Strona głównaAGDKuchenkiNajlepsza płyta gazowa 5 palnikowa - ranking 2025

Najlepsza płyta gazowa 5 palnikowa – ranking 2025 [TOP6]

Płyta gazowa 5 palnikowa jest większa i bardziej funkcjonalna niż standardowa płyta 4-palnikowa. Obecność dodatkowego pola grzewczego przekłada się nie tylko na większą ilość naczyń, w których można gotować w tym samym czasie, ale również na większy komfort gotowania – płyta jest szersza. 

Dodatkowy piąty palnik rozwiązuje problem braku miejsca na kuchence, zwłaszcza w okresie gotowania przetworów czy przygotowywania potraw na święta. Zakup płyty z pięcioma palnikami pozwala:

  • gotować szybciej,
  • gotować wygodniej,
  • pogodzić ze sobą skomplikowany proces przygotowania posiłków dla dużej rodziny, a także posiłków różnorodnych – dla osób stosujących różne diety,
  • komfortowo przygotowywać przyjęcia dla dużej liczby gości.

Ranking płyt gazowych 5 palnikowych:

Sprawdź podobne rankingi:

Płyta gazowa 5 palnikowa pod zabudowę – czym się charakteryzuje?

Na początek warto ustalić, czego można oczekiwać od płyt gazowych z pięcioma palnikami. Takie urządzenia są zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli propan-butan (po zastosowaniu reduktora i odpowiednich dysz). To, co różni je od standardowych płyt z czterema palnikami, to nie tylko ilość pól grzejnych, ale również szerokość całej kuchenki, wahająca się w przedziale od 70 do około 90 cm

Rozstaw palników na takiej płycie bywa różny, ale w większości przypadków sam ich układ jest taki sam: największy palnik znajduje się na środku, a pozostałe mniejsze w narożnikach. Na rynku dostępne są jednak również takie kuchenki, które piąty palnik mają na boku, nie na środku. Wiele osób uważa, że gwarantuje to wyższy komfort gotowania – powala ustawić na płycie kilka dużych naczyń jednocześnie.

W większości przypadków płyta z palnikami gazowymi jest sterowana przy pomocy pokręteł do regulacji płomienia. Standardem w takich sprzętach jest też elektryczna zapalarka oraz zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Wśród urządzeń tego typu warto wyróżnić natomiast specjalne płyty gazowe pod szkłem, które chociaż są zasilane gazem, to nie oferują możliwości korzystania z „żywego” płomienia i najczęściej obsługuje się je panelem dotykowym.

Płyta gazowa 5 palnikowa – jak wybrać?

Przy zakupie każdego rodzaju płyty grzewczej istotne są podobne parametry. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim wymiary produktu – w końcu płyta musi zmieścić się w wyciętym na nią w blacie otworze. Jeśli masz dużą dowolność w tym zakresie, zwróć uwagę na fakt, że płyta o szerokości 75 cm, będzie oferowała mniej miejsca na naczynia niż płyta, na przykład 86 cm czy 90 cm. Jeśli korzystasz z dużych garnków i patelni, musisz wybrać jak największą płytę 5-palnikową.

Kolejna kwestia to wykonanie płyty. Tutaj masz do wyboru szkło hartowane, ceramikę, stal nierdzewną oraz emalię. Szklane płyty są gładkie, nowoczesne, łatwe w czyszczeniu, ale jednocześnie łatwo brudzące się – widać na nich każdy ślad. Z kolei te ze stali nierdzewnej są trwałe i prostsze do utrzymania w czystości, ale nie tak efektowne wizualnie. Najtańsze są płyty emaliowane, dlatego osoby szukające przede wszystkim ekonomicznego urządzenia, powinny postawić właśnie na nie.

Coś, czego nie porównuje się przy zakupie płyt indukcyjnych i ceramicznych, a występuje i ma duże znaczenie w płytach gazowych, to ruszt. Ruszt może być żeliwny (ciężki, trwały, solidny, stabilny) lub emaliowany (bardziej podatny na uszkodzenia, ale łatwy w czyszczeniu). Rodzaj rusztu ma wpływ na cenę. Co ważne, ruszty bywają jedno- i wieloczęściowe, a kilkuczęściowy ruszt ułatwia czyszczenie kuchenki.

Płyta gazowa pięciopalnikowa: moc i rodzaj palników

Wiesz już, jaką płytę wybrać do nowoczesnej kuchni oraz co należy porównać przy wyborze produktu z kategorii płyty gazowe do zabudowy. Teraz omówimy bardziej szczegółowo temat mocy palników i ich rodzajów. 

W większości przypadków, płyty gazowe do zabudowy 5 palnikowe oferują użytkownikowi palnik o nazwie WOK. Jest to palnik, który charakteryzuje się:

  • większym rozmiarem,
  • zastosowaniem dwóch lub trzech koron (pierścieni) płomieni,
  • dużą mocą, nawet do 5000 W,
  • dobrą kontrolą płomieni,
  • wysoką wydajnością energetyczną. 

Taki palnik przydaje się, kiedy gotujemy potrawy wymagające błyskawicznej obróbki cieplnej. Sprawdza się nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – pod wok, ale również do szybkiego ugotowania wody na makaron i w wielu innych sytuacjach. 

Palniki płyt gazowych różnią się mocą i średnicą, co jest uzasadnione tym, że takie urządzenia do gotowania służą do różnych typów obróbki cieplej (wolne gotowanie, szybkie gotowanie, duszenie, gotowanie na parze, grillowanie). Korzystamy na nich także z różnej wielkości garnków, a niedopasowanie naczynia do wielkości płomienia skutkuje między innymi okopceniem jego boków. Standardowo, płyty do zabudowy 5 palnikowe posiadają pola duże, średnie i małe. Duże pole ma moc około 2500 – 3000 W, średnie około 2000 W, a najmniejsze 1000 – 1500 W. Producenci nie zawsze opisują, jaką moc mają poszczególne palniki – wtedy trzeba sprawdzić ogólną moc przyłączeniową urządzenia.

Płyta gazowa na 5 palników: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY