Strona głównaMałe AGDZdrowieKtóry alkomat jest najlepszy? Ranking 2024

Który alkomat jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP10]

Alkomat składa się z kilku elementów, z których najważniejsze to układ mechanicznej obróbki powietrza oraz sensor. Pierwsza część urządzenia odpowiada za dokładność pomiaru, a dokładniej za jakość próbki. Druga za jej późniejsze przebadanie. Jak wybrać najlepszy alkomat?

Alkomat ranking:

Co warto wiedzieć na temat alkomatów?

Jak wspominaliśmy, alkomaty zbudowane są przede wszystkim z układów mechanicznej obróbki powietrza oraz sensorów. Na dokładność pomiaru takiego urządzenia największy wpływ ma ten drugi element. Wyróżniamy sensory:

  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • spektrofotometryczne.

Te pierwsze są najtańsze, ale też najbardziej wrażliwe na substancje inne niż alkohol. Na ich wynik pomiaru ma wpływ między innymi temperatura powietrza, spożyte wcześniej jedzenie, palenie papierosów czy nawet zjedzenie miętowego cukierka. Jednak przestrzegając zaleceń producenta, możemy zadbać o to, aby taki alkomat dał nam względnie wiarygodny wynik — podobnie jak ma to miejsce w przypadku termometrów bezkontaktowych.

Najbardziej godne zaufania, ale też droższe, są alkomaty z sensorem elektrochemicznym. Gwarantują one wysoką dokładność pomiarów, zwłaszcza w połączeniu z dobrej jakości układem obróbki wdmuchiwanego powietrza. Takich urządzeń używają nawet policjanci i inne służby — do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

Czy warto kupić alkomat?

Czy warto kupić alkomat? Z pewnością tak, jeśli zdarza nam się pić alkohol, a na drugi dzień mamy wątpliwości, czy możemy wsiąść za kierownicę. Należy pamiętać jednak o tym, żeby posługiwać się w nim w prawidłowy sposób, aby w przypadku kontroli drogowej nie czekała nas przykra niespodzianka.

Ranking alkomatów elektrochemicznych i półprzewodnikowych ułatwia wybór urządzenia o dobrym stosunku jakości do ceny. Specjaliści podkreślają, że alkomaty półprzewodnikowe zawsze będą mniej dokładne niż modele z sensorem elektrochemicznym. Widać to także w ich cenie. Jeśli jednak nie szukamy alkomatu, który swoją precyzją działania dorówna policyjnemu, możemy postawić na ten tańszy wariant.

Osobisty czujnik elektrochemiczny będzie zdecydowanie bardziej wiarygodny niż wariant półprzewodnikowy, ponieważ jego tolerancja błędu jest niższa. Poza tym, jeśli alkomat ma sensor elektrochemiczny wymaga rzadszych kalibracji — co około 12 miesięcy, a nie co pół roku. Warto pamiętać też, aby kupować alkomaty sprawdzonych marek — takich które mają już zaufanie konsumentów i doskonalą swoje produkty. Wskazane jest również obejrzeć wiarygodny test alkomatów przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu?

Wiemy już, że osobisty czujnik elektrochemiczny jest dokładniejszy i bardziej wiarygodny niż alkomat z sensorem półprzewodnikowym. Zwróćmy więc uwagę na pozostałe parametry takiego urządzenia. Najważniejsze z nich to:

  • czas pomiaru i czas przygotowania urządzenia do pomiaru,
  • pamięć ostatnich pomiarów (pozwala na analizę, czy wyniki rosną, czy maleją),
  • dokładność pomiaru według producenta,
  • alarm dotyczący konieczności wykonania kalibracji,
  • wyświetlacz — kolorowy swoją barwą podpowie, czy można wsiąść za kierownicę,
  • rodzaj ustników — jednorazowe czy wielorazowe.

Należy pamiętać, że tani alkomat z reguły nie zaoferuje nam wsparcia przy dokonywaniu pomiaru (kontrola przepływu powietrza), natomiast ten bardziej profesjonalny pomoże pobrać próbkę, która da najbardziej wiarygodny wynik. Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu mierzy się bowiem na podstawie powietrza z głębi płuc, zatem jego objętość w urządzeniu musi być odpowiednia.

Dobry alkomat powinien posiadać też licznik wykonanych pomiarów. Jest to ważne z uwagi na fakt, że liczba ta podpowiada, kiedy alkomat wymaga kalibracji. Może się wydawać, że 500 czy więcej pomiarów to dużo. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że badanie powinno być wykonywane seriami, konieczność kalibracji alkomatu często pojawia się wcześniej, niż tego oczekujemy.

Jak używać alkomatu?

Aby mieć pewność, że pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu jest prawidłowy, musimy mieć nie tylko precyzyjny alkomat, ale też alkomat skalibrowany. Kalibracja alkomatu polega na zestrojeniu oprogramowania urządzenia z jego sensorem. Jeśli sprzęt wyświetla 0,00 promila po spożyciu alkoholu lub odwrotnie, gdy wyświetla inną wartość u osoby trzeźwej, konieczne jest poddanie go kalibracji.

Należy bezwzględnie pamiętać, że nawet dobrej jakości alkomat nie nadaje się do wykonywania badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu — prowadzi to do uszkodzenia sensora. Przed dokonaniem pomiaru należy odczekać co najmniej 30 minut od odstawienia kieliszka czy kufla, również w przypadku trunków stosunkowo lekkich. Warto też przepłukać jamę ustną czystą wodą przed dokonaniem pomiaru. Ta sama zasada dotyczy palenia papierosów.

Na dokładność pomiaru alkomatu wpływa także temperatura powietrza. Ani zbyt niska, ani zbyt wysoka nie jest dobra dla jakości badania. Najlepiej jest wykonywać je zatem w temperaturze pokojowej. Należy pamiętać, że każdy rodzaj alkomatu może się „pomylić”, dlatego, zanim zaufamy mu i siądziemy za kierownicą po spożyciu alkoholu, powinniśmy wykonać serię pomiarów, co około 15 minut, aby ocenić, czy zawartość alkoholu rośnie czy maleje.

Warto mieć na uwadze, że na dokładność pomiaru alkomatu wpływa także sposób jego przechowywania i ogólny sposób traktowania urządzenia. Nie powinno się wdmuchiwać do jego wnętrza zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić zarówno elektrochemiczny sensor, jak i sensor półprzewodnikowy. Poza tym nie należy przechowywać urządzenia w pobliżu alkoholu ani w niskich temperaturach. Warto dbać również o regularną wymianę zasilających go baterii.

Alkomat: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

Wpis został przygotowany wraz z Angeliką Woszczyńską, redaktor naczelną portalu zestawienie.pl

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Sebastian Freda - Redaktor
Sebastian Freda - Redaktor
Jestem umysłem ścisłym o humanistycznym sercu. Przedstawiam nie tylko zalety i wady produktów, ale przede wszystkim chcę pomóc w doborze najlepszego sprzętu do codziennych zadań. Specjalizuję się w urządzeniach AGD, elektronice oraz produktach użytku domowego. Zapytaj mnie o nurtujące kwestie, a ja postaram się, aby decyzja o zakupie była pewna i satysfakcjonująca.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
baner rtv
POWIĄZANE ARTYKUŁY