Wok to chińska patelnia o charakterystycznym kształcie, przypominającym dużą, wysoką misę. Takie naczynie jest popularne przede wszystkim w kuchni azjatyckiej i pozwala na przygotowywanie potraw techniką stir-fry, czyli poprzez podrzucanie smażonych składników w powietrze. Wok ma wysokie ranty, dzięki czemu można mieszać w nim potrawy bez obaw o rozchlapanie sosów.
Oryginalna chińska patelnia ma w pełni półkolisty kształt, ponieważ dawne kuchnie w Państwie Środka posiadały szerokie, okrągłe otwory, w które wkładało się woki podczas gotowania. Dostępne na naszym rynku patelnie nadal przypominają tradycyjny wok, ale mają nieco spłaszczone dno, co pozwala korzystać z nich również na płytach ceramicznych i indukcyjnych.
Warto wspomnieć, że naczynie tego typu nie służy jedynie do szybkiego smażenia ryżu czy makaronu, ale również do gotowania w wodzie, gotowania na parze czy smażenia w głębokim tłuszczu. Można zatem przyrządzać w nim różne potrawy.
Ranking patelni wok:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking patelni grillowych
- ranking garnków
- ranking noży kuchennych
- ranking serwisów obiadowych
- ranking zestawów kawowych
Patelnia wok: rodzaje
Wbrew pozorom chińskie patelnie wok różnią się między sobą nie tylko ze względu na ich design czy materiał wykonania, ale także ze względu na kształt czy rozmiar. Wyróżniamy:
- wok klasyczny – owalny, półkolisty, nagrzewający się do kilkuset stopni;
- wok kantoński – ma dwa uchwyty, jest ciężki, często korzystają z niego restauracje;
- wok mandaryński – wykonany ze stali węglowej, lekki, bardzo poręczny, do tego mniejszy, ale głębszy niż kantoński, posiada drewniany uchwyt;
- wok pekiński – podobny do mandaryńskiego, ale głębszy, również wykonany ze stali węglowej, posiada uchwyt.
Patelnia wok ze stali nierdzewnej czy wok żeliwny?
„Patelnia chińska” może być wykonana ze stali węglowej, z aluminium lub z żeliwa. Istnieją też patelnie ceramiczne i patelnie z powłokami, na przykład tytanowymi, jednak ich rdzeń to najczęściej aluminium lub stal. Czym różnią się takie naczynia?
Patelnia wok wykonana ze stali ma cienkie ścianki i jest dosyć lekka, a zatem i poręczna. Szybko i równomiernie się nagrzewa. Nadaje się na kuchnie indukcyjne. Wok ze stali węglowej zwykle pokryty jest dodatkową warstwą nieprzywierającą.
Patelnia wok kuta z żeliwa jest ciężka, ale trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Długo się nagrzewa, ale też bardzo długo trzyma ciepło i rozprowadza je równomiernie. Można powiedzieć, że żeliwne woki są niezniszczalne, o ile korzystamy z nich prawidłowo. Należy uważać na sposób studzenia patelni przed myciem, pamiętać o suszeniu naczynia po oczyszczeniu oraz konserwować je cienką warstwą oleju – najlepiej po każdym użyciu.
Wok wykonany z aluminium jest najtańszy i najlżejszy. Zawsze pokrywa go warstwa nieprzywierająca. Takie naczynie łatwo jest uszkodzić poprzez zarysowanie twardymi akcesoriami. Jednak właściwie pielęgnowane powinno posłużyć w domu dosyć długo.
Jaki wok na indukcję?
Tradycyjna patelnia chińska ma półokrągłe dno, co pozwala na równomierne podgrzewanie zawartości naczynia. Jest to niezbędne dla prawidłowego przygotowania dań kuchni azjatyckiej, takich jak smażony makaron z mięsem i warzywami. Jeśli w Twojej kuchni nie ma klasycznej kuchenki gazowej z palnikami, nie będziesz w stanie korzystać z takiego naczynia. Producenci tworzą jednak również nowoczesne woki ze spłaszczonym dnem. Takie modele nadają się już na płyty ceramiczne czy indukcyjne. Co ważne, wok na płytę indukcyjną musi być naczyniem żeliwnym lub stalowym, ponieważ samo aluminium nie nadaje się na indukcję (taka patelnia musi mieć odpowiedni spód z dyskiem ferromagnetycznym). Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze woka?
Woki przeznaczone są do smażenia na niewielkiej ilości tłuszczu. Dzięki wysokim ściankom naczynie szybciej się nagrzewa, ale też nie przypala składników potrawy. Pozwala im natomiast zachować wyrazisty smak i aromat oraz soczystość w przypadku mięs i warzyw. Jeśli kupisz patelnię wok z pokrywką, możesz wykorzystać ją także do innych dań kuchni chińskiej i nie tylko. Pokrywka pozwoli Ci gotować na parze, dusić pod przykryciem, gotować w wodzie i tak dalej.
Rodzaj patelni wok może definiować obecność takich elementów jak rękojeść (lub rękojeści). Patelnia z uchwytami jest wygodniejsza w przenoszeniu i poręczniejsza podczas gotowania. Jeśli uchwyty są wykute z żeliwa lub stalowe, naczynie nadaje się do zapiekania potraw w piekarniku.
Wok to naczynie, które mieści dużą ilość składników. Duża pojemność woka pozwala przygotowywać w nim dania jednogarnkowe dla całej rodziny. Wielkość jest jednak pojęciem względnym. Naczynie o średnicy 20 cm sprawdzi się dla jednej, dwóch osób. Tradycyjne chińskie woki mogą mieć średnicę nawet 70 cm. Dla rodzin z dziećmi wystarczająca będzie patelnia o średnicy 30 – 32 cm.
Wok umożliwia gotowanie w stylu azjatyckim, ale sprawdza się także podczas przygotowywania potraw innych kuchni świata. Warto wspomnieć jednak, że nie jest to najtańsza głęboka patelnia. Ceny dobrych woków rozpoczynają się od około 100 zł, a sięgają nawet kilku tysięcy. Dobrej jakości produkt kupisz za kwotę około 200 – 300 zł.
Patelnia wok: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.