Strona głównaAGDKuchenkiNajlepsze płyty indukcyjne - polecane płyty grzewcze

Najlepsze płyty indukcyjne – polecane płyty grzewcze

Jak jest zbudowana i jak działa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna zbudowana jest z umieszczonych pod ceramiczno-szklanym blatem zwojów miedzianego drutu, które tworzą spirale. Uruchomiona kuchnia, za sprawą zmiennego prądu elektrycznego, wytwarza pole magnetyczne, które przenika podstawę metalowych garnków. Prądy wirowe wewnątrz dna naczynia powodują wydzielanie ciepła – w taki sposób energia elektryczna zamienia się w energię cieplną, która ogrzewa wnętrze garnka.

Popularne obok indukcji sprzęty kuchenne to także płyty ceramiczne. Czym różni się kuchenka ceramiczna od indukcyjnej? Znajdź odpowiedzi w naszym rankingu płyt ceramicznych!

Płyta indukcyjna ranking

Płyta indukcyjna do zabudowy to jedno z najczęściej kupowanych w ostatnim czasie urządzeń AGD. Czy warto zamienić tradycyjną kuchenkę gazową na indukcję? Oto modele, które dały swoim użytkownikom pełną satysfakcję z zakupu!

1. Bosch PIE631FB1E

Bosch PIE631FB1E

 Bosch PIE631FB1E to model o szerokości 59,2 cm oraz mocy 7400 W z czterema polami grzewczymi. Urządzenie posiada intuicyjny panel sterowania. Pozwala ustawiać dokładny poziom mocy. Informuje o zużyciu energii. Dysponuje opcją szybkiego uruchomienia i wznowienia pracy.

Sprzęt wyposażono we wskaźnik zalegania ciepła i opcję PowerBoost, która zwiększa moc pola o 50%, przyspieszając gotowanie. Urządzenie posiada też czasowy wyłącznik bezpieczeństwa i program elektronicznego rozpoznawania naczyń. Dzięki zabezpieczeniu ChildLock model sprawdza się w domach rodzin z małymi dziećmi.

Atutem produktu jest timer (minutnik) pozwalający na programowanie pracy pól oraz opcja blokady panelu sterowania „krótkie czyszczenie” (30 sekund). Sprzęt ma nowoczesny design i jest łatwy do utrzymania w czystości.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo wygodna w obsłudze. – Ma wysoką cenę.
+ Cicho pracuje.  
+ Ma estetyczny design.  
+ Jest łatwa w czyszczeniu.  

2. Electrolux EIV634 SLIM-FIT

Electrolux EIV634 SLIM-FITElectrolux EIV634 SLIM-FIT wyróżnia się smukłym rozmiarem i nowoczesnymi rozwiązaniami, takimi jak funkcja Hob2Hood – czyli zdalne sterowanie okapem za pomocą podczerwieni. Urządzenie reguluje parametry pracy okapu, aby w kuchni nie gromadziła się para wodna ani opary. Model wyposażono także w pola grzewcze Infinite, które łączą się za sobą w celu korzystania z podłużnych naczyń. Sprzęt posiada również funkcję trzymania ciepła.

Płyta jest łatwa w obsłudze za sprawą panelu DirectTouch. Posiada też funkcję Booster i Lock, blokującą możliwość zmiany ustawień. Płyta wykrywa 3-stopniowe ciepło resztkowe. Jej atutem jest łatwa instalacja OptiFix (fabrycznie zainstalowany przewód) oraz łatwość czyszczenia. Urządzenie posiada timer z automatycznym wyłącznikiem. Jego moc całkowita to 7350 W.

Zalety: Wady:
+ Bardzo cicho pracuje. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest łatwa w czyszczeniu.  
+ Szybko się nagrzewa.  
+ Nowocześnie się prezentuje.  

3. Amica PI6540PTU

Amica PI6540PTUAmica PI6540PTU to model z funkcją Timera, blokady rodzicielskiej ChildLock i PowerBooster. Urządzenie posiada minutnik i szybki nagrzew. Według deklaracji producenta, pozwala zagotować 0,4 litra wody w 60 sekund. Sprzęt dostosowuje moc do istniejącej instalacji elektrycznej – jednofazowej, dwufazowej i trójfazowej. Ma 4 maksymalne poziomy mocy, które można ustawiać w dowolnym momencie.

Model informuje o wysokiej temperaturze pól. Posiada opcję podtrzymywania ciepła. Nie ma wykończenia ze szlifem, dzięki czemu da się zabudować go idealnie z blatem. Płytę tworzą dwa pola o mocy 1,4 kW oraz dwa pola o mocy 2,8 kW.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystną cenę. – Według niektórych opinii jest nieco hałaśliwa.
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Ładnie wygląda na blacie.  
+ Nie zarysowuje się i jest łatwa w czyszczeniu.  

4. Bosch PerfectFry PVS651FC5E

Bosch PerfectFry PVS651FC5EBosch PerfectFry PVS651FC5E to model o mocy 6900 W, z 4 polami grzewczymi i funkcją PowerBoost. Sprzęt wyposażono w 2-stopniowy wskaźnik zalegania ciepła dla każdego z pól oraz w praktyczne sterowanie sensorowe DirectSelect. Urządzenie posiada też wygodny ReStart, czyli wznowienie pracy na poprzednich ustawieniach oraz Quick Start, czyli szybkie uruchomienie.

Model dysponuje zabezpieczeniem przed dziećmi i funkcją krótkiego czyszczenia – blokuje panel na 30 sekund. Dużym atutem urządzenia jest sensor smażenia PerfectFry, który kontroluje temperaturę podczas smażenia i pozwala precyzyjnie ją regulować. Sprzęt został ozdobiony efektownie szlifowanymi krawędziami. Posiada wskaźnik zalegania ciepła i system elektronicznego rozpoznawania naczyń.

Zalety: Wady:
+ Nie rysuje się i jest łatwa w czyszczeniu. – Jej przyciski działają z nieznacznym opóźnieniem.
+ Elegancko się prezentuje. – Ma słabo widoczne oznaczenia na panelu obsługi.
+ Pozwala na precyzyjne ustawienie mocy grzania.  
+ Ma ciekawą funkcję kontroli temperatury smażenia.  

5. Electrolux EIV835 SLIM-FIT

Electrolux EIV835 SLIM-FITElectrolux EIV835 SLIM-FIT to płytka, ale szeroka (78 cm) płyta z pięcioma polami i nowoczesną funkcją Hob2Hood, czyli zdalnym sterowaniem okapem. Sprzęt wyposażono w tryb trzymania ciepła, pola grzewcze Infinite (dopasowanie do naczynia) z programem Bridge (łączenie stref) oraz opcję PowerBoost. Model jest obsługiwany w sposób bezpośredni i precyzyjny za sprawą rozwiązania o nazwie ActiveTouch.

Urządzenie oferuje opcję pauzy i blokady przydatnej podczas czyszczenia. Wykrywa 3-stopniowe ciepło resztkowe. Posiada timer oraz fabrycznie zainstalowany przewód, który ułatwia montaż. Model jest łatwy w czyszczeniu. Jego moc całkowita wynosi 7350 W.

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Jest bardzo kosztowna.
+ Świetnie się prezentuje.  
+ Ma pięć pól grzejnych.  
+ Jest prosta w montażu.  

6. Whirlpool Wb B3960 Bf

Whirlpool Wb B3960 BfWhirlpool Wb B3960BF to płyta z systemem sterowania „+/-” o szerokości 59 cm, z 4 polami. Urządzenie jest wykończone estetycznym szlifem z jednej strony. Posiada innowacyjny 6 zmysł – programy automatyczne, czyli takie tryby pracy, jak: roztapianie, duszenie, doprowadzanie do wrzenia oraz program utrzymywania ciepła.

Sprzęt pozwala łączyć strefy grzania dla dużych naczyń. Oferuje blokadę przed dziećmi i Booster dla każdego pola. Model wyposażono w timer i panel sterowania Direct Access z niezależnymi przyciskami. Urządzenie pozwala regulować maksymalną moc pracy w zakresie 2,5 kW, 4,0 kW, 6,0 kW czy 7,2 kW. Ostrzega o wysokiej temperaturze pola – posiada wskaźnik ciepła resztkowego.

Zalety: Wady:
+ Ma korzystny stosunek ceny do jakości. – Dosyć głośno pracuje.
+ Jest intuicyjna w obsłudze. – Jej panel sterujący nie jest zbyt czuły.
+ Posiada programy automatyczne.  
+ Ładnie się prezentuje.  

Płyta indukcyjna – czym się kierować przy wyborze?

Kuchnie indukcyjne są energooszczędne, szybko nagrzewają garnki i gwarantują użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. Ich funkcjonalność zwiększają dodatkowe funkcje, takie jak timer czy booster. Są to również płyty kuchenne o bardzo nowoczesnym, eleganckim designie – gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rozmiar – powierzchnia płyty może mieć od 30 do 90 cm szerokości i może oferować od jednego do sześciu pól grzejnych. Najpopularniejsze są modele z czterema polami o szerokości ok. 60 cm.

Moc – mieści się w zakresie od 2,8 kW do 12 kW. Najniższa moc służy podłączeniu kuchni po jedną fazę, a wyższa to podłączenie dwu – lub 3-fazowe.

Blat – z reguły zastosowanie znajduje szkło ceramiczne lub hartowane, pochodzące od producentów europejskich EuroKera lub Schott Ceran. Na rynek wchodzą powoli także blaty chińskich producentów.

Wykończenie – metalowa ramka, frezowanie na rantach lub brak frezu – w pierwszym przypadku szkło jest chronione przed ukruszeniem, ale trudniejsze w czyszczeniu, w drugim przypadku pięknie się prezentuje, ale jest bardziej narażone na uszkodzenia, w trzecim przypadku płyta „zlewa się” z blatem, czyli jest chroniona przed rozbiciem w okolicach narożników i wygląda bardzo nowocześnie.

Rodzaje pól grzejnych – przede wszystkim okrągłe o średnicy od 14 do 26 cm lub kwadratowe, przeznaczone do łączenia powierzchni pod niestandardowe naczynia, na przykład brytfanny.

Sterowanie – plus/minus lub slider, przy czym znacznie wygodniejszy w użyciu jest nowoczesny slider, który nie wymaga wielokrotnego „klikania” w celu zmodyfikowania ustawień pracy.

Dodatkowe opcje:

 • timer – ustawienie czasu pracy danego pola,
 • automatyczne łączenie pól po wykryciu większego naczynia,
 • booster – przyspiesza gotowanie, krótkotrwale zwiększając moc do poziomu maksimum,
 • pauza/restart – wznawia pracę na ustalonych wcześniej parametrach po chwilowym wyłączeniu urządzenia,
 • wykrywanie obecności i rozmiaru garnka,
 • wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega o nagrzanym polu, chroni przed poparzeniem,
 • blokada – ochrona przed dziećmi i opcja umożliwiająca wygodne czyszczenie płyty,
 • programy automatyczne – na przykład do duszenia, gotowania jajek, topienia czekolady,
 • współpraca z okapem – automatyczne dostosowywanie pracy okapu do pracy kuchni,
 • czujnik gotowania lub smażenia – ułatwia precyzyjne przygotowanie potrawy,
 • zdalne sterowanie – łączy się przez WiFi z aplikacją w telefonie.

Płyta indukcyjna: podsumowanie

Czy warto zainwestować w nowoczesną płytę indukcyjną? Takie urządzenie bez wątpienia dobrze wpisze się w design każdej kuchni, pozwoli skrócić czas gotowania i ułatwi utrzymanie czystości. Należy pamiętać jednak, że płyty indukcyjne są stosunkowo kosztowne (ceny rozpoczynają się od około 1500 zł) i nie odznaczają się długą żywotnością ze względu na skomplikowaną budowę (zastosowanie nowoczesnej elektroniki).

Płyta indukcyjna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić