Strona głównaAGDKuchenkiWybieramy najlepszą płytę ceramiczną - ranking 2024

Wybieramy najlepszą płytę ceramiczną – ranking 2024 [TOP7]

Jaką płytę ceramiczną kupić?

Płyta ceramiczna to urządzenie z zabudowanymi szkłem spiralami elektrycznymi lub lampami halogenowymi, które nagrzewają je od spodu. Takie sprzęty AGD są niedrogie i nieskomplikowane, a do tego nie brudzą garnków (w przeciwieństwie do kuchni gazowych).
Na co zwrócić uwagę wybierając kuchenkę ceramiczną?

  • wielkość – dostępne warianty mają od 30 do 90 cm szerokości, przy czym najpopularniejsze ceramiczne płyty mierzą 60 cm,
  • moc przyłączeniowa (6 do 9 kW) i moc oraz ilość pól grzewczych,
  • wykończenie szkła ceramicznego (z metalową ramką, ze szlifem na rantach lub bez szlifów – ostatnia opcja prezentuje się estetycznie i jest najpraktyczniejsza),
  • rodzaje grzałek (okrągłe, 2, 3 elementowe, owalne),
  • sterowanie (typu +/-, slider lub pokrętłowe – w starych modelach),
  • funkcje dodatkowe: wskaźnik ciepła resztkowego (H, h), szybki nagrzew, timer, blokada przed dziećmi.

Jaką płytę grzewczą wybrać? Płyty ceramiczne do zabudowy nie są popularnym rozwiązaniem, ale nie oznacza to, że nie sprostają oczekiwaniom swoich użytkowników. Oto kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę!

Płyta ceramiczna ranking

Wybór ceramicznych płyt elektrycznych jest znacznie uboższy niż asortyment płyt gazowych czy płyt indukcyjnych. Nadal jednak możemy wskazać kilka urządzeń wartych uwagi. Oto nasze top 6 ceramicznych płyt grzewczych!

Przejrzyj także:

1. BOSCH PKN675DP1D

BOSH PKN675DP1DBosch PKN675DP1D to płyta z funkcją Direct Select Premium, czyli bezpośredniego, intuicyjnego wyboru pola grzewczego oraz jego mocy. Urządzenie oferuje także funkcję strefy kombi – dla większych naczyń. Dzięki opcji PowerBoost skraca czas gotowania o 20 procent. Dysponuje także timerem, który automatycznie wyłącza wskazane pole grzewcze.

Moc przyłączeniowa płyty to 8,6 kW łącznie. Produkt ma 4 pola grzejne ze wskaźnikiem ciepła resztkowego. Sprzęt dysponuje też zabezpieczeniem przed dziećmi i funkcją podtrzymywania ciepła.

Produkt ma śliską, gładką powierzchnię, co ułatwia utrzymanie jej w czystości. Moc poszczególnych pól tego modelu wynosi: 2000 W, 1200-2100 W, 1800-2600 W, 1200 W. Urządzenie zostało wykończone ozdobnym szlifem z przodu i z tyłu oraz aluminiową ramką po bokach.

Płyta oferuje regulację mocy na 17 poziomach. Jej wymiary wynoszą 60,6 na 52,7 cm.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Według części opinii jest trudna do doczyszczenia.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest wygodna w obsłudze.  
+ Dysponuje dużą mocą.   

2. Amica PC6400ZH

Amica PC6400ZHAmica PC6400ZH to model z blokadą ChildLock, sterowaniem sensorowym plus-minus oraz funkcją HeatControl (wskaźnik ciepła resztkowego). Urządzenie posiada 4 pola grzejne oraz funkcję szybkiego nagrzewania. Jest bezpieczne w użytkowaniu za sprawą zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem. Dzięki płynnej regulacji mocy pozwala zachować pełną kontrolę nad procesem gotowania.

Sprzęt jest dosyć łatwy w czyszczeniu, ponieważ nie ma żadnych wystających ponad powierzchnię elementów. Model alarmuje o wysokiej temperaturze pól grzejnych, pozwalając uniknąć poparzenia. Wymiary płyty wynoszą: 57,6 cm na 51,8 cm na 4,8 cm. Znajdują się na niej cztery pola o mocy 2x 1,2 kW, 1,8 kW oraz 2,3 kW.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Według niektórych opinii ma niepraktycznie rozmieszczone pola grzejne.
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Jest dosyć łatwa w czyszczeniu.  

3. Whirlpool AKT801/NE

Whirlpool AKT801NEWHIRLPOOL AKT 801/NE to płyta o mocy przyłączeniowej 6200 W, wyposażona w dotykowy panel sterowania. Urządzenie posiada praktyczną funkcję Booster i timer, który automatycznie wyłącza wybraną strefę grzejną po upływie zadanego czasu. Model dysponuje też opcją blokady przed dziećmi, czyli zabezpieczeniem sprzętu przed nieautoryzowanym uruchomieniem lub zmianą parametrów pracy.

Płyta wykrywa i sygnalizuje ciepło resztkowe pól grzewczych, chroniąc użytkownika przed poparzeniem. Posiada również funkcję szybkiego gotowania – w stosunkowo krótkim czasie doprowadza wodę do wrzenia i utrzymuje jej temperaturę, zmniejszając przy tym zużycie energii. Sprzęt posiada 4 „palniki” o mocy 1200 (x2), 1700 i 2100 W. Jego wymiary to 58, na 51 na 3,8 cm.

Zalety: Wady:
+ Ma świetny stosunek jakości do ceny. – Panel sterowania nie zawsze reaguje na dotyk.
+ Jest dosyć łatwa w czyszczeniu.  
+ Jest łatwa w obsłudze.  
+ Elegancko się prezentuje.  

4. TEKA TT 6415

TEKA TT 6415Teka TT 6415 to płyta o szerokości 60 cm z 4 polami HiLight. Urządzenie jest sterowane sensorowo. Posiada metalową ramkę i zostało wykonane czarnego szkła ceramicznego.

Model pozwala ustawiać indywidualne parametry pracy dla każdego pola grzejnego za pomocą jednego palca. Umożliwia też precyzyjne regulowanie mocy. Sprzęt wyposażono w timer z sygnałem akustycznym oraz w praktyczną funkcję szybkiego gotowania, która po zagotowaniu wody automatycznie zmniejszy moc pola grzejnego.

Produkt posiada wskaźnik zalegania ciepła, ostrzegający przed ryzykiem poparzenia. Oferuje też opcję blokady ustawień, przydatną zwłaszcza przy dzieciach. Ciekawą funkcją urządzenia jest też funkcja Slide Cooking, czyli regulacja mocy poprzez przesuwanie garnków na płycie.

Model dysponuje mocą 6300 W. Każde z jego pól posiada 9 poziomów regulacji.

Zalety: Wady:
+ Jest solidnie wykonana. – Nie wszystkim podoba się jej design.
+ Jest łatwa do utrzymania w czystości.  
+ Posiada praktyczny timer.  
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny.  

5. Electrolux EHF16240XK

Electrolux EHF16240XKElectrolux EHF16240XK to urządzenie z niewielkimi dotykowymi elementami sterującymi i dwustopniowym wskaźnikiem ciepła resztkowego, który dba o bezpieczeństwo użytkownika. Sprzęt dysponuje funkcją blokady rodzicielskiej, która zabezpiecza go przed przypadkowym uruchomieniem.

Powierzchnia płyty jest łatwa do utrzymania w czystości. Model charakteryzuje moc przyłączeniowa rzędu 6,5 kW. Wymiary produktu wynoszą odpowiednio 57,6 x 3,8 x 51,6 cm. Urządzenie posiada cztery pola grzejne, funkcję Booster i szybkiego startu. Sprzęt wyłącza się automatycznie po 6 godzinach pracy, a także w przypadku wykipienia wody z garnka.

Zalety: Wady:
+ Jest niedroga. – Jest trudna do utrzymania w czystości – łatwo się odbarwia.
+ Posiada czuły panel sterowania.  
+ Ładnie się prezentuje.  
+ Szybko się nagrzewa.  

6. Amica PC6411FTS

Amica PC6411FTSAmica PC6411FTS posiada płynną regulację parametrów pracy, blokadę ChildLock i wskaźnik HeatControl, informujący o tym, że pole grzejne jest jeszcze gorące. Sprzęt dysponuje timerem, który automatycznie wyłącza strefy grzewcze. Urządzenie wyposażono w 4 palniki i minutnik. Model oferuje też funkcję szybkiego nagrzewania.

Płyta jest obsługiwana za pomocą Slidera, który powala stopniowo zwiększać i zmniejszać temperaturę gotowania. Jej moc przyłączeniowa to 6,9 kW. Sprzęt posiada 4 pola grzejne. Jego wymiary wynoszą kolejno: 57,6 x 4,6 x 51,8 cm. Urządzenie wyróżnia się specjalnymi funkcjami dodatkowymi, takimi jak pole owalne (brytfanna) czy pole HiLight (szybkogrzejne).

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Ma dosyć wysoką cenę.
+ Jest prosta w obsłudze.  
+ Posiada praktyczne pole owalne.  
+ Ładnie się prezentuje (szlify).  

7. GORENJE ECT641BCSC

GORENJE ECT641BCSCGORENJE ECT641BCSC to model z funkcją StayWarm, która podtrzymuje stałą temperaturę żywności na poziomie 70˚C. Urządzenie posiada minutnik, który automatycznie wyłącza pole grzewcze i sygnalizację ciepła resztkowego w postaci lampki. Jego moc przyłączeniowa wynosi 6500 W.

Model dysponuje funkcją StopGo, co pozwala przerwać gotowanie i kontynuować je z tymi samymi ustawieniami po ponownym uruchomieniu. Sprzęt posiada 4 pola grzewcze: (2x)1200, 2300 czy 1800 W. Jego wymiary to 60, na 5.4 na 52 cm.

Zalety: Wady:
+ Szybko się nagrzewa. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Jest wygodna w obsłudze. – Ma słabo widoczne oznaczenia na panelu sterowania.
+ Posiada minutnik i funkcję podtrzymywania temperatury.  
+ Ma nowoczesny wygląd.  

Czym się różni płyta ceramiczna od indukcyjnej?

Wiele osób nie wie, czym różni się płyta ceramiczna a indukcyjna. Wizualnie, oba urządzenia wyglądają bardzo podobnie. Działają na prąd. Są nowoczesne. Mają powłokę ze szkła ceramicznego. Jednak co jest lepsze – płyta indukcyjna czy ceramiczna?

Oba warianty różni przede wszystkim sposób działania. Ceramiczne płyty są nieskomplikowane, dzięki czemu charakteryzuje je dłuższa żywotność. Ich praca polega na rozgrzewaniu całej płyty i przekazaniu tego ciepła naczyniom. Z tego względu takie urządzenia pobierają więcej energii elektrycznej i są nieco mniej bezpieczne w użytkowaniu, chociaż ryzyko poparzenia zmniejszają wskaźniki ciepła resztkowego.

A jak wygląda użytkowanie płyty indukcyjnej? Taki sprzęt wykorzystuje właściwości pola elektromagnetycznego, aby podgrzać bezpośrednio dno naczynia, a nie pole grzewcze. Dzięki temu powierzchnia kuchenki nie jest aż tak gorąca, a zużycie energii znacznie niższe. Co jest więc korzystniejsze: płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Zarówno płyta indukcyjna, jak i ceramiczna mają swoje wady i zalety. Kuchnie elektryczne nie brudzą garnków tak jak tradycyjne kuchenki gazowe. Są też bardziej eko, zwłaszcza jeśli zasila je prąd z paneli fotowoltaicznych. Model ceramiczny jest jednak tańszy w zakupie, mniej zaawansowany technologicznie i nie wymaga korzystania ze specjalnych naczyń (z dnem ferromagnetycznym). Największą wadą takiej kuchni jest związane z jej użytkowaniem duże zużycie prądu i trudność utrzymania w czystości – kiedy coś wykipi na gorące szkło, momentalnie przypali się i przywrze do jego powierzchni. Tego typu urządzenia są też mniej nowoczesne od kuchenek indukcyjnych, czyli oferują nam mniej zaawansowanych funkcji. Różnicę widać również w ilości różnych modelów płyt oferowanych przez znanych producentów – tych ceramicznych jest naprawdę niewiele.

A kuchenki indukcyjne? Są przede wszystkim energooszczędne, łatwiejsze w czyszczeniu i wygodniejsze w obsłudze. Ich sposób działania znacząco skraca czas gotowania potraw i pozwala myć płytę niemal bezpośrednio po jej wyłączeniu, ponieważ urządzenie nie nagrzewa się całościowo i szybko stygnie. Indukcja często okazuje się też bezpieczniejsza w użytkowaniu z uwagi na fakt, że dzięki czujnikom nie uruchamia się, jeśli nie wykryje ciężaru naczynia na polu grzejnym.

Płyta ceramiczna opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY