Ogrzewacz tarasowy, nazywany także promiennikiem ciepła, stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, ale jednocześnie dosyć szybko marzną na zewnątrz. Z ogrzewacza można korzystać przez cały rok – w trakcie chłodnych letnich wieczorów, ale też jesienią czy zimą, na przykład po całym dniu lepienia bałwanów i rzucania śnieżkami.
Większość ogrzewaczy to nie tylko źródło ciepła, ale również źródło światła. Dzięki czemu przy takim urządzeniu można swobodnie biesiadować wieczorami, czytać książki czy spożywać wspólne posiłki. Ogrodowy ogrzewacz będzie idealnym dopełnieniem aranżacji tarasu wraz z grillem i meblami wypoczynkowymi. Jak wybrać więc ogrzewacz na taras?
Ogrzewacz tarasowy ranking:
Sprawdź podobne rankingi:
- ranking kompletów mebli ogrodowych
- ranking sof ogrodowych
- ranking grillów ogrodowych
- ranking leżaków ogrodowych
- ranking parasoli ogrodowych
- ranking huśtawek ogrodowych
Ogrzewacz ogrodowy: lepszy ogrzewacz gazowy czy elektryczny?
Zakup ogrzewacza tarasowego to dobra inwestycja, o ile wybierzesz taki sprzęt, który sprawdzi się na Twoim tarasie. Należy wiedzieć, że ze względu na sposób działania wyróżnia się:
- ogrzewacze gazowe,
- ogrzewacze elektryczne,
- ogrzewacze na podczerwień.
Ogrzewacz gazowy tarasowy może być zasilany z butli gazowej propan lub propan-butan. Oznacza to, że ogrodowy ogrzewacz gazowy sprawdzi się wszędzie, nawet na działce bez dostępu do źródła zasilania. Dwa pozostałe ogrzewacze działają „na prąd”. Aby wybrać ogrzewacz tarasowy elektryczny lub na podczerwień, musisz dysponować zatem źródłem zasilania (gniazdko elektryczne powinno znajdować się na zewnątrz budynku).
Zakładając, że kwestie techniczne nie mają znaczenia – jak wybrać ogrzewacz idealny? W tym celu należy rozważyć wszystkie wady i zalety obu rodzajów produktów.
Kiedy warto wybrać ogrzewacz gazowy? Przede wszystkim w przypadku, kiedy zależy nam na efektownym wyglądzie – takie modele pozwalają oglądać płomień, co tworzy na tarasie bardzo klimatyczną atmosferę. Ich zaletą jest także duża moc (regulowana) oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Wady gazowych promienników ciepła to z kolei:
- kultura pracy – nie jest całkowicie bezgłośny,
- woń spalanego gazu,
- wysoki ciężar (minimalizuje go obecność kółek transportowych).
Jeśli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to ogrzewacze gazowe powinny być w pełni bezpieczne, jeśli tylko pochodzą od sprawdzonego producenta. Większość z nich automatycznie odcina dopływ gazu w przypadku przewrócenia sprzętu.
Elektryczne ogrzewacze również mają zarówno wady, jak i zalety. Są bardzo proste w użyciu, nie wymagają serwisowania, nadają się do użycia w pomieszczeniach zamkniętych, szybko nagrzewają się i nie są tak ciężkie jak modele gazowe. Można podzielić je na następujące typy:
- kwarcowe – dosyć powoli się nagrzewają, a ich działanie opiera się na przewodzie oporowym,
- halogenowe – charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości i osiągają wysokie temperatury,
- z włóknem węglowym – nie nagrzewają się tak silnie jak halogenowe, ale są wystarczająco mocne i trwałe.
Ciekawym produktem są także promienniki podczerwieni, które działają za sprawą promieniowania – na podobnej zasadzie, jak promienie słońca. Wysyłają one ciepło w postaci promieniowania podczerwonego, czyli nie nagrzewają powietrza, lecz przedmioty w swoim otoczeniu.
Parasole grzewcze czy kominki tarasowe?
Promienniki ciepła to najczęściej urządzenia wolnostojące, występujące w formie parasoli gazowych lub elektrycznych, a także w formie kominków. Różnica pomiędzy tymi modelami sprowadza się przede wszystkim do kwestii związanych z designem. Jaki ogrzewacz ogrodowy wybrać?
Kominek posiada zwykle prostokątną szafkę na butlę gazową oraz przeszklenie, zza którego można oglądać tańczący płomień. Takie modele są dosyć ciężkie i kosztowne.
Z kolei gazowe parasole grzewcze swoją budową przypominają wieżę lub piramidę. Są dosyć wysokie i również mogą sporo ważyć. W wielu przypadkach pozwalają oglądać płomień zza szklanej rurki. Swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu daszkowi nad palnikiem – w kształcie parasola.
Ogrzewacze tarasowe gazowe i elektryczne – jak wybrać?
Ogrzewacze ogrodowe uprzyjemnią grilla, rodzinne przyjęcie czy relaks na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku. Aby wybrać najlepszy model, zwróć uwagę na:
- przeznaczenie produktu (sposób użytkowania) – w miejscu zadaszonym czy pod gołym niebem,
- wydajność pracy (moc) – przyjmuje się, że na 10 metrów kwadratowych powierzchni potrzebna jest moc co najmniej 1500 W, przy czym należy pamiętać, że nie każdy ogrzewacz emituje ciepło we wszystkich kierunkach,
- cena (znajduje odzwierciedlenie w jakości produktu) – o dobrej jakości można mówić w przypadku ceny oscylującej w granicach 1000 – 2000 zł, taki model posiada już niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa,
- design – stylowy ogrzewacz będzie ozdobą tarasu, jednak elegancki ogrzewacz gazowy czy elektryczny powinien być też wykonany z solidnych materiałów, aby zachował estetyczny wygląd na dłużej.
Dobrze dobrany ogrzewacz gazowy lub elektryczny powinien stanowić inwestycję na lata. Czy warto wybrać urządzenie tego typu do ogrodu, na taras lub balkon? Zdecydowanie tak, jeśli lubisz spędzać czas na zewnątrz nawet w chłodniejsze wieczory. Ogrzewacze ogrodowe dostarczają ciepła i tworzą na tarasie wyjątkową atmosferę. Dzięki nim możesz dłużej cieszyć się atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzenią balkonu czy ogrodu – grillując, leżakując lub oglądając filmy pod gołym niebem.
Ogrzewacz tarasowy: opinie
Napisz nam w komentarzu lub daj znać na facebooku, co sądzisz o naszym zestawieniu 🙂
Artykuł zawiera linki afiliacyjne kierujące do oferty sklepów internetowych. Nie wpływają one na wybór produktów i ich pozycję w rankingu.