Strona głównaElektronikaAlkomatyWybieramy najlepszy alkomat - Ranking 2023

Wybieramy najlepszy alkomat – Ranking 2023 [TOP10]

Jak działa alkomat? Czy warto kupić alkomat?

Alkomat składa się z kilku elementów, z których najważniejsze to układ mechanicznej obróbki powietrza oraz sensor. Pierwsza część urządzenia odpowiada za dokładność pomiaru, a dokładniej za jakość próbki. Druga za jej późniejsze przebadanie. Wyróżniamy sensory:

  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • spektrofotometryczne.

Te pierwsze są najtańsze, ale też najbardziej wrażliwe na substancje inne niż alkohol. Na ich wynik pomiaru ma wpływ między innymi temperatura powietrza, spożyte wcześniej jedzenie, palenie papierosów czy nawet zjedzenie miętowego cukierka. Jednak przestrzegając zaleceń producenta możemy zadbać o to, taki alkomat dał nam względnie wiarygodny wynik – podobnie jak ma to miejsce w przypadku termometrów bezkontaktowych.

Najbardziej godne zaufania, ale też droższe, są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Gwarantują one wysoką dokładność pomiarów, zwłaszcza w połączeniu z dobrej jakości układem obróbki wdmuchiwanego powietrza. Takich urządzeń używają nawet policjanci i inne służby do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Czy warto kupić alkomat? Z pewnością tak, jeśli zdarza nam się pić alkohol, a na drugi dzień mamy wątpliwości, czy możemy wsiąść za kierownicę. Należy pamiętać jednak o tym, żeby posługiwać się w nim w prawidłowy sposób, aby w przypadku kontroli drogowej nie czekała nas przykra niespodzianka.

Ranking alkomatów:

Jak wybrać najlepszy alkomat elektrochemiczny? A może lepiej będzie postawić na tańszy model półprzewodnikowy? Jaki alkomat kupić, aby mieć pewność, że możemy wsiąść za kierownicę? Oto nasze propozycje alkomatów dla bardziej i nieco mniej wymagających – sprawdź ranking alkomatów!

1. Alkomat PROMILER AL 9000 Lite

ALCOFORCE AF-350PROMILER AL 9000 Lite to urządzenie wyposażone w sensor elektrochemiczny QMol 3.0, oferujący wysoką precyzję pomiarów – dla 1,0‰ jest to +/- 0,1‰. Sprzęt wymaga kalibracji co 12 miesięcy lub po 1000 pomiarach. Jest gotowy do użycia od razu po zakupie.

Model zapamiętuje wykonane pomiary, co ułatwia wskazanie terminu kalibracji. Żywotność jego czujnika jest oceniana na ponad 2000 pomiarów. Atutem sprzętu jest funkcja kontroli przepływu powietrza, która dba o pobranie odpowiedniej objętości próbki. Urządzenie sprawdza również, czy sensor działa prawidłowo i umożliwia kontrolowanie stanu naładowania jego baterii.

Warto wspomnieć, że ten model jest objęty 5-letnią gwarancją producenta. Użytkownik otrzymuje produkt wraz z wymiennymi ustnikami wielokrotnego użytku i pokrowcem do przechowywania.

Sprzęt posiada wyświetlacz LCD. Jest gotowy do wykonania pomiaru po 15 sekundach od uruchomienia. Pozwala regulować próg alarmowy i akustycznie sygnalizuje jego przekroczenie. Jest wykonany z materiału ABS z dodatkiem aluminium.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny.  
+ Jest czuły i dokładny.  
+ Ma estetyczny design.  
+ Jest prosty w obsłudze.  

2. Alkomat BACscan CA 9000 Professional

BACscan CA 9000 ProfessionalAlkomat CA 9000 Professional to urządzenie elektrochemiczne, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Sprzęt jest zasilany bateryjnie i sprzedawany w zestawie z zapasowymi ustnikami wielorazowymi. Produkt został skalibrowany, dzięki czemu będzie gotowy do użycia od razu po wyjęciu z pudełka.

Urządzenie wykorzystuje platynowy sensor elektrochemiczny i czujnik przepływu powietrza. Sygnalizuje, jeśli badanie zostało wykonane nieprawidłowo. Jego zakres pomiarowy wynosi od 0.00 do 4.00‰. Model przypomina, kiedy konieczna jest kolejna kalibracja.
Zapamiętuje też wykonane pomiary.

Sprzęt jest gotowy do pracy po około 20 sekundach od uruchomienia. Posiada moduł kontroli temperatury. Jego dokładność pomiaru to +/- 0,05‰. Urządzenie wyposażono w podświetlany wyświetlacz LCD. Atutem produktu jest też niska waga i poręczna budowa.

Zalety: Wady:
+ Ma doskonały stosunek jakości do ceny. – Negatywne opinie dotyczą jakości obudowy urządzenia.
+ Jest dokładny.  
+ Jest łatwy w użyciu.  
+ Ostrzega o błędnym pomiarze.  

3. AlcoSense Pro

AlcoSense ProALCOSENSE Pro to urządzenie z profesjonalnym czujnikiem elektrochemicznym 121mm2. Sprzęt jest bardzo nowoczesny i intuicyjny w obsłudze. Gwarantuje też wysoką precyzję pomiarów. Alkomat mierzy ciśnienie, natężenie przepływu i objętość wydychanego powietrza, co pozwala mu dokonać pomiaru stężenia alkoholu w powietrzu z głębi płuc. Co więcej, model dostraja odczyt do panującej temperatury, co również minimalizuje ryzyko błędnego pomiaru.

Sprzęt gwarantuje dokładność wyniku do 0,01 promila. Działa w zakresie od 0 do 4 promili. Jest zasilany bateryjnie. Atutem urządzenia jest też jego zaawansowane oprogramowanie i wyświetlacz, dzięki któremu użytkownik może kontrolować jakość pomiaru, a także ustawić normy dla swojego kraju. Model zapamiętuje wyniki badań, a nawet oszacowuje czas potrzebny na odzyskanie trzeźwości. Podświetla się na różne kolory w zależności od pomiaru. Posiada też podświetlone gniazdo ustnika.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo intuicyjny. – Ma wysoką cenę.
+ Ułatwia dokonanie prawidłowego pomiaru.  
+ Ma świetny design.
+ Gwarantuje dokładny odczyt.

4. Alkomat PROMILER iBLOW 10

PROMILER iBLOW 10iBLOW 10 to policyjny alkomat przesiewowy z sensorem elektrochemicznym typu Suracell. Urządzenie dokonuje pomiaru w 4 sekundy. Posiada wbudowaną latarkę i podświetlenie informujące o interpretacji pomiaru. Sprzęt został objęty 5-letnią gwarancją. Został też odznaczony nagrodą „Lider Bezpieczeństwa Państwa”.

Urządzenie jest kalibrowane za darmo przez 12 miesięcy po zakupie. Posiada praktyczne wbudowane magnesy i wymienny lejek, który można dezynfekować. Badanie alkomatem odbywa się jednak bezkontaktowo. Sprzęt może wykrywać alkohol także w płynach. Jest zasilany bateryjnie i sprzedawany z pokrowcem w zestawie. Jego zakres pomiaru wynosi od 0.00 do 5.00 promila.

Zalety: Wady:
+ Gwarantuje dokładny pomiar. – Ma bardzo wysoką cenę.
+ Jest produktem profesjonalnym (dobry dla firm).  
+ Pozwala na higieniczne pomiary.
+ Posiada kolorowe podświetlenie.

5. Alkomat ALCOSENSE EXCEL

ALCOSENSE EXCELAlcoSense Excel to alkomat elektrochemiczny z kolorowym wyświetlaczem LCD i opcją ustawienia limitu dla każdego kraju na świecie. Sprzęt przypomina o konieczności kalibracji. Jest wyposażony w czujnik wielkości 64mm2 – pomniejszoną wersję sensora używanego przez policję. Jego atutem jest też detektor ciśnienia i objętości próbki powietrza, który zapobiega błędnym pomiarom. Co więcej, alkomat dostraja odczyty do panującej temperatury.

Model gwarantuje dokładność pomiaru rzędu +/- 0,01 ‰. Wyświetla wynik na ekranie LCD. Dodatkową ikonką informuje, czy użytkownik może prowadzić pojazd. Sprzęt obsługuje dwie jednostki miary – promile oraz mg/l. Zapamiętuje do 24 poprzednich wyników. Model współpracuje z ustnikami z blokadą i standardowymi. Posiada też podświetlane gniazdo ustnika.

Produkt jest chroniony przed przeciążeniem czujnika (wykonywanie testu zaraz po spożyciu alkoholu). Nie pozwala też wykonać badania przy zbyt wysokiej temperaturze samego urządzenia. Zakres pomiaru alkomatu wynosi od 0 do 4 ‰. Produkt jest zasilany bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Jest bardzo dokładny, daje wiarygodne wyniki. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Jest poręczny i łatwy w obsłudze.  
+ Ma oryginalny wygląd.  
+ Zapobiega błędnym pomiarom.  

6. Alkomat PROMILER GR8500

PROMILER GR8500PROMILER GR 8500 to alkomat elektrochemiczny o eleganckim designie i w kieszonkowym formacie. Sprzęt dokonuje bardzo szybkich pomiarów z dokładnością do 0,01 promila. Wykorzystuje platynowy sensor wykonany w technologii QMol 2.0. Jest gotowy do działania w ciągu 15 sekund od uruchomienia. Posiada też wbudowany ustnik.

Urządzenie działa w zakresie od zera do czterech promili. Dysponuje czytelnym wyświetlaczem. Oferuje też funkcję samokontroli poprawności działania i pamięci pomiarów. Alkomat jest zasilany bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Jest prosty w obsłudze. – Ma nieco wyższą cenę.
+ Nowocześnie się prezentuje. – Według niektórych opinii posiada trudny do wciśnięcia przycisk.
+ Jest gotowy do użycia po zakupie (skalibrowany).

7. Alkomat XBLITZ Unlimited

XBLITZ UnlimitedXblitz Unlimited to alkomat z sensorem półprzewodnikowym. Jest obsługiwany jednym przyciskiem i dokonuje pomiaru w kilka sekund. Produkt jest niewielki, zmieści się nawet w kieszeni. Jego atutem jest też nowoczesny wygląd.

Urządzenie jest zasilane bateryjnie. Po wyjęciu z pudełka nadaje się bezpośrednio do użycia – kolejne kalibracje są darmowe przez pierwszy rok. Produkt objęto 5-letnią gwarancją. Model gwarantuje dokładność pomiaru rzędu 0.005 promila (według producenta). Działa w zakresie pomiarowym od 0 do 2 promili. Jest gotowy do pracy po około 60 sekundach.

Zalety: Wady:
+ Jest tani. – Dosyć długo się uruchamia.
+ Jest łatwy w użyciu.  
+ Ma niewielki rozmiar i stylowy design.

8. Alkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS

AlcoFind PRO X-5 PLUSAlkomat AlcoFind PRO X-5 PLUS został wyposażony w platynowy sensor elektrochemiczny. Urządzenie jest skalibrowane tak samo, jak alkomaty policyjne. Poza tym, sprzęt jest objęty 12-miesięcznym okresem darmowych kalibracji. Produkt obsługuje zakres pomiaru od 0.00 do 5.00‰. Jest zasilany bateryjnie.

Urządzenie korzysta z ustników jednorazowych. Gwarantuje dokładność rzędu 0.01 ‰. Jest gotowe do użycia po 12 sekundach od uruchomienia, a badanie wykonuje przez około 20 sekund. Posiada czujnik przepływowy powietrza i możliwość zmiany jednostek pomiaru. Zapamiętuje także ostatnie wyniki.

Sprzęt samoczynnie sprawdza jakość wykonanego badania (wiarygodność) i przeprowadza kontrole czystości sensora. Posiada wyświetlacz LED. Jest sprzedawany w zestawie z etui.

Zalety: Wady:
+ Jest poręczny i łatwy w obsłudze. – Ma nieco wysoką cenę.
+ Daje szybkie wyniki.  
+ Jest dokładny.

9. Alkomat Alco Force AF300

Alco Force AF300Alkomat Alco Force AF300 został wyposażony w czujnik elektrochemiczny i alarm, informujący o przekroczeniu dopuszczalnej normy. Produkt nie wymaga częstych kalibracji. Wykonuje badanie z dokładnością do 0,006‰.

Urządzenie ma solidną obudowę z aluminium. Dobrze leży w dłoni i jest chronione przed skutkami ewentualnych uderzeń. Jego atutem jest też podświetlany ekran ze zmianą koloru w zależności od odczytu. Model wyposażono w wielorazowe ustniki, które można myć i dezynfekować. Zakres pomiaru tego alkomatu to 0 – 3 promile. Sprzęt jest zasilany bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Ma przystępną cenę. – Według niektórych opinii jego obudowa jest wykonana niestarannie.
+ Dokonuje szybkiego pomiaru. – Jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury.
+ Jest łatwy w obsłudze.

10. Alkomat PROMILER GR6500P

PROMILER GR6500PAlkomat PROMILER GR 6500P to urządzenie gwarantujące precyzyjny pomiar z dokładnością do części dziesiętnych promila. Model działa w zakresie do 0,00 do 4,00‰. Jest wyposażony w technologię Heat Shield Protection, która uodparnia sensor na uszkodzenia.

Atutem produktu jest też jego oprogramowanie. Sprzęt zapamiętuje odczyty i przypomina o okresowej kalibracji. Sam sprawdza poprawność działania sensora. Powiadamia też o stanie baterii. Urządzenie ma ergonomiczną budowę. Jest lekkie i poręczne. Posiada podświetlany wyświetlacz cyfrowy. Jest gotowe do użycia po 15 sekundach od uruchomienia. Wymaga stosowania wymiennych ustników (5 w komplecie). Model jest zasilany bateryjnie.

Zalety: Wady:
+ Jest dosyć czuły. – Jego wysoka czułość okazuje się wadą przy niskiej zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (sensor półprzewodnikowy).
+ Jest poręczny.  
+ Został solidnie wykonany.  
+ Jest łatwy w obsłudze.  

Jak wybrać najlepszy alkomat?

Ranking alkomatów elektrochemicznych i półprzewodnikowych ułatwia wybór urządzenia o dobrym stosunku jakości do ceny. Specjaliści podkreślają, że alkomaty półprzewodnikowe zawsze będą mniej dokładne niż modele z sensorem elektrochemicznym. Widać to także w ich cenie. Jeśli jednak nie szukamy alkomatu, który swoją precyzją działania dorówna  policyjnemu, możemy postawić na ten tańszy wariant.

Osobisty czujnik elektrochemiczny będzie zdecydowanie bardziej wiarygodny niż wariant półprzewodnikowy, ponieważ jego tolerancja błędu jest niższa. Poza tym, jeśli alkomat posiada sensor elektrochemiczny wymaga rzadszych kalibracji – co około 12 miesięcy, a nie co poł roku. Warto pamiętać też, aby kupować alkomaty sprawdzonych marek, takich które mają już zaufanie konsumentów i doskonalą swoje produkty. Wskazane jest też, aby obejrzeć wiarygodny test alkomatów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Jeśli już wiemy, że osobisty czujnik elektrochemiczny jest dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż alkomat z sensorem półprzewodnikowym, zwróćmy uwagę na pozostałe parametry urządzenia. Najważniejsze z nich to:

  • czas pomiaru i czas przygotowania urządzenia do pomiaru,
  • pamięć ostatnich pomiarów (pozwala na analizę, czy wyniki rosną, czy maleją),
  • dokładność pomiaru według producenta,
  • alarm dotyczący konieczności wykonania kalibracji,
  • wyświetlacz – kolorowy swoją barwą podpowie, czy można wsiąść za kierownicę,
  • rodzaj ustników – jednorazowe czy wielorazowe.

Należy pamiętać, że tani alkomat z reguły nie zaoferuje nam wsparcia przy dokonywaniu pomiaru (kontrola przepływu powietrza), natomiast ten bardziej profesjonalny pomoże pobrać próbkę, która da najbardziej wiarygodny wynik. Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu mierzy się bowiem na podstawie powietrza z głębi płuc, zatem jego objętość w urządzeniu musi być odpowiednia.

Dobry alkomat powinien posiadać też licznik wykonanych pomiarów. Jest to ważne z uwagi na fakt, że podpowiada, kiedy alkomat wymaga kalibracji. Może się wydawać, że 500 czy więcej pomiarów to dużo. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że badanie powinno być wykonywane seriami, konieczność kalibracji alkomatu często pojawia się wcześniej niż tego oczekujemy.

Jak używać alkomatu?

Aby mieć pewność, że pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest prawidłowy, musimy mieć nie tylko precyzyjny alkomat, ale też alkomat skalibrowany. Kalibracja alkomatu polega na zestrojeniu oprogramowania urządzenia z jego sensorem. Jeśli sprzęt wyświetla 0,00 promila po spożyciu alkoholu lub odwrotnie, gdy wyświetla inną wartość u osoby trzeźwej, konieczne jest poddanie go kalibracji.

Należy bezwzględnie pamiętać, że nawet dobrej jakości alkomat nie nadaje się do wykonywania badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu – prowadzi to do uszkodzenia sensora. Przed dokonaniem pomiaru należy odczekać co najmniej 30 minut od odstawienia kieliszka czy kufla, również w przypadku trunków stosunkowo lekkich. Warto też przepłukać jamę ustną czystą wodą przed dokonaniem pomiaru. Ta sama zasada dotyczy palenia papierosów.

Na dokładność pomiaru alkomatu wpływa także temperatura powietrza. Ani zbyt niska, ani zbyt wysoka nie jest dobra dla jakości badania. Najlepiej jest wykonywać je zatem w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, że każdy rodzaj alkomatu może się „pomylić”, dlatego zanim zaufamy mu i siądziemy za kierownicą po spożyciu alkoholu, powinniśmy wykonać serię pomiarów, co około 15 minut, aby ocenić, czy zawartość alkoholu rośnie czy maleje.

Warto mieć na uwadze, że na dokładność pomiaru alkomatu wpływa także sposób jego przechowywania i ogólny sposób traktowania urządzenia. Nie powinno się wdmuchiwać go jego wnętrza zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić zarówno elektrochemiczny sensor, jak i sensor półprzewodnikowy. Poza tym, nie należy przechowywać urządzenia w pobliżu alkoholu ani w niskich temperaturach. Warto dbać również o regularną wymianę zasilających go baterii.

Alkomat opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze wpisy

Warto sprawdzić