Strona głównaMałe AGDKuchnia i akcesoriaNajlepszy dzbanek z zaparzaczem - ranking 2024

Najlepszy dzbanek z zaparzaczem – ranking 2024 [TOP8]

Dzbanek z zaparzaczem to praktyczny produkt, jeśli pijesz herbatę lub napary ziołowe często i w dużych ilościach. Z takiego naczynia skorzystasz także zapraszając gości na filiżankę aromatycznego napoju. Wraz z kawiarką, dzbanek z sitkiem na susz stanowi niezbędne wyposażenie każdego domu, w którym regularnie spożywa się kawę i herbatę. Jeśli zaś szukasz produktu uniwersalnego do parzenia i kawy, i herbaty – postaw na zaparzacz typu french press. 

Ranking dzbanków z zaparzaczem:

Sprawdź podobne rankingi:

Czym jest dzbanek z zaparzaczem?

Dzbanek z zaparzaczem to większe naczynie, najczęściej o kolistym kształcie, wyposażone w specjalne sito, które oddziela parzony susz od gotowego naparu. Takie produkty posiadają zwykle również pokrywkę, która pomaga utrzymywać temperaturę płynu i zatrzymuje aromat herbaty.

Imbryczki tego typu produkowane są najczęściej ze szkła lub ceramiki. Natomiast ich zaparzacze mogą być odpowiednio szklane, ceramiczne lub stalowe – ze stali nierdzewnej. 

W czym parzyć herbatę liściastą? Dlaczego warto korzystać z dzbanka?

Dzbanek z dodatkowym zaparzaczem to „urządzenie”, które pozwala przygotować herbatę lepszej jakości niż ta zaparzona bezpośrednio w kubku czy filiżance. Dlaczego? Otóż większe naczynie to więcej miejsca dla rozwijających się liści i kwiatów. Kiedy te mogą w pełni otworzyć się w gorącym płynie, uzyskany z ich pomocą napar jest intensywniejszy w smaku i może pochwalić się głębszym aromatem.

Pojemność naczynia ma też znaczenie w kontekście utrzymywania temperatury napoju. Czajniczek do herbaty jest większy, dlatego na dłużej zachowuje ciepło, a to przekłada się na większą przyjemność z picia tego typu napoju. Możesz przygotować w nim nawet do 2 litrów herbaty na raz. Napar, który nie traci temperatury, ma lepszy smak i aromat. Poza tym dzięki temu, że wolniej stygnie, da się też stale dozować małe porcje płynu do filiżanki, ciesząc się jego doskonałymi walorami przez wiele godzin.

Warto pamiętać, że w takim naczyniu można przyrządzać także inne napoje, na przykład wodę z lodem, miętą i owocami. Wszystkie dodatki wystarczy umieścić w zaparzaczu, dzięki czemu łatwiej będzie nalewać do szklanek klarowny płyn o wzbogaconym smaku i aromacie.

Czy w zaparzaczu do kawy można parzyć herbatę?

Jak wspominaliśmy, najlepsze zaparzacze i kawiarki powinni mieć w swojej kuchni wszyscy smakosze kawy i herbaty. Czy jednak musimy posiadać osobne naczynie do parzenia tych dwóch rodzajów naparu? Niekoniecznie, jednak nie wszystkie zaparzacze do herbaty nadają się do parzenia kawy. W drugą stronę sprawa wygląda nieco prościej.

Kluczowe znaczenie ma tutaj wielkość otworów w zaparzaczu. Jeśli są to duże oczka lub nacięcia, fusy z kawy będą wydostawały się na zewnątrz. Zatem nie każdy zaparzacz do herbaty i ziół sprawdzi się do parzenia espresso. Jedyny uniwersalny model to french press, czyli zaparzacz tłokowy. Warto pamiętać jednak, że parząc w nim naprzemiennie kawę i herbatę, narażamy się na przenikanie niekoniecznie pasujących do siebie smaków i zapachów. Nawet bardzo staranne mycie takiego naczynia może nie wyeliminować tego problemu w stu procentach. Większą popularnością cieszy się więc rozwiązanie w postaci dwóch odrębnych naczyń, których użytkowanie jest zwyczajnie wygodniejsze.

Jaki wybrać dzbanek do herbaty z zaparzaczem?

Dzbanek do parzenia herbaty i ziół składa się z kilku elementów:

  • naczynia z dziubkiem, ewentualnie ze zintegrowanym uchwytem,
  • z zaparzacza, najczęściej wyjmowanego, co ułatwia opróżnianie i mycie produktu,
  • pokrywki – nakładanej, z klapką.

Wybierając te elementy, musimy dowiedzieć się, z czego zostały wykonane. Ścianki naczynia to najczęściej szkło lub ceramika (porcelana), w których można bezpiecznie zaparzać susz (odporne na wrzątek). Oba materiały są łatwe w czyszczeniu, nie przenoszą zapachów ani smaków i wymagają delikatnego traktowania. Szkło jest zwykle nieco lżejsze i tańsze, a ceramika cięższa i kosztowniejsza, choć nie zawsze będzie to regułą. 

Zaparzacz może być wykonany ze szkła, ceramiki lub stali. W przypadku pierwszych dwóch materiałów jego właściwości będą podobne – to przede wszystkim łatwość utrzymania w czystości oraz neutralność w kontakcie z naparem. Stalowe sitka mogą niekiedy wpływać poniekąd na smak i zapach napoju, choć dotyczy to raczej niskiej jakości produktów. Ich atut stanowi natomiast mniejszy rozmiar oczek. Zaparzacz w formie metalowej siateczki z pewnością nie przepuści do herbaty nawet najdrobniejszych fusów. 

Pokrywka i uchwyt dzbanka mogą zostać wykonane z tworzywa sztucznego, stali, ceramiki lub szkła. Pokrywa musi być dobrze dopasowana, aby zapewniała szczelność. Z kolei rączka powinna zapewniać dobry chwyt, izolację termiczną i stabilność podczas nalewania napoju do filiżanek. 

Przy zakupie dzbanka zwróć uwagę także na jego pojemność wyrażoną w filiżankach, litrach lub mililitrach. Jeśli zaś zależy Ci na designie, sprawdź jakie kształty mogą przybierać imbryki, przeglądając nasze zestawienie.

Jak usunąć osad z herbaty z zaparzacza?

O ile czyszczenie szklanego czy porcelanowego zaparzacza wymaga od nas zazwyczaj jedynie systematyczności, tak domycie zaparzacza stalowego może okazać się dużym wyzwaniem, nawet jeśli myjemy go stosunkowo często. Szkło i ceramika zwykle nie odbarwiają się i nie wchłaniają zabrudzeń, dlatego da się łatwo doczyścić nawet te bardziej zaniedbane produkty wykonane z tych materiałów. Stal nierdzewna w kontakcie z herbatą może gromadzić natomiast ciemnobrązowy osad, którego nie udaje się wyczyścić zwykłą gąbką z płynem do mycia naczyń. Jak się go pozbyć?

Raz w tygodniu warto namoczyć zaparzacz w gorącej wodzie z sodą oczyszczoną, w proporcji około 3 łyżek proszku na 1 litr płynu. Wodę można umieścić w naczyniu żaroodpornym lub garnku i w nim namaczać zaparzacz przez około godzinę. Po tym czasie osad wystarczy usunąć szczoteczką i dobrze wypłukać ten element dzbanka przez użyciem. 

Dzbanek z zaparzaczem: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY