Kuchenka mikrofalowa to urządzenie stanowiące już standard wyposażenia każdej nowoczesnej kuchni. Nadal nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, na jakiej zasadzie działają produkty tego typu. Tymczasem mechanizm ich pracy jest stosunkowo prosty do zrozumienia. Kuchenki mikrofalowe podgrzewają potrawy wykorzystując w tym celu mikrofale, wprawiające w drgania cząsteczki wody zawarte w produkcie. Te z kolei zderzając się ze sobą wytwarzają ciepło, które rozchodzi się po całym daniu i zwiększa jego temperaturę. W taki sposób mikrofalówki nagrzewają, rozmrażają, a nawet gotują różne potrawy.
Kuchenka mikrofalowa ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kombiwarów
- ranking mini piekarników
- ranking frytkownic beztłuszczowych
- ranking kuchenek mikrofalowych do zabudowy
- ranking kuchenek mikrofalowych z grillem
- ranking kuchenek mikrofalowych bez talerza
Kuchenka mikrofalowa – jaką wybrać?
Kuchenki mikrofalowe wolnostojące i do zabudowy działają na bardzo podobnych zasadach, a to co odróżnia od siebie poszczególne modele i definiuje ich funkcjonalność, to przede wszystkim parametry techniczne oraz wbudowane tryby pracy. Na jakie cechy urządzeń tego typu należy zwracać zatem największą uwagę?
- moc – moc decyduje o szybkości podgrzewania potraw. Pozwala zatem skrócić czas pracy mikrofalówki, co ostatecznie przekłada się na ograniczenie poboru energii elektrycznej. Najsłabsze modele urządzeń w rzeczywistości nie będą zatem oszczędne, dlatego lepszym wyborem może okazać się sięgnięcie po te dysponujące mocą około 1000 W. Warto pamiętać również, że użycie maksymalnej mocy niekoniecznie równa się najszybszemu i najlepszemu przyrządzeniu danej potrawy. Może bowiem skończyć się nadmiernym wysuszeniem żywności.
- sposób sterowania – sposób sterowania kuchenką mikrofalową to cecha, która najbardziej różni poszczególne modele produktów. Mikrofale mogą być sterowane mechanicznie, czyli za pomocą pokręteł służących do ustawiania mocy urządzenia oraz czasu pracy. Nowocześniejsze modele będą z kolei sterowane elektronicznie za pomocą panelu z przyciskami. Pozwalają one na wybór typu potrawy, jej wagi oraz wielu różnych funkcji. Tego typu produkty samodzielnie dostosują czas i moc do podgrzewanego dania. Najnowocześniejsze mikrofale będą z kolei w pełni zautomatyzowane. Dzięki czujnikom same określają one wagę potrawy i dobierają odpowiednie parametry pracy. Użytkownik musi jedynie uruchomić wybraną przez siebie funkcję – gotowania, podgrzewania czy też rozmrażania.
- wymiary i pojemność – rozmiar kuchenki mikrofalowej ma ogromny wpływ nie tylko na to, ile miejsca urządzenie zajmie w naszej kuchni, ale również na to, jakie potrawy pozwoli przyrządzić. Na rynku dostępne są produkty o pojemności od około 10 do nawet 31 litrów. Te mniejsze będą odpowiednie do niewielkich kuchni oraz dla osób, które planują jedynie podgrzewać w nich pojedyncze talerze czy miski. Jeśli jednak kupujemy mikrofalę dla dużej rodziny lub chcemy korzystać z niej do przygotowywania całych posiłków (np. kurczaka), znacznie lepszą decyzją będzie zakup dużej kuchenki mikrofalowej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze mikrofalówki?
Moc, pojemność i sposób sterowania to najważniejsze parametry mikrofalówki. Przy wyborze zwróć jednak uwagę również na:
- wykończenie wnętrza – wnętrze mikrofalówki może zostać wykonane ze stali nierdzewnej. Popularnym rozwiązaniem jest też powłoka z emalii lub powłoka ceramiczna. Najtańszą opcją jest wnętrze emaliowane – łatwe w czyszczeniu, jednak podatne na zarysowania oraz rdzewienie. Bardziej wytrzymałe będą wnętrza ze stali nierdzewnej, natomiast za najlepsze, choć również najdroższe, uznawane są powłoki ceramiczne – jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości, higieniczne i odporne na zarysowania.
- zabezpieczenia – kuchenki mikrofalowe wyłączają się samoczynnie po otwarciu drzwiczek lub zakończeniu zaprogramowanego czasu pracy. Warto jednak szukać na rynku urządzeń, które poza tym zabezpieczeniem oferują także blokadę rodzicielską, zapobiegającą przypadkowemu uruchomieniu produktu przez dziecko.
Kuchenka mikrofalowa – funkcje podstawowe i dodatkowe
Kuchenka mikrofalowa to jedno z tych urządzeń, którego użytkownik bardzo często nie wykorzystuje w 100%. Konsument skuszony chęcią zakupu bardzo nowoczesnego, designerskiego wręcz produktu, sięga zazwyczaj po zaawansowaną technologicznie mikrofalę, która służy mu później jedynie do podgrzewania zimnego obiadu. Czy warto zatem przepłacać? Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym i tym bardziej zaawansowanym funkcjom współczesnych kuchenek mikrofalowych.
Standardową funkcją większości mikrofalówek jest opcja rozmrażania. Jeśli używamy produktu sterowanego mechanicznie, wystarczy ustawić jego moc na około 27O W. W innym przypadku urządzenie będzie wyposażone w dedykowany tej funkcji przycisk. Opcja posłuży nam do rozmrożenia mięsa, gotowych potraw czy pieczywa. Inną obecną w większości mikrofalówek funkcją jest także gotowanie, które pozwala między innymi na przyrządzanie warzyw, ryb, mięs czy zup. Dania przygotowane w takim trybie pracy nie powinny przywierać do naczynia ani ulegać przypaleniu.
Popularną, choć już niestandardową funkcją mikrofalówek jest także grill. Dzięki niemu urządzenie może zastąpić w domu opiekacz czy toster. Grille występują w wariancie zwykłym oraz kwarcowym. Te pierwsze przełożą się na niższą cenę produktu, jednak wpłyną negatywnie na utrzymanie urządzenia w czystości, ponieważ nie są chronione żadną osłoną. Te drugie choć są rozwiązaniem kosztowniejszym, gwarantują zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz większą wygodę utrzymania wnętrza mikrofali w czystości.
Wartościową funkcją kuchenki mikrofalowej jest także piekarnik lub inaczej termoobieg. W przypadku takich urządzeń wbudowany wentylator zamienia mikrofalówkę w mini piekarnik pozwalający na pieczenie ciast, mięs czy warzyw. Opcja ta sprawdzi się jednak przede wszystkim w dużych kuchenkach, a szczególnie w tych z dwoma piętrami.
Mikrofalówki mogą wykorzystywać w swojej pracy także parę wodną. Produkt wyposażony w funkcję gotowania na parze pozwoli na zdrowe i szybkie przyrządzenie wielu różnych posiłków mięsnych czy warzywnych.
Ile kosztuje kuchenka mikrofalowa?
Koszt zakupu mikrofalówki wolnostojącej waha się w granicach 200 – 1500 zł, jednak dobrej jakości urządzenie kupimy już za około 400 – 600 zł. Przed wyborem konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć, do czego rzeczywiście wykorzystamy kuchenkę, aby nie przepłacić za jej nowoczesne funkcje czy atrakcyjny design. Prostsze urządzenia sterowane mechanicznie polecamy przede wszystkim tym, którzy mikrofalą planują jednie podgrzewać i rozmrażać potrawy. Te bardziej zaawansowane – elektroniczne i automatyczne – sprawdzą się natomiast najlepiej w kuchni osób, które w 100% wykorzystają ich potencjał.
Kuchenka mikrofalowa: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.