingerprint, urządzenie jest odporne na zarysowania i łatwe w czyszczeniu.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą braku termometru w piekarniku urządzenia.
+ Posiada podświetlany piekarnik.
+ Jest łatwa w utrzymaniu w czystości.
+ Ma duży schowek na naczynia.

Kuchenka gazowa Electrolux EKG51153OW

Electrolux EKG51153OW


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka gazowa Electrolux EKG51153OW to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt posiada funkcję natychmiastowego zapłonu, czyli zapalarkę uruchamianą jednym przyciskiem. Wyróżnia się także pomysłową konstrukcją szklanych drzwi. Ich szybę można z łatwością wymontować i dokładnie umyć, aby kuchnia zawsze prezentowała się nienagannie.

Kuchnia gazowa Electrolux EKG51153OW została wyposażona w praktyczny schowek na akcesoria oraz funkcjonalny zegar. Jej piekarnik posiada 2 tryby pracy (zwykły oraz grill). Wnętrze komory pokryto łatwą w czyszczeniu emalią.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka jest bardzo łatwa w obsłudze. – Nie posiada termometru.
+ Posiada piekarnik z funkcją grilla.
+ Nie jest trudna w utrzymaniu w czystości.

Kuchenka gazowa Amica 58GGD5.43HZpMsNQ(W)

Kuchenka gazowa Amica 58GGD5.43HZpMsNQ(W)


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka gazowa Amica 58GGD5.43HZpMsNQ(W) to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt został wyposażony w drzwiczki z trzema szybami, dzięki czemu ma chłodny, bezpieczniejszy w użytkowaniu front. Kuchnia jest zabezpieczona przed wypływem gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia palnika.

Piekarnik urządzenia posiada elektryczny rożen obrotowy oraz opcję podświetlenia. Jego wnętrze pokryto łatwą w czyszczeniu emalią EasyClean. Dzięki wbudowanemu minutnikowi z funkcją STOP, kuchenka umożliwia odliczanie czasu do końca pracy. Produkt został wyposażony także w wygodny zapalacz gazu w pokrętle.

Kuchnia posiada szklaną nakrywę i wygodną szufladę na prowadnicach rolkowych. Jej piekarnik ma praktyczny, szary kolor wykończenia i dwa programy pracy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie posiada piekarnik z funkcją rusztu. – Negatywne opinie dotyczą braku termometru.
+ Jest łatwe w obsłudze i utrzymaniu w czystości.
+ Posiada kilka praktycznych funkcji dodatkowych.

Kuchenka gazowa MPM MPM-51-KGF-21/B

Kuchenka gazowa MPM MPM-51-KGF-21/B


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka gazowa MPM MPM-51-KGF-21/B to proste urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt posiada palniki z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. Został wyposażony również w lekki, emaliowany, podwójny ruszt oraz metalową pokrywę. Jego piekarnik pokryto od wewnątrz łatwą w utrzymaniu w czystości emalią.

Kuchnia posiada zapalarkę gazu. Nie ma jednak żadnych dodatkowych funkcji, a jej piekarnik dysponuje tylko jednym programem pracy. Produkt jest dostępny w eleganckim, czarnym kolorze.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest przystępne cenowo. – Nie posiada termometru ani zegara.
+ Łatwo utrzymać je w czystości.
+ Jest proste w obsłudze.

Kuchenka gazowa – na co zwrócić uwagę?

Kuchenki gazowe są dostępne na rynku w dwóch głównych kombinacjach – z piekarnikiem gazowym lub z piekarnikiem elektrycznym. Ten wpis poświęcony jest kuchenkom w pełni gazowym. Ranking dotyczący kuchenek elektryczno-gazowych, czyli wyposażonych w piekarnik elektryczny, znajdziesz tutaj.
Omawiane modele będą mniej skomplikowane przede wszystkim ze względu na swój sposób zasilania. Na które z ich cech należy mimo wszystko zwrócić uwagę?

  • klasa energetyczna – jak wszystkie urządzenia AGD, kuchenki gazowe posiadają określoną klasę energetyczną. W większości przypadków jest to optymalnie oszczędna klasa A.
  • palniki – ilość palników zależy od naszych potrzeb oraz wielkości kuchenki. Dostępne są głównie modele z dwoma lub czterema palnikami.
  • piekarnik – jak już wspomnieliśmy piekarnik gazowy jest piekarnikiem o ograniczonych możliwościach. W większości kuchenek dysponuje on tylko jednym, podstawowym programem pracy. Zdarza się jednak, że producent wyposaża go na przykład w funkcję grilla czy obrotowy rożen. To, na co warto zwracać uwagę w przypadku tego elementu, to przede wszystkim wbudowany termometr, pokrętło z wyznaczonymi temperaturami oraz pokrycie komory – najlepiej emalią łatwoczyszczącą.
  • zabezpieczenia – chociaż zabezpieczenie przed wypływem gazu to praktycznie standard, dobrze upewnić się czy obejmuje ono zarówno palniki, jak i piekarnik urządzenia. Jeśli w naszym domu przebywają małe dzieci, przydatne mogą okazać się także takie elementy jak chłodny front czy pokrywa płyty grzewczej ze szkła lub metalu.
  • łatwość utrzymania w czystości – aby kuchenka gazowa była łatwa w utrzymaniu w czystości, musi zostać pokryta specjalną, nieprzywierającą emalią. Ciekawym rozwiązaniem są także drzwiczki z wyjmowaną szybą, które łatwo wyczyścić i ponownie zmontować.

Kuchenka gazowa – wady i zalety

Kuchenki gazowe nie są urządzeniami szczególnie kosztowymi, jednak ich zakup warto mimo wszystko dokładnie przemyśleć. Do zalet tego typu urządzeń można zaliczyć przede wszystkim wspomniany na początku niski koszt eksploatacji. Atutem palników gazowych jest także możliwość szybkiego zwiększania i zmniejszania temperatury gotowania. Palniki reagują błyskawicznie, gdy tylko przekręcimy kurek. Poza tym, na kuchnie gazowe lepiej decydować się zawsze wtedy, kiedy w naszym mieszkaniu nie ma odpowiednio solidnej instalacji elektrycznej.

Za wadę kuchenek gazowych można uznać konieczność zapewnienia odpowiednich warunków wentylacji w pomieszczeniu. Jest to obowiązkowe na wypadek jakiekolwiek usterki czy rozszczelnienia. Dzięki specjalnemu otworowi wentylacyjnemu ulatniający się gaz może bowiem wydostać się na zewnątrz, nie powodując zagrożenia. Minusem kuchni gazowych jest także względna trudność utrzymania ich w czystości – w porównaniu z modelami elektrycznymi. Poza tym, urządzenia tego typu nie prezentują się zbyt nowocześnie, a ich piekarniki (gazowe) wymagają szczególnego sposobu użytkowania i nie oferują wielu funkcji.

Podsumowanie

Kuchenka to sprzęt, który musi zagościć w każdym domu. Jeśli zdecydujemy się na zakup modelu gazowego, warto wiedzieć, że jego ceny rozpoczynają się już od 700 zł. Za produkt sprawdzony i polecany przez wielu konsumentów nie musimy zapłacić więcej niż 1100 zł.

Kuchenka gazowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!