Płyn do płukania jamy ustnej stanowi świetne uzupełnienie codziennej higieny. Warto używać go ze względu na fakt, że środek tego typu dociera do miejsc, których nie jesteśmy w stanie oczyścić nawet najlepszą szczoteczką do zębów. Płyn do jamy ustnej dezynfekuje i odświeża, a niekiedy również wzmacnia szkliwo czy nawet wybiela zęby.
Produktów tego typu można używać na różne sposoby. Płukanką dobrze jest:
- płukać jamę ustną przed szczotkowaniem zębów, aby rozmiękczyć płytkę nazębną,
- płukać jamę ustną między posiłkami (zwłaszcza jeśli nosimy aparat ortodontyczny),
- płukać jamę ustną po szczotkowaniu zębów dla pełnej ochrony antybakteryjnej.
Płyn do płukania jamy ustnej ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking szczoteczek sonicznych
- ranking szczoteczek magnetycznych
- ranking szczoteczek elektrycznych
- ranking szczoteczek rotacyjnych
Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?
Istnieje wiele rodzajów płynów do pielęgnacji jamy ustnej. Możemy podzielić je na te do standardowej higienizacji oraz na te do zadań specjalnych, dostępne przede wszystkim w aptekach. Wszystkie działają antyseptycznie, dzięki czemu odświeżają i zmniejszają odkładanie płytki nazębnej. Preparaty mogą być również nakierowane na konkretne problemy.
Znajdziemy więc płyny:
- wybielające,
- zapobiegające paradontozie,
- wspierające rekonwalescencję po zabiegach, np. implantacji,
- remineralizujące szkliwo zębów,
- zwalczające nadwrażliwość,
- zmniejszające krwawienie dziąseł, itd.
Produkt tego typu należy dobrać więc precyzyjnie do swoich potrzeb, unikając przy tym środków z dużą ilością alkoholu, który wysusza błonę śluzową jamy ustnej i zniechęca do regularnego stosowania preparatu ze względu na nieprzyjemne uczucie pieczenia w ustach.
Osobną kategorię stanowią płyny do płukania jamy ustnej dla dzieci. Są one delikatniejsze, mniej stężone. Często mają atrakcyjny kolor lub opakowanie, które zachęca maluchy do regularnego płukania ust. Nawet takich płynów najczęściej nie wolno podawać jednak dzieciom, które nie ukończyły 6. roku życia.
Właściwości płynów do jamy ustnej – jak dobrać?
Wiedząc, że warto systematycznie stosować płyn do jamy ustnej, powinniśmy zastanowić się jeszcze nad tym, który będzie dla nas najkorzystniejszy. W zależności od tego, co znalazło się w jego składzie, środek będzie działał nieco inaczej. Jak wybrać zatem odpowiedni wariant?
Płyn zapobiegający próchnicy powinien zawierać fluor. Z kolei preparat wspierający walkę z chorobami dziąseł i przyzębia – chlorheksydynę. Substancja ta leczy przyzębie i długo utrzymuje się w jamie ustnej. Produkty z tym składnikiem polecane są między innymi po skalingu. Co ważne, można używać ich tylko przez 2 tygodnie – przy długotrwałym stosowaniu powodują przebarwienia zębów.
Wiele osób sięga po płyn do higieny jamy ustnej, aby wyeliminować problem nieprzyjemnego zapachu. W przypadku halitozy zwykły preparat może nie wystarczyć, dlatego warto sięgnąć po wariant zawierający substancje (np. olejki eteryczne), które wiążą lotne związki siarki – to one odpowiadają za przykrą woń.
Co ciekawe, płyny do płukania mogą nie tylko dezynfekować, ale również nawilżać. W przypadku suchości, najlepiej sięgnąć po preparaty przeznaczone dla osób po leczeniu onkologicznym. Ich działanie opiera się między innymi na stymulacji produkcji śliny, a także na łagodzeniu podrażnień błony śluzowej jamy ustnej.
Popularne są też płyny na nadwrażliwość, która bywa częstym problemem towarzyszącym między innymi spożywaniu zimnych i gorących napojów. Właściwości zmniejszające nadwrażliwość mają chociażby sole potasu, a wzmacniające strukturę zębów na przykład pochodne fluoru.
Płyn do płukania jamy ustnej: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.