Płyta indukcyjna zbudowana jest z – umieszczonych pod ceramiczno-szklanym blatem – zwojów miedzianego drutu, które tworzą spirale. Uruchomiona kuchnia, za sprawą zmiennego prądu elektrycznego, wytwarza pole magnetyczne, które przenika podstawę metalowych garnków. Prądy wirowe wewnątrz dna naczynia powodują wydzielanie ciepła – w taki sposób energia elektryczna zamienia się w energię cieplną, która ogrzewa wnętrze garnka. Jak wybrać dobrą płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking płyt gazowych 5 palnikowych
- ranking płyt gazowych do zabudowy
- ranking płyt gazowych bez płomieni
- ranking płyt indukcyjnych dwupalnikowych
- ranking płyt gazowo indukcyjnych
- ranking płyt indukcyjnych białych
Płyta indukcyjna – czym się kierować przy wyborze?
Kuchnie indukcyjne są energooszczędne, szybko nagrzewają garnki i gwarantują użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. Ich funkcjonalność zwiększają dodatkowe funkcje, takie jak timer czy booster. Są to również płyty kuchenne o bardzo nowoczesnym, eleganckim designie – gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Rozmiar – powierzchnia płyty może mieć od 30 do 90 cm szerokości i jest w stanie oferować od jednego do sześciu pól grzejnych. Najpopularniejsze są modele z czterema polami o całkowitej szerokości ok. 60 cm.
Moc – mieści się w zakresie od 2,8 kW do 12 kW. Najniższa moc służy podłączeniu kuchni po jedną fazę, a wyższa to podłączenie dwu – lub 3-fazowe.
Blat – z reguły zastosowanie znajduje tutaj szkło ceramiczne lub hartowane, pochodzące od producentów europejskich EuroKera lub Schott Ceran. Na rynek wchodzą powoli także blaty chińskich producentów.
Wykończenie – metalowa ramka, frezowanie na rantach lub brak frezu – w pierwszym przypadku szkło jest chronione przed ukruszeniem, ale trudniejsze w czyszczeniu, w drugim przypadku pięknie się prezentuje, ale jest bardziej narażone na uszkodzenia, w trzecim przypadku płyta „zlewa się” z blatem, czyli jest chroniona przed rozbiciem w okolicach narożników i wygląda bardzo nowocześnie.
Rodzaje pól grzejnych – przede wszystkim okrągłe o średnicy od 14 do 26 cm lub kwadratowe, przeznaczone do łączenia powierzchni pod niestandardowe naczynia, na przykład brytfanny.
Sterowanie – plus/minus lub slider, przy czym znacznie wygodniejszy w użyciu jest nowoczesny slider, który nie wymaga wielokrotnego „klikania” w celu zmodyfikowania ustawień pracy.
Jakie funkcje dodatkowe może mieć płyta indukcyjna?
Przy wyborze płyty indukcyjnej kierujemy się głównie parametrami związanymi z jej mocą, ceną i designem. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również funkcjonalność, czyli dodatkowe opcje, które oferuje urządzenie, jak na przykład:
- timer – ustawienie czasu pracy danego pola,
- automatyczne łączenie pól po wykryciu większego naczynia,
- booster – przyspiesza gotowanie, krótkotrwale zwiększając moc do poziomu maksymalnego,
- pauza/restart – wznawia pracę na ustalonych wcześniej parametrach po chwilowym wyłączeniu urządzenia,
- wykrywanie obecności i rozmiaru garnka,
- wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega o nagrzanym polu, chroni przed poparzeniem,
- blokada – ochrona przed dziećmi i opcja umożliwiająca wygodne czyszczenie płyty,
- programy automatyczne – na przykład do duszenia, gotowania jajek, topienia czekolady,
- współpraca z okapem – automatyczne dostosowywanie pracy okapu do pracy kuchni,
- czujnik gotowania lub smażenia – ułatwia precyzyjne przygotowanie potrawy,
- zdalne sterowanie – łączy się przez WiFi z aplikacją w telefonie.
Czy warto kupić płytę indukcyjną? Ile kosztuje indukcja?
Czy warto zainwestować w nowoczesną płytę indukcyjną? Takie urządzenie bez wątpienia dobrze wpisze się w design każdej kuchni, pozwoli skrócić czas gotowania i ułatwi utrzymanie czystości. Należy pamiętać jednak, że płyty indukcyjne są stosunkowo kosztowne (ceny rozpoczynają się od około 1500 zł) i nie odznaczają się długą żywotnością ze względu na skomplikowaną budowę (zastosowanie nowoczesnej elektroniki).
Płyta indukcyjna: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.