Kuchenka gazowa turystyczna jest zasilana paliwem gazowym. Źródłem takiego paliwa może być butla lub kartusz. Zanim wybierzesz turystyczną kuchenkę gazową, sprawdź więc, do jakiego rodzaju paliwa jest przystosowana – do tego z butli czy z kartusza. Jaka opcja jest natomiast lepsza na biwak, kemping, trekking, działkę czy wyprawę w góry?
Wybór między kartuszem a butlą to kwestia między innymi wagi takiego źródła paliwa. Butle są mniej praktyczne podczas wypraw pieszych i rowerowych – więcej ważą i zajmują więcej miejsca. Pod namiot lub na działkę, czyli wtedy, kiedy nie planujemy przemierzać wielu kilometrów, możemy postawić na butlę, która da nam duży zapas gazu i pozwoli gotować niemal tak komfortowo jak w domu.
Ranking kuchenek gazowych turystycznych:
Sprawdź podobne rankingi:
Kuchenka gazowa turystyczna – jak wybrać palnik turystyczny?
Jeśli szukasz kuchenki, którą spakujesz do plecaka i która pozwoli Ci przygotować ciepły posiłek poza domem tam, gdzie brak jest dostępu do źródła energii elektrycznej, możesz zdecydować się na:
- palnik gazowy nakładany na butlę,
- kuchenkę turystyczną na kartusze.
Co prawda, istnieją też kuchnie polowe zasilane innymi paliwami, na przykład drewnem, jednak to modele gazowe zwykle okazują się najbardziej praktyczne, ekonomiczne w użytkowaniu i proste w obsłudze.
Przed wyborem konkretnej kuchenki, zastanów się, jakiej ilości paliwa możesz potrzebować. Określ liczbę przygotowywanych dziennie posiłków, okres użytkowania sprzętu, liczbę osób korzystających z kuchenki. Sprawdź też pogodę – im jest zimniej, tym więcej paliwa potrzeba do gotowania na zewnątrz. Przyjmuje się, że jeden turysta w sezonie letnim zużywa około 450 g paliwa w około 20, maksymalnie 25 dni. Zimą taka sama ilość paliwa wystarcza już tylko na około 10 dni.
Wybierając kuchenkę gazową, trzeba zadecydować również o ilości potrzebnych palników. Jeśli planujesz gotować kilka rzeczy jednocześnie – np. podgrzewać zupę w garnku i gotować wodę na herbatę – potrzebujesz kuchenki co najmniej dwupalnikowej. Jednopalnikowa kuchenka będzie mniej praktyczna zwłaszcza w przypadku, kiedy ma z niej korzystać kilka osób.
Co jest ważne przy zakupie kuchenki turystycznej gazowej?
Przy porównywaniu kuchenek turystycznych na gaz, weź pod uwagę:
- moc palnika – im większa, tym szybciej można gotować wodę lub podgrzewać potrawy. Niska moc palnika może sprawić, że produkt nie sprawdzi się przy niskim ciśnieniu, w trudnych warunkach pogodowych (wiatr, niska temperatura);
- dostępność opcji regulacji mocy palnika;
- obecność zapalarki automatycznej;
- wymiary i wagę produktu;
- materiał wykonania produktu;
- dodatki, np. osłona przeciwwietrzna, nakładka grilla.
Warto pamiętać, że dobre kuchenki i palniki turystyczne muszą być także stabilne, aby gotowanie było bezpieczne (palniki powinny mieć szeroką podstawę). Dobrze również, gdy łatwo jest utrzymać kuchenkę w czystości, na co wpływają takie rozwiązania, jak zdejmowany ruszt, zastosowanie odpowiedniej powłoki wokół palników czy dodatek w postaci walizki/pokrowca do przechowywania i transportu.
Kuchenki turystyczne gazowe: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.