Karbownica – co warto wiedzieć?
Karbownica do włosów to urządzenie, które służy do nadawania fryzurze struktury bardzo drobnych fal. Dzięki niej kosmyki nabierają wyjątkowej objętości, stają się puszyste i uniesione u nasady. Karbowanie włosów było modne szczególnie w latach 80-tych, jednak obecnie znowu wraca do łask – tym razem w bardziej subtelnym wydaniu. Poprzez karbowanie fryzury u nasady możemy bowiem unieść ją i dodać jej objętości, co docenią szczególnie posiadaczki bardzo cienkich, delikatnych włosów.
Karbownica nie jest produktem szczególnie kosztownym, jednak jeśli nie planujemy używać jej zbyt często, lepiej postawić na urządzenie wielofunkcyjne, wyposażone w kilka wymiennych płytek, na przykład do prostowania czy falowania włosów.
Karbownica ranking:
Ranking karbownic do włosów to zestawienie trzech najpopularniejszych produktów, cieszących się dobrymi opiniami. Przedstawiliśmy w nim podstawowe parametry urządzeń oraz ich wady i zalety, które powinny ułatwić każdemu wybór modelu idealnego.
Sprawdź też:
1. Kemei KM-9827
Kemei KM-9827 to ceramiczna karbownica z regulacją temperatury. Urządzenie dysponuje mocą 60 W. Posiada antypoślizgową rączkę i funkcję szybkiego nagrzewania. Sprzęt pracuje w zakresie temperatur od 160 do 220 stopni. Jego atutem jest także kompaktowy rozmiar.
Urządzenie oferuje regulację mocy na 4 poziomach: 160, 180, 200 i 220 stopni. Dzięki ceramicznym płytkom równomiernie się nagrzewa. Szerokość karbownicy wynosi 4,5 cm. Produkt dysponuje lampką kontrolną stanu pracy.
Zalety: | Wady: |
---|---|
+ Ma dobry stosunek jakości do ceny – jest tania. | – Według części opinii mogłaby mieć wyższą moc. |
+ Jest bezpieczna w użytkowaniu – rączka nie nagrzewa się. | |
+ Szybko się nagrzewa i posiada regulację temperatury. |
2. Remington Ceramic Crimp 220 S3580
Karbownica Remington Ceramic Crimp 220 S3580 to urządzenie wyposażone w płytki z powłoką ceramiczno-turmalinową, która bardzo dobrze chroni włosy i wykazuje właściwości antystatyczne. Produkt posiada szeroką końcówkę, co usprawnia stylizację fryzury. Nagrzewa się w 30 sekund i wyłącza automatycznie po 60 minutach.
Karbownica posiada funkcję regulacji temperatury w zakresie 150 – 220 stopni Celsjusza. Ma również obrotowy przewód, kontrolkę gotowości LED i funkcję blokady płytek. Jest sprzedawana w zestawie z etui odpornym na wysokie temperatury.
Zalety: | Wady: |
---|---|
+ Urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny. | – Negatywne opinie dotyczą wyłącznie długości kabla zasilającego karbownicy (zbyt krótki). |
+ Szybko się nagrzewa. | |
+ Posiada funkcję regulacji temperatury oraz ochronną powłokę płytek. |
3. BaByliss 2165CE The Crimper
Karbownica BaByliss 2165CE The Crimper to urządzenie wyposażone w płytki z powłoką ceramiczno-turmalinową, która naturalnie jonizuje włosy i zapobiega ich elektryzowaniu. Produkt nagrzewa się do 210 stopni Celsjusza, czym przyspiesza i ułatwia stylizację. Posiada również funkcję regulacji temperatury w zakresie 120 – 210 stopni (na 10 poziomach).
Karbownica została wyposażona w system automatycznego wyłączania, który zapewnia bezpieczeństwo w przypadku nieodłączenia urządzenia od źródła zasilania. Produkt posiada długi, obrotowy przewód.
Zalety: | Wady: |
---|---|
+ Urządzenie szybko się nagrzewa i posiada szeroki zakres regulacji temperatury. | – Karbownica ma dosyć wysoką cenę. |
+ Nie niszczy włosów, dzięki wysokiej jakości powłoce płytek. | |
+ Jest lekkie, poręczne i dobrze leży w dłoni. |
Karbownica – jak wybrać?
W przeciwieństwie do prostownicy, karbownica do włosów nie będzie nadawała się do tworzenia innych stylizacji niż bardzo drobne fale – chyba że kupimy model wyposażony w wymienne płytki. Wybór urządzenia tego typu jest zatem stosunkowo prosty i ograniczony, bowiem na rynku nie znajdziemy zbyt wielu produktów służących wyłącznie karbowaniu włosów. O czym warto pomyśleć zanim zdecydujemy się na konkretny model?
Najważniejsze parametry karbownic to:
- powłoka płytek – niezależnie od tego, jak często planujemy korzystać ze swojej karbownicy, warto postawić na produkt, który nie zniszczy naszych włosów, szczególnie jeśli są one cienkie i delikatne. Zdecydowanie odradza się wybór dawnych urządzeń z płytkami metalowymi. Standardem stały się już bowiem niedrogie i znacznie delikatniejsze dla naszych kosmyków płytki ceramiczne. Za najlepsze uchodzą z kolei turmalinowe, ceramiczno-turmalinowe i tytanowo-turmalinowe. Dodatek turmalinu sprawia, że karbownica zyskuje naturalną funkcję jonizacji – zapobiega elektryzowaniu się włosów, dba o ich gładkość, zdyscyplinowanie i piękny połysk.
- moc/czas nagrzewania – producenci karbownic nie zawsze udostępniają nam informację na temat mocy swoich urządzeń. Ta przekłada się natomiast na szybkość ich nagrzewania. Zazwyczaj proces ten nie zajmuje więcej niż kilka minut, jednak jeśli zależy nam na czasie, lepiej sięgać po urządzenia z opcją szybkiego nagrzewania (kilkadziesiąt sekund).
- regulacja temperatury – każde włosy wymagają innej temperatury stylizowania. Nie warto stosować tej najwyższej przy włosach delikatnych i podatnych na odkształcanie. Z kolei w przypadku kosmyków grubych zbyt niska moc nie pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów. Funkcja regulacji temperatury służy zatem dostosowaniu karbownicy do potrzeb swoich włosów oraz ich kondycji. Dobrze jeśli jej zakres jest również jak najszerszy.
- pozostałe funkcje i dodatki – często z pozoru niewiele znaczące cechy urządzenia mają ogromny wpływ na komfort jego użytkowania. W przypadku karbownic będą to na przykład szerokie płytki, które usprawnią stylizację, długi, obrotowy kabel, który zapewni swobodę ruchów oraz blokada płytek, która przydaje się nie tylko w podróży, ale i podczas studzenia produktu. Jeśli chodzi o akcesoria, do najważniejszych zaliczymy etui lub matę termoizolacyjną oraz wymienne płytki, które zwiększają funkcjonalność urządzenia.
- automatyczne wyłączanie – czyli zabezpieczenie, które odłączy zasilanie po określonym przez producenta czasie. Dzięki niemu po wyjściu z domu nie musimy martwić się o uszkodzenie karbownicy czy spowodowanie pożaru.
Karbownica do włosów – czy warto?
Karbownica do włosów polecana jest przede wszystkim posiadaczkom przyklapniętej, pozbawionej wigoru fryzury. Dzięki falowanym płytkom urządzenia możemy bowiem bardzo efektownie odbić kosmyki u nasady i dodać im efektownej objętości. Nie oznacza to jednak, że mając gęste i grube włosy nie możemy zdecydować się na ich pokarbowanie. W takim przypadku warto postawić jednak na efekt bardziej elegancki i romantyczny. Uzyskamy go dbając o odpowiednie wygładzenie i nabłyszczenie kosmyków. Karbowanie nadaje włosom ciekawej struktury. Szczególnie dobrze sprawdza się jako przygotowanie pasm pod efektowny kok, jednak mocno pofalowane włosy można nosić również rozpuszczone.
Po karbownicę powinny sięgnąć osoby, które często stylizują swoje włosy i poszukują bardziej oryginalnego, nietuzinkowego rozwiązania. Chociaż w modzie są przede wszystkim fryzury proste oraz loki, zwłaszcza te uzyskane przy pomocy prostownicy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu wyróżnić się z tłumu burzą drobnych fal i imponującą objętością, która rozpoczyna się już u nasady.
Karbownica – jak używać?
Aby karbowane włosy prezentowały się naprawdę estetycznie, zabieg należy przeprowadzić w sposób staranny i ostrożny. Cały proces rozpoczynamy od dokładnego rozczesania fryzury i rozgrzania urządzenia do odpowiedniej temperatury. Przy włosach cienkich warto rozpocząć od temperatury minimalnej, wynoszącej około 170 stopni Celsjusza. Przeciętnie do stylizowania większości rodzajów włosów poleca się jednak temperaturę 185 stopni, choć grubsze włosy mogą wymagać nawet 210 czy 230 stopni Celsjusza.
Kiedy karbownica nagrzeje się do odpowiedniej temperatury, włosy dzielimy na cienkie pasma i zaciskamy na nich płytki urządzenia – od góry do dołu. Czynność nie wygląda tak samo jak zabieg prostowania, ponieważ karbownicy nie przesuwamy płynnym ruchem, lecz dociskamy, przytrzymujemy kilka sekund, a następnie przekładamy na kolejny odcinek włosów. Staranne podzielenie fryzury na sekcje oraz systematyczne, niespieszne zaciskanie płytek karbownicy na poszczególnych pasmach to gwarancja, że włosy będą perfekcyjnie pofalowane.
Dalsza stylizacja zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać. Jeśli włosy rozczeszemy, mogą bardzo mocno napuszyć się i dać przerysowany rezultat. Znacznie lepiej będzie ułożyć je palcami z dodatkiem preparatu utrwalającego, jednak w niewielkiej ilości – zbyt duża ilość lakieru czy żelu może posklejać i zmatowić kosmyki.
Podsumowanie
Włosy z efektem maksymalnej puszystości to marzenie niejednej kobiety. Dzięki karbownicy optyczne zwiększenie gęstości fryzury możemy mieć w zasięgu ręki. Urządzenie nie jest szczególnie kosztowne – nawet karbownice od najbardziej renomowanych producentów nie powinny kosztować więcej niż 150 – 200 zł. Jeśli zatem posiadasz cienkie, przyklapnięte włosy, wypróbuj działanie karbownicy na swoich kosmykach. Osobom, które skłaniają się raczej ku prostowaniu lub kręceniu fryzury, jednak nie boją się również eksperymentować, polecamy natomiast urządzenia wielofunkcyjne z wymiennymi płytkami.
Karbownica opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.