Elektrostymulator to urządzenie, które emituje impuls elektryczny, wywołując skurcz mięśni lub grupy mięśni. Taki sprzęt stosowany jest w profesjonalnych klinikach, ale nadaje się także do użytku domowego. Pozwala walczyć między innymi z bólem mięśni, powięzi czy stawów.
Większość elektrostymulatorów opiera swoją pracę na generowaniu impulsów TENS i/lub EMS. Należy wiedzieć zatem, że impulsy TENS odpowiadają za pobudzenie nerwów czuciowych, a EMS nerwów motorycznych.
Ranking elektrostymulatorów:
Sprawdź podobne rankingi:
Co to znaczy TENS i EMS?
TENS – Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation – to przezskórna stymulacja nerwów za pomocą impulsów elektrycznych o niskiej amplitudzie. Stymulator TENS prowadzi do skurczu mięśni, wywołuje wzrost wydzielania substancji redukujących odczuwanie bólu i oszukuje mózg, blokując impulsy bólowe. To prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych bez konieczności sięgania po środki farmakologiczne.
EMS – Electrical Muscle Stimulation – ma na celu wzmacnianie i rozbudowywanie mięśni. Przy słabszej stymulacji imituje masaż, przy intensywniejszej rozluźnia, poprawia ukrwienie, wspiera regenerację mięśni. Z tej funkcji korzystają przede wszystkim sportowcy. EMS pomaga także w spalaniu tkanki tłuszczowej. Elektryczna stymulacja mięśni zużywa energię i spala tłuszcz.
Jaki elektrostymulator do domu?
Czy bezpieczne jest stosowanie elektrostymulatorów w domu? Tak, produkty tego typu są stosowane w leczeniu i rehabilitacji pacjentów. Nie mogą korzystać z nich jedynie osoby, dla których przezskórna elektryczna stymulacja mogłaby być potencjalnym zagrożeniem – kobiety w ciąży, osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca, dzieci i chorzy na padaczkę. Pozostali mogą bez obaw przekonać się na własnej skórze, jak działa stymulacja elektryczna nerwów i mięśni. Pytanie brzmi: jaki elektrostymulator wybrać?
Bezpieczne stosowanie elektrostymulatorów gwarantuje przede wszystkim posiadanie certyfikatu medycznego. Aparat do stymulacji elektrycznej należy wybrać zatem spośród urządzeń medycznych. Aparat TENS EMS może mieć różną moc, rozmiar, ilość programów. Przeglądając różnorodne elektrostymulatory mięśni, warto zwrócić więc uwagę na:
Sposób zasilania urządzenia
Większość urządzeń jest zasilana bateryjnie, co gwarantuje mobilność sprzętu. Istnieją jednak również modele zasilane sieciowo, które warto nabyć, jeśli planujemy korzystać z takiego produktu bardzo często i intensywnie. Żywotność większości wbudowanych akumulatorów to około 2 lata, a po tym czasie rzadko można wymienić je na nowe (trzeba kupować nowy sprzęt).
Liczba kanałów
Liczba kanałów to ilość obszarów ciała, które elektrostymulator może stymulować w tym samym czasie. Większa niż 2 liczba kanałów jest niepraktyczna dla przeciętnego użytkownika. Jedynie w przypadku modelów z prądami interferencyjnymi (INF) dwu kanałowy elektrostymulator będzie niezbędny do uzyskania efektu interferencji.
Programy pracy
Programy pracy elektrostymulatora są preinstalowane fabrycznie i/lub modyfikowane (ustawiane manualnie). Najlepiej jeśli sprzęt posiada oba typy programów. Bardzo przydatna jest możliwość manualnego wyboru parametrów pracy urządzenia, ale wiele osób woli zdecydować się na gotowe, sprawdzone ustawienia, dlatego dla nich większa ilość różnych trybów pracy do wyboru będzie atutem.
Funkcja kontroli komfortu mocy
Funkcja kontroli komfortu mocy to opcja, która dostosowuje napięcie sygnału do warunków obciążenia, a tym samym poprawia komfort odczuwania elektrostymulacji.
Elektrody
Elektrody na ciało są przyklejane do skóry i stanowią niezbędny, ale szybko zużywający się element, dlatego przed zakupem produktu sprawdź cenę i dostępność tych części zapasowych.
Ile kosztuje elektrostymulator?
Elektrostymulator to prosty sposób na łagodzenie bólu mięśniowego, prowadzenie terapii wzmacniającej mięśnie, poprawienie ukrwienia czy usprawnienie procesu gojenia (rehabilitacja po operacji). Co ważne, sprzęt tego typu nie jest drogi – jego cena waha się zwykle w przedziale od około 150 do około 400 zł. Warto więc rozważyć jego zakup choćby na próbę, a także wziąć pod uwagę podczas poszukiwania prezentu dla kogoś, kto od długiego czasu zmaga się z różnego typu dolegliwościami bólowymi.
Na co pomaga elektrostymulator?
Elektrostymulator mięśni znajduje zastosowanie w domach sportowców, osób po operacjach, po kontuzjach, cierpiących na silne bóle reumatyczne czy menstruacyjne, a nawet u osób, które szukają sposobu na usprawnienie procesu odchudzania. Korzyści ze stosowania elektrostymulatorów mięśni dotyczą przede wszystkim redukcji odczuwania bólu:
- przy rehabilitacji,
- po operacji,
- przy złamaniu,
- związanego z zapaleniem mięśni i stawów,
- bólu reumatycznego,
- bólu menstruacyjnego.
Elektrostymulator mięśni i nerwów jest pomocny przy łagodzeniu bólu, ale nie leczy przyczyny jego powstania. Często stosują go osoby walczące z dolegliwościami w obrębie pleców, karku, nóg, przy rwie kulszowej czy dyskopatii lędźwiowej. Jest on przydatny dla sportowców – pomaga na zakwasy, przetrenowanie, urazy. Chętnie korzystają z niego także kobiety zmagające się z silnymi bólami menstruacyjnymi.
Trening mięśni z elektrostymulatorem EMS pomaga z kolei rzeźbić sylwetkę poprzez wspomaganie spalania tkanki tłuszczowej. Jego impulsy wywołują skurcze mięśni, zmuszając je do pracy, a tym samym do zużycia energii. Oczywiście, efekty stosowania metody elektrostymulacji EMS nie są na tyle duże, aby można było w taki sposób wysmuklić sylwetkę bez żadnych ćwiczeń i diety. Elektryczna stymulacja nerwów i mięśni wspiera jednak ten proces i pozwala zobaczyć efekty szybciej, a także wzmacnia skuteczność treningów.
Elektrostymulator: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.