Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa traktowana jest jako kuchenka nastawna (turystyczna, przenośna) oraz domowa kuchenka alternatywna, na przykład na wypadek awarii czy przerw w dostawach gazu. Można korzystać z niej jak z dodatkowego palnika również wtedy, kiedy gotujemy bardzo dużo i standardowa liczba pól grzewczych okazuje się niewystarczająca.
Ranking kuchenek indukcyjnych jednopalnikowych:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kuchenek turystycznych
- ranking kuchenek turystycznych gazowych
- ranking kuchenek elektrycznych turystycznych
- ranking kuchenek elektrycznych jednopalnikowych
- ranking kuchenek elektrycznych dwupalnikowych
- ranking kuchenek indukcyjnych dwupalnikowych
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa – czym się charakteryzuje?
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa nie jest małą płytą do zabudowy, lecz sprzętem przenośnym (kuchenką nastawną). Tego typu urządzenia można używać od razu po wyjęciu go z pudełka. Produkt nie wymaga profesjonalnego montażu – wystarczy podłączyć go do źródła zasilania. Kuchenka może stać na blacie w dowolnym miejscu. Da się też zabrać ją ze sobą, na przykład do domku letniskowego.
Sprzęt tego typu stanowi dobre rozwiązanie, jeśli wynajmujemy mieszkanie lub dysponujemy bardzo małą kuchnią, w której nie zmieści się tradycyjna kuchenka. Oczywiście, model jednopalnikowy nie sprawdzi się do codziennego gotowania w domu dużej rodziny. Będzie jednak odpowiedni do podgrzewania posiłków czy przygotowania wody na herbatę lub kawę. Elektryczna jednopalnikowa kuchenka indukcyjna jest niewielka, stosunkowo lekka i łatwa do utrzymania w czystości, dzięki szklanej płycie. Jej głównym atutem będzie natomiast energooszczędność.
Płyta indukcyjna nastawna – jak działa?
Kuchenka nastawna indukcyjna wykorzystuje technologię indukcji. Taka płyta jest zbudowana między innymi z miedzianych cewek spiralnych, umieszczonych pod szklaną taflą. Po uruchomieniu kuchenki, cewka ta staje się generatorem pola elektromagnetycznego. Zmiana pola magnetycznego indukuje natomiast prądy wirowe w dnie naczynia ustawionego na płycie. Z kolei prądy wirowe generują ciepło, które rozgrzewa garnek lub patelnię, a tym samym umożliwia gotowanie potraw.
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że kuchenka indukcyjna zamienia energię elektryczną na energię elektromagnetyczną, a ta pozwala na wygenerowanie ciepła bezpośrednio w dnie naczynia, co przekłada się na niewielkie straty energii, czyli energooszczędne działanie płyty indukcyjnej. Warto wspomnieć przy tym, że dno naczyń na kuchenkę indukcyjną musi być ferromagnetyczne – można sprawdzić to przy pomocy magnesu. Zatem zakup takiej kuchenki może wiązać się z dodatkowymi wydatkami w związku z koniecznością wymiany garnków i patelni.
Wśród zalet płyt indukcyjnych elektrycznych jednopalnikowych – wynikających z ich sposobu działania – można wymienić to, że nie brudzą one naczyń (jak gaz) i są bezpieczniejsze w użytkowaniu niż jakiekolwiek inne kuchenki (nie nagrzewają całej płyty, jak kuchnie ceramiczne, ani uchwytów garnków jak modele gazowe). Ich atutem jest też łatwość utrzymania w czystości i nowoczesny wygląd, ponieważ mają one prostą, minimalistyczną budowę, często pozbawioną dodatkowych, wystających elementów.
Gładka powierzchnia płyty to jednak nie koniec zalet takich urządzeń. Kolejnym atutem płyty grzewczej indukcyjnej jest bowiem ilość oferowanych przez nią nowoczesnych funkcji dodatkowych, takich jak:
- automatyczne wykrywanie naczyń,
- timer,
- blokada rodzicielska,
- regulacja mocy i temperatury.
To dzięki tym dodatkowym funkcjonalnościom indukcyjna kuchenka elektryczna jednopalnikowa oferuje tak dużą wygodę podczas przyrządzania potraw.
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa – jak wybrać?
Kuchenki jednopalnikowe indukcyjne są droższe niż ich ceramiczne lub gazowe odpowiedniki. Mają jednak wiele zalet, takich jak wspomniana energooszczędność, łatwość czyszczenia czy bezpieczeństwo użytkowania. Jeśli zdecydujesz się na zakup przenośnej kuchenki indukcyjnej, porównaj dostępne w sklepach modele nie tylko pod kątem ich ceny, ale również z uwzględnieniem:
- mocy maksymalnej – przekłada się na szybkość gotowania,
- regulacji mocy – warto zwrócić uwagę, aby była ona jak najbardziej płynna (na przykład co 200 W) i obejmowała jak największy zakres (dolny pozwala gotować na „małym ogniu”),
- regulacji temperatury – niektóre modele płyt pozwalają regulować także temperaturę gotowania, co powinno ułatwić precyzyjne sterowanie urządzeniem,
- sposobu sterowania – najczęściej jest to panel dotykowy lub pokrętło, a także wyświetlacz informujący o stanie pracy,
- średnicy kompatybilnych garnków – przy kuchniach indukcyjnych określa się średnicę garnków, które płyta będzie w stanie „wykryć” po ustawieniu na polu grzejnym,
- dodatkowych funkcji, np. blokady rodzicielskiej,
- głośności pracy – płyta indukcyjna nastawna musi chłodzić się za pomocą wentylatora, który bardzo często pracuje na tyle głośno, że jest to uciążliwe dla użytkownika.
Kuchenka indukcyjna jednopalnikowa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.