Piekarnik Dual Cook to urządzenie podzielone na dwie niezależne od siebie komory. Takie rozwiązanie pozwala piec dwa różne dania w tym samym czasie przy odmiennych ustawieniach temperatury, programu pracy i czasu przygotowania. W praktyce oznacza to, że funkcja Dual Cook daje nam możliwość jednoczesnego upieczenia mięsa na obiad i ciasta na deser, bez obaw o przypalenie, niedopieczenie czy mieszanie się zapachów. Każda komora piekarnika ma osobne grzałki i wiatraki termoobiegu, zatem wnętrze sprzętu jest zbudowane tak, jakby producent połączył ze sobą dwa urządzenia w jedno.
Piekarnik Dual Cook ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking mini piekarników
- ranking piekarników parowych
- ranking piekarników do zabudowy
- ranking piekarników retro
- ranking piekarników elektrycznych
Czym się różni Dual Cook od Dual Cook Flex?
Technologia Dual Cook to domena piekarników marki Samsung. Podstawowa wersja tej funkcji polega na oddzieleniu dwóch komór pieczenia za pomocą specjalnego separatora, który nie przewodzi ciepła. Oznacza to, że w Samsung Dual Cook możemy piec dwa dania według dwóch zupełnie innych receptur. Chociaż rozwiązanie to może wydawać się genialne, nie rozwiązuje innego problemu – przeciwwskazania do otwierania drzwiczek pieca przed zakończeniem pieczenia w przypadku wypieków, które mogą opaść z powodu wahania temperatury. Producent zmierzył się jednak również z tym wyzwaniem, tworząc kolejną linię piekarników – Samsung Dual Cook Flex.
Technologia Flex dotyczy kolejnego dzielonego elementu urządzenia, czyli drzwiczek. Pozwala otworzyć górną część komory, przy zachowaniu szczelnego zamknięcia komory dolnej. Jeśli więc korzystamy z takiego urządzenia, możemy bez obaw użyć dolnych poziomów do długotrwałego pieczenia sernika czy sufletu, a w górnej części pieca przygotować szybkie zapiekanki. Otwarcie wyższej części drzwiczek nie sprawi, że ciasto opadnie. Nie musimy czekać również na to, aż sernik się upiecze, aby włożyć blachę z innym wypiekiem na pierwsze poziomy piekarnika. Wygodne, prawda?
Czy warto kupić piekarnik do zabudowy z funkcją Dual Cook?
Piekarnik dwustrefowy jest przydatny dla osób, które lubią przygotowywać różne dania jednocześnie. Wykorzystując w tym celu urządzenie, które posiada dwie osobne komory, możemy piec:
- w różnych parametrach pieczenia: w różnych temperaturach i w różnym trybie (np. grill, grzałka górna i dolna, termoobieg),
- bez mieszania się zapachów i smaków,
- oszczędzając czas i energię.
Jeśli dodatkowo drzwi piekarnika otwierają się segmentowo, daje nam to możliwość pieczenia ciast, które są wrażliwe na nagły spadek temperatury, jaki towarzyszy otwarciu komory standardowego pieca. Warto pamiętać jednak, że chociaż takie urządzenie ma wiele zalet, jest stosunkowo kosztowne. Należy zatem zastanowić się, jak często będziemy korzystać z takiej funkcji i czy na pewno opłaca nam się w nią zainwestować.
Co ważne, z piekarnika Dual Cook nadal możemy korzystać tak samo, jak ze zwykłego urządzenia. Oznacza to, że jedna z komór może pozostać wyłączona, podczas gdy druga będzie pracowała, zużywając mniejszą ilość prądu. Czy jednak urządzenia z tą wyjątkową funkcją są idealne, czy może jednak mają jakieś wady? Wśród najistotniejszych słabych stron takich sprzętów warto wymienić:
- mały wybór produktów,
- brak konkurencji na rynku – jeden wiodący producent – a tym samym wysoka cena,
- ograniczenia w różnicy temperatur, jakie można wybrać przy korzystaniu z dwóch komór jednocześnie,
- ograniczona dostępność trybów pracy jednej komory, np. brak możliwości uruchomienia grilla.
Jaki piekarnik Dual Cook wybrać?
Ponieważ piekarnik z systemem Dual Cook oferuje takie same funkcje, jak każde inne urządzenie tego typu, wybieramy go w oparciu o identyczne kryteria. Przed zakupem sprawdź zatem:
- jaka jest klasa efektywności energetycznej i zużycie prądu w przypadku danego urządzenia,
- jaka jest pojemność komory pieczenia i ile poziomów posiada każda z nich,
- jakie prowadnice zastosowano wewnątrz piekarnika – najlepsze, bo w pełni stabilne, są te teleskopowe,
- jakie tryby pracy (funkcje piekarnika) oferuje dany model – to nie tylko grill, termoobieg czy grzałki górna+dolna, ale także rozmrażanie, podgrzewanie talerzy, podtrzymywanie ciepła,
- ilość programów automatycznych – Dual Cook spotykamy w nowoczesnych piekarnikach, gdzie automatyczne programy pracy to już standard,
- program czyszczenia: katalityczny (wkłady katalityczne wyłapujące cząsteczki zanieczyszczeń), pyrolityczny (wypalanie zanieczyszczeń bardzo wysoką temperaturą rzędu 500 stopni Celsjusza) lub hydrolityczny (czyszczenie parowe rozmiękcza zabrudzenia),
- funkcje dodatkowe – w tym najistotniejsza funkcja pary wodnej (steam) do pieczenia soczystych mięs lub chrupiącego pieczywa i funkcja regeneracji, czyli odświeżania potraw, a także szybkie nagrzewanie lub możliwość pieczenia bez uprzedniego rozgrzewania komory,
- sposób sterowania – pokrętła, przyciski, panel sterowania dotykowy z wyświetlaczem, aplikacja.
Ile kosztuje piekarnik Dual Cook?
Najprostszy piekarnik Dual Cook można kupić w promocji już za kwotę około 2000 zł. Nie będzie to jednak zaawansowany model wyposażony w dziesiątki automatycznych programów pracy czy dzielone drzwi. Jeśli chcesz kupić piekarnik Dual Cook Flex z funkcją sterowania intuicyjną w obsłudze aplikacją na telefon i wieloma programami automatycznymi oraz nowoczesnym systemem czyszczenia komory, musisz przeznaczyć na ten cel około 4000 zł. Czy warto? Tak, jeśli:
- chcesz piec kilka potraw jednocześnie bez obaw o przypalenie, wysuszenie lub niedopieczenie dania, bez mieszania się smaków i zapachów,
- zależy Ci na oszczędności czasu i energii (pamiętaj, że możesz włączyć grzanie tylko w dolnej lub górnej komorze).
W naszym rankingu piekarników Samsung Dual Cook znajdziesz jednak zarówno droższe, jak i tańsze modele takich urządzeń. Sprawdź, co oferują!
Piekarnik Dual Cook: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.