Szczoteczka rotacyjna to urządzenie wyposażone w okrągłą, ruchomą główkę, która otacza każdy ząb i bardzo skutecznie oczyszcza go z płytki nazębnej. Produkty tego typu różnią się między sobą przede wszystkim zaawansowaniem technologicznym, a co za tym idzie często również ceną. Część z nich działa wyłącznie w oparciu o ruchy rotacyjne, część o ruchy oscylacyjno-rotacyjne, a najskuteczniejsze z nich o ruchy rotacyjne, pulsacyjne i oscylacyjne.
Przy wyborze idealnego modelu warto zatem zwrócić uwagę na:
- rodzaj ruchów oraz maksymalną liczbę obrotów na minutę,
- czas pracy i czas ładowania urządzenia,
- cenę oraz dostępność końcówek wymiennych.
Szczoteczka rotacyjna ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
Szczoteczka rotacyjna – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Szczoteczki rotacyjne są dostępne w bardzo wielu – mniej lub bardziej zaawansowanych – odsłonach. Aby wybrać egzemplarz produktu, który będzie najskuteczniejszy i najwygodniejszy w obsłudze, a jednocześnie najbezpieczniejszy nawet dla wrażliwych dziąseł, warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- rodzaj ruchów główki – czyli ruchy rotacyjne, pulsacyjne i oscylacyjne. Ostatnie często nazywane także 3D, gdyż oczyszczają zęby z każdej strony i są bardzo skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych.
- budowa główki szczoteczki – której włókna mogą mieć różną długość i mogą być ustawione pod różnymi kątami dla jeszcze dokładniejszego czyszczenia. Końcówki przeznaczone do wybielania zębów będą z kolei wyposażone nie tylko w tradycyjne włókna syntetyczne, ale także we włókna silikonowe, które polerują uzębienie i usuwają powierzchniowe naloty.
- twardość włosia końcówki – na którą powinny zwrócić uwagę przede wszystkim osoby o delikatnych, wrażliwych na dotyk dziąsłach.
- czas pracy na akumulatorze/baterii oraz czas pełnego ładowania – w większości przypadków szczoteczki rotacyjne są w stanie pracować od kilku do kilkunastu dni przy dwuminutowym szczotkowaniu dwa razy dziennie. Ich czas ładowania jest zazwyczaj stosunkowo długi i może zajmować nawet kilkanaście godzin.
Co jeszcze warto sprawdzić przy zakupie szczoteczki rotacyjnej?
Poza podstawowymi parametrami przed zakupem szczoteczki rotacyjnej warto porównać także obecność następujących cech i funkcji:
- czujnik kontroli nacisku – który ostrzega użytkownika o zbyt mocnym dociskaniu szczoteczki do zębów i dziąseł.
- timer – który odlicza 2 minuty zalecanego szczotkowania oraz niekiedy również każde 30 sekund, przeznaczone na mycie jednej ćwiartki jamy ustnej.
- programy czyszczenia do wyboru – czyli tryby czyszczenia różniące się intensywnością i prędkością ruchów końcówki szczoteczki, które użytkownik powinien dopasować do kondycji dziąseł i oczekiwanych efektów szczotkowania.
- wskaźnik naładowania/rozładowania akumulatora.
- funkcja połączenia Bluetooth – czyli zsynchronizowania szczoteczki z aplikacją w telefonie, dzięki której użytkownik ma pełny wgląd w przebieg każdego szczotkowania.
- cena oraz dostępność końcówek zamiennych – niektóre modele szczoteczek rotacyjnych można wyposażać w wiele różnego rodzaju końcówek o innym działaniu. Przed wyborem urządzania warto zwrócić uwagę także na dostępność dobrej jakości zamienników, gdyż niektóre końcówki do bardziej zaawansowanych szczoteczek mogą być bardzo kosztowne.
- akcesoria dodatkowe – na przykład etui podróżne.
Rotacyjna czy soniczna – czym się różni szczoteczka soniczna od rotacyjnej?
Wiele osób pragnących wymienić szczoteczkę tradycyjną na elektryczną, zastanawia się, która z nich będzie lepsza – rotacyjna czy soniczna. Oba typy urządzeń znacząco się od siebie różnią – zarówno pod kątem budowy końcówki czyszczącej, jak i wykonywanych przez nią ruchów. Dlatego najlepiej dobrać je pod kątem swoich indywidualnych potrzeb i kondycji dziąseł.
Szczoteczka rotacyjna ma okrągłą końcówkę, która otacza swoimi włóknami każdy ząb. Jej skuteczność bazuje na ruchach rotacyjnych, czyli obrotowych. Duża część produktów tego typu działa także pulsacyjnie i oscylacyjnie, dzięki czemu bardzo dokładnie czyści zęby i dociera do trudno dostępnych miejsc.
Zaletą szczoteczek rotacyjnych jest duża ilość różnego typu końcówek zamiennych do wyboru, a także stosunkowo niska cena samych produktów – przynajmniej tych o podstawowych, niezaawansowanych technologicznie funkcjach.
Szczoteczka soniczna ma z kolei nieco wydłużoną główkę, bardziej przypominającą szczoteczki manualne. Działa poprzez drgania, które wytwarzają w jamie ustnej mikro bąbelki powietrza, docierające w przestrzenie międzyzębowe. W taki sposób szczoteczka oczyszczające je z płytki nazębnej.
Często uznaje się, że szczoteczki soniczne są delikatniejsze dla wrażliwych zębów i dziąseł. Modele rotacyjne z czujnikiem nacisku dorównują jednak produktom sonicznym pod względem bezpieczeństwa stosowania. W parze z tym udogodnieniem idzie natomiast również nieco wyższa cena samego urządzenia.
Szczoteczka rotacyjna: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.