Strona głównaAGDKuchenkiPłyta gazowa bez płomieni - ranking 2024

Płyta gazowa bez płomieni – ranking 2024 [TOP5]

Płyta gazowa bez płomieni – jak działa?

Płyta gazowa bez płomieni jest wykonana inaczej niż model tradycyjny. Nie posiada klasycznych palników i rusztów, lecz specjalne pola grzejne i komory, w których gaz spalany jest bardziej efektywnie. Z założenia, gotowanie na takiej bezpłomieniowej płycie gazowej powinno być nawet o połowę tańsze niż w przypadku korzystania z kuchenki tradycyjnej. 

Płyta „gaz pod szkłem” ma też kilka innych zalet. To przede wszystkim nowoczesny design, bezpieczeństwo użytkowania, proste sterowanie, czy łatwość czyszczenia. Z wyglądu taka kuchenka przypomina inną płytę elektryczną – mianowicie model indukcyjny. Oferuje też podobne funkcje i sposób obsługi. Oba rodzaje sprzętów AGD pracują jednak zupełnie inaczej i mają inne źródło zasilania. Z płyty gazowej można korzystać także bez konieczności wymiany naczyń, jak ma to miejsce przy indukcji.

Już na wstępie warto wspomnieć jednak również o głównej wadzie tych innowacyjnych urządzeń. Najważniejszą z nich, podkreślaną przez zdecydowaną większość użytkowników, jest powolne gotowanie. Płyta rozgrzewa naczynia zdecydowanie wolniej niż kuchenka indukcyjna, czy tradycyjna kuchnia gazowa z planikami. Trzeba więc niejako nauczyć się na niej gotować, akceptując fakt, że sprzęt nagrzewa się powoli i wolniej wytraca ciepło. To dzięki temu oferuje też realne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie gazu.

Ranking płyt gazowych bez płomieni

Na obecną chwilę wybór płyt gazowych bez płomieni jest bardzo niewielki i ogranicza się do zaledwie kilku producentów. Jeśli chcesz wybrać dla siebie najlepszą kuchnię „gaz pod szkłem”, porównaj najczęściej polecane modele.

Sprawdź także:

 

1. Solgaz OPTIMA 4+1 

Solgaz OPTIMA 4+1 



Solgaz OPTIMA 4+1 to płyta, która spala gaz katalitycznie w temperaturze 800 stopni. Palniki urządzenia pracują cyklicznie, czyli wyłączają się, kiedy płyta jest już odpowiednio nagrzana i uruchamiają ponownie, gdy stygnie. Model posiada też dodatkowe pole „darmowe”, które nagrzewane jest jedynie spalinami – bez pobierania gazu.

Produkt nie posiada żadnych wystających elementów, dzięki czemu jest łatwy w czyszczeniu. Ma też nowoczesny, elegancki design. Urządzeniem steruje się za pomocą slidera z 9-stopniową regulacją mocy. Sprzęt oferuje blokadę rodzicielską i funkcję timera. Ma 4 palniki o średnicy 2x 13 cm oraz 2 x 16 cm.

Płyta wyłącza się automatycznie w przypadku zalania – emituje też sygnał dźwiękowy. Produkt korzysta również z zabezpieczenia przeciwwypływowego gazu oraz wyświetlacza, który informuje o procesie spalania, jakości i ciśnieniu gazu, czy jego braku w butli. Kuchenka odprowadza spaliny za pomocą kratek wentylacyjnych. Są one wyjmowane i nadają się do mycia w zmywarce. 

Wymiary produktu wynoszą 517x580x90 mm. Jego moc nominalna to 5,4 kW.

Zalety: Wady:
+ Elegancko się prezentuje. – Nagrzewa naczynia znacznie wolniej niż tradycyjna.
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Może pochwalić się solidnością i estetycznym wykonaniem.  

2. SOLGAZ GPC 4+1 

SOLGAZ GPC 4+1 



SOLGAZ GPC 4+1 posiada ceramiczną płytę oraz palniki objęte 7-letnią gwarancją. Urządzenie spala gaz w temperaturze w 800 stopni Celsjusza. Dysponuje 4 strefami grzewczymi i jednym polem darmowym do utrzymywania temperatury – ogrzewane spalinami.

Produkt został wykonany z czarnego szkła ceramicznego, ze szlifowanymi krawędziami. Dysponuje funkcją sterowania dotykowego – regulacja dziewięciostopniowa. Posiada funkcję blokady przed przypadkowym włączeniem oraz podwójne zabezpieczenie przed wyciekiem gazu. Rozgrzane pola urządzenia mają ostrzegawczy czerwony kolor. Dodatkowo, sprzęt dysponuje wskaźnikami ciepła resztkowego. 

Płyta pracuje cyklicznie, nagrzewając pola do ustalonej temperatury. W przypadku błędu emituje sygnał dźwiękowy i zostaje zablokowana. Posiada też timer z funkcją automatycznego wyłączenia kuchenki. Produkt ma wymiary 58.1 x 49.5 x 10.5 cm.

Zalety: Wady:
+ Ładnie i nowocześnie się prezentuje. – Wolno się nagrzewa.
+ Jest prosta w obsłudze. – Według części opinii łatwo się zarysowuje.
+ Łatwo się ją czyści.  
+ Posiada pole do utrzymywania temperatury potraw.  

3. Dynaxo DynaCook X3 New

Dynaxo DynaCook X3 New



Dynaxo DynaCook X3 to płyta wykorzystująca do pracy gaz i prąd. Sprzęt został wykonany ze szkła ceramicznego. Posiada dotykowy panel sterujący oraz akustyczną i świetlną sygnalizację stanu pracy. Pola urządzenia pracują cyklicznie, a gaz jest spalany przez palniki w wysokiej temperaturze. 

Produkt posiada trzy pola grzejne. Oferuje blokadę przed przypadkowym uruchomieniem i funkcję wskaźnika ciepła resztkowego. Posiada też sygnał dźwiękowy ostrzegający o braku gazu oraz o wypływie gazu (jonizacyjne zabezpieczenie przeciwwypływowe). Atutem sprzętu jest cyfrowy wskaźnik poziomu mocy, którą można regulować na 18 stopniach.

Urządzenie dysponuje funkcją szybkiego zagotowania i automatycznego podgrzewania – najpierw rozgrzewa się do maksymalnej mocy, a następnie stopniowo stygnie. Wymiary produktu wynoszą 59 x 7 x 52 cm. Jego moc przyłączeniowa to 5,35 kW.

Zalety: Wady:
+ Oferuje dużą ilość miejsca na większe naczynia. – Ma wysoką cenę.
+ Ma wiele poziomów regulacji mocy. – Część użytkowników narzeka na trudności związane z czyszczeniem płyty.
+ Nowocześnie się prezentuje.  
+ Jest ekonomiczna.  

4. DYNAXO Dynacook X5

DYNAXO Dynacook X5



DYNAXO Dynacook X5 wykorzystuje do pracy gaz i prąd, ponieważ jest sterowana elektronicznie. Urządzenie zostało wyposażone w panel sterujący z płynną regulacją mocy. Posiada świetlne i akustyczne sygnały pracy. Jest też energooszczędna za sprawą cyklicznej pracy pól grzejnych.

Sprzęt posiada ceramiczną powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. Jest wyposażony we wskaźnik ciepła resztkowego, sygnał braku gazu, blokadę przed przypadkowym uruchomieniem oraz jonizacyjne zabezpieczenie przed wypływem gazu.

Produkt dysponuje 5 polami grzejnymi typu Flexible Heating Zone. Każde z nich ma regulację mocy na 18 poziomach. Atutem urządzenia jest też cyfrowy wskaźnik mocy gotowania i funkcje, takie jak szybkie zagotowanie, czy automatyczne podgrzewanie. Płyta ma wymiary 83 x 7,5 x 52 cm. Jej moc przyłączeniowa wynosi 8,3 kW.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w czyszczeniu. – Ma wysoką cenę.
+ Jej palniki mają dużą moc. – Według części opinii bardzo głośno pracuje (wentylacja).
+ Oferuje aż 18 poziomów mocy do wyboru.  
+ Nowocześnie się prezentuje.  

5. SOLGAZ Optimex 4+1



SOLGAZ Optimex 4+1 to płyta z czterema palnikami i polem darmowym – zasilane spalinami. Urządzenie dysponuje funkcją timera. Jego pola grzejne pracują cyklicznie, pobierając mniejsze ilości gazu. Sprzęt wykorzystuje proces spalania w bardzo wysokiej temperaturze rzędu 800 stopni, co przekłada się na brak osadów w kuchni. 

Kuchenka ma gładką powierzchnię, łatwą do utrzymania w czystości. Każdy jej palnik został wyposażony w indywidualny system uruchamiania płomienia oraz kontroli procesu spalania gazu. Płyta wyłącza się automatycznie, jeśli coś się na niej rozleje. Emituje też sygnał dźwiękowy.

Model został zabezpieczony przed wypływem gazu. Stale kontroluje jego jakość, ilość oraz ciśnienie. Ostrzega o gorącej powierzchni płyty, czy braku gazu w butli. Wszystkie komunikaty pokazuje na wyświetlaczu. Kuchenka posiada dotykowy panel sterowania. Jej dodatkowym atutem jest zasilacz rezerwowy, czyli bateria, która zapewnia odpowiednią ilość prądu na około dwa dni pracy (prąd jest potrzebny dla iskrownika i panelu sterowania).

Moc pól tego modelu wynosi 2 x 1000 W oraz 2 x 1700 W. Urządzenie ma wymiary 58 x 51,7 x 9 cm.

Zalety: Wady:
+ Nowocześnie wygląda. – Wolno się nagrzewa – dosyć niska moc palników.
+ Jest łatwa w czyszczeniu i obsłudze. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada zapasową wbudowaną baterię.  
+ Jest solidnie wykonana.  

Płyta gazowa pod szkłem – wady i zalety

Jeśli szukasz kuchennej płyty gazowej bez płomieni, musisz mieć świadomość, że sprzęt tego typu pracuje inaczej niż klasyczna płyta gazowa. Może on zużywać mniejsze ilości gazu, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie, jednak nie pozwala gotować tak szybko, jak sprzęt tradycyjny. Poza tym, wybór takich urządzeń na rynku jest bardzo skromny. Nie da się też kupić płyty zintegrowanej z piekarnikiem – dostępne są tylko samodzielne modele płyt do zabudowy. 

Na początek podsumujmy zalety szklanych płyt gazowych bezpłomieniowych. Konsumenci sięgają po nie dlatego, że:

  • są ekonomiczne – działają na gaz i zużywają go mniej niż tradycyjne kuchenki, ponieważ spalanie odbywa się w zamkniętej komorze, bez „żywego” płomienia,
  • są bezpieczniejsze – brak otwartego ognia to mniejsze ryzyko pożaru,
  • nie wymagają stosowania specjalnych garnków i patelni,
  • są nowoczesne,
  • są łatwe w obsłudze,
  • są łatwe w czyszczeniu ze względu na gładką powierzchnię (trzeba jednak przestrzegać tutaj zasad wskazanych przez producenta, czyścić je regularnie i unikać przypaleń).

Płyta z ceramiki w kuchenkach bezpłomieniowych nagrzewa się powoli, ale długo oddaje ciepło. Jeśli przyzwyczaimy się do tego sposobu działania i niejako zaakceptujemy taką „wadę” urządzenia, możemy jeszcze efektywniej wykorzystywać gaz, a tym samym oszczędzać na eksploatacji kuchni. Co zatem z wadami takich urządzeń? Największe z nich to:

  • (wspomniane już wielokrotnie) powolne nagrzewanie się pól – dotyczące właściwie każdego modelu urządzenia z tej kategorii w mniejszym lub większym stopniu,
  • konieczność podłączenia płyty do instalacji gazowej i elektrycznej (prądu wymaga iskrownik i panel sterowania),
  • wysoka cena produktu,
  • ograniczony wybór produktów. 

Zagadnienie pod tytułem „płyta gazowa bez płomieni – wady i zalety” cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ ten nowoczesny produkt wydaje się idealną alternatywą dla płyty indukcyjnej, ceramicznej i klasycznej kuchni gazowej. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować sposób jego działania, a oszczędności, bezpieczeństwo i nowoczesność wynagradzają Ci dłuższy czas gotowania, taka kuchenka gazowa może spełnić Twoje oczekiwania.

Płyta gazowa bez płomieni – na co zwrócić uwagę?

Płyta bez płomieni jest intuicyjna w obsłudze, ponieważ z reguły posiada dotykowy panel sterowania, który służy do jej uruchomienia i regulacji mocy palnika. Wszystkie urządzenia z tej kategorii prezentują się podobnie – mają gładką powierzchnię, bez pokręteł i innych wystających elementów, co powinno gwarantować łatwość czyszczenia. Mimo to, nie wszystkie płyty są równie łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zarysowania. Płyta bezpłomieniowa zużywa mniej gazu, ale jeśli dysponuje niewielką mocą, gotowanie na niej może okazać się naprawdę uciążliwe. W związku z tym, warto sprawdzić, jaką moc mają poszczególne palniki wybranego produktu. Co jeszcze będzie ważne?

  • liczba palników – trzeba wspomnieć przy tym, że popularne w płytach bezpłomieniowych są tak zwane pola grzewcze darmowe lub pola podgrzewcze, zasilane spalinami, czyli niepobierające gazu do swojej pracy,
  • wskaźnik ciepła resztkowego – bardzo istotny, ponieważ pola płyty mocno się rozgrzewają i powoli wytracają ciepło,
  • liczba poziomów mocy – dobra płyta gazowa bez płomieni oferuje szeroki zakres regulacji mocy pól,
  • blokada/zabezpieczenie przed dziećmi/przed przypadkowym uruchomieniem,
  • dodatkowe funkcje, np. timer, automatyczne wyłączenie po zalaniu płyty (zapobiega przypaleniu).

Nowoczesne płyty bez płomieni oferują nam dzisiaj przede wszystkim dwie firmy: firma Solgaz oraz Dynaxo. Warto wspomnieć, że ta druga chwalona jest za doskonałą jakość obsługi klienta, zaś ta pierwsza ma atrakcyjniejsze ceny i oferuje większy wybór produktów.

Kuchenka typu gaz pod szkłem: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

4 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd