Strona głównaAGDKuchenkiWybieramy najlepszą kuchenkę ceramiczną - ranking 2024

Wybieramy najlepszą kuchenkę ceramiczną – ranking 2024 [TOP6]

Kuchenka ceramiczna – jakie ma wady i zalety?

Kuchenka ceramiczna z pozoru przypomina model indukcyjny. Działa na prąd, posiada płytę ze szkłem ceramicznym (najczęściej), wygląda nowocześnie i nie brudzi garnków. Na tym jednak kończą się podobieństwa, ponieważ płyta ceramiczna korzysta ze spirali elektrycznych lub lamp halogenowych, którymi nagrzewa szkło, a następnie dno naczynia. 

Kuchnie wolnostojące ceramiczne działają na bardzo prostych zasadach, a to sprawia, że ich żywotność jest znacznie wyższa niż w przypadku kuchenek indukcyjnych – mogą być sprawne nawet przez 15, czy 20 lat. Nie znajdziemy w nich jednak zaawansowanych funkcji, czy systemów chłodzenia. 

Największe zalety kuchni ceramicznych to:

 • estetyka – prezentują się nowocześnie,
 • bezpieczeństwo użytkowania – w porównaniu do kuchni gazowych,
 • atrakcyjna cena i brak konieczności zakupu dedykowanych garnków – w porównaniu do indukcji.

Co prawda, płyta ceramiczna nie brudzi naczyń tak, jak gazowa, ale jeśli coś wykipi na gorące szkło, pozostanie po tym bardzo trudny do usunięcia ślad. Poza tym, największymi wadami takich sprzętów są: duże zużycie prądu oraz długi czas gotowania (zwłaszcza w porównaniu do kuchni indukcyjnych). Niemniej jednak, urządzenia AGD tego typu mają swoich wielbicieli i to właśnie dla nich stworzyliśmy ten ranking.

Ranking kuchenek ceramicznych

Zestawienie kuchenek ceramicznych to lista urządzeń wolnostojących cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, które z nich warto wziąć pod uwagę przy wyborze!

Odwiedź także:

1. Amica 57CE3.315HTAQ(XX)

Amica 57CE3.315HTAQ(XX)Amica 57CE3.315HTAQ(XX) to kuchnia z klasy energetycznej A, z szybkim 4-minutowym nagrzewaniem. Urządzenie posiada termoobieg i grill. Może pracować także z wykorzystaniem górnej i dolnej grzałki. Sprzęt oferuje funkcję czyszczenia parowego. Posiada komorę piekarnika pokrytą emalią łatwoczyszczącą.

Urządzenie może pochwalić się między innymi 10 funkcjami piekarnika, w tym rozmrażaniem, a także przepisami na drzwiach i praktycznym wyświetlaczem LED z kontrolą czasu pieczenia. Jest sterowane za pomocą przycisków i pokręteł. Posiada też szufladę na prowadnicach rolkowych. 

Kuchnia może być podłączona do zasilania 3N~230/400 V. Jej wymiary wynoszą 85 x 50 x 60 cm. Piekarnik urządzenia ma pojemność 62 litrów. Pola grzejne urządzenia dysponują mocą 1,2 kW, 0,8 kW oraz 1,7 kW.

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Negatywne opinie dotyczą utrzymania płyty w czystości.
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Posiada czytelny panel sterowania.  
+ Ma nowoczesny wygląd.  

2. AMICA 618CE3.332HTaQ(W) 

AMICA 618CE3.332HTaQ(W)AMICA 618CE3.332HTaQ(W) nagrzewa się w 4 minuty, oferuje funkcję termoobiegu i czyszczenia parowego. Posiada piekarnik z powłoką EasyClean. Należy do klasy efektywności energetycznej A. Sprzęt może pochwalić się takimi atutami, jak przewodnik z temperaturą pieczenia różnych potraw na szybie drzwiczek, funkcja grilla i 9 innych funkcji piekarnika.

Kuchnia pozwala rozmrażać potrawy, a także równomiernie je opiekać. Jest sterowana za pomocą pokręteł, przycisków i wyświetlacza LED z kontrolą czasu pieczenia. Posiada praktyczną szufladę na prowadnicach rolkowych oraz wytłoczenia identyfikujące poziomy pieczenia.

Wymiary produktu wynoszą 60 x 60 x 85 cm. Piekarnik urządzenia dysponuje pojemnością 62 litrów. Jego prowadnice są wytłaczane. Urządzenie może być podłączone pod napięcie 230 lub 400 V.

Zalety: Wady:
+ Jest prosta w obsłudze. – Ma bardzo cichy dźwięk alarmu.
+ Łatwo się ją czyści. – Negatywne opinie dotyczą też jej wyświetlacza.
+ Oferuje wiele funkcji piekarnika.  
+ Jest solidnie wykonana.  

3. Electrolux LKR540200W

Electrolux LKR540200WElectrolux LKR540200W to kuchnia z wyświetlaczem SET i funkcją alarmu, wyposażona w duże blachy i funkcję termoobiegu. Sprzęt może pochwalić się pojemną szufladą pod komorą piekarnika, a także zastosowaniem powłoki z czarnej emalii, która ułatwia czyszczenie.

Wymiary urządzenia wynoszą 85,8 x 50 x 60 cm. Produkt należy do klasy energetycznej A. Może zostać podłączony pod napięcie 3N 400 V. Posiada piekarnik o pojemności 57 litrów, oferujący 6 programów pracy.

Kuchnia ma prowadnice drabinkowe. Nie oferuje żadnego programu samooczyszczania. Jest sprzedawana w zestawie z głęboką blachą, półką blaszaną i rusztem.

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Jej piekarnik oferuje niewiele funkcji.
+ Jest łatwa w czyszczeniu.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest prosta w obsłudze.  

4. BEKO FSE57300GX

BEKO FSE57300GXBEKO FSE57300GX to kuchnia z funkcją czyszczenia parowego i pieczenia 3D, które wykorzystuje wszystkie elementy grzewcze w połączeniu z wentylatorem, aby równomiernie rozprowadzać temperaturę, co pozwala piec kilka potraw jednocześnie.

Sprzęt dysponuje szybkim nagrzewaniem – funkcja Booster – oraz termoobiegiem. Ma też blokadę rodzicielską. Produkt należy do klasy efektywności energetycznej A. Jego piekarnik ma pojemność 55 litrów. 

Urządzenie oferuje 6 funkcji pieczenia, w tym grill. W jego komorze pieczenia zastosowano prowadnice wytłaczane i powłokę z emalii. Kuchnia ma wymiary 50 x 60 x 85 cm. Jest wyposażona w schowek na akcesoria. 

Zalety: Wady:
+ Równo piecze potrawy. – Trudno utrzymać ją w czystości.
+ Jest prosta w obsłudze. – Według niektórych opinii jej płyta jest podatna na uszkodzenia.
+ Szybko się nagrzewa.  
+ Nowocześnie się prezentuje.  

5. AMICA 58CE2.315HQ(Xx)

 AMICA 58CE2.315HQ(Xx)AMICA 58CE2.315HQ(Xx) to kuchnia z funkcją szybkiego rozmrażania i termoobiegu. Urządzenie jest wyposażone w szufladę na prowadnicach rolkowych. Posiada chłodny front trzyszybowy i tryb szybkiego nagrzewania – w 4 minuty.

Sprzęt może być czyszczony parowo przy pomocy dedykowanego programu pracy. Jest też pokryty emalią łatwoczyszczącą EasyClean, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Produkt należy do klasy efektywności energetycznej A. Jego atutem jest duży piekarnik o pojemności 65 litrów oraz grill o mocy 2000 W.

Kuchnia ma wymiary 50 x 60 x 85 cm. Nie posiada wyświetlacza. Jest sterowana pokrętłami.

Zalety: Wady:
+ Jest prosta w obsłudze. – Ma duże pokrętła, co część osób uważa za wadę.
+ Użytkownicy chwalą jej stosunek jakości do ceny. – Nie posiada wyświetlacza.
+ Łatwo się ją czyści.  
+ Ma duży piekarnik.  

6. Amica 6226CE3.434TsKDpHa(Xx)

Amica 6226CE3.434TsKDpHa(Xx)Amica 6226CE3.434TsKDpHa(Xx) posiada chłodny front trzyszybowy, piekarnik ze zwiększoną pojemnością (77 litrów) oraz funkcję szybkiego nagrzewania – 3 minuty. Sprzęt może pochwalić się chowanymi pokrętłami z eleganckim podświetleniem, a także aż 11 trybami pracy piekarnika, w tym rozmrażanie, grill, ECO.

Produkt posiada przepisy na drzwiczkach, szufladę na prowadnicach rolkowych, a także prowadnice teleskopowe w komorze (na jednym poziomie) i funkcję termoobiegu. Jego wymiary wynoszą 60 x 60 x 85 cm. Sprzęt należy do klasy energetycznej A. Może zostać podłączony pod napięcie 400V 3N.

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Jej pokrętła mocno się nagrzewają.
+ Ładnie się prezentuje. – Jej obudowa została wykonana z cienkiej blachy.
+ Oferuje wiele funkcji piekarnika. – Ma cichy dźwięk timera.
+ Ma chowane pokrętła.  

Kuchenka ceramiczna – na co zwrócić uwagę?

Kuchenka elektryczna z płytą ceramiczną i piekarnikiem może mieć szerokość równą 50 cm lub 60 cm. Jej pozostałe wymiary są w większości przypadków takie same i wynoszą 85 oraz 60 cm. Poza wielkością, przy wyborze kuchni ceramicznej musisz wziąć pod uwagę parametry, które dotyczą jej płyty oraz piekarnika. W pierwszym przypadku będzie to:

 • moc przyłączeniowa,
 • ilość, rodzaje i moc pól,
 • sterowanie,
 • funkcje, np. blokada rodzicielska, wskaźnik ciepła resztkowego, timer, szybkie nagrzewanie. 

Jeśli zaś chodzi o piekarnik, to warto poznać jego:

 • pojemność,
 • sposób sterowania,
 • wykończenie (powłokę),
 • liczbę i rodzaj funkcji (trybów pracy) – termoobieg, grill, dolna i górna grzałka, rozmrażanie, samoczyszczenie,
 • rodzaj prowadnic.

Znając pojemność piekarnika i jego funkcje oraz podstawowe parametry płyty ceramicznej, warto dowiedzieć się jeszcze, czy kuchnia posiada szufladę na akcesoria oraz jakie jest jej wyposażenie, jeśli chodzi o blachy do pieczenia oraz ruszty. 

Pamiętaj, że kuchenka ceramiczna wolnostojąca będzie grzać garnki wolniej niż kuchnia gazowa lub indukcyjna. Pozwoli Ci jednak połączyć nowoczesny wygląd urządzenia z wysoką żywotnością i wygodą użytkowania go w kuchni. 

Kuchnia ceramiczna: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd