Strona głównaAGDKuchenkiWybieramy najlepszą kuchnię wolnostojącą - ranking 2024

Wybieramy najlepszą kuchnię wolnostojącą – ranking 2024 [TOP5]

Kuchnia wolnostojąca – jakie opcje mamy do wyboru?

Kuchnia wolnostojąca – potocznie kuchenka wolnostojąca – składa się z piekarnika i płyty grzewczej. Zasadniczo, sprzęty AGD z tej kategorii można podzielić na gazowe, elektryczne oraz gazowo-elektryczne. 

Kuchnia gazowa 

To urządzenie zasilane gazem – zarówno w odniesieniu do płyty, jak i do piekarnika. Wybór takich modelów na rynku jest bardzo ograniczony. Są one natomiast najtańsze w eksploatacji. Największym minusem kuchni tego typu jest wytwarzanie spalin oraz ograniczone funkcje piekarnika – grzeje tylko od spodu, bez grzałki grilla czy termoobiegu.

Kuchnia gazowo-elektryczna

Taki sprzęt stanowi połączenie gazowych palników i elektrycznego piekarnika. Dla wielu osób jest idealną alternatywą dla urządzeń w pełni gazowych lub elektrycznych. Pozwala na dosyć tanie gotowanie i daje znacznie więcej opcji pieczenia. Często posiada bowiem termoobieg i funkcję grilla. 

Kuchnia elektryczna

Zarówno jej płyta, jak i piekarnik są zasilane elektrycznie. Można podzielić je na kuchnie indukcyjne i ceramiczne, w zależności od zastosowanego typu płyty grzewczej. Nie są tak ekonomiczne w użytkowaniu, jak kuchenki gazowo-elektryczne, ale prezentują się bardziej nowocześnie i mają więcej ciekawych funkcji. Ich największą wadę stanowi wysoka cena.

Ranking kuchni wolnostojących

Ranking kuchni wolnostojących to zestawienie różnych urządzeń, czyli zarówno kuchni gazowo-elektrycznych, jak i gazowych, czy w pełni elektrycznych. Sprawdź, które modele cieszą się najlepszymi opiniami!

Poznaj także nasz:

1. AMICA 57IED3.325HTaDp(Bm)

AMICA 57IED3.325HTaDp(Bm)



AMICA 57IED3.325HTaDp(Bm) to kuchnia z płytą indukcyjną, zaliczana do klasy energetycznej A. Urządzenie posiada piekarnik elektryczny o pojemności 65 litrów. Dysponuje funkcją termoobiegu oraz grilla. Płyta kuchenki oferuje takie funkcje, jak automatyczne łączenie pól pod dużymi naczyniami, czy automatyczne uruchamianie pola po ustawieniu na nim garnka lub patelni. 

Piekarnik tego modelu dysponuje funkcją szybkiego nagrzewania i tak zwanym chłodnym frontem (trzy szyby). Posiada też takie atuty jak przepisy na drzwiach, funkcja rozmrażania, czy szuflada do przechowywania.

W piekarniku zastosowano prowadnice drabinkowe teleskopowe oraz powłokę z emalii. Urządzenie oferuje też przydatną funkcję czyszczenia parowego. Płyta kuchni jest sterowana sensorowo. Posiada tryb pracy PowerBoost. Wymiary produktu wynoszą 60x50x85 cm. Model jest sprzedawany w zestawie z rusztem i blachą do pieczenia. 

Zalety: Wady:
+ Dobrze się prezentuje.  
+ Posiada praktyczną funkcję czyszczenia parowego.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

2. Beko FSE52321DBD

Beko FSE52321DBD



Beko FSE52321DBD to kuchenka gazowo-elektryczna z zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu, funkcją szybkiego nagrzewania i sterowaniem elektronicznym (wyświetlacz). Sprzęt posiada piekarnik z termoobiegiem. Jest zaliczany do urządzeń z klasy efektywności energetycznej A. 

Produkt ma wymiary 50 x 85 x 60 cm. Posiada cztery palniki i dwuczęściowy ruszt emaliowany. Oferuje też automatyczną zapalarkę w pokrętle. Piekarnik kuchni ma pojemność 55 litrów. Dysponuje 6 funkcjami pracy, w tym grillem. Jego komora została wykończona emalią. 

Sprzęt posiada takie atuty jak blokada programatora, timer, łatwy demontaż szyby, czy zdejmowane drzwi. Piekarnik został wyposażony w 4 szyby, co zabezpiecza użytkownika przed poparzeniem. Urządzenie jest sprzedawane w zestawie z półką blaszaną i półką siatkową. Ma też metalową pokrywę płyty grzewczej. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Według części opinii jej wentylator bardzo głośno pracuje.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest wygodna w obsłudze.  
+ Posiada wszystkie niezbędne funkcje.  

3. AMICA 58GET2.43HZPTADFAI(XSX)

AMICA 58GET2.43HZPTADFAI(XSX)



AMICA 58GET2.43HZPTADFAI(XSX) to kuchenka z płytą gazową i piekarnikiem elektrycznym. Sprzęt posiada chłodny 3-szybowy front. Oferuje funkcję szybkiego nagrzewu (4 minuty) oraz termoobieg i grill. Jego atutem są też żeliwne ruszty, które można myć w zmywarce.

Produkt ma łatwo demontowane drzwiczki i szufladę na prowadnicach rolkowych, w której można przechowywać akcesoria. Dzięki funkcji parowej jest łatwiejszy do utrzymania w czystości. Model zalicza się do klasy energetycznej A.

Komora kuchni została pokryta emalią łatwoczyszczącą. Wyposażono ją także w drabinki boczne do wygodnego wysuwania blach. Sprzęt oferuje funkcję rozmrażania. Posiada wyświetlacz LED z kontrolą czasu pieczenia, elektryczny rożen obrotowy, przepisy na drzwiach, automatyczną zapalarkę i zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu.

Wymiary produktu wynoszą 50x60x85 cm. Piekarnik kuchni ma pojemność 65 litrów. Oferuje 8 trybów pracy.

Zalety: Wady:
+ Ma atrakcyjną cenę. – Jest trudna do utrzymania w czystości.
+ Ma nowoczesny design. – Front piekarnika wbrew deklaracjom nie jest chłodny w trakcie pieczenia.
+ Jest wyposażona w żeliwny ruszt dwuczęściowy.  
+ Została solidnie wykonana.  

4. Amica 58GGD1.23ZOFP(W)

Amica 58GGD1.23ZOFP(W)



Amica 58GGD1.23ZOFP(W) to kuchenka gazowa (z płyta gazową i piekarnikiem gazowym), zaliczana do klasy efektywności energetycznej A. Urządzenie zostało pokryte emalią łatwoczyszczącą. Posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jego atutem są również przepisy na drzwiach piekarnika.

Produkt ma wymiary 50x60x85 cm. Jest wyposażony w cztery palniki i ruszt jednoczęściowy emaliowany. Jego piekarnik oferuje pojemność aż 70 l. Urządzenie nie posiada jednak ani funkcji grilla, ani termoobiegu. Sprzęt ma wytłaczane prowadnice w komorze. Jest sprzedawany w zestawie z półką blaszaną i siatkową.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Jej piekarnik nie ma istotnych funkcji, jak termoobieg czy grill.
+ Jej piekarnik dobrze dopieka. – Nie ma oznaczenia temperatury na pokrętle.
+ Jest bardzo prosta w obsłudze.  
+ Cicho pracuje.  

5. AMICA 57IE3.323HTaD(Xv)

AMICA 57IE3.323HTaD(Xv)



AMICA 57IE3.323HTaD(Xv) to kuchenka elektryczna z płytą indukcyjną. Urządzenie posiada piekarnik z termoobiegiem i funkcją rozmrażania. Oferuje aż 10 trybów pieczenia. Sprzęt został wyposażony w chłodny front 3-szybowy, a także w funkcję szybkiego nagrzewu (4 minuty).

Produkt posiada także funkcję PowerBooster, przyspieszającą gotowanie. Piekarnik kuchenki można czyścić parowo. Dzięki pokryciu komory emalią łatwoczyszczącą nie sprawia on problemów, jeśli chodzi o utrzymanie go w czystości. Urządzenie posiada zegar elektroniczny i wbudowany wyświetlacz LED.

Piekarnik kuchni ma 65 litrów pojemności. Oferuje między innymi funkcję grilla o mocy 2000 W. Urządzenie jest zaliczane do klasy energetycznej A. Jego wymiary wynoszą 50x60x85 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa w obsłudze. – Jej płyta ma ok. 45 cm szerokości, dlatego nie mieszczą się na niej duże garnki.
+ Ładnie się prezentuje. – Według niektórych opinii ma słabej jakości pokrętła.
+ Posiada funkcję czyszczenia parowego.  
+ Szybko się nagrzewa (piekarnik).  

Jak wybrać kuchenkę wolnostojącą?

Jeśli wiesz już, jaki rodzaj kuchni chcesz wybrać, musisz sprawdzić jeszcze, na co zwrócić uwagę przy porównywaniu poszczególnych modelów urządzeń z tej samej kategorii. Inne cechy pojawią się bowiem przy kuchni z płytą ceramiczną, a inne przy kuchni z płytą gazową. Nie ma natomiast znaczenia, czy wybierasz wolnostojącą kuchnię, czy kuchnię do zabudowy – zawsze weź po uwagę:

  • klasę energetyczną urządzenia – mówi między innymi o kosztach eksploatacji sprzętu AGD,
  • rozmiar – tutaj jest on dosyć ustandaryzowany i wynosi 60x50x85 cm (najczęściej), ale nie wszystkie kuchnie posiadają u dołu pojemną szufladę,
  • wielkość piekarnika – od 25 do nawet 90 litrów, co należy dobrać do wielkości rodziny,
  • ilość i wielkość palników/pól grzejnych,
  • funkcje piekarnika – grill, autoczyszczenie, termoobieg, rozmrażanie są najbardziej pożądanymi,
  • wnętrze piekarnika – materiał powłoki na ścianach komory (np. emalia łatwoczyszcząca) oraz prowadnice do blach (wytłaczane, drabinkowe, teleskopowe),
  • sposób sterowania – mechaniczny lub elektroniczny. 

Przed zakupem kuchni warto sprawdzić także, czy jest ona łatwa do utrzymania w czystości. Nowoczesny wybór stanowią kuchenki w kolorze czarnym, ale najprostsze w czyszczeniu są modele w kolorze inox.   

Kuchnia wolnostojąca: ceramiczna, gazowa czy indukcyjna?

Jak zostało wspomniane, w zależności od źródła zasilania, możemy wyróżnić kuchnie gazowo-elektryczne, elektryczne oraz gazowe. Większość sklepów internetowych i stacjonarnych ma dzisiaj w swojej ofercie głównie pierwszy i drugi typ urządzeń, ponieważ modele gazowe nie cieszą się dużą popularnością. Korzystanie z nich nie jest zbyt ekologiczne, a niekiedy nawet niebezpieczne dla samego użytkownika. Dużą wadą takich kuchni jest też piekarnik, który opieka dania tylko od spodu, bez obiegu powietrza. Większość osób wybiera zatem między kuchenką: gazowo-elektryczną, elektryczną indukcyjną, elektryczną ceramiczną. Ponieważ każda z nich posiada piekarnik elektryczny, omówmy pokrótce cechy różnych płyt grzewczych. 

Kuchenka gazowa 

Płyta gazowa takiej kuchenki może być emaliowana, ceramiczna, szklana lub stalowa. Jej pola mają formę palników. Ich wielkość warto dobrać do wielkości posiadanych garnków, aby nie tracić energii podczas gotowania. Dobrze, jeśli płyta ma zapalarkę automatyczną ukrytą w kurku lub w osobnym przycisku. Nie bez znaczenia jest także zastosowany w niej rodzaj rusztu. Model jednoczęściowy będzie stabilny, ale dwuczęściowy lub czteroczęściowy łatwiejszy w czyszczeniu.

Kuchenka elektryczna

Kuchenka elektryczna to kuchenka indukcyjna lub ceramiczna. Modele ceramiczne posiadają grzałki pod płytą. Są łatwe w czyszczeniu i nie wymagają korzystania ze specjalnie dobranych garnków. Najpopularniejsze są natomiast modele indukcyjne. Wykorzystują one pole magnetyczne i pozwalają przetwarzać energię elektryczną w energię cieplną w dnach garnków. Wymagają jednak zakupu odpowiednich naczyń. Płyty indukcyjne działają szybko, energooszczędnie i bezpiecznie. Oferują też precyzję gotowania i wiele nowoczesnych udogodnień  

Kuchnia wolnostojąca – opinie

Napisz nam w komentarzu, lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY