Ranking kuchni wolnostojących to zestawienie różnych urządzeń, czyli zarówno kuchni gazowo-elektrycznych, jak i gazowych, czy w pełni elektrycznych. Sprawdź, które modele cieszą się najlepszymi opiniami!
Ranking kuchni wolnostojących:
Sprawdź podobne rankingi:
Kuchnia wolnostojąca — jakie opcje mamy do wyboru?
Kuchnia wolnostojąca — potocznie kuchenka wolnostojąca — składa się z piekarnika i płyty grzewczej. Zasadniczo, sprzęty AGD z tej kategorii można podzielić na gazowe, elektryczne oraz gazowo-elektryczne.
Kuchnia gazowa to urządzenie zasilane gazem — zarówno w odniesieniu do płyty, jak i do piekarnika. Wybór takich modelów na rynku jest bardzo ograniczony. Są one natomiast najtańsze w eksploatacji. Największym minusem kuchni tego typu jest wytwarzanie spalin oraz ograniczone funkcje piekarnika — grzeje tylko od spodu, bez grzałki grilla czy termoobiegu.
Kuchnia gazowo-elektryczna, taki sprzęt stanowi połączenie gazowych palników i elektrycznego piekarnika. Dla wielu osób jest idealną alternatywą dla urządzeń w pełni gazowych lub elektrycznych. Pozwala na dosyć tanie gotowanie i daje znacznie więcej opcji pieczenia. Często ma bowiem termoobieg i funkcję grilla.
Kuchnia elektryczna, zarówno jej płyta, jak i piekarnik są zasilane elektrycznie. Można podzielić je na kuchnie indukcyjne i ceramiczne, w zależności od zastosowanego typu płyty grzewczej. Nie są tak ekonomiczne w użytkowaniu, jak kuchenki gazowo-elektryczne, ale prezentują się bardziej nowocześnie i mają więcej ciekawych funkcji. Ich największą wadę stanowi wysoka cena.
Jak wybrać kuchenkę wolnostojącą?
Jeśli wiesz już, jaki rodzaj kuchni chcesz wybrać, musisz sprawdzić jeszcze, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu poszczególnych modelów urządzeń z tej samej kategorii. Inne cechy pojawią się bowiem przy kuchni z płytą ceramiczną, a inne przy kuchni z płytą gazową. Nie ma natomiast znaczenia, czy wybierasz wolnostojącą kuchnię, czy kuchnię do zabudowy — zawsze weź pod uwagę:
- klasę energetyczną urządzenia — mówi między innymi o kosztach eksploatacji sprzętu AGD,
- rozmiar — tutaj jest on dosyć ustandaryzowany i wynosi 60x50x85 cm (najczęściej), ale nie wszystkie kuchnie posiadają u dołu pojemną szufladę,
- wielkość piekarnika — od 25 do nawet 90 litrów, co należy dobrać do wielkości rodziny,
- ilość i wielkość palników/pól grzejnych,
- funkcje piekarnika — grill, autoczyszczenie, termoobieg, rozmrażanie są najbardziej pożądanymi,
- wnętrze piekarnika — materiał powłoki na ścianach komory (np. emalia łatwoczyszcząca) oraz prowadnice do blach (wytłaczane, drabinkowe, teleskopowe),
- sposób sterowania — mechaniczny lub elektroniczny.
Przed zakupem kuchni warto sprawdzić także, czy jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Nowoczesny wybór stanowią kuchenki w kolorze czarnym, ale najprostsze w czyszczeniu są modele w kolorze inox.
Kuchnia wolnostojąca: ceramiczna, gazowa czy indukcyjna?
Jak zostało wspomniane, w zależności od źródła zasilania, możemy wyróżnić kuchnie gazowo-elektryczne, elektryczne oraz gazowe. Większość sklepów internetowych i stacjonarnych ma dzisiaj w swojej ofercie głównie pierwszy i drugi typ urządzeń, ponieważ modele gazowe nie cieszą się dużą popularnością. Korzystanie z nich nie jest zbyt ekologiczne, a niekiedy nawet niebezpieczne dla samego użytkownika. Dużą wadą takich kuchni jest też piekarnik, który opieka dania tylko od spodu, bez obiegu powietrza. Większość osób wybiera zatem między kuchenką: gazowo-elektryczną, elektryczną indukcyjną, elektryczną ceramiczną. Ponieważ każda z nich posiada piekarnik elektryczny, omówmy pokrótce cechy różnych płyt grzewczych.
Kuchnia wolnostojąca opinie
Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.
Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktorką naczelną portalu zestawienie.pl