Piekarnik elektryczny to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Takie urządzenie może być bardziej lub mniej nowoczesne, ale zawsze powinno być funkcjonalne i dopasowane swoim designem do pozostałych sprzętów AGD. Kiedy mówimy bowiem o piekarnikach, a nie o kuchenkach z piekarnikiem elektrycznym, mamy na myśli urządzenia pod zabudowę. Te zaś dobieramy również z myślą o spójnym wyglądzie całej aranżacji.
Piekarnik elektryczny ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking mini piekarników
- ranking piekarników parowych
- ranking piekarników do zabudowy
- ranking piekarników retro
Jaki piekarnik elektryczny czy gazowy?
Piekarnik do zabudowy może być urządzeniem zasilanym elektrycznie, rzadziej gazowo. Gazowe piekarniki są ekonomiczne, jeśli chodzi o eksploatację, jednak mają mnóstwo wad związanych z bezpieczeństwem i wygodą ich użytkowania. Co istotne, piekarnik gazowy nagrzewa się wyłącznie od dołu, co może prowadzić do przypalania potraw. Poza tym, jego sterowanie nie jest tak precyzyjne, jak ma to miejsce w przypadku urządzeń elektrycznych.
Urządzenia „na prąd” dominują nad tymi zasilanymi gazem także pod względem swoich funkcji. Są bardziej nowoczesne, oferują różne tryby pracy, mają też bardziej zaawansowane systemy obsługi – nie tylko pokrętła, ale również wyświetlacze i programatory. Te najnowsze mogą nawet łączyć się z aplikacją na telefon, dając możliwość obsługi zdalnej.
Jaki piekarnik elektryczny do zabudowy wybrać?
Wybierając piekarnik elektryczny, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z jego montażem i późniejszym użytkowaniem. Na początek dobierz urządzenie odpowiednio pod kątem jego wymiarów – w końcu produkt musi pasować do przeznaczonej dla niego wnęki w zabudowie kuchennej. Następnie porównaj:
- klasy energetyczne sprzętów – im wyższa klasa efektywności energetycznej, tym mniejsze ilości prądu zużywać będzie Twój piekarnik,
- pojemność komory piekarnika,
- ilość i rodzaje trybów pracy – podstawowe to górna i dolna grzałka, termoobieg, grill, a te bardziej zaawansowane to między innymi rozmrażanie, podgrzewanie, czy pieczenie pizzy,
- funkcje dodatkowe – na przykład timer, blokada panelu sterowania, opóźniony start, zdalne sterowanie z poziomu aplikacji na telefon,
- dostępność programów samoczyszczenia – czyszczenia parowego, katalitycznego, bądź pyrolitycznego,
- rodzaj prowadnic – najlepsze, bo najbardziej stabilne, bezpieczne i wygodne są prowadnice teleskopowe,
- sposób sterowania – pokrętła, chowane pokrętła, przyciski, wyświetlacz, panel dotykowy, aplikacja na smartfon.
Co to znaczy piekarnik elektryczny parowy?
W naszym zestawieniu znajdziesz m.in piekarniki elektryczne do zabudowy z funkcją pary. Czym jest jednak piekarnik parowy? Takie urządzenie posiada dedykowany pojemnik na wodę, która wtłaczana jest do komory pieczenia za pomocą dyszy. Pieczenie z parą ma na celu uzyskiwanie lepszych efektów gotowania – chrupiącej skórki pieczywa, soczystych mięs, czy chrupiących warzyw, które zachowują swój wyrazisty kolor i wartości odżywcze. Wykorzystanie pary powinno też skracać czas pieczenia, zapobiegać przesuszaniu się potraw, czy umożliwiać ich efektywne odgrzewanie.
Wiele osób zastanawia się, czy faktycznie potrzebuje droższego, parowego piekarnika, skoro może umieścić naczynie z wodą w komorze i uruchomić funkcję termoobiegu. Jest to znana od dawna metoda przygotowywania ciast i dań z dodatkiem pary, stosowana między innymi podczas pieczenia sernika w kąpieli wodnej. Rozwiązanie to działa jednak nieco inaczej, niż ma to miejsce w piekarnikach z funkcją pary. Przede wszystkim urządzenie parowe generuje parę w dużej ilości, wtłacza ją pod ciśnieniem i wymusza jej obieg w komorze. Natomiast para uwalniająca się z naczynia lub blachy umieszczonej pod wypiekiem nie jest tak obfita i nie działa tak efektywnie. Użytkownik musi też kontrolować ilość wody pozostałej w takim naczyniu i nie ma wpływu na to, jak dużo pary powstanie w komorze podczas pieczenia.
Ile prądu zużywa piekarnik elektryczny?
Aby wiedzieć, ile prądu pobiera piekarnik podczas pracy, trzeba zapoznać się dokładnie z jego specyfikacją techniczną, w tym przede wszystkim z informacją o tym, ile „Watów” mocy posiada piekarnik – jaką ilość kWh energii pobiera na dany cykl pracy. Na podstawie takich danych można policzyć orientacyjnie, ile trzeba zapłacić za godzinę pracy urządzenia.
Obliczenia należy przeprowadzić według wzoru: moc całkowita w kW * cena za jedną kWh prądu = cena za jedną godzinę pracy piekarnika.
Przykład: Moc przyłączeniowa piekarnika wynosi 3600 W (3,6 kW). Za cenę 1 kWh energii przyjmujemy kwotę 0,75 zł. Oznacza to, że jedna godzina pracy urządzenia to koszt 2,70 zł.
Jak można czyścić piekarnik do zabudowy?
Korzystając z piekarnika regularnie, trzeba także regularnie czyścić jego komorę. Zaniedbując ten obowiązek, można bowiem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia powłoki we wnętrzu urządzenia. W dbaniu o czystość takich sprzętów kuchennych pomagają nam producenci, oferując dedykowane programy samoczyszczenia. Najczęściej są to programy: parowe, katalityczne oraz pyrolityczne.
Czyszczenie parowe – polega na zmiękczeniu zabrudzeń za pomocą pary wodnej. Metoda jest bezpieczna, ekologiczna i ekonomiczna. Wymaga jednak dokończenia pracy własnymi rękoma – zmiękczony brud trzeba bowiem usunąć za pomocą ściereczki. Nie wiąże się to natomiast z szorowaniem, czy koniecznością sięgania po silne detergenty.
Kataliza – czyszczenie katalityczne polega na pracy specjalnych wkładów z mikroporami, które wyłapują cząsteczki tłuszczu i inne zabrudzenia. Wychwycone zanieczyszczenia są następnie wypalane – piekarnik rozgrzewa się do 200 stopni, aby spopielić wyłapany brud. Użytkownik musi jednak wymieść te resztki z komory i regularnie wymieniać panele (co około 2-3 lata).
Czyszczenie pyrolityczne – pyroliza polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury nawet 500 stopni Celsjusza i wypaleniu wszelkich zabrudzeń. Również w tym przypadku użytkownik musi usunąć z komory jedynie popiół. Piekarnik z funkcją pyrolizy ma zazwyczaj wysoką cenę, a sam program takiego czyszczenia trwa stosunkowo długo, bo nawet do 3 godzin. Jeśli będziemy korzystać z niego bardzo często, możemy zauważyć zatem wzrost wysokości rachunków za prąd.
Piekarnik elektryczny: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.