Strona głównaAGDKuchenkiWybieramy najlepszą kuchenkę mikrofalową - ranking 2024

Wybieramy najlepszą kuchenkę mikrofalową – ranking 2024 [TOP6]

Kuchenka mikrofalowa – jak działa?

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie stanowiące już standard wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Nadal nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, na jakiej zasadzie działają produkty tego typu. Tymczasem mechanizm ich pracy jest stosunkowo prosty do zrozumienia. Kuchenki mikrofalowe podgrzewają potrawy wykorzystując w tym celu mikrofale, wprawiające w drgania cząsteczki wody zawarte w produkcie. Te z kolei zderzając się ze sobą wytwarzają ciepło, które rozchodzi się po całym daniu i zwiększa jego temperaturę. W taki sposób mikrofalówki nagrzewają, rozmrażają, a nawet gotują różne potrawy.

Kuchenka mikrofalowa ranking:

Ranking kuchenek mikrofalowych to zestawienie popularnych urządzeń, cieszących się dobrymi opiniami konsumentów. Umieściliśmy w nim produkty różnego typu – zarówno te bardzo nowoczesne, jak i tradycyjne – aby każdy znalazł w rankingu model, który najlepiej odpowiada jego indywidualnym potrzebom.

Sprawdź również:

1. Kuchenka mikrofalowa Samsung GE83X

Samsung GE83XKuchenka mikrofalowa Samsung GE83X to urządzenie dysponujące mocą 800 W, wyposażone w antybakteryjną powłokę z emalii ceramicznej oraz System Potrójnej Dystrybucji Ciepła. Produkt ma pojemność 23 litrów i pracuje na trzech różnych poziomach – mikrofali, grilla oraz grilla i mikrofali. Posiada dedykowane programy do rozmrażania.

Dzięki wyjątkowej powłoce ceramicznej urządzenie jest higieniczne i łatwe w pielęgnacji. Jego wnętrze nie zarysowuje się i wykazuje wyjątkową odporność na zużycie. Mikrofalówka nagrzewa produkty w sposób równomierny, emitując ciepło z trzech różnych punktów, dzięki czemu posiłki są za każdym razem perfekcyjnie podgrzane.

Urządzenie posiada funkcję Auto Cook oraz blokadę rodzicielską. Jest sterowane funkcjonalnym panelem dotykowym. Charakteryzuje się również bardzo nowoczesnym, eleganckim designem – ma lustrzany front oraz srebrną obudowę.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie działa szybko i podgrzewa potrawy w sposób równomierny. – Posiada ciemną, lustrzaną szybkę, przez którą trudno jest zajrzeć do wnętrza.
+ Jest wygodne i łatwe w obsłudze.  
+ Ładnie się prezentuje i łatwo utrzymać je w czystości.  

2. Kuchenka mikrofalowa Samsung ME83X

Samsung ME83XKuchenka mikrofalowa Samsung ME83X to produkt o mocy maksymalnej 1150 W, wyposażony w System Potrójnej Dystrybucji mikrofal oraz wnętrze z ceramiczną powłoką antybakteryjną. Urządzenie służy do podgrzewania, automatycznego rozmrażania, a nawet gotowania. Ma 23 litry pojemności oraz dedykowane programy ułatwiające obsługę.

Mikrofala posiada emaliowane ceramiczne wnętrze – łatwe w czyszczeniu, antybakteryjne, odporne na zarysowania i odbarwienia. Dzięki niemu produkt jest higieniczny i nie chłonie nieprzyjemnych zapachów. Urządzenie podgrzewa potrawy w sposób równomierny. Służy również gotowaniu – posiada trzy wbudowane przepisy kulinarne. Umożliwia także rozmrażanie bez utraty wartości odżywczych.

Kuchenka charakteryzuje się eleganckim designem, na który składa się lustrzany front, srebrna obudowa oraz nowoczesny dotykowy panel sterowania. Posiada blokadę rodzicielską i wyświetlacz LCD.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. – Design mikrofalówki sprawia, że zaglądanie do jej wnętrza jest bardzo utrudnione.
+ Podgrzewa dania szybko i równomiernie.  
+ Jest łatwe w obsłudze i w utrzymaniu w czystości.  

3. Kuchenka mikrofalowa Amica AMMF20M1W

Kuchenka mikrofalowa Amica AMMF20M1WKuchenka mikrofalowa Amica AMMF20M1W to urządzenie o mocy 700 W i pojemności 20 litrów. Produkt podgrzewa potrawy w sposób równomierny dzięki systemowi MultiWave. Posiada 5 poziomów mocy i jest sterowany mechanicznie. Mikrofala informuje o zakończeniu pracy przy pomocy sygnału dźwiękowego. Rozmraża czasowo, co chroni produkty przed rozwojem bakterii.

Urządzenie jest proste w obsłudze. Ma klasyczny wygląd, czyli ciemną szybę i biały front oraz obudowę. Dzięki obrotowemu talerzowi jeszcze szybciej podgrzewa umieszczone w nim potrawy.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma przystępną cenę. – Negatywne opinie dotyczą głośności pracy kuchenki.
+ Jest bardzo proste w obsłudze.  
+ Nie sprawia problemów w kwestii utrzymania w czystości.  

4. Kuchenka mikrofalowa WHIRLPOOL AMW 730/NB

WHIRLPOOL AMW 730/NBWHIRLPOOL AMW 730/NB to kuchenka mikrofalowa do zabudowy o mocy 1000 W (moc grilla 800 W). Sprzęt jest sterowany elektronicznie. Posada zegar czasu rzeczywistego, a jego pojemność to 31 litrów. Model wykorzystuje technologię Crisp, dając efekty jak podgrzewanie w piekarniku. Z kolei dzięki technologii 3D grzeje jedzenie bardziej równomiernie i szybciej niż w modelach pozbawionych tego rozwiązania.

Urządzenie posiada dwa tryby pracy – mikrofala oraz grill. Dzięki temu w apetyczny sposób zapieka potrawy. Model wykorzystuje też technologię 6. zmysłu. Polega ona na wybraniu potrawy, do której sprzęt sam dostosuje temperaturę, czas i moc grzania. Poza tym, urządzenie oferuje wiele programów automatycznych i kilka poziomów mocy do wyboru.

Produkt wyróżnia się zastosowaniem talerza z ferrytu, który nie nagrzewa się do temperatury powyżej 210°C oraz kwarcowego grilla o dużej mocy. Mikrofala posiada praktyczną funkcję szybkiego startu, która uruchamia i utrzymuje maksymalną moc urządzenia przez 30 sekund. Model oferuje też tryb szybkiego rozmrażania oraz praktyczne zabezpieczenie przed dziećmi. Wymiary kuchenki to 385x595x494 cm. Jej drzwiczki otwierają się do dołu.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie ma dużą moc. – Mikrofalówka ma wysoką cenę.
+ Jest pojemne.  
+ Jest solidnie i estetycznie wykonane.  

5. Kuchenka mikrofalowa Amica AMGF20E1GB

Kuchenka mikrofalowa Amica AMGF20E1GBKuchenka mikrofalowa Amica AMGF20E1GB to urządzenie dysponujące mocą 700 W, sterowane elektronicznie. Produkt posiada funkcję Combgrill oraz 9 programów automatycznych. Dzięki funkcji QuickStart przyspiesza gotowanie. Mikrofala została wyposażona w timer elektroniczny, grill kwarcowy i opcję opóźnienia startu. O ukończeniu cyklu pracy informuje sygnałem dźwiękowym.

Urządzenie posiada elektroniczny panel nawigacyjny. Dzięki automatycznym programom pracy może dostosować swoje ustawienia do wagi lub ilości podgrzewanego jedzenia. Mikrofalówka efektownie rozprowadza fale wewnątrz urządzenia, czym przyspiesza proces gotowania.

Zalety: Wady:
+ Urządzenie jest niedrogie, a jednocześnie bardzo nowoczesne. – Niektóre opinie krytykują głośność pracy i sygnałów dźwiękowych mikrofalówki.
+ Charakteryzuje się łatwością obsługi.  
+ Zajmuje niewiele miejsca i ładnie prezentuje się w kuchni.

6. Kuchenka mikrofalowa Samsung MG23F301TAS 

Samsung MG23F301TASSamsung MG23F301TAS to mikrofalówka o mocy 800 W i pojemności 23 litrów. Urządzenie posiada powłokę z emalii ceramicznej, odporną na zarysowania i przenikanie zapachów. Sprzęt proponuje użytkownikowi automatyczne programy pracy do przygotowania posiłków z warzyw, drobiu i ryb, promując zdrowe odżywianie.

Kuchenka dysponuje funkcją bezpiecznego i szybkiego rozmrażania (3 różne programy). Posiada także grill o mocy 1100 W. Wśród jej trybów pracy można wybrać zatem tryb mikrofali, grilla oraz łączony (grill+mikrofala).

We wnętrzu urządzenia zastosowano powłokę antybakteryjną, która jest łatwa do utrzymania w czystości i nie ulega przebarwieniom. Produkt może pracować w trybie ECO, zużywając mniejsze ilości prądu. Jego atutem jest też wygląd, czyli elegancki uchwyt, front z czarnego szkła i srebrna obudowa.

Kuchenka została wyposażona w panel sterowania z wyświetlaczem LED. Daje możliwość wyłączenia sygnałów dźwiękowych dla bardziej dyskretnej pracy. Posiada specjalny program do usuwania zapachów, a także wielofunkcyjne pokrętło do samodzielnego ustawienia parametrów takich jak porcja czy czas.

Wymiary urządzenia wynoszą: 489 mm x 392 mm x 275 mm.

Zalety: Wady:
+ Posiada funkcję grilla. – Jej ciemne drzwiczki uniemożliwiają kontrolowanie stanu pracy wewnątrz komory.
+ Dobrze odgrzewa jedzenie – nie jest przesuszone. – Ma bardzo krótki przewód zasilający.
+ Ma ładny, nowoczesny design.

Kuchenka mikrofalowa – jaką wybrać?

Kuchenki mikrofalowe wolnostojące są podobnie zbudowane, a to co odróżnia od siebie poszczególne modele i definiuje ich wydajność to przede wszystkim parametry techniczne oraz wbudowane tryby pracy. Na jakie cechy urządzeń tego typu należy zwracać zatem największą uwagę?

  • moc – moc decyduje o szybkości podgrzewania potraw. Pozwala zatem skrócić czas pracy mikrofalówki, co ostatecznie przekłada się na ograniczenie poboru energii elektrycznej. Najsłabsze modele urządzeń w rzeczywistości nie będą zatem oszczędne, dlatego lepszym wyborem będzie sięganie po te dysponujące mocą około 1000 W. Warto również pamiętać, że użycie maksymalnej mocy niekoniecznie równa się najszybszemu i najlepszemu przyrządzeniu danej potrawy. Może bowiem skończyć się nadmiernym wysuszeniem żywności.
  • sposób sterowania – sposób sterowania kuchenką mikrofalową to cecha, która najbardziej różni poszczególne modele produktów. Mikrofale mogą być sterowane mechanicznie, czyli za pomocą pokręteł służących do ustawiania mocy urządzenia oraz czasu pracy. Nowocześniejsze modele będą z kolei sterowane elektronicznie za pomocą panelu z przyciskami pozwalającymi na wybór typu potrawy, jej wagi oraz wielu różnych funkcji. Tego typu produkty samodzielnie dostosują czas i moc do podgrzewanego dania. Najnowocześniejsze mikrofale będą z kolei w pełni zautomatyzowane. Dzięki czujnikom same określają one wagę potrawy i dobierają odpowiednie parametry pracy. Użytkownik musi jedynie uruchomić wybraną przez siebie funkcję – gotowania, podgrzewania czy też rozmrażania.
  • wymiary/pojemność – rozmiar kuchenki mikrofalowej ma ogromny wpływ nie tylko na to, ile miejsca urządzenie zajmie w naszej kuchni, ale również na to, jakie potrawy pozwoli przyrządzić. Na rynku dostępne są produkty o pojemności od około 10 do nawet 30 litrów. Te mniejsze będą odpowiednie do niewielkich kuchni oraz dla osób, które planują jedynie podgrzewać w nich pojedyncze talerze czy miski. Jeśli jednak kupujemy mikrofalę dla dużej rodziny lub chcemy korzystać z niej do przygotowywania całych posiłków (np. kurczaka) znacznie lepszą decyzją będzie zakup dużej kuchenki mikrofalowej.
  • wykończenie wnętrza – wnętrze mikrofalówki może zostać wykonane ze stali nierdzewnej lub być pokryte emalią czy też powłoką ceramiczną. Najtańszą opcją jest wnętrze emaliowane – łatwe w czyszczeniu, jednak podatne na zarysowania oraz rdzewienie. Bardziej wytrzymałe będą wnętrza ze stali nierdzewnej, natomiast za najlepsze, choć również najdroższe, uznawane są powłoki ceramiczne – jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości, higieniczne i odporne na zarysowania.
  • zabezpieczenia – kuchenki mikrofalowe wyłączają się samoczynnie po otwarciu drzwiczek lub zakończeniu programowanego czasu pracy. Warto jednak szukać na rynku urządzeń, które poza tym zabezpieczeniem oferują także blokadę rodzicielską, zapobiegającą przypadkowemu uruchomieniu produktu przez dziecko.

Kuchenka mikrofalowa – funkcje podstawowe i dodatkowe

Kuchenka mikrofalowa to jedno z tych urządzeń, którego użytkownik bardzo często nie wykorzystuje w 100%. Konsument skuszony chęcią zakupu bardzo nowoczesnego, designerskiego wręcz produktu sięga zazwyczaj po zaawansowaną technologicznie mikrofalę, która służy mu później jedynie do podgrzewania zimnego obiadu. Czy warto zatem przepłacać? Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym i tym bardziej zaawansowanym funkcjom współczesnych kuchenek mikrofalowych.

Standardową funkcją większości mikrofalówek jest opcja rozmrażania. Jeśli używamy produktu sterowanego mechanicznie, wystarczy ustawić jego moc na około 27O W. W innym przypadku urządzenie będzie wyposażone w dedykowany tej funkcji przycisk. Opcja posłuży nam do rozmrożenia mięsa, gotowych potraw czy pieczywa. Inną obecną w większości mikrofalówek funkcją jest także gotowanie, które pozwala między innymi na przyrządzanie warzyw, ryb, mięs czy zup. Dania przygotowane w takim trybie pracy nie powinny przywierać do naczynia ani ulegać przypaleniu.

Popularną, choć już niestandardową funkcją mikrofalówek jest także grill. Dzięki niemu urządzenie może zastąpić w domu opiekacz czy toster. Grille występują w wariancie zwykłym oraz kwarcowym. Te pierwsze przełożą się na niższą cenę produktu, jednak wpłyną negatywnie na utrzymanie urządzenia w czystości, ponieważ nie są chronione żadną osłoną. Te drugie choć są rozwiązaniem kosztowniejszym, gwarantują zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz większą wygodę utrzymania wnętrza mikrofali w czystości.

Wartościową funkcją kuchenki mikrofalowej jest także piekarnik lub inaczej termoobieg. W przypadku takich urządzeń wbudowany wentylator zamienia mikrofalówkę w mini piekarnik pozwalający na pieczenie ciast, mięs czy warzyw. Opcja ta sprawdzi się jednak przede wszystkim w dużych kuchenkach, a szczególnie w tych z dwoma piętrami.

Mikrofalówki mogą wykorzystywać w swojej pracy także parę wodną. Produkt wyposażony w funkcję gotowania na parze pozwoli na zdrowe i szybkie przyrządzenie wielu różnych posiłków mięsnych czy warzywnych.

Podsumowanie

Koszt zakupu mikrofalówki wolnostojącej waha się w granicach 200 – 1500 zł, jednak dobrej jakości urządzenie kupimy już za około 300 – 400 zł. Przed wyborem konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć, do czego rzeczywiście wykorzystamy kuchenkę, aby nie przepłacić za jej nowoczesne funkcje czy atrakcyjny design. Prostsze urządzenia sterowane mechanicznie zalecamy przede wszystkim tym, którzy mikrofalą planują jednie podgrzewać i rozmrażać potrawy. Te bardziej zaawansowane – elektroniczne i automatyczne – sprawdzą się natomiast najlepiej w kuchni osób, które w 100% wykorzystają ich potencjał.

Kuchenka mikrofalowa opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

0 0 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner media markt
POWIĄZANE ARTYKUŁY
baner rtv euro agd