Strona głównaAGDPiekarnikiPiekarnik elektryczny wolnostojący - ranking 2024

Piekarnik elektryczny wolnostojący – ranking 2024 [TOP6]

Piekarnik elektryczny wolnostojący swoim wyglądem przypomina bardziej kuchenkę mikrofalową niż piekarnik do zabudowy. Takie urządzenia często określane są mianem „mini piekarników elektrycznych” właśnie ze względu na swoje kompaktowe wymiary. Na rynku znajdziemy jednak zarówno bardzo małe, nawet 10-litrowe urządzenia, jak i sporej wielkości sprzęty z komorą około 45-litrową, w których bez problemu upieczemy także całego kurczaka. Jaki piekarnik wolnostojący warto wybrać?

Piekarnik elektryczny wolnostojący ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Jaki piekarnik elektryczny wolnostojący kupić?

Piekarnik wolnostojący działa w dokładnie taki sam sposób, jak piekarnik do zabudowy, czy piekarnik będący elementem kuchenki elektrycznej lub gazowo-elektrycznej. Niemniej jednak wybór takiego urządzenia przypomina bardziej zakup kuchenki mikrofalowej, pieca do pizzy, czy frytkownicy beztłuszczowej. Oznacza to, że porównując tego typu produkty, należy zwracać uwagę między innymi na to:

  • jaką mają pojemność – trzeba dopasować ją do przyszłego zastosowania tego sprzętu AGD, a także do ilości osób, dla których będziemy gotować,
  • jakie mają wymiary,
  • jaką dysponują mocą – ma to wpływ między innymi na szybkość nagrzewania komory pieczenia,
  • jaką ilość grzałek posiadają i jak są one rozmieszczone – najlepiej u dołu i u góry,
  • jakie tryby i programy pracy oferują – grzanie dolną grzałką, opiekanie górną grzałką, górna+dolna grzałka, termoobieg, grillowanie, odgrzewanie, rozmrażanie i tak dalej,
  • jakie mają funkcje – przydatny jest chociażby timer z funkcją automatycznego wyłączenia sprzętu, ale też blokada rodzicielska, czy automatyczne ustawienia pracy, które dopasowują za użytkownika parametry pieczenia do wybranej wcześniej potrawy.

Warto sprawdzić też, jak wykonany został piecyk, w tym zwłaszcza, czy posiada podwójnie przeszklone drzwiczki, które zapewniają skuteczną izolację.

Co powinien mieć dobry piekarnik elektryczny wolnostojący?

To, jakie funkcje i wyposażenie powinien mieć dobry piekarnik wolnostojący, zależy w głównej mierze od tego, po co go kupujemy. Jeśli planujesz jedynie odgrzewać w nim posiłki, czy opiekać tosty, możesz postawić na naprawdę mały piekarnik – około 10 litrowy. Jeśli jednak szukasz produktu, który w pełni zastąpi piekarnik do zabudowy lub kuchnię z piekarnikiem elektrycznym, musisz wybrać sprzęt o pojemności około 40 litrów.

Dobry mały piekarnik elektryczny powinien posiadać co najmniej dwie grzałki: górną i dolną, a także odpowiednią do swojej pojemności moc. Przy sprzętach około 25-litrowych najczęściej jest to 1600 – 1800 W. Im wyższa moc, tym szybciej urządzenie będzie się nagrzewać. W tym przypadku istotna jest jednak również odpowiednio izolowana obudowa, która nie będzie wypuszczała tego ciepła na zewnątrz. 

Praktyczny piekarnik powinien mieć też m.in:

  • ruszt, który pozwala piec na kilku poziomach jednocześnie, 
  • rożen obrotowy do równomiernego pieczenia mięs,
  • grill do opiekania tostów, zapiekanek (zastąpi opiekacz). 

Wskazane jest także, aby urządzenie oferowało kilka różnych trybów pracy, np. opiekanie dolną lub górną grzałką, nie tylko obiema jednocześnie. Jeśli zaś cenisz sobie wygodę, szukaj w sklepach piekarnika z programami automatycznymi. Te posiadają predefiniowane ustawienia dostosowane do podgrzewania, rozmrażania, grillowania, pieczenia pizzy, czy suszenia owoców. 

Ile kosztuje piekarnik elektryczny wolnostojący?

Większość piekarników wolnostojących w naszym zestawieniu nie kosztuje więcej niż około 600 zł. W takiej cenie możesz nabyć piekarnik z funkcją grilla i termoobiegu, opiekania górną i dolną grzałką, z timerem, rożnem oraz o pojemności nawet 45 litrów. Za dobry mini piekarnik trzeba zapłacić kilkaset złotych, gdyż tańsze urządzenia mogą okazać się gorzej wykonane.

Co można zrobić w mini piekarniku wolnostojącym?

Jak wspominaliśmy, piekarnik wolnostojący pracuje zasadniczo tak samo, jak każdy inny „duży” piekarnik. Warto wspomnieć przy tym, że takie urządzenia mogą pracować:

  • konwencjonalnie – grzanie bez wentylatora,
  • konwekcyjnie – grzanie z wentylatorem, który rozprowadza ciepło w komorze.

Poza tym, piekarniki coraz częściej oferują tryb pracy Air Fry, czyli smażenie gorącym powietrzem. W takich urządzeniach można piec bez tłuszczu, uzyskując lepsze rezultaty niż przy pieczeniu ze zwykłym termoobiegiem. 

Skoro zatem piekarnik w wersji wolnostojącej działa tak samo, jak ten w zabudowie, można przygotowywać w nim te same dania, czyli między innymi ciasta, pieczywo, pieczone ryby, warzywa i mięsa. Warto pamiętać jednak, ze w zwykłym piekarniku zmieścimy każde naczynie żaroodporne lub blachę, natomiast w mini piekarniku – niekoniecznie. Jeśli więc zastanawiasz się, który piekarnik wolnostojący wybrać, sprawdź wcześniej, jakie wymiary mają Twoje naczynia i brytfanki do pieczenia.

Mini piekarnik – czy to się sprawdza?

Piekarnik wolnostojący ma kompaktowe wymiary i można zabrać go ze sobą, na przykład na działkę. Na zakup takiego sprzętu często decydują się posiadacze niewielkich kuchni oraz osoby wynajmujące mieszkania, które nie są wyposażone w piekarnik elektryczny. Produkt tego typu z powodzeniem zastąpi urządzenie pełnowymiarowe, o ile dobierzemy go odpowiednio do swoich potrzeb i oczekiwań. 

Na koniec warto wspomnieć również o innej istotnej zalecie mini piekarników. Ponieważ sprzęty tego typu są znacznie mniejsze niż klasyczne urządzenia, nagrzewają się szybciej i zużywają mniej prądu. Jeśli więc pieczesz często, za to w niewielkich ilościach i szukasz ekonomicznego rozwiązania, zakup takiego sprzętu powinien sprostać Twoim oczekiwaniom.

Piekarnik elektryczny wolnostojący: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂 

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 2 ocen
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
Powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY