Kuchenka turystyczna jest niezbędna na biwaku czy kempingu. Ze względu na niewielki rozmiar można bez trudu zmieścić ją w plecaku. Produkt tego typu jest łatwy w transporcie i obsłudze. W zależności od rodzaju zasilania może też zapewnić swojemu użytkownikowi pełną mobilność i niezależność.
Ranking kuchenek turystycznych:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kuchenek turystycznych gazowych
- ranking kuchenek turystycznych na kartusze
- ranking kuchenek turystycznych elektrycznych
- ranking kuchenek nastawnych
Rodzaje kuchenek turystycznych
Najpopularniejsze są kuchenki turystyczne gazowe, jednak w ofercie sklepów znajdziesz także:
- kuchenki elektryczne – sprawdzą się tam, gdzie jest dostęp do prądu,
- kuchenki na paliwo płynne (zasilane ropą, naftą, benzyną) – mogą pracować w trudnych warunkach, w tym na dużych wysokościach, są jednak dosyć ciężkie,
- kuchenki wielopaliwowe (na różne rodzaje paliw),
- kuchenki spirytusowe (zasilane denaturatem) – słabo sprawdzają się w niskich temperaturach,
- kuchenki na paliwo stałe (zasilane kostkami heksymetylotetraminy) – są lekkie, ale mało wydajne i słabo radzą sobie w trudnych warunkach,
- kuchenki na drewno – nie sprawdzają się podczas deszczowej pogody.
Kuchenka turystyczna – jak wybrać?
Przystępując do wyboru kuchenki turystycznej, musisz określić przede wszystkim:
- z jakiego rodzaju paliwa będziesz korzystać,
- ile możesz wydać na taki sprzęt,
- jak zamierzasz transportować urządzenie (ma to wpływ na preferowaną wagę i wymiary),
- jakich funkcji oczekujesz od kuchenki (dodatkiem może być osłona palników czy nasadka typu grill).
Zwróć też uwagę na wielkość palnika/pola grzejnego. Jeśli przygotowujesz posiłek dla jednej osoby, palnik może być mniejszy – na mniejszy garnek lub patelnię. Sprawdź też jego maksymalne obciążenie, zwłaszcza w przypadku palników gazowych na butle propan-butan. Pamiętaj również, że kuchenka może być jednopalnikowa, dwupalnikowa, a nawet czteropalnikowa. Mini kuchenka będzie dobra dla jednej osoby, która nie gotuje skomplikowanych potraw. Jeśli zaś planujesz jednocześnie gotować wodę i smażyć mięso na patelni, potrzebujesz kuchni z co najmniej z dwoma palnikami.
Kuchenka turystyczna czy palnik turystyczny?
Każda kuchenka turystyczna składa się z dwóch zasadniczych elementów: zbiornika z paliwem oraz palnika. Ze względu na konstrukcję i sposób połączenia ze zbiornikiem paliwa kuchenki turystyczne gazowe możemy podzielić na modele nakręcane, z połączeniem rozporowym oraz kuchenki nabijane.
Wybór pomiędzy tymi urządzeniami to między innymi kwestia wagi i źródła zasilania. Palnik nakładany na butlę będzie lekki i zajmie mało miejsca, jednak nie można tego samego powiedzieć o samym zbiorniku paliwa. Z kolei kuchenki turystyczne na kartusz gazowy będą nieco większe i nieco cięższe, ale same kartusze nie zajmą w bagażu zbyt wiele miejsca.
Kuchenka gazowa turystyczna czy kuchenka turystyczna elektryczna?
Wybór między przenośną kuchenką na prąd i gaz jest stosunkowo prosty, jeśli na wyprawie nie posiadamy dostępu do źródła energii elektrycznej. W takiej sytuacji gazowa kuchenka polowa stanowi jedyne słuszne rozwiązanie. Elektryczne kuchenki są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, ale mniej ekonomiczne. Natomiast modele gazowe charakteryzuje:
- pełna mobilność,
- łatwa obsługa,
- niska waga,
- wysoka wydajność.
Bez względu na to, jaką kuchenkę wybierasz, zwróć uwagę na jej stabilność oraz moc – im wyższa, tym lepiej, ponieważ palnik szybciej zagotuje wodę. Wysoka moc jest szczególnie istotna w trudnych warunkach, ale warto pamiętać, że wraz z dużą mocą idzie duże zużycie paliwa. Jeśli zaś mowa o źródle zasilania, to należy pokreślić, że kuchenki na paliwa płynne, np. benzynę, lepiej niż gazowe poradzą sobie w ujemnych temperaturach. Będą jednak również cięższe, a do tego mogą brudzić naczynia i dysze.
Kuchenka turystyczna: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
To zestawienie jest bez sensu. Wiem, i tak nie opublikujecie mojego komentarza.
Cześć Flawiusz,
Komentarze są przeznaczone do prowadzenia dyskusji na temat treści artykułów. Dlaczego uważasz, że zestawienie jest bez sensu?
Przedstawione tu urządzenia to są kuchenki campingowe, nie turystyczne. To jest zupełnie inna kategoria. Kuchenki turystyczne są naprawdę małe, lekkie, składane i zasilane gazem z lekkich kartuszy. Nade wszystko nadają się do przenoszenia w plecaku pośród innych akcesoriów potrzebnych turyście, lub do sakwy rowerowej w której obok małej kuchenki pojedzie wszystko co jest potrzebne, ze śpiworem i namiotem włącznie.
Cześć Flawiusz,
Kuchenka turystyczna to szerszy termin, dlatego wśród produktów o takiej nazwie mogą pojawić się oba rodzaje urządzeń. Jeśli szukasz kuchenki na kartusze, sprawdź ten ranking: https://zestawienie.pl/najlepsza-kuchenka-turystyczna-na-kartusze-ranking/
Pozdrawiamy!