Strona głównaAGDKuchenkiPłyta gazowa 5 palnikowa - ranking 2024

Płyta gazowa 5 palnikowa – ranking 2024 [TOP6]

Płyta gazowa 5 palnikowa – jakie ma zalety?

Płyta gazowa 5 palnikowa jest większa i bardziej funkcjonalna niż standardowa płyta 4-palnikowa. Obecność dodatkowego pola grzewczego przekłada się nie tylko na większą ilość naczyń, w których można gotować w tym samym czasie, ale również na większy komfort gotowania – płyta jest szersza. 

Dodatkowy piąty palnik rozwiązuje problem braku miejsca na kuchence, zwłaszcza w okresie gotowania przetworów, czy przygotowywania potraw na święta. Mając do dyspozycji taki sprzęt AGD, możesz jednocześnie gotować zupę i drugie danie złożone, na przykład, z makaronu i sosu, na czwartym palniku przygotujesz obiad dla dziecka, a na piątym możesz powoli odparowywać owoce na przetwory lub podgrzewać posiłek z poprzedniego dnia.

Zakup płyty z pięcioma palnikami pozwala:

  • gotować szybciej,
  • gotować wygodniej,
  • pogodzić ze sobą skomplikowany proces przygotowania posiłków dla dużej rodziny, a także posiłków różnorodnych – dla osób stosujących różne diety,
  • komfortowo przygotowywać przyjęcia dla dużej liczby gości.

Ranking płyt gazowych 5 palnikowych

Płyty gazowe pięciopalnikowe są szersze, mają więcej pól grzewczych i bardzo często oferują użytkownikowi specjalne pole typu WOK. Co jeszcze mogą Ci zaoferować? Jakie są rodzaje płyt gazowych z pięcioma palnikami? O tym przeczytasz w naszym poradniku pod rankingiem. Teraz sprawdź, jakie godne polecenia produkty z tej kategorii możesz znaleźć dzisiaj w sklepach internetowych!

1. WHIRLPOOL AKWL728/NB

WHIRLPOOL AKWL728 NBWHIRLPOOL AKWL728/NB to 5-palnikowa płyta gazowa do zabudowy z żeliwnymi rusztami. Produkt jest sterowany za pomocą pokręteł. Posiada elektromagnetyczne zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu dla każdego palnika. 

Moc podłączeniowa tego modelu wynosi 11300 W. Sprzęt ma wymiary 73 x 51 x 5,1 cm. Może pochwalić się zastosowaniem wysoko wydajnych palników, a także zjawiskowo prezentującą się szklaną powierzchnią płyty. 

Urządzenie posiada ruszty pełnej szerokości, dzięki czemu można przesuwać po nich garnki zamiast je podnosić. Dużym atutem produktu jest także zastosowanie pokręteł z 9 punktami zatrzymania dla precyzyjnego sterowania mocą płomienia. Dodatkowo, na gałkach zaznaczono metody gotowania z ustawionym wstępnie płomieniem, np. smażenie, grillowanie, gotowanie. 

Płyta posiada funkcję zapłonu automatycznego. Jej pokrętła wykonano z termoutwardzalnej żywicy, a następnie pokryto powłoką odporną na zarysowania, co przekłada się na ich wytrzymałość. Poszczególne palniki urządzenia mają moc: 1000 W, 2x 1650 W, 3000 W oraz 4000 W. 

Zalety: Wady:
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  
+ Pięknie się prezentuje i jest solidnie wykonana.  
+ Oferuje dużo miejsca na swobodne gotowanie.  
+ Posiada praktyczną regulację mocy płomienia.  

2. AMICA PGCA7101ApB

AMICA PGCA7101ApBAMICA PGCA7101ApB to płyta z palnikiem WOK, z rusztami żeliwnymi oraz szklaną powierzchnią. Sprzęt posiada elektryczny zapalacz gazu w pokrętle, dzięki czemu nie wymaga korzystania z zapałek, czy zapalniczki. Urządzenie dysponuje też niezbędnym zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. 

Produkt może zaoferować użytkownikowi specjalny palnik pod wok, czyli palnik z potrójnym płomieniem, który idealnie nadaje się pod patelnie i inne naczynia niemające płaskiego dna. Jego atutem są też stabilne ruszty, które można myć w zmywarce (dodatkowo pokryte powłoką zapobiegającą zsuwaniu się garnków).

Płyta ma wymiary 70 x 51 x 9,4 cm. Jest sterowana mechanicznie (pokrętła). Jej poszczególne palniki oferują moc: 1000 W, 2 x 1750 W, 3000 W, 3500 W. 

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Nie mieści dużych garnków przy jednoczesnym korzystaniu z kilku palników.
+ Jest estetycznie wykonana.  
+ Łatwo się ją czyści.  
+ Jest prosta w obsłudze.  

3. Haier HAHG7W5HEB

Haier HAHG7W5HEBHaier HAHG7W5HEB to płyta z palnikiem WOK, żeliwnymi rusztami i funkcją precyzyjnej regulacji mocy płomienia na 9 poziomach. Sprzęt dysponuje zapalarką w pokrętle. Ma solidną odlewaną konstrukcję i estetyczny wygląd, uzyskany za sprawą ciemnego szkła. 

Atutem płyty jest palnik z podwójnym pierścieniem ognia, a także wygodna regulacja mocy, która ułatwia zachowanie kontroli nad procesem przygotowywania potraw. Produkt dysponuje zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. Ma szeroko rozstawione palniki, co pozwala mieścić obok siebie duże garnki – nawet podczas korzystania ze wszystkich pól. 

Producent zastosował w płycie także praktyczne gumki pod ruszty, które zapobiegają zarysowaniu szklanej płyty. Urządzenie ma wymiary 74,5 x 8 x 51 cm. Jego moc przyłączeniowa wynosi 13150 W. 

Zalety: Wady:
+ Ma efektowny design. – Ma nieczytelnie oznakowane pokrętła.
+ Jest szeroka, dzięki czemu zapewnia komfort gotowania. – Według części użytkowników jest trudna do utrzymania w czystości.
+ Posiada praktyczną regulację mocy płomienia.  
+ Jest solidnie wykonana.  

4. SAMSUNG NA75J3030AS/EO

SAMSUNG NA75J3030ASEOSAMSUNG NA75J3030AS/EO to płyta o mocy 11800 W łącznie. Sprzęt posiada potrójny palnik o mocy aż 3800 W, idealny pod wok, czy inną dużą patelnię. Poszczególne pola urządzenia zostały rozstawione ergonomicznie, tak aby można było korzystać na nich z dużych naczyń. Co warto odnotowania, model posiada też wskaźniki informujące o odpowiednim położeniu garnków/patelni.

Produkt wyposażono w ruszty żeliwne (trzy części) i pokrętło z zapalarką. Moc poszczególnych palników tego modelu wynosi 3800, 3000, 2x 2000 oraz 1000 W. Płyta posiada zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest wykonana ze stali nierdzewnej. Jej wymiary wynoszą 75 x 51 x 9,8 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma optymalny rozstaw palników. – Łatwo się zarysowuje.
+ Jej cena jest niewygórowana. – Według części użytkowników trudno utrzymać ją w czystości.
+ Dysponuje dużą mocą.  
+ Jest solidnie wykonana.  

5. BOSCH PPS 9A6B90

BOSCH PPS 9A6B90BOSCH PPS 9A6B90 to płyta ze szkła hartowanego, wyposażona w palnik WOK oraz standardowe zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Sprzęt posiada funkcję płynnej regulacji mocy FlameSelect – skala dziewięciostopniowa. Wybrany poziom mocy pokazuje zaś na wyświetlaczu.

Produkt jest na tyle nowoczesny, że sygnalizuje nagrzane miejsca nawet po wyłączeniu płyty (na wyświetlaczu). Jego atutem jest też ogromna moc planików, w tym zwłaszcza palnika WOK, wynosząca aż 4000 W. Sprzęt wyposażono w wyłącznik główny, który gasi wszystkie płomienie jednocześnie, co również stanowi ciekawe, rzadko spotykane na rynku rozwiązanie.

Płyta posiada ruszt żeliwny. Jej pola dysponują mocą 1000, 2 x 1750, 3000, 4000 W. Produkt ma wymiary 91.5 x 52 x 4,5cm. 

Zalety: Wady:
+ Ma wygodną i precyzyjną regulację mocy płomienia. – Ma wysoką cenę.
+ Oferuje dużą ilość miejsca do swobodnego gotowania – szeroki rozstaw palników. – Trudno utrzymać ją w czystości.
+ Dysponuje dużą mocą.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonana.  

6. Candy CHW74WGTGH

Candy CHW74WGTGHCandy CHW74WGTGH to płyta z zapalarką automatyczną oraz zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. Sprzęt ma wymiary 74.5 x 51 x 3,5 cm. Jest wykonany ze stali nierdzewnej. Posiada palnik typu WOK oraz blokadę rodzicielską.

Urządzenie jest wyposażone w palniki o mocy: 1000, 1750, 2 x 2500 oraz 4000 W. Posiada ruszt dwuczęściowy emaliowany. Jest utrzymane w stylistyce retro.

Zalety: Wady:
+ Ma niską cenę. – Ma ruszt emaliowany – nie żeliwny.
+ Jest łatwa w czyszczeniu. – Jest bardzo prosta, pozbawiona nowoczesnych rozwiązań (dla części osób stanowi to zaletę).
+ Dysponuje dużą mocą.  
+ Ładnie się prezentuje.  

Płyta gazowa 5 palnikowa pod zabudowę – czym się charakteryzuje?

Na początek warto powiedzieć pokrótce, czego można oczekiwać od płyt gazowych z pięcioma palnikami. Takie urządzenia mogą być zasilane gazem ziemnym lub gazem z butli propan-butan (po zastosowaniu reduktora i odpowiednich dysz). To, co różni je od standardowych płyt z czterema palnikami, to nie tylko ilość pól grzejnych, ale również szerokość całej kuchenki, wahająca się w przedziale od 70 do około 90 cm. 

Rozstaw palników na takiej płycie bywa różny, ale w większości przypadków sam ich układ jest taki sam: największy palnik znajduje się na środku, a pozostałe mniejsze w narożnikach. Na rynku dostępne są jednak również takie kuchenki, które piąty palnik mają na boku, nie na środku. Wiele osób uważa, że gwarantuje to wyższy komfort gotowania – powala ustawić na płycie kilka dużych naczyń jednocześnie.

W większości przypadków płyta z palnikami gazowymi jest sterowana przy pomocy pokręteł do regulacji płomienia. Standardem w takich sprzętach jest też elektryczna zapalarka oraz zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Wśród urządzeń tego typu warto wyróżnić natomiast specjalne płyty gazowe pod szkłem, które chociaż są zasilane gazem, to nie oferują możliwości korzystania z „żywego” płomienia i najczęściej obsługuje się je panelem dotykowym.

Płyta gazowa 5 palnikowa – jak wybrać?

Przy zakupie każdego rodzaju płyty grzewczej istotne są podobne parametry. Pod uwagę musisz wziąć przede wszystkim wymiary produktu – w końcu płyta musi zmieścić się w wyciętym na nią w blacie otworze. Jeśli masz dużą dowolność w tym zakresie, zwróć uwagę na fakt, że płyta o szerokości 75 cm, będzie oferowała mniej miejsca na garnki niż płyta, na przykład 86 cm, czy 90 cm. Jeśli korzystasz z dużych garnków i patelni, musisz wybrać jak największą płytę 5-palnikową.

Kolejna kwestia to wykonanie płyty. Tutaj masz do wyboru szkło hartowane, ceramikę, stal nierdzewną oraz emalię. Szklane płyty są gładkie, nowoczesne, łatwe w czyszczeniu, ale jednocześnie łatwo brudzące się – widać na nich każdy ślad. Z kolei te ze stali nierdzewnej są trwałe i prostsze do utrzymania w czystości, ale nie tak efektowne wizualnie. Najtańsze są płyty emaliowane, dlatego osoby szukające przede wszystkim ekonomicznego urządzenia, powinny postawić właśnie na nie.

Coś, czego nie porównuje się przy zakupie płyt indukcyjnych i ceramicznych, a występuje i ma duże znaczenie w płytach gazowych, to ruszt. Ruszt może być żeliwny (ciężki, trwały, solidny, stabilny) lub emaliowany (bardziej podatny na uszkodzenia, ale łatwy w czyszczeniu). Rodzaj rusztu ma wpływ na cenę. Co ważne, ruszty bywają jedno- i wieloczęściowe, a kilkuczęściowy ruszt ułatwia czyszczenie kuchenki.

Płyta gazowa pięciopalnikowa: moc i rodzaj palników

Wiesz już, jaką płytę wybrać do nowoczesnej kuchni oraz co należy porównać przy wyborze produktu z kategorii płyty gazowe do zabudowy. Teraz omówmy bardziej szczegółowo temat mocy palników i ich rodzajów. 

W większości przypadków, płyty gazowe do zabudowy 5 palnikowe oferują użytkownikowi palnik o nazwie WOK. Jest to palnik, który charakteryzuje się:

  • większym rozmiarem,
  • zastosowaniem dwóch lub trzech koron (pierścieni) płomieni,
  • dużą mocą, nawet do 5000 W,
  • dobrą kontrolą płomieni,
  • wysoką wydajnością energetyczną. 

Taki palnik przydaje się, kiedy gotujemy potrawy wymagające błyskawicznej obróbki cieplnej. Sprawdza się nie tylko – jak sama nazwa wskazuje – pod wok, ale również do szybkiego ugotowania wody na makaron i w wielu innych sytuacjach. 

Palniki płyt gazowych różnią się mocą i średnicą, co jest uzasadnione tym, że takie urządzenia do gotowania służą do różnych typów obróbki cieplej (wolne gotowanie, szybkie gotowanie, duszenie, gotowanie na parze, grillowanie). Korzystamy na nich także z różnej wielkości garnków, a niedopasowanie naczynia do wielkości płomienia skutkuje między innymi okopceniem jego boków. Standardowo, płyty do zabudowy 5 palnikowe posiadają pola duże, średnie i małe. Duże pole ma moc około 2500 – 3000 W, średnie około 2000 W, a najmniejsze 1000 – 1500 W. Producenci nie zawsze opisują, jaką moc mają poszczególne palniki – wtedy trzeba sprawdzić ogólną moc przyłączeniową urządzenia.

Płyta gazowa na 5 palników: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media expert
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd