Strona głównaAGDKuchenkiKtóra płyta gazowa bez płomieni jest najlepsza? Ranking 2025

Która płyta gazowa bez płomieni jest najlepsza? Ranking 2025

Na obecną chwilę wybór płyt gazowych bez płomieni jest bardzo niewielki i ogranicza się do zaledwie kilku producentów. Jeśli chcesz wybrać dla siebie najlepszą kuchnię „gaz pod szkłem”, porównaj najczęściej polecane modele.

Ranking płyt gazowych bez płomieni:

Sprawdź podobne rankingi:

Płyta gazowa bez płomieni — jak działa?

Płyta gazowa bez płomieni jest wykonana inaczej niż model tradycyjny. Nie ma klasycznych palników i rusztów, lecz specjalne pola grzejne i komory, w których gaz spalany jest bardziej efektywnie. Z założenia, gotowanie na takiej bezpłomieniowej płycie gazowej powinno być nawet o połowę tańsze niż w przypadku korzystania z kuchenki tradycyjnej. 

Płyta „gaz pod szkłem” ma też kilka innych zalet. To przede wszystkim nowoczesny design, bezpieczeństwo użytkowania, proste sterowanie, czy łatwość czyszczenia. Z wyglądu taka kuchenka przypomina inną płytę elektryczną — mianowicie model indukcyjny. Oferuje też podobne funkcje i sposób obsługi. Oba rodzaje sprzętów AGD pracują jednak zupełnie inaczej i mają inne źródło zasilania. Z płyty gazowej można korzystać także bez konieczności wymiany naczyń, jak ma to miejsce przy indukcji.

Już na wstępie warto wspomnieć jednak również o głównej wadzie tych innowacyjnych urządzeń. Najważniejszą z nich, podkreślaną przez zdecydowaną większość użytkowników, jest powolne gotowanie. Płyta rozgrzewa naczynia zdecydowanie wolniej niż kuchenka indukcyjna, czy tradycyjna kuchnia gazowa z planikami. Trzeba więc niejako nauczyć się na niej gotować, akceptując fakt, że sprzęt nagrzewa się powoli i wolniej wytraca ciepło. To dzięki temu oferuje też realne oszczędności, jeśli chodzi o zużycie gazu.

Płyta gazowa pod szkłem — wady i zalety

Jeśli szukasz kuchennej płyty gazowej bez płomieni, musisz mieć świadomość, że sprzęt tego typu pracuje inaczej niż klasyczna płyta gazowa. Może on zużywać mniejsze ilości gazu, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie, jednak nie pozwala gotować tak szybko, jak sprzęt tradycyjny. Poza tym wybór takich urządzeń na rynku jest bardzo skromny. Nie da się też kupić płyty zintegrowanej z piekarnikiem — dostępne są tylko samodzielne modele płyt do zabudowy. 

Na początek podsumujmy zalety szklanych płyt gazowych bezpłomieniowych. Konsumenci sięgają po nie dlatego, że:

  • ekonomiczne — działają na gaz i zużywają go mniej niż tradycyjne kuchenki, ponieważ spalanie odbywa się w zamkniętej komorze, bez „żywego” płomienia,
  • bezpieczniejsze — brak otwartego ognia to mniejsze ryzyko pożaru,
  • nie wymagają stosowania specjalnych garnków i patelni,
  • są nowoczesne,
  • są łatwe w obsłudze,
  • są łatwe w czyszczeniu ze względu na gładką powierzchnię (trzeba jednak przestrzegać tutaj zasad wskazanych przez producenta, czyścić je regularnie i unikać przypaleń).

Płyta z ceramiki w kuchenkach bezpłomieniowych nagrzewa się powoli, ale długo oddaje ciepło. Jeśli przyzwyczaimy się do tego sposobu działania i niejako zaakceptujemy taką „wadę” urządzenia, możemy jeszcze efektywniej wykorzystywać gaz, a tym samym oszczędzać na eksploatacji kuchni.

Zagadnienie pod tytułem „płyta gazowa bez płomieni – wady i zalety” cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ ten nowoczesny produkt wydaje się idealną alternatywą dla płyty indukcyjnej, ceramicznej i klasycznej kuchni gazowej. Jeśli jesteś w stanie zaakceptować sposób jego działania, a oszczędności, bezpieczeństwo i nowoczesność wynagradzają Ci dłuższy czas gotowania, taka kuchenka gazowa może spełnić Twoje oczekiwania.

Płyta gazowa bez płomieni — na co zwrócić uwagę?

Płyta bez płomieni jest intuicyjna w obsłudze, ponieważ z reguły posiada dotykowy panel sterowania, który służy do jej uruchomienia i regulacji mocy palnika. Wszystkie urządzenia z tej kategorii prezentują się podobnie — mają gładką powierzchnię, bez pokręteł i innych wystających elementów, co powinno gwarantować łatwość czyszczenia. Mimo to nie wszystkie płyty są równie łatwe do utrzymania w czystości i odporne na zarysowania. Płyta bezpłomieniowa zużywa mniej gazu, ale jeśli dysponuje niewielką mocą, gotowanie na niej może okazać się naprawdę uciążliwe. W związku z tym warto sprawdzić, jaką moc mają poszczególne palniki wybranego produktu. Co jeszcze będzie ważne?

  • liczba palników — trzeba wspomnieć przy tym, że popularne w płytach bezpłomieniowych są tak zwane pola grzewcze darmowe lub pola podgrzewcze, zasilane spalinami, czyli niepobierające gazu do swojej pracy,
  • wskaźnik ciepła resztkowego — bardzo istotny, ponieważ pola płyty mocno się rozgrzewają i powoli wytracają ciepło,
  • liczba poziomów mocy — dobra płyta gazowa bez płomieni oferuje szeroki zakres regulacji mocy pól,
  • blokada/zabezpieczenie przed dziećmi/przed przypadkowym uruchomieniem,
  • dodatkowe funkcje, np. timer, automatyczne wyłączenie po zalaniu płyty (zapobiega przypaleniu).

Nowoczesne płyty bez płomieni oferują nam dzisiaj przede wszystkim dwie firmy: firma Solgaz oraz Dynaxo. Warto wspomnieć, że ta druga chwalona jest za doskonałą jakość obsługi klienta, zaś ta pierwsza ma atrakcyjniejsze ceny i oferuje większy wybór produktów.

Płyta gazowa bez płomieni opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

4.1 8 ocen
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv