Kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym to rodzaj urządzenia odpowiedniego dla osób, które dużo gotują i którym zależy na tym, aby przygotowywanie potraw było naprawdę tanie. Zarówno zakup, jak i eksploatacja kuchenki gazowej stanowią bowiem najkorzystniejszą cenowo opcję dostępną na rynku. Takie urządzenie najczęściej posiada cztery palniki z rusztem oraz bardzo prosty piekarnik bez nowoczesnych funkcji. Kuchnia gazowa może być zasilana gazem ziemnym lub gazem z butli (propan-butan).
Obecnie, kuchenki gazowe nie cieszą się tak dużą popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dzisiaj wypiera je sprzęt AGD zasilany elektrycznie – uznawany za bardziej bezpieczny, ekologiczny, wygodny w użytkowaniu i ułatwiający utrzymanie czystości w kuchni. Nadal nie brakuje jednak osób, które cenią sobie tego typu sprzęt kuchenny. Jeśli należysz do tej grupy, przejdź do rankingu poniżej!
Ranking kuchni gazowych z piekarnikiem gazowym:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kuchenek gazowych
- ranking kuchenek elektrycznych
- ranking kuchenek gazowo-elektrycznych
- ranking kuchenek wolnostojących
Kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym – jak wybrać kuchnię na gaz?
Na początek, kuchnię gazową dopasuj do swojego wnętrza pod kątem rozmiaru. Do wyboru masz dwie opcje o szerokości: 50 i 60 cm. Pozostałe wymiary są takie same – to 60 cm głębokości i 85 cm wysokości. Ograniczenia zakupowe dotyczą także koloru, gdyż jest to głównie biel, czerń oraz inox (kolor stali). Jeśli chodzi o inne parametry, to warto oddzielić je i rozważyć osobno, biorąc pod uwagę płytę i piekarnik.
Płyta gazowa posiada zwykle cztery palniki o różnym rozmieszczeniu. Najczęściej układ prezentuje się następująco: jeden palnik duży, dwa średnie, jeden mały. Istnieją również płyty z palnikami z podwójną lub potrójną koroną, generujące większą moc za sprawą płomieni, które tworzą koncentryczne pierścienie. Płyta może być wykonana ze szkła, ceramiki i stali. Bywa też emaliowana. Każde z tych rozwiązań oferuje porównywalną trwałość. Kolejna ważna sprawa to ruszt. Wygodniejszy jest ten dwuczęściowy, który łatwiej da się umyć w zlewie. Jeśli chodzi o materiał, to lepsze są ruszty z żeliwa, ale tańsze te emaliowane. Atutem dodatkowym płyty gazowej będzie natomiast wbudowana zapalarka. Sprzęt obowiązkowo powinien posiadać zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które odcina dopływ paliwa, kiedy powietrze zdmuchnie ogień palnika.
Piekarnik gazowy nie oferuje użytkownikowi zbyt wielu możliwości. Potrawy piecze jedynie od dołu, chyba że posiada funkcję grilla, czyli dodatkową grzałkę u góry, co należy jednak do rzadko spotykanych rozwiązań – podobnie jak termoobieg. Przy porównywaniu piekarników zwróć uwagę na ich pojemność, powłokę na ściankach oraz prowadnice – najlepsze są prowadnice drabinkowe i teleskopowe, ale w tej kategorii urządzeń najczęściej spotkamy prowadnice wytłaczane.
Warto wiedzieć, że wiele piekarników gazowych nie posiada nawet termostatu, timera, funkcji chłodnych drzwiczek czy blokady rodzicielskiej. Jeśli więc zależy Ci na tych rozwiązaniach, dokładnie zapoznaj się z parametrami wybranego modelu kuchenki przed zakupem.
Kuchenka gazowa z piekarnikiem gazowym: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.