Strona głównaAGDKuchenkiNajlepsza płyta gazowa do zabudowy - ranking 2024

Najlepsza płyta gazowa do zabudowy – ranking 2024 [TOP6]

Płyta gazowa do zabudowy: rodzaje

Płyta gazowa do zabudowy może być zbudowana z 2, 3 , 4, 5, a nawet 6 palników. Poszczególne modele urządzeń tego typu różnią się jednak nie tylko liczbą pól grzewczych, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Wpływa on bowiem między innymi na trwałość, czy łatwość utrzymania kuchenki w czystości. Wyróżniamy:

  • płyty ceramiczne – łatwe w pielęgnacji i estetyczne, 
  • płyty szklane – prezentują się elegancko i nowocześnie, łatwo jest je czyścić, ale też nietrudno je zarysować, ich cena jest dosyć wysoka,
  • płyty emaliowane – są niedrogie, ale podatne na zarysowania, nie prezentują się zbyt nowocześnie (retro), za to bywają doceniane za łatwość utrzymania w czystości,
  • płyty stalowe – są bardzo popularne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają uniwersalny design, wymagają regularnego czyszczenia, ale nie są w tym zakresie szczególnie wymagające, a ich cena nie jest wygórowana.

Wśród rodzajów płyt gazowych pod zabudowę należy wymienić także modele typu „gaz pod szkłem”. Są to inne urządzenia niż płyty typu „gaz na szkle”. Przypominają wyglądem płyty indukcyjne. Mają gładką powierzchnię, ponieważ palniki są w nich ukryte pod ceramiką. Ich sposób działania jest podobny do tego, z którym mamy do czynienia w płytach ceramicznych – urządzenie nagrzewa garnki poprzez nagrzanie wyznaczonego pola grzewczego. 

Ranking płyt gazowych do zabudowy

Zestawienie płyt gazowych do zabudowy to lista polecanych urządzeń AGD różnego rodzaju. Znalazły się w nim sprzęty odpowiednie zarówno do tradycyjnej, jak i do nowoczesnej kuchni. Sprawdź, jakie możliwości oferują współcześnie płyty gazowe pod zabudowę!

Poznaj także:

1. Beko HIBG64120SB

Beko HIBG64120SB



Beko HIBG64120SB to niedroga i ciesząca się dobrymi opiniami płyta gazowa wyposażona w ruszty całościowe emaliowane. Sprzęt wykorzystuje palniki o zwiększonej wydajności. Jest sterowany za pomocą pokręteł zintegrowanych z zapalarką. Oferuje także standardowy system zabezpieczenia przeciwwypływowego gazu.

Kuchenka może zostać podłączona do butli – dołączono do niej komplet dysz zamiennych. Urządzenie zostało wykonane ze stali. Jego wymiary wynoszą 60 x 51 cm. Sprzęt posiada 4 pola grzejne o mocy: 1000, 2 x 2000, 2900 W.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Ma słabo oznakowane pokrętła.
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Zapewnia dużą ilość miejsca na garnki i patelnie.  

2. ELECTROLUX KGG6407K

ELECTROLUX KGG6407K



ELECTROLUX KGG6407K to nowoczesna płyta typu gaz na szkle. W urządzeniu zastosowano palniki Speed, które mają szybciej rozgrzewać naczynia, oszczędzając energię. Kuchenka posiada żeliwne ruszty, co przekłada się na jej wyższą cenę. Ponieważ są one wyjmowane, szklaną powierzchnię urządzenia da się łatwiej oczyszczać z zabrudzeń.

Produkt oferuje regulację mocy płomienia w pokrętle. Jest zabezpieczony systemem automatycznego odcinania dopływu gazu, działającym na bazie czujnika płomienia. Dysponuje także zapalarką zintegrowaną z pokrętłem. Płyta ma wymiary 59 x 51 cm. Jej palniki oferują moc: 1000, 2x 1900, 2400 W.

Zalety: Wady:
+ Ma elegancki design. – Według części opinii jej pokrętła nagrzewają się podczas gotowania.
+ Posiada żeliwne ruszty.  
+ Jest łatwa w czyszczeniu.  
+ Ma wysokie ruszty oraz emalię wokół palników, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.  

3. Bosch PPP6A6B90

Bosch PPP6A6B90



Bosch PPP6A6B90 to kuchenka z funkcją FlameSelect, czyli z regulacją płomienia w 9-stopniowej precyzyjnej skali. Aby ustawić pożądaną moc, wystarczy posłużyć się przyciskiem typu plus i minus. Urządzenie posiada zapłon elektroniczny w pokrętle. Jest wyposażone w ruszty żeliwne pojedyncze – dla każdego palnika osobny. 

Wymiary produktu wynoszą 59 x 5,8 x 52 cm. Płyta jest wykonana ze szkła. Sprzęt oferuje standardowe zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Jest dostosowany do zasilania z butli (dodatkowe dysze) oraz gazem G20. Moc palników tej kuchenki wynosi: 1000, 2 x 1750, 3000 W.

Zalety: Wady:
+ Posiada solidne i stabilne żeliwne ruszty. – Ma wysoką cenę.
+ Oferuje precyzyjną regulację mocy palników. – Nie wszyscy są zadowoleni z rozstawu planików tego modelu.
+ Jest solidnie wykonana.  
+ Nowocześnie się prezentuje.  

4. CANDY CHW6BR4WX

CANDY CHW6BR4WX



CANDY CHW6BR4WX to płyta gazowa o łącznej mocy 9250 W. Urządzenie jest wyposażone w dwuczęściowy ruszt metalowy emaliowany. Posiada automatyczną zapalarkę w pokrętle oraz zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. 

Płyta została wykonana ze stali nierdzewnej. Jej palniki dysponują mocą: 1000, 1750, 2500 oraz 4000 W. Kuchenka ma wymiary 51 x 59,5 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości. – Jej ruszt ma duże otwory (nie nadaje się pod małe naczynia).
+ Jest solidnie wykonana. – Posiada ruszty emaliowane, nie żeliwne.
+ Ma stabilny ruszt.  
+ Posiada palnik typu WOK.  

5. Solgaz GPC 4-60 E

Solgaz GPC 4-60 E



Solgaz GPC 4-60 E to płyta typu gaz pod szkłem. Urządzenie posiada palniki ukryte pod ceramiką. Gaz jest w nich spalany katalitycznie w temperaturze około 800 stopni Celsjusza. Pozwala to uniknąć między innymi tłustych osadów na szafkach kuchennych. 

Płyta posiada dwa planiki o średnicy 16 cm oraz dwa o średnicy 13 cm. Jest dostępna w wersji pod gaz ziemny oraz pod gaz z butli. Kuchenka dysponuje tak zwanym darmowym polem, które jest ogrzewane jedynie spalinami – nie pobiera gazu. Sprawdza się ono jako miejsce do podtrzymywania temperatury potraw.

Sprzęt dysponuje timerem, blokadą rodzicielską, regulacją mocy na 9 poziomach oraz panelem dotykowym z funkcją sterowania typu slider. Wyświetlacz na płycie informuje także o stanie urządzenia, czyli chociażby o tym, czy gaz jest spalany prawidłowo. Produkt sam kontroluje ciśnienie gazu. Ostrzega o jego małej ilości gazu w butli oraz o wysokiej temperaturze płyty.

Wymiary produktu wynoszą 58 x 10,5 x 49,5 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma nowoczesny wygląd. – Nagrzewa naczynia wolniej niż klasyczna płyta.
+ Oferuje funkcje podobne do płyty indukcyjnej. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Łatwo się ją czyści.  
+ Jest bezpieczna w użytkowaniu.  

6. SAMSUNG NA64H3031AK 

SAMSUNG NA64H3031AK



SAMSUNG NA64H3031AK to kuchenka o mocy łącznej 8,8 kW. Urządzenie posiada nakładkę na wok pod duże naczynia. Jest sterowane za pomocą metalowych pokręteł. Dysponuje zabezpieczeniem przeciwwypływowym gazu. Sprzęt został wyposażony w palnik z potrójną koroną o mocy 3800 W. Jego atutem są też ruszty wykonane z żeliwa.

Palniki płyty posiadają oznakowania, mówiące o tym, czy garnek lub patelnia zostały prawidłowo ustawione. Wśród funkcji urządzenia należy wymienić też elektryczną zapalarkę w pokrętle. Poszczególne palniki tego modelu dysponują mocą: 1000x 2 x 2000 oraz 3800 W.

Produkt ma wymiary 60 x 52 cm. Został wykończony czarnym szkłem.

Zalety: Wady:
+ Ma żeliwny, solidny ruszt. – Trudno utrzymać ją w czystości.
+ Jest nowoczesna. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Posiada mocny palnik WOK. – Nie mieści dużych garnków (przy jednoczesnym gotowaniu).
+ Jest solidnie wykonana.  

Płyta gazowa do zabudowy – jak wybrać?

Wybór płyty gazowej, podobnie jak każdego AGD do zabudowy, należy zacząć od selekcji produktów, które mają odpowiednie wymiary – jeśli posiadamy już wycięty otwór w blacie lub gdy mamy ograniczoną ilość miejsca w kuchni. Warto wspomnieć, że klasyczne 4-palnikowe kuchenki mają najczęściej ok. 60 cm szerokości. Na tym etapie trzeba zadecydować zatem również o tym, ilu palników będziemy potrzebować podczas gotowania. 

Omówiliśmy już materiały, z jakich może być wykonana płyta gazowa. Teraz warto przejść do pozostałych elementów takich urządzeń, czyli palników, rusztu oraz sterowania. 

Palniki

Jak wspominaliśmy, kuchenka gazowa może mieć od 2 do 6 palników. W większości domów wystarczające są płyty 4-palnikowe. Przy wyborze kuchenki należy zwrócić jednak uwagę nie tylko na ich ilość, ale również na moc i rozstaw palników. Do szybkiego gotowania niezbędny jest duży palnik o mocy minimum 3000 W. Dobrze jednak, jeśli płyta posiada też średnie i małe palniki – pod mniejsze naczynia oraz do powolnego gotowania. Warto wspomnieć również o specjalnych palnikach z kilkoma pierścieniami (koronami), które dysponują jeszcze większą mocą i świetnie sprawdzają się pod naczynia typu wok. 

Ruszt

Ruszt płyty gazowej może być jedno- i wieloczęściowy, żeliwny lub emaliowany (metalowy, pokryty emalią). Żeliwne ruszty są ciężkie, co przekłada się na stabilność. Podwyższają jednak cenę kuchenki. Ruszty emaliowane są lżejsze, zatem mniej stabilne, ale łatwiejsze w czyszczeniu – często można myć je w zmywarce. 

Sterowanie

Płyta grzewcza gazowa zazwyczaj sterowana jest za pomocą pokręteł. Wyjątkiem będzie jednak płyta gazowa pod szkłem, która pod wieloma względami przypomina model indukcyjny. W takiej płycie sterowanie najczęściej odbywa się za pomocą panelu dotykowego. Kuchenka oferuje też więcej nowoczesnych funkcji, jak timer, czy blokada rodzicielska. 

Co powinna mieć każda płyta gazowa pod zabudowę?

Standardem w każdej płycie gazowej powinno być zabezpieczenie, które odcina dopływ gazu w momencie zalania palnika lub zdmuchnięcia płomienia. Większość polecanych urządzeń posiada także elektryczną zapalarkę w pokrętle. 

Płyta gazowa do zabudowy – czy warto?

Kuchenka gazowa do zabudowy to jedna z trzech głównych opcji, na jakie można zdecydować się przy wyborze nowej płyty. Pozostałe to: płyta indukcyjna oraz ceramiczna. Jak wypada na ich tle płyta gazowa? 

Największym atutem płyt gazowych jest niski koszt eksploatacji. Chociaż płyty indukcyjne są energooszczędne, gaz pozostaje tańszy niż prąd, zatem gotowanie na płycie gazowej powinno być ekonomiczniejsze. 

Płyty gazowe nadal mają swoich wielbicieli również dlatego, że dają użytkownikowi możliwość korzystania z tak zwanego żywego ognia/płomienia, który jest niezbędny na przykład do opalenia cebuli. Poza tym, wielu konsumentów wybiera płyty gazowe ze względu na swoje przyzwyczajenia, co dotyczy zwłaszcza osób starszych.

Oczywiście, gazowe płyty do zabudowy nie są pozbawione wad. Uznaje się je przede wszystkim za najmniej bezpieczne, w szczególności dla małych dzieci. Jeśli jednak chcemy korzystać z gazu, jednocześnie redukując ryzyko poparzenia, możemy wybrać dla siebie nowocześnie prezentującą się płytę „gaz pod szkłem”.

Gazowe płyty do zabudowy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska
Angelika Woszczyńska
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner neonet
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd