Strona głównaAGDKuchenkiNajlepsza kuchenka gazowa turystyczna - ranking 2024

Najlepsza kuchenka gazowa turystyczna – ranking 2024 [TOP6]

Kuchenka gazowa turystyczna – na butlę czy kartusz gazowy?

Kuchenka gazowa turystyczna jest zasilana paliwem gazowym. Źródłem takiego paliwa może być butla lub kartusz. Zanim wybierzesz turystyczną kuchenkę gazową, sprawdź więc, do jakiego rodzaju paliwa jest przystosowana – do tego z butli, czy z kartusza. Jaka opcja jest natomiast lepsza na biwak, kemping, trekking, działkę, czy wyprawę w góry?

Wybór między kartuszem a butlą to kwestia między innymi wagi takiego źródła paliwa. Butle są mniej praktyczne podczas wypraw pieszych i rowerowych – więcej ważą i zajmują więcej miejsca. Pod namiot lub na działkę, czyli wtedy, kiedy nie planujemy przemierzać wielu kilometrów, możemy postawić na butlę, która da nam duży zapas gazu i pozwoli gotować niemal tak komfortowo jak w domu. 

Ranking kuchenek gazowych turystycznych 

Ranking gazowych kuchenek turystycznych to zestawienie różnych sprzętów cieszących się dobrymi opiniami. Sprawdź, która przenośna kuchenka na gaz najlepiej spełnia Twoje oczekiwania. 

Odwiedź także:

1. ALPEN CAMPING Mont Blanc

ALPEN CAMPING Mont Blanc



ALPEN CAMPING Mont Blanc to kuchenka z walizką, która może pochwalić się certyfikatem CE oraz mocą 2600 W. Urządzenie jest zasilane za pomocą kartuszy gazowych. Posiada antypoślizgowe nóżki i obudowę ze stali nierdzewnej. 

Sprzęt został wyposażony w zapalnik piezoelektryczny. Posiada też osłonę płomienia przed podmuchami wiatru oraz pokrętło do regulacji mocy. Dysponuje blokadą kartusza, która zwiększa bezpieczeństwo użytkowania produktu. Zużywa 150 g gazu na godzinę. Jego wymiary wynoszą 37×31,5×10 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny.  
+ Pracuje wydajnie.  
+ Posiada walizkę w zestawie.  

2. ROYOKAMP 1042039

ROYOKAMP 1042039



ROYOKAMP 1042039 to palnik turystyczny z atestami i certyfikatem CE. Sprzęt może być zasilany gazem propan-butan z butli o wielkości od 0,35 do 5 kg. Produkt jest w stanie utrzymać naczynie o wadze do 11 kg wraz z zawartością.

Palnik zużywa około 110 g gazu na godzinę, co przy butli 2-kilogramowej daje około 20-24 godziny pracy. Sprzęt oferuje moc 1400 W. Nadaje się do pracy w temperaturach od +5 do +40 stopni Celsjusza. 

Produkt ma średnicę 21 cm, dzięki czemu sprawdzi się przy większych patelniach i garnkach. Jego waga wynosi 360 g. 

Zalety: Wady:
+ Jest niedrogi. – Według części opinii trudno jest wyregulować przy nim wielkość płomienia.
+ Jest solidnie wykonany.  
+ Stabilnie trzyma się na butli.  
+ Wytrzymuje duże obciążenie.  

3. Tiross TS-265-G4

Tiross TS-265-G4



Tiross TS-265-G4 to kuchenka o mocy 2200 W, zasilana kartuszami gazowymi. Sprzęt pobiera 160 g gazu na godzinę. Posiada automatyczny piezoelektryczny układ zapłonowy, blokadę bezpieczeństwa, wyłącznik zabezpieczający i złącze bezpieczeństwa.

Produkt umożliwia regulowanie wielkości płomienia. Jest wyposażony w ruszt o przekątnej 30 cm. Wymiary całego urządzenia wynoszą 34 x 27,5 x 8,5 cm. Kuchnię można kupić w zestawie z walizką, która ułatwia noszenie i przewożenie sprzętu. 

Zalety: Wady:
+ Estetycznie się prezentuje. – Dołączona do niej walizka ma kiepską jakość.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Jest funkcjonalna.  
+ Ma niewygórowaną cenę.  

4. Ravanson K-04TB

Ravanson K-04TB



Ravanson K-04TB to kuchenka gazowa z 4 palnikami i rusztem, który umożliwia wygodne gotowanie. Sprzęt wyposażono w pokrywę, która chroni palniki przed zabrudzeniami. Urządzenie jest dostosowane do zasilania gazem G30 (LPG).

Produkt oferuje moc odpowiednio 1150 W, 1600 W (x2) oraz 1900 W. Zużywa średnio 429 g gazu na godzinę. Jego pokrywę można można łatwo zdemontować. Wymiary kuchenki wynoszą 50x55x12 cm. Produkt jest pokryty czarną emalią. Waży 5,70 kg. 

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w montażu i w czyszczeniu. – Nie ma blokady pokręteł.
+ Posiada pokrywę z opcją demontażu. – Emalia, którą pokryto urządzenie, łatwo uszkadza się podczas mycia.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Ładnie się prezentuje.  

5. MPM SMILE-KN-03/1KB 

MPM SMILE-KN-03 1KB



MPM SMILE-KN-03/1KB to kuchenka emaliowana z trzema palnikami. Urządzenie oferuje regulację wielkości płomienia. Posiada pokrywę, która ułatwia transport i chroni sprzęt przed zabrudzeniami. Produkt dysponuje mocą 2400, 900 oraz 1900 W. 

Kuchenka nadaje się pod różne naczynia, ponieważ średnica jej palników to odpowiednio 7, 6 oraz 4,5 cm. Sprzęt może być zasilany gazem płynnym LPG. Jego wymiary wynoszą 57x30x10 cm, a waga to 4,8 kg. 

Zalety: Wady:
+ Jest ładnie wykonana. – Nie ma żadnych osłonek na nóżkach.
+ Jest łatwa w montażu i obsłudze. – Nie ma zapalarki w pokrętle.
+ Oferuje płynną regulację mocy palników.  
+ Można pomieścić na niej nawet duże garnki (praktyczny układ palników).  

6. CAMPINGAZ Base-Camp GZ14

CAMPINGAZ Base-Camp GZ14



CAMPINGAZ Base-Camp GZ14 to kuchenka z dwoma palnikami o mocy 1600 W każdy. Urządzenie zużywa 116 g gazu na godzinę (jeden palnik). Jest w stanie ugotować litr wody w około 7 minut i 30 sekund, według deklaracji producenta.

Sprzęt waży 1,4 kg. Jego wymiary wynoszą 43 x 21 x 8.5 cm. Produkt wykonano ze stali emaliowanej. Urządzenie posiada gumowe nóżki, pokrętła do regulacji mocy i zdejmowany ruszt. Może być zasilane butlą z gazem propan-butan o pojemności 5-11 kg.

Zalety: Wady:
+ Jest estetycznie wykonana. – Mocno nagrzewa się od dołu.
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Wydajnie pracuje.  
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  

Kuchenka gazowa turystyczna – jak wybrać palnik turystyczny?

Jeśli szukasz kuchenki, którą spakujesz do plecaka i która pozwoli Ci przygotować ciepły posiłek poza domem tam, gdzie brak jest dostępu do źródła energii elektrycznej, możesz zdecydować się na palnik gazowy nakładany na butlę lub na kuchenkę turystyczną na kartusze. Co prawda, istnieją też kuchnie polowe zasilane innymi paliwami, na przykład drewnem, jednak to modele gazowe zwykle okazują się najbardziej praktyczne, ekonomiczne w użytkowaniu i proste w obsłudze. 

Przed wyborem konkretnej kuchenki, zastanów się, jakiej ilości paliwa możesz potrzebować. Określ ilość przygotowywanych dziennie posiłków, okres użytkowania sprzętu, liczbę osób korzystających z kuchenki. Sprawdź też pogodę – im jest zimniej, tym więcej paliwa potrzeba do gotowania na zewnątrz. Przyjmuje się, że jeden turysta w sezonie letnim zużywa około 450 g paliwa w około 20, maksymalnie 25 dni. Zimą taka sama ilość paliwa wystarcza już tylko na około 10 dni. 

Wybierając kuchenkę gazową, trzeba zadecydować również o ilości potrzebnych palników. Jeśli planujesz gotować kilka rzeczy jednocześnie – np. podgrzewać zupę w garnku i gotować wodę na herbatę – potrzebujesz kuchenki co najmniej dwupalnikowej. Jednopalnikowa kuchenka będzie mniej praktyczna zwłaszcza w przypadku, kiedy ma z niej korzystać kilka osób. 

Ważne cechy kuchenki turystycznej gazowej:

  • moc palnika – im większa, tym szybciej można gotować wodę lub podgrzewać potrawy, niska moc palnika może sprawić, że produkt nie sprawdzi się przy niskim ciśnieniu, w trudnych warunkach pogodowych (wiatr, niska temperatura),
  • regulacja mocy palnika,
  • obecność zapalarki automatycznej,
  • wymiary i waga produktu,
  • materiał wykonania produktu,
  • dodatki, np. osłona przeciwwietrzna, nakładka grilla.

Warto pamiętać, że dobre kuchenki i palniki turystyczne muszą być także stabilne, aby gotowanie było bezpieczne (palniki powinny mieć szeroką podstawę i powinny być zintegrowane ze wspornikami). Dobrze również, gdy łatwo jest utrzymać kuchenkę w czystości, na co wpływają takie rozwiązania, jak zdejmowany ruszt, zastosowanie odpowiedniej powłoki wokół palników, czy dodatek w postaci walizki/pokrowca do przechowywania i transportu.

Kuchenki turystyczne gazowe: opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd