Strona głównaAGDPiekarnikiKtóry piec do pizzy jest najlepszy? Ranking 2024

Który piec do pizzy jest najlepszy? Ranking 2024 [TOP6]

Piec do pizzy elektryczny to urządzenie, które stanowi najlepszą namiastkę profesjonalnego pieca opalanego drewnem. W lokalach gastronomicznych taki prawdziwy, włoski piec może zastępować model gazowy, często dwukomorowy. Natomiast do użytku domowego znacznie lepiej sprawdzają się piece do pizzy elektryczne – tańsze w zakupie i eksploatacji, zajmujące mniej miejsca oraz bardzo szybko nagrzewające się, dzięki czemu pozwalają przygotować wypiek w zaledwie kilka, kilkanaście minut. 

Dlaczego warto więc kupić specjalny piec do wypieku pizzy, zapiekanek czy focacci? Głównie z powodu temperatury, jaką osiąga (przeciętny piekarnik nie jest w stanie rozgrzać się do 400 stopni), ale również ze względu na zastosowanie w nim kamiennego blatu, który pochłania wilgoć i oddaje ciepło, co skutkuje uzyskaniem idealnie chrupiącego ciasta.

Piec do pizzy ranking:

Sprawdź podobne rankingi:

Piec elektryczny do pizzy – jak wybrać?

Tradycyjny piec – piec do pizzy opalany drewnem – osiąga temperaturę nawet 500 stopni, dlatego opieka składniki, zamiast je gotować i pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o wypiekanie ciasta. Piekąc pizzę w takim piecu, można uzyskać efekt puszystego wnętrza i chrupiących brzegów. Elektryczne piece do pizzy przeznaczone do użytku domowego są w stanie osiągnąć podobną temperaturę, ponieważ mają niewielki rozmiar i dosyć wysoką moc. Na co zwrócić uwagę, wybierając piec do pizzy z grzałkami na prąd?

Ważne parametry pieca do pizzy

Przy wyborze pieca do pizzy zwróć uwagę na:

  • moc – piecyk o mocy 1200 W będzie w stanie nagrzać się w około 10 minut. Wyższa moc przełoży się na wyższe rachunki za prąd, dlatego taki wynik jest w zupełności wystarczający do użytku domowego;
  • liczba komór – najczęściej jedna, ponieważ dwie komory są przeznaczone do użytku w gastronomii;
  • liczba elementów grzewczych – piec wypieka pizzę skuteczniej, kiedy korzysta z dwóch grzałek. Najlepiej również, jeśli grzałka górna posiada kształt spiralny (modele z okrągłą grzałką słabiej opiekają środek ciasta);
  • rodzaj kamienia – zwykle kamień szamotowy bądź kordierytowy. Oba rozgrzewają się równomiernie i dobrze pochłaniają wilgoć. Warto sprawdzić, czy są łatwe w czyszczeniu;
  • średnica kamienia – większość urządzeń ma średnicę około 30 – 35 cm, ale nie oznacza to, że można umieścić w nich tak duże ciasto na pizzę. Realnie będzie to o co najmniej 5 cm mniej. W przeciwnym razie brzegi przypalą się lub przywrą do pokrywy;
  • timer – czas pieczenia w piecu elektrycznym na pizzę to zaledwie kilka minut. Łatwo więc przegapić moment na wyjęcie ciasta (zwłaszcza, że wiele urządzeń nie posiada okienka do podglądu). W tym przypadku minutnik jest zatem bardzo przydatną funkcją;
  • regulacja temperatury – dzięki niej urządzenie może służyć do innej obróbki termicznej, w tym także do rozmrażania i odgrzewania;
  • zabezpieczenia – przydatne będzie automatyczne wyłączanie sprzętu;
  • akcesoria – zwykle są to łopatki czy noże do pizzy wykonane ze stali nierdzewnej.

Wybór pieca do pizzy nie jest łatwy, ponieważ większość urządzeń tego typu oferuje podobne funkcje. Kupując taki produkt warto więc poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z opiniami na temat wybranego modelu. Wielu użytkowników zwraca uwagę na takie kwestie jak łatwość czyszczenia, wysokość pokrywy urządzenia czy staranność wykonania urządzenia.

Domowy piec do pizzy – jak używać?

Idealny piecyk do pizzy to połowa sukcesu. Możesz wykorzystać takie urządzenie do wypieku pieczywa, a także do wielu dań kuchni włoskiej, nie tylko do pizzy. Skupmy się jednak na tym, jak przygotować doskonałą pizzę w domowych warunkach z zastosowaniem specjalnego pieca elektrycznego.

Nie będziemy podawać tutaj przepisu na ciasto drożdżowe, choć jego składniki, proporcje, czas wyrabiania czy czas wyrastania mają ogromne znaczenie. Nie będziemy proponować Ci również żadnych konkretnych dodatków, ponieważ z takiego urządzenia doskonale smakować będzie nawet pizza z samym sosem pomidorowym i idealnie roztopionym serem. Podpowiemy Ci natomiast, jak korzystać z zakupionego urządzenia, aby ten włoski przysmak smakował najlepiej.

Zasady pieczenia pizzy:

  1. Przed pieczeniem rozgrzej piec z zamkniętą pokrywą (im dłużej, tym lepiej – kamień powinien dobrze się wygrzać, ponieważ to on oddaje ciepło w trakcie pieczenia).
  2. Ustaw odpowiednią temperaturę – odpowiednią, czyli maksymalną (400 stopni lub więcej).
  3. Dostosuj temperaturę pieczenia do grubości ciasta – podnieś pokrywę i sprawdź, czy ciasto nie przypala się, jeśli proces przebiega zbyt szybko (powinien trwać ok. 4 minuty), zmniejsz temperaturę. 

Warto pamiętać, że wysoka temperatura i krótki czas pieczenia sprawiają, że ciasto na pizzę wolniej i w mniejszym stopniu traci wilgoć. Jeśli umieścisz je w nierozgrzanym piecu i przedłużysz czas pieczenia, ciasto wyjdzie twarde i suche, a nie puszyste i miękkie w środku, a chrupiące z zewnątrz.

Piec do pizzy: opinie

Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂

Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.

5 1 oceń
Oceń Artykuł
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Angelika Woszczyńska - Redaktor Naczelna
Lubię dobrze przemyślane zakupy, dlatego zawsze starannie porównuję produkty dostępne na rynku, oceniając przede wszystkim ich relację jakości do ceny. Jeśli Ty również cenisz sobie świadomość dobrze wydanych pieniędzy, każdy swój zakup poprzedź zapoznaniem się z naszymi rankingami. Wszystkie zestawienia przygotowujemy w oparciu o parametry techniczne i realne opinie użytkowników.
1 KOMENTARZ
Powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
nadia
nadia
8 miesięcy temu

Myślę, że dobrym wyborem byłyby piece od Ariete. Sama właśnie planuję tutaj zakupy, ponieważ słyszałam, że piece są rzeczywiście porządnie wykonane

NAJNOWSZE WPISY
WARTO SPRAWDZIĆ
POWIĄZANE ARTYKUŁY