Strona głównaAGDKuchenka elektryczna - jaką wybrać?

Kuchenka elektryczna – jaką wybrać?

Kuchenka elektryczna – jaką kupić?

Kuchenka elektryczna to zakup na lata, dlatego jej wybór warto dokładnie przemyśleć. Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest rodzaj urządzenia – wolnostojące lub do zabudowy. Kuchenki elektryczne wolnostojące zajmują sporo miejsca i muszą zostać odpowiednio dopasowane do pozostałych sprzętów AGD, aby całość prezentowała się estetycznie. W przypadku modelów do zabudowy problem aranżacyjny zostaje rozwiązany, jednak trudności pojawiają się na etapie montażu, bowiem piekarnik kuchenki musi zostać umieszczony w odpornej na wysokie temperatury szafce, a płyta grzewcza powinna zostać umiejętnie wpuszczona w blat kuchenny.

Drugą kwestią jest rodzaj płyty, na której rozmieszczone są pola grzewcze. Do wyboru mamy warianty ceramiczne i indukcyjne. Chociaż z pozoru wyglądają one tak samo, to znacząco różnią się sposobem działania. Pierwsze rozgrzewają pola przy pomocy grzałek. Działają wolniej niż płyty indukcyjne – zarówno podczas nagrzewania, jak i studzenia. Poza tym, nie pozwalają również na precyzyjne dopasowanie wielkości pól do rozmiaru garnków. Płyta indykcyjna jest zatem oszczędniejsza i wygodniejsza, jednak wymaga stosowania dedykowanych akcesoriów kuchennych, co może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Szukasz innego typu kuchenki? Sprawdź również nasze pozostałe rankingi:

 • Ranking kuchenek gazowo elektrycznych
 • Ranking kuchenek gazowych
 • Kuchenka elektryczna ranking:

  Ranking kuchenek elektrycznych to zestawienie pięciu produktów cieszących się dobrymi opiniami konsumentów. Znalazły się w nim sprawdzone urządzenia polecanych marek, różniące się pomiędzy sobą nie tylko ceną, ale i funkcjonalnością. Sprawdź nasz ranking i zapoznaj się z poradami, które ułatwią Ci wybór modelu idealnego.

Kuchenka elektryczna Amica 618CE3.333HTaQ(Xx)

Amica 618CE3.333HTaQ(Xx)


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka elektryczna Amica 618CE3.333HTaQ(Xx) to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt posiada aż trzy szyby, które dodatkowo obniżają temperaturę drzwiczek, zapewniając większe bezpieczeństwo użytkowania. Kuchenka stosuje technologię szybkiego nagrzewu oraz termoobieg. Dzięki emalii EasyClean, którą pokryte jest wnętrze komory piekarnika, Amica 618CE3.333HTaQ(Xx) jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu w czystości.

Wybrany model kuchni posiada piekarnik z 10 funkcjami pracy oraz szufladę na prowadnicach rolkowych, które sprawiają, że jej działanie jest stabilne i ciche. Urządzenie wyróżnia się powiększoną pojemnością piekarnika, dzięki której pozwala na przygotowywanie naprawdę dużych porcji potraw.

Kuchenka posiada programator obsługiwany trzema przyciskami. Została wyposażona w pola grzejne HiLight, które nagrzewają się do maksymalnej temperatury w ciągu kilku sekund. Piekarnik urządzenia ma również funkcję rozmrażania i nagrzewa się do 150 stopni Celsjusza w ciągu 4 minut.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą precyzyji obsługi pokręteł kuchenki.
+ Piekarnik i pola grzejne bardzo szybko się nagrzewają.
+ Ładnie prezentuje się w kuchni.
+ Jest łatwa w obsłudze.

Kuchenka elektryczna Amica 618CE3.333HQ(W)

Amica 618CE3.333HQ(W)


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka elektryczna Amica 618CE3.333HQ(W) to produkt z klasy energetycznej A. Urządzenie posiada trzy szyby, które pozwalają maksymalnie obniżyć temperaturę drzwiczek piekarnika w trakcie pracy. Kuchnia wykorzystuje technologię szybkiego nagrzewu (150 stopni Celsjusza w 4 minuty) oraz funkcję przepisów na drzwiach. Jej piekarnik posiada 10 programów pracy, w tym termoobieg i rozmrażanie.

Urządzenie zostało wyposażone w pola grzejne HiLight, które nagrzewają się do najwyższej temperatury w ciągu kilku sekund. Dzięki szklanej płycie i pokryciu emalią EasyClean jest łatwe w utrzymaniu w czystości. Kuchenka ma zwiększoną pojemność piekarnika, co umożliwia przygotowywanie w niej naprawdę dużych porcji potraw. Posiada także wygodną w obsłudze szufladę na prowadnicach rolkowych.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest dostępne w przystępnej cenie. – Nie posiada zegara ani programatora.
+ Posiada duży piekarnik, który szybko się nagrzewa.
+ Jest wygodne i proste w obsłudze.

Kuchenka elektryczna Beko FSS57000GW

Beko FSS57000GW


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchnia elektryczna Beko FSS57000GW to urządzenie z klasy energetycznej A. Produkt został wyposażony w ceramiczną płytę, która jest wyjątkowo łatwa w czyszczeniu. Wyróżnia się również doskonałym przewodnictwem cieplnym i oszczędną pracą – nagrzewaniu ulegają wyłącznie wyznaczone pola grzewcze. Kuchenka posiada praktyczne w czyszczeniu drzwiczki z pełnego szkła pozbawionego załamań i śrub. Sam piekarnik może być myty automatycznie po uruchomieniu specjalnego programu parowego.

Komora piekarnika modelu FSS57000GW pokryta została emalią, która zapobiega przywieraniu tłuszczu. Dzięki niej nawet podczas korzystania z funkcji grilla, wnętrze kuchenki pozostaje łatwe do utrzymania w czystości. Piekarnik urządzenia posiada tylko 4 programy pracy. Urządzenie jest pozbawione timera i zegara.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka jest urządzeniem niedrogim i nieskomplikowanym. – Nie posiada zegarka ani timera.
+ Bardzo szybko się nagrzewa. – Piekarnik nie posiada zbyt wielu funkcji.
+ Jest łatwa w obsłudze.

Kuchenka elektryczna AEG 47036IU-MN

Kuchenka elektryczna AEG 47036IU-MN


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchnia elektryczna AEG 47036IU-MN to urządzenie zaliczane do klasy energetycznej A. Produkt posiada płytę indukcyjną, która szybko i precyzyjnie reaguje na zmiany parametrów pracy. Jej pola grzejne nagrzewają się i studzą w ciągu kilku sekund. Kuchenka wykorzystuje system Direktouch, który zapewnia natychmiastowy dostęp do wszystkich elementów sterujących płyty grzewczej.

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz zegara UniSight, czyli czytelny ekran, który pozwala na wygodne ustawianie alarmu czy sprawdzanie czasu pozostałego do zakończenia gotowania. Kuchnia wyróżnia się wyjątkowo dużym piekarnikiem, który pracuje w oparciu o system New Hot Air, gwarantujący równomierny obieg gorącego powietrza w całej komorze. Dodatkowo, posiada także 20% większe tace do pieczenia, umożliwiające przygotowywanie większej ilości wypieków za jednym razem.

Zalety: Wady:
+ Kuchenka jest bardzo funkcjonalna. – Urządzenie ma wysoką cenę.
+ Charakteryzuje się łatwością obsługi oraz czyszczenia.
+ Posiada duży piekarnik z 7 funkcjami pracy.

Kuchenka elektryczna Electrolux EKC54550OX

Kuchenka elektryczna Electrolux EKC54550OX


Sprawdź produkt w sklepie:

Kuchenka elektryczna Electrolux EKC54550OX to urządzenie z klasy energetycznej A, wyposażone w ceramiczną płytę grzejną pozbawioną pokręteł sterujących. Produkt posiada zegar z funkcją alarmu oraz łatwe w czyszczeniu drzwiczki ze szkła, które można swobodnie zdejmować do mycia. Dzięki wbudowanemu wentylatorowi jego piekarnik nagrzewa się szybko i równomiernie. Kuchnia została wyposażona w dodatkowy schowek na akcesoria.

Urządzenie posiada 4 pola grzejne ze wskaźnikiem ciepła pozostałego. Do każdego z nich dopasowane jest pokrętło sterujące umieszczone na froncie kuchni. Produkt dysponuje programatorem. Jego piekarnik posiada 6 funkcji, w tym termoobieg oraz grill. Wnętrze komory pokryto emalią, która ułatwia utrzymanie czystości.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą wygody obsługi pokręteł sterujących.
+ Jest funkcjonalne i pojemne jak na swoje wymiary.
+ Ma nowoczesny design i nie jest kłopotliwe w utrzymaniu w czystości.

Kuchenka elektryczna – na co zwrócić uwagę?

Kuchenki elektryczne dzielimy na te wolnostojące i do zabudowy, z płytą ceramiczną lub z płytą indykcyjną. Wspomnieliśmy już, czym różnią się poszczególne warianty i jakie są ich wady oraz zalety. Co natomiast z pozostałymi parametrami?

 • klasa energetyczna – kuchenki elektryczne należą do sprzętów AGD, z których korzystamy praktycznie codziennie. Warto pomyśleć zatem o zakupie modelu jak najoszczędniejszego w eksploatacji. Klasa energetyczna urządzeń mówi o ich zużyciu energii elektrycznej. Oznaczana jest literkami od G do A, gdzie A stanowi klasę najwyższą, tj. tę po którą należy sięgać, jeśli pragniemy wydawać jak najmniej na rachunki za prąd.
 • pola grzewcze – standardowo kuchenki elektryczne posiadają 4 pola grzewcze różnej wielkości. Istnieją jednak modele, które mają ich o kilka więcej oraz takie, w których poszczególne pola mogą łączyć się ze sobą. Wybór najlepiej uzależnić od swoich indywidualnych potrzeb.
 • wymiary – wymiar kuchenki elektrycznej uzależniony jest od dostępnego w kuchni miejsca. Urządzenia tego typu mogą mieć szerokość 30 – 100 cm oraz głębokość 50 – 60 cm.
 • zegar – chociaż zegar nie jest niezbędnym wyposażeniem kuchenki, to jednak bardzo przydaje się podczas gotowania. Najlepiej jeśli posiada także timer z funkcją alarmu lub programator, który pozwala zaplanować pracę piekarnika.
 • bezpieczeństwo – na bezpieczne użytkowanie kuchenki elektrycznej składa się wiele czynników. Kwestia ta będzie szczególnie istotna dla rodziców małych dzieci, które mogą poparzyć się drzwiczkami rozgrzanego piekarnika lub samodzielnie uruchomić którąś z jego funkcji. Doskonałymi rozwiązaniami są w tym przypadku takie opcje dodatkowe, jak blokada panelu sterowania, wskaźniki ciepła pozostałego czy chłodne drzwiczki.
 • utrzymanie w czystości – łatwa w utrzymaniu w czystości kuchenka, to urządzenie pozbawione zbędnych, odstających elementów. Nowoczesne płyty mają zazwyczaj gładką powierzchnię, dzięki czemu można wygodnie przetrzeć je ściereczką, aby prezentowały się estetycznie. Trudniejsze jest utrzymanie w czystości wnętrza piekarnika. Doskonale jeśli jego komorę pokrywa emalia zapobiegająca przywieraniu tłuszczu. Dobrym rozwiązaniem są także drzwiczki bez śrubek lub te z opcją łatwego zdejmowania.
 • piekarnik – piekarnik jest nieodłącznym elementem kuchenki. Należy zwracać uwagę, czy ma on odpowiednie dla nas wymiary oraz pojemność. Inną kwestią są jego funkcje, z których najważniejsze to termoobieg, szybkie nagrzewanie, grill, rożen, rozmrażanie oraz samooczyszczanie.

Podsumowanie

Kuchenka to podstawowe wyposażenie kuchni, które wybieramy zazwyczaj z perspektywą wieloletniego użytkowania. Na zakupie nie warto zatem oszczędzać, a ostateczną decyzję najlepiej podjąć po dokładnym przemyśleniu swoich potrzeb i przejrzeniu oferty dostępnej na rynku. Na chwilę obecną ceny urządzeń tego typu wahają się w przedziale od 700 do nawet 20 000 zł (duże modele z wieloma piekarnikami). Za dobrej jakości produkt nie musimy jednak zapłacić więcej niż 1200 – 2500 zł.

Kuchenka elektryczna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Wpisz swoje imię

Zapisz się na nasz newsletter

Bądż na bieżąco ze wszystkimi nowymi wpisami. Wybieraj zawsze najlepsze produkty!