Strona głównaAGDKuchenkiKtóra płyta indukcyjna jest najlepsza? Ranking 2024

Która płyta indukcyjna jest najlepsza? Ranking 2024 [TOP6]

Płyta indukcyjna zbudowana jest z – umieszczonych pod ceramiczno-szklanym blatem – zwojów miedzianego drutu, które tworzą spirale. Uruchomiona kuchnia, za sprawą zmiennego prądu elektrycznego, wytwarza pole magnetyczne, które przenika podstawę metalowych garnków. Prądy wirowe wewnątrz dna naczynia powodują wydzielanie ciepła – w taki sposób energia elektryczna zamienia się w energię cieplną, która ogrzewa wnętrze garnka. Jak wybrać dobrą płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Płyta indukcyjna – czym się kierować przy wyborze?

Kuchnie indukcyjne są energooszczędne, szybko nagrzewają garnki i gwarantują użytkownikowi pełne bezpieczeństwo. Ich funkcjonalność zwiększają dodatkowe funkcje, takie jak timer czy booster. Są to również płyty kuchenne o bardzo nowoczesnym, eleganckim designie – gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Rozmiar – powierzchnia płyty może mieć od 30 do 90 cm szerokości i jest w stanie oferować od jednego do sześciu pól grzejnych. Najpopularniejsze są modele z czterema polami o całkowitej szerokości ok. 60 cm.

Moc – mieści się w zakresie od 2,8 kW do 12 kW. Najniższa moc służy podłączeniu kuchni po jedną fazę, a wyższa to podłączenie dwu – lub 3-fazowe.

Blat – z reguły zastosowanie znajduje tutaj szkło ceramiczne lub hartowane, pochodzące od producentów europejskich EuroKera lub Schott Ceran. Na rynek wchodzą powoli także blaty chińskich producentów.

Wykończenie – metalowa ramka, frezowanie na rantach lub brak frezu – w pierwszym przypadku szkło jest chronione przed ukruszeniem, ale trudniejsze w czyszczeniu, w drugim przypadku pięknie się prezentuje, ale jest bardziej narażone na uszkodzenia, w trzecim przypadku płyta „zlewa się” z blatem, czyli jest chroniona przed rozbiciem w okolicach narożników i wygląda bardzo nowocześnie.

Rodzaje pól grzejnych – przede wszystkim okrągłe o średnicy od 14 do 26 cm lub kwadratowe, przeznaczone do łączenia powierzchni pod niestandardowe naczynia, na przykład brytfanny.

Sterowanie – plus/minus lub slider, przy czym znacznie wygodniejszy w użyciu jest nowoczesny slider, który nie wymaga wielokrotnego „klikania” w celu zmodyfikowania ustawień pracy.

Jakie funkcje dodatkowe może mieć płyta indukcyjna?

Przy wyborze płyty indukcyjnej kierujemy się głównie parametrami związanymi z jej mocą, ceną i designem. Nie bez znaczenia pozostaje jednak również funkcjonalność, czyli dodatkowe opcje, które oferuje urządzenie, jak na przykład:

  • timer – ustawienie czasu pracy danego pola,
  • automatyczne łączenie pól po wykryciu większego naczynia,
  • booster – przyspiesza gotowanie, krótkotrwale zwiększając moc do poziomu maksymalnego,
  • pauza/restart – wznawia pracę na ustalonych wcześniej parametrach po chwilowym wyłączeniu urządzenia,
  • wykrywanie obecności i rozmiaru garnka,
  • wskaźnik ciepła resztkowego – ostrzega o nagrzanym polu, chroni przed poparzeniem,
  • blokada – ochrona przed dziećmi i opcja umożliwiająca wygodne czyszczenie płyty,
  • programy automatyczne – na przykład do duszenia, gotowania jajek, topienia czekolady,
  • współpraca z okapem – automatyczne dostosowywanie pracy okapu do pracy kuchni,
  • czujnik gotowania lub smażenia – ułatwia precyzyjne przygotowanie potrawy,
  • zdalne sterowanie – łączy się przez WiFi z aplikacją w telefonie.

Czy warto kupić płytę indukcyjną? Ile kosztuje indukcja?

Czy warto zainwestować w nowoczesną płytę indukcyjną? Takie urządzenie bez wątpienia dobrze wpisze się w design każdej kuchni, pozwoli skrócić czas gotowania i ułatwi utrzymanie czystości. Należy pamiętać jednak, że płyty indukcyjne są stosunkowo kosztowne (ceny rozpoczynają się od około 1500 zł) i nie odznaczają się długą żywotnością ze względu na skomplikowaną budowę (zastosowanie nowoczesnej elektroniki).

Płyta indukcyjna: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY